Felieton

Wczorajsza manifestacja opozycji pod Sejmem zakończyła się klapą, ale to niestety nie koniec protestów

1. Jak na tak rozległą akcję zachęcania do udziału we wczorajszym proteście pod Sejmem (robili to: posłowie partii opozycyjnych, kilka organizacji pozarządowych, KOD, Obywatele RP, celebryci, duża część mediów), frekwencja była wyjątkowo słaba.

Sporą część uczestników zwieziono z całej Polski (chwalili się tym na portalach społecznościowych posłowie opozycji, członkowie terenowych oddziałów KOD), a jak podała polska policja w szczytowym momencie protestu pod Sejmem było zaledwie 4,5 tysiąca protestujących.

Zawiedzeni byli sami organizatorzy, którzy spodziewając się klapy już w godzinach przedpołudniowych tłumaczyli, że protest odbywa się w środku sezonu urlopowego, więc o dobrą frekwencję będzie trudno.

2. Ale klapą była nie tylko słaba frekwencja, ale także skład osób, które zostały dopuszczone do głosu ze sceny, a szczególnie treści, które próbowali przekazać zgromadzonym pod Sejmem swoim zwolennikom.

Trudno komentować wystąpienia tych kilkunastu osób, które przemawiały ze sceny pod Sejmem, jedne były wygłoszone z werwą inne usypiały, ale żadne z nich nie zawierało jakiegokolwiek sensownego pomysłu na rozwiązanie polskich problemów.

Jedynym wspólnym przesłaniem wszystkich przemawiających było odsunięcie Prawa i Sprawiedliwości od władzy, tyle tylko, że niektórzy twierdzili, że powinno to nastąpić w wyniku wyborów, które odbędą się za ponad 2 lata, większość jednak uważała, ze trzeba to zrobić natychmiast uruchamiając masowe protesty uliczne.

Byli i tacy, którzy sugerowali zajęcie budynków sejmowych i w ten sposób zablokowanie prac nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, a przywódcy Obywateli RP wyrwało się nawet, w jaki sposób będzie można sforsować barierki rozstawione pod Sejmem.

Otóż we wtorek do protestujących pod barierki mają wyjść posłowie opozycji i to oni mają im umożliwić ich przeskoczenie, blokując interwencję policji ze względu na posiadane immunitety.

3. Ta histeria opozycji i wspierających ją środowisk, próba wywołania swoistego puczu, pokazuje jak bardzo boją się one głębokiej reformy polskiego sądownictwa, a już uchwalone ustawy i te, nad którymi Sejm pracuje, to dopiero początek tych reform.

I tak zmiana ustawy o KRS i wybór jej członków przez Sejm pozwoli wreszcie otworzyć tę Radę na sędziów, także z sądów rejonowych tak, aby to właśnie tzw. sędziowie liniowi decydowali o tym, kto znajdzie się w przyszłości w tym zawodzie i jak będzie awansował na kolejne stopnie.

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych pozwolą między innymi, aby wyboru prezesów sądów dokonywał minister sprawiedliwości, a sędziowie byli losowani do spraw kierowanych na wokandę i aby w ten sposób skończyć „z ustawianiem wyroków”.

Z kolei projekt ustawy o Sądzie Najwyższym pozwala na przeniesienie w stan spoczynku dotychczasowego jego składu i powołanie trzech izb: prawa publicznego, prawa prywatnego i dyscyplinarnej i to właśnie to ostatnie rozwiązanie umożliwiające szybkie pozbywanie się ze wszystkich zawodów prawniczych osób łamiących prawo, wywołuje tyle negatywnych emocji w środowiskach prawniczych.

A za progiem jeszcze ustawa o powołaniu nowej kategorii sądów kasacyjnych, tak, aby dostęp do możliwości kasacji wyroku, był dostępny powszechnie, a nie jak dotychczas tylko dla wybranych.

4. Mimo klapy wczorajszych protestów, wszystko wskazuje na to, że opozycja i wspierające ją środowiska, nie ustaną w najbliższych dniach w wysiłkach, aby zablokować prace Sejmu.

Należy spodziewać się zarówno obstrukcji parlamentarnej z blokowaniem mównicy sejmowej i okupacją sali plenarnej włącznie, ale także prób wdarcia się do budynków sejmowych przez protestujących pod Sejmem.

Ale jak się wydaje to ostatnie podrygi „totalnej opozycji”, ponieważ blokowanie reform polskiego sądownictwa, w sytuacji, kiedy domaga się tego zdecydowana większość Polaków, nie może zakończyć się sukcesem.

 

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. internet

  17 lipca 2017 at 11:53

  Jedno zdjecie i „runoł mit”.Czy to jeszcze Grzegorz „Zniszczę cię” Schetyna?

 2. GAZETAWARSZAWSKA.COM

  17 lipca 2017 at 12:07

  sprawa Piotra Rybaka:ONR, Mossad, Szydło

 3. Paweł

  17 lipca 2017 at 12:07

  Myślisz Kuźmiuk, że bezkarnie będziecie niszczyć nasz kraj? Niedoczekanie. Nie jedna manifestacja przed wami.

  • olo

   17 lipca 2017 at 12:23

   paszol zarazo z tego forum,capisz onucami!!!!,a barylka ropy tanieje i Smolensk bardziej czytelny

   • Paweł

    18 lipca 2017 at 23:43

    @olo

    Paszoł możesz sobie pisać do Kuźmiuka i reszty pisowskiej ferajny.

  • PolishPolackski

   17 lipca 2017 at 12:29

   Myslisz Pawel, ze z ta czerwona holota cos zdzialacie?

   Sik prosty od polskiego spoleczenstwa, niedojdo.

   • Paweł

    18 lipca 2017 at 23:44

    @Polish*

    Nie działam z czerwoną hołotą. Nienawidzę czerwonych piździelców z PiS.

 4. internet

  17 lipca 2017 at 12:26

  Paweł Kukiz publikuje wymowne zdjecie z okolicy Sejmu „Zapowiada sie goracy tydzien”

 5. internet

  17 lipca 2017 at 12:29

  Ludzie palili świeczki,ta posłanka wybrała inny sposób protestu.I stała sie obiektem kpin.

 6. statystyczny

  17 lipca 2017 at 12:35

  zastanawiajace jest to ze PIS tak delikatnie traktuje tych zdrajcow Polski?ten kto przezyl stan wojenny w duzym miescie doskonale pamieta jak wowczas komunisci szczuli na ludzi swoje oddzialy nacpanych zomowcow,tez wmawiali ze demokratycznie nas palowali i strzelali do ludzi z broni ostrej albo gazami lzawiacymi,normalka byly sikawki z zabarwiona woda zeby pozniej wylapywac z tlumu uczestnikow manifestacji,dzisiaj niestety tych oprawcow traktuja za delikatnie i nie ma czegos takiego jak walenie pala na sciezkach zdrowia,a szkoda bo z checia i satysfakcja bylby widok np schetyny czy durnia cwetru i innych krupto komuchow na takiej sciezce zdrowia,bydlo czerwone nalezy spacyfikowac ,aresztowac i postawic w trybie doraznym w ciagu 24 godzin skazywac na wyroki wiezienia bez udzialu prawnikow i mediow,dokladnie w taki sam sposob traktowac ich wszystkich jak oni traktowali i sadzili ludzi w stanie wojennym

 7. cayt-london

  17 lipca 2017 at 13:28

  czerwona holota zdycha w bolach sady to ostatni niezlustowany bastion komuny a ww zasadzie sowieckiej zydokomunyprzyniesionej na bagbnetach kacapkiej armii

  • Paweł

   18 lipca 2017 at 23:44

   Dobry żart! Sprawdź sobie ilu ludzi z PiS to postkomuchy i ilu z nich to najzwyczajniej w świecie żydy.

 8. Stefan

  17 lipca 2017 at 19:53

  Egzorcysta ma rację.Panie Kuźmiuk niech p. nie sprzedaje kitu,niech p.ściągnie różowe okulary.Jedynym pozytywem rządów PIS jest kontrowersyjne 500+.PIS mówi,że robi dobrze dla rodaków,ale tylko mówi.

  • Egzorcysta

   18 lipca 2017 at 17:20

   Egzorcysty komentarz wysadzili w kosmos, oni czyli tez lewactwo, nienawidza prawdy.Kolejne towarzystwo wzjemnej adoracji udajaca prawice.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra