Z kraju

„Bolek” odlatuje w wywiadzie dla „Die Welt”

Były prezydent  Lech Wałęsa znowu odleciał. Tym razem w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”.

 

– Próbowali ze mnie zrobić agenta komunistycznej służby bezpieczeństwa (…) Młodzi Polacy w swoim pięknym, pokojowym proteście osiągnęli zwycięstwo, jednak PiS jest zdecydowany bronić władzy wszystkimi środkami. Wśród protestujących ws. reformy sądów było dużo młodych ludzi. Forsowane przez PiS ustawy są „nie do pogodzenia z europejskimi metodami i wartościami. Młodzież to dostrzegła i jest zdecydowana, by solidarnie się bronić. Połowiczne zatrzymanie reformy sądownictwa to nie wielkie, lecz małe zwycięstwo. – – opowiadał Lech Wałęsa niemieckiemu dziennikowi.

 

– Obecny rząd może posunąć się do aktów przemocy, by utrzymać władzę. Trzeba liczyć się z wieloma przykrymi niespodziankami. Jeśli się dobrze nie zorganizujemy i nie będziemy solidarni, ta grupa będzie próbować nas prześladować. Próbowali ze mnie zrobić agenta komunistycznej służby bezpieczeństwa. Teraz Kaczyński chce postawić mnie przed sądem i kontrolować sądy, sędziów i cały wymiar sprawiedliwości. Kaczyński jest mściwym człowiekiem, małym, okropnym i do wszystkiego zdolnym. – snuł dalej swoje rozważania były prezydent.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

191 komentarzy

191 Komentarzy

 1. niepisior

  28 lipca 2017 at 22:00

  No coż, pycha jest grzechem głównym, i spowiednik TW Bolka powinien już dawno zwrócić mu na to uwagę!

  • Anna

   29 lipca 2017 at 10:21

   Słusznie pan zauważył.Ale musimy się dużo za Wałęsę modlić o jego nawrócenie,nisZczy sam siebie.

  • m

   29 lipca 2017 at 10:25

   Spowiednik, czyli … mientek?

 2. Robert B.

  28 lipca 2017 at 23:20

  Niech ten prostaczek gada jak najwięcej! Z jego bełkotu można się dużo dowiedzieć, co planują jego mocodawcy, a na pewno to, co mu podszeptują…

  • miperl

   29 lipca 2017 at 01:21

   Mocodawcy? Wałesy? go troche poniosło ale wy to juz odlecieliście, generalnie trzeba przyznać że trochę racji ma . Jak by nie było chłop jest symbolem Polskiego zwycięstwa na d komuną .

  • abc

   29 lipca 2017 at 01:50

   Nie tylko on – oni wszyscy chlapią różne ciekawe rzeczy. Coś tam czasem posłyszą w przedpokojach i potem nie wytrzymują aby się nie popisać.
   Na tej zasadzie Komoruski mówił o prezydencie, „który będzie gdzieś leciał”, Głupi Rysiek nawijał o majdanie w Polsce, a Bolek o „przyłączeniu Polski do Niemiec”.
   Ale oprócz słuchania trzeba też reagować, a nasze służby śpią i nadzór nad nimi też.

   • hansi

    29 lipca 2017 at 08:06

    Nie śpią, nie śpią 🙂 Spoko 🙂
    Mają tylko surowo zakazane – ruszanie tego goowna…
    Jak innej swołoczy, której wszystko wolno..
    Za kraty wsadza się tylko protestantów na antypolskie brednie jakichś Baumanów (jak we Wrocławiu, pardon, w Breslau..), albo za spalenie kukły ŻYDA, całkiem słusznie, widać po obecnym, tolerowaniu, a nawet POPIERANIU, „fundacji”, z „fundacją” BATOREGO i Smolarem na czele :)..
    Czy innych Brunonów K…
    Za to, co się TERAZ dzieje, w biały dzień, a niebawem – z użyciem BRONI, teraz masowo sprowadzanej do Polski z Ukrainy (nikt mi nie powie, że „służby” NIE wiedzą, kto jest tej broni odbiorcą u nas..).

    • hansi

     29 lipca 2017 at 08:08

     ..nikomu włos jeden nie spadnie z żydoubeckiej głowy..
     Dziwne, że nie ma przed kamerami Bula-Komorowskiego, ani Kwaśniewskiego, skoro na ulicy brylował Włodek Cimoszewicz, a nawet sam szef służb – generał Marek Dukaczewski…

 3. jok

  29 lipca 2017 at 03:16

  Kiedyś tematem „sezonu ogórkowego” było – jak mówiła piosenka: „znów księżniczka Anna spadła z konia”, dziś z braku sezonu ogórkowego – bo wszak ciągle trwa „walka o demokrację z faszyzmem” :)) i nie ma czasu na „urlopy od polityki”- mogłoby być stwierdzenie (które moim zdaniem czytającemu może się wydać zasadne) że tzw. LW miał wypadek z głową.

  Ale tak – moim zdaniem – nie jest. Wypowiedzi nie są ani mniej, ani bardziej inteligentne czy głupie niż poprzednio. Jest to tylko echo odbite, sam tego raczej nie wymyślił, tyle że powiedziane jego słowami (jego sposobem narracji), niewykluczone zresztą – że wręcz z rozkazem bycia tym echem.

  „Próbowali ze mnie zrobić agenta komunistycznej służby bezpieczeństwa.”:))
  I jak, wyszło im czy nie wyszło?:)))))

  • hansi

   29 lipca 2017 at 08:11

   Owszem, mamy, jak zawsze – sezon ogórkowy dalej 🙂
   Tu i ówdzie przewija się przez media, takoż internetowe – Magda OGÓREK 🙂
   Właśnie widziałem, na wiocha.pl, czy na innym kwejku, fotkę zielonej tablicy miejscowości „RYBNIK”, z równie zielonymi tablicami pod spodem (w tej samej szacie graficznej), że: – „Miejscowość Magdaleny Ogórek” i pod spodem: – „PRZEPRASZAMY”.
   😀

 4. Slawomir Tomasz Roch

  29 lipca 2017 at 03:44

  Lechu Walesa twoja podlosc przekracza juz wszelkie normalne granice. Koncz udzielanie wywiadow, wstydu sobie i nam wszystkim, uczciwym Polakom wobec narodow swiata oszczedz!

  • hansi

   29 lipca 2017 at 08:14

   Jakoś dalej na masełko zarobić musi.. Bo w totolotka już mu pewnie nie dają wygrywać 🙂 Zresztą. Istnieje NIE TYLKO marchewka..
   A kijów ci na niego dostatek mają, więc „muszem”.
   Nawet, jeśli „nie chcem”..

 5. Art

  29 lipca 2017 at 03:53

  Należy zwrócić uwagę na jedną wspólną cechę,która łączy takich ludzi jak Bolek,Celiński,Borusewicz,Frasyniuk-to są ludzie nienaturalnie chciwi.A więc zrobią wszystko dla mamony.I zrobili.I dalej robią.Mówił o tym p. Kołodziej w TV Republika.Po za tym,wiedzieli,że Bolek to TW i pilnowali go,chodzili za nim krok w krok,ale tylko w jednym miejscu nie mogli mu towarzyszyć-w konfesjonale.A tam był Cybula lub Orszulik,zwani księżmi.Dlaczego kościół chroni tych drani?

 6. m

  29 lipca 2017 at 10:27

  Kołodziej obala wszystkie mity Wałęsy: To pospolity cham. Panicznie boi się ludzi. Jego dom to warownia ogrodzona drutem kolczastym.
  https://wpolityce.pl/polityka/350935-kolodziej-obala-wszystkie-mity-walesy-to-pospolity-cham-panicznie-boi-sie-ludzi-jego-dom-to-warownia-ogrodzona-drutem-kolczastym-wideo

 7. m

  29 lipca 2017 at 10:27

  Jest takie tragikomiczne nagranie z podsłuchu w Arłamowie, gdzie Wałęsa z powagą i przekonaniem tłumaczy bratu, że są potomkami rzymskiego cesarza Walensa. Moim zdaniem ta rozmowa stanowi klucz do zrozumienia pokręconej psychiki człowieka, który bodaj jedyny przeszedł drogę od zera do bohatera i z powrotem.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-walesa-od-zera-do-bohatera-i-z-powrotem,nId,2147806#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 8. m

  29 lipca 2017 at 10:28

  Ale to było oczywiście w czasach, gdy górą była sitwa Wałęsy. Teraz punkt siedzenia się Wałęsie zasadniczo zmienił, a wraz z nim także punkt widzenia. Skończyło się okadzanie „mędrca Europy”, donosy kapusia „Bolka” pokazano całemu światu wraz z niezbitymi dowodami ich autentyczności, nowe zarządy spółek skarbu państwa, wydojonych przed laty przez tzw. Instytut Wałęsy upomniały się o zwrot wziętych na lipne „programy” grantów – słowem, nie pozostało Wałęsie nic innego, niż rzucić na szalę walki z PiS ostatni atut: swój zad, który właśnie obiecał usadzić najbliższego dziesiątego na trasie przemarszu pisowskiej „miesięcznicy smoleńskiej”.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-bolek-i-inni,nId,2411707#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 9. IGO

  29 lipca 2017 at 13:58

  No już dosyć, proszę się nie znęcać nad ikoną Solidarności. Przecież sam z Danusią obalił komunę (wcześniej pół litra i tak Mu zostało), nawet Reagan z Papieżem nie kiwnęli palcem i nie pomogli.A On ci, panie dzieju tak osamotniony wydawał rozkazy bezpiece. Jak nasz bohater zażądał to i mieszkanie
  bezpieka musiała dać w podskokach. Świnia ten Kiszczak, jak mógł tak Go podesrać i za co taka niewdzięczność. Dyć wzmacniał tą lewą nogę jak należało i taka zapłata?. A poważnie to Pana L W, TW BOLEK należy zamilczeć w przestrzeni medialnej i to będzie największą karą.

 10. Kamil

  29 lipca 2017 at 16:21

  Nic nie zmieni faktu ,że był agentem sb i brał pieniądze za donoszenie na kolegów z pracy.Hańba.
  miperl jak zwykle głupoty.

 11. Jazon59

  29 lipca 2017 at 16:59

  No cóż po propstu bolszewicka świnia ( bez obrazy cworonogów )

 12. Chiński Górol

  31 lipca 2017 at 15:33

  Niechże który kardynał Polskiego Episkopatu, miłujący PRAWDĘ, wyjaśni temu laureatowi Nobla jaka jest treść tzw. „wartości europejskich”(wartoŚci UE). Naprawdę żal mi tego człowieka ! A 30 lat temu uwielbiałem go ! Człowiek nie zna dnia ani godziny kiedy umrze ale też zna kiedy zgłupieje.

 13. kevin

  31 lipca 2017 at 17:50

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 14. online casino poker

  31 sierpnia 2017 at 09:48

  Would you be interested in exchanging links?

 15. fashionista

  2 września 2017 at 11:44

  This really answered my problem, thank you!

 16. Budget Shopping

  2 września 2017 at 13:50

  Your place is valueble for me. Thanks!?

 17. check this out

  2 września 2017 at 21:05

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 18. see more about my site

  4 września 2017 at 11:30

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks However I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx
  see more about my site http://www.hotfrog.pl/biznes/lubelskie/lublin/eldorado53

 19. An interesting dialogue is price comment. I feel that you should write more on this matter, it might not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 20. check more at my website

  5 września 2017 at 10:26

  You must participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll advocate this web site!

 21. 期货外汇开户

  6 września 2017 at 10:05

  I’d should examine with you here. Which is not one thing I usually do! I enjoy reading a submit that will make folks think. Also, thanks for permitting me to comment!

 22. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 19:51

  Magnificent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your
  website, how could i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered vibrant transparent concept

 23. see my website

  6 września 2017 at 21:08

  It’s arduous to seek out educated individuals on this subject, but you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks

 24. check out my website

  6 września 2017 at 21:32

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out someone with some authentic ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that is wanted on the web, somebody with a bit originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 25. check out my website

  7 września 2017 at 10:32

  The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, however I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix in the event you werent too busy searching for attention.

 26. Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 27. instagram takipçi sayısı arttırma

  7 września 2017 at 16:33

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 28. оценка офиса

  8 września 2017 at 15:41

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 29. экспертиза квартиры

  8 września 2017 at 16:10

  Spot on with this write-up, I really assume this website wants far more consideration. I’ll in all probability be once more to read way more, thanks for that info.

 30. best deals

  9 września 2017 at 10:38

  The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you happen to werent too busy in search of attention.

 31. real estate listings

  10 września 2017 at 06:26

  excellent issues altogether, you just gained a new reader.

  What would you suggest about your publish that you simply made some days ago?
  Any sure?

 32. human hair weave

  10 września 2017 at 19:53

  human hair weave https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU isGreat for any age.

 33. boolhosting.info

  11 września 2017 at 09:15

  If you would like to take a good deal from this post then you have to apply these
  strategies to your won weblog.

 34. things you need to become a cartoonist

  11 września 2017 at 14:39

  I for all time emailed this web site post page to all my associates, because if like to read it then my friends will
  too.

 35. door sections

  12 września 2017 at 05:57

  What’s up to every single one, it’s truly a
  nice for me to go to see this web page, it includes priceless Information.

 36. Hi Dear, are you actually visiting this site on a regular basis, if so
  afterward you will definitely obtain good know-how.

 37. Exceptional post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit
  more. Appreciate it!

 38. Clarissa

  14 września 2017 at 08:59

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people about this
  topic, but you seem like you know what you’re
  talking about! Thanks

 39. best deals

  14 września 2017 at 09:08

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 40. bitcoin mining pakistan

  14 września 2017 at 10:18

  It’s best to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will recommend this website!

 41. my free webcam

  14 września 2017 at 12:09

  You must participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll advocate this web site!

 42. Lelio Vieira Carneiro Junior

  15 września 2017 at 22:31

  This is a topic that’s near to my heart… Cheers! Exactly where are
  your contact details though?

 43. teendatingsite.pw

  16 września 2017 at 05:29

  Every weekend i used to visit this site, as i wish for enjoyment, as this this website conations truly nice funny stuff too.

 44. showbox movies online

  16 września 2017 at 11:10

  you’ve gotten an important blog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 45. best tips travelling

  16 września 2017 at 18:53

  Very nice article, just what I wanted to find.

 46. adonis golden ratio reviews

  17 września 2017 at 15:10

  You need to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I’ll suggest this web site!

 47. punjabi songs

  18 września 2017 at 09:46

  This is the right blog for anyone who desires to find out about this topic. You realize a lot its virtually onerous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 48. Carley

  20 września 2017 at 01:32

  I have read so many posts concerning the blogger lovers however this paragraph is in fact a good post, keep it up.

 49. best camera bags

  20 września 2017 at 08:40

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out someone with some authentic ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that’s wanted on the web, somebody with slightly originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 50. LED light

  20 września 2017 at 14:52

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nonetheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 51. oldest paying hyip programs

  20 września 2017 at 23:05

  you will have an ideal weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 52. brazil butt lift

  22 września 2017 at 19:51

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am
  going to convey her.

 53. Grammarly Promo Offer

  22 września 2017 at 22:40

  you’ve gotten an important blog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 54. Alberta

  23 września 2017 at 10:17

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say
  fantastic blog!

 55. departamentos valeria del mar

  23 września 2017 at 19:10

  This really answered my problem, thanks!

 56. jual viewer

  23 września 2017 at 20:55

  I’d should test with you here. Which isn’t one thing I usually do! I enjoy studying a post that can make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!

 57. Judy

  24 września 2017 at 01:34

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this
  write-up plus the rest of the site is really good.

 58. www.027nan.com

  25 września 2017 at 05:09

  Hello, I do believe your site may be having browser compatibility
  issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine
  however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up! Other
  than that, wonderful website!

 59. Blockchain jobs, Bitcoin jobs

  25 września 2017 at 11:34

  It’s onerous to seek out knowledgeable individuals on this topic, however you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 60. It’s going to be end of mine day, but before finish I am reading this impressive
  piece of writing to improve my experience.

 61. well-known dating

  27 września 2017 at 07:35

  Great blog here! Also your web site rather a lot up fast!
  What host are you using? Can I am getting your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 62. mantra 5 chakra

  27 września 2017 at 17:02

  Informative article, just what I wanted to find.

 63. make man want you bad

  27 września 2017 at 18:45

  It is best to participate in a contest for among the finest blogs on the web. I will recommend this web site!

 64. can you make someone fall in love again

  27 września 2017 at 22:52

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to seek out any person with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is something that’s needed on the internet, somebody with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 65. texting rules to make him want you

  28 września 2017 at 00:22

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 66. how do you know aquarius man loves you

  28 września 2017 at 11:32

  very good submit, i certainly love this web site, carry on it

 67. gemini man love aloof

  28 września 2017 at 15:12

  An fascinating dialogue is value comment. I think that you should write more on this subject, it might not be a taboo topic however typically persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 68. horoscope love compatibility tarot

  28 września 2017 at 20:38

  you might have an amazing weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 69. free shipping watches

  28 września 2017 at 23:38

  Whats up! I simply would like to give an enormous thumbs up for the nice data you might have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 70. Trudy

  29 września 2017 at 05:37

  I was suggested this web site by means of my cousin. I am no longer positive whether
  this publish is written by him as nobody else recognize such designated about my difficulty.
  You are incredible! Thanks!

 71. how to make aquarius man forgive you

  29 września 2017 at 14:45

  you may have an important blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 72. image gallery script

  29 września 2017 at 15:00

  i do admire psychics for their ability to sense some weird stuffs like predict the future or something`

 73. Miguneingzep

  30 września 2017 at 05:52

  Acheter Cialis Qualite Effet Viagra Sur Jeune Can I Purchase Stendra cialis Viagra Without Prescriptions Usa Can Cats Have Human Amoxicillin

 74. yeswedding.uol.com.br

  1 października 2017 at 01:42

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you ought to write more about this subject matter, it may
  not be a taboo matter but typically people don’t talk
  about such topics. To the next! Cheers!!

 75. travel guides

  1 października 2017 at 10:15

  Ahaa, its good conversation concerning this piece of
  writing here at this blog, I have read all that, so now me also commenting
  here.

 76. iphone porn

  1 października 2017 at 18:21

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss downside? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 77. how to make an taurus man come back

  1 października 2017 at 20:22

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 78. br.linkedin.com

  2 października 2017 at 05:24

  Yes! Finally someone writes about having holiday travel.

 79. fatal heart

  2 października 2017 at 09:48

  Very nice article, just what I wanted to find.

 80. nazimi.ir

  2 października 2017 at 11:28

  Hi, i believe that i saw you visited my website so i came to go back the prefer?.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its
  good enough to make use of a few of your ideas!!

 81. sms service dubai

  2 października 2017 at 14:30

  very good submit, i actually love this web site, carry on it

 82. Janeen

  2 października 2017 at 17:53

  I am in fact grateful to the holder of this website who has shared this great paragraph at at
  this time.

 83. bigger butt workouts

  2 października 2017 at 20:25

  At this moment I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read other news.

 84. https://www.youtube.com/

  3 października 2017 at 02:55

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put
  in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from
  you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 85. gemini man on love

  3 października 2017 at 11:14

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 86. rigassatiksme.lv

  4 października 2017 at 00:13

  Would you be all in favour of exchanging links?

 87. love compatibility based on birth charts

  6 października 2017 at 10:58

  The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I know it was my option to learn, but I truly thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may repair in the event you werent too busy on the lookout for attention.

 88. Yeast Infection No More

  6 października 2017 at 12:27

  Spot on with this write-up, I truly assume this website wants much more consideration. I’ll probably be once more to read much more, thanks for that info.

 89. https://www.ukbestessays.com

  6 października 2017 at 14:15

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this website!

 90. cheapest essay writing service UK

  6 października 2017 at 15:44

  There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 91. Miguneingzep

  6 października 2017 at 17:12

  Cheap Generic Levitra Vardenafil Super Kamagra Nebenwirkungen viagra Amoxicilline Est 1 Mg Prednisone No Scrip Viagra For Sale With Debit Card

 92. Thiet ke website tron goi

  6 października 2017 at 18:37

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out any individual with some original thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that is needed on the net, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the web!

 93. JeffMymn

  7 października 2017 at 18:31

  Cialis Para Jovenes cialis price Acyclovir Insuffisance Renale Keflex Staph Infections

 94. xe.db.tips

  8 października 2017 at 00:38

  I am truly grateful to the holder of this site who has shared this wonderful piece of writing at
  at this place.

 95. Miguneingzep

  8 października 2017 at 03:25

  Zentel Website Medicine Online No Script Needed Online Indian Propecia Generic Doxycycline Drugs levitra non prescription Cialis Types Canada Generic Cialis No Percription Propecia Weight Lifting

 96. monthly phone

  8 października 2017 at 06:54

  When someone writes an post he/she retains the image of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.

  So that’s why this post is great. Thanks!

 97. butt muscles

  8 października 2017 at 19:07

  If some one wishes expert view on the topic of blogging then i suggest him/her to pay a quick visit this webpage,
  Keep up the fastidious work.

 98. www.instapaper.com

  8 października 2017 at 23:18

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading
  through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him.
  Fairly certain he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 99. travel diary

  9 października 2017 at 04:22

  I have read so many articles or reviews on the topic
  of the blogger lovers however this post is genuinely a good paragraph,
  keep it up.

 100. best butt

  9 października 2017 at 13:47

  Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to
  convey her.

 101. web dating guidelines

  9 października 2017 at 15:07

  It’s going to be finish of mine day, but before end I
  am reading this fantastic post to improve my know-how.

 102. expert asbestos

  9 października 2017 at 16:57

  This post will help the internet visitors for building up new
  webpage or even a blog from start to end.

 103. Miguneingzep

  9 października 2017 at 18:40

  Buy Amoxicillin For Humans Kamagra En Pharmacie Cialis Y Licor [url=http://cialgeneri.com]online pharmacy[/url] Viagra 120 Mg

 104. Must Read for SEO

  9 października 2017 at 22:33

  An attention-grabbing dialogue is worth comment. I feel that you need to write extra on this topic, it may not be a taboo topic but usually people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 105. domain registration

  10 października 2017 at 04:27

  I will right away clutch your rss feed as I can not to
  find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 106. del.icio.us

  10 października 2017 at 05:49

  This text is invaluable. How can I find out more?

 107. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 108. Bradford

  11 października 2017 at 05:26

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 109. Google new cheat hacklinks

  11 października 2017 at 22:27

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 110. Felicitas

  12 października 2017 at 03:53

  Your mode of telling everything in this paragraph is
  genuinely nice, all be able to effortlessly be aware of it,
  Thanks a lot.

 111. Hi there, There’s no doubt that your website might be having web browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, great website!

 112. asbestos study

  13 października 2017 at 13:20

  I always emailed this blog post page to all my contacts, as if like to read it then my links will too.

 113. Umanizzare presídios

  17 października 2017 at 16:57

  It’s great that you are getting ideas from this piece of writing as well as
  from our dialogue made at this time.

 114. Deon

  18 października 2017 at 03:15

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this
  blog on regular basis to take updated from latest gossip.

 115. www.engevias.com.br

  18 października 2017 at 06:26

  This post will assist the internet viewers for creating new web site or even a
  blog from start to end.

 116. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 00:07

  I delight in, lead to I discovered just what I was taking a look
  for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 117. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 04:46

  Informative article, totally what I wanted to find.

 118. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 21:10

  I’ll right away seize your rss as I can not to find your
  e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me recognize in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 119. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 08:58

  Hi there Dear, are you in fact visiting this site regularly, if so then you will absolutely obtain nice know-how.

 120. Carlos Eduardo Veiga

  21 października 2017 at 16:36

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t
  appear. Grrrr… well I’m not writing all that
  over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 121. web dating guidelines

  21 października 2017 at 18:50

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 122. Grupo Coral fraude

  22 października 2017 at 09:40

  When some one searches for his necessary thing, so he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 123. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 17:02

  Thanks very interesting blog!

 124. Miguneingzep

  22 października 2017 at 23:09

  Keflex Treat Urinary Tract Infection Zithromax Online Canada [url=http://cialtobuy.com]cialis buy online[/url] Zithromax 5 Day Dose Pack Priligy Originale Vendita On Line

 125. Erna

  23 października 2017 at 12:35

  Every weekend i used to pay a quick visit this
  website, as i wish for enjoyment, as this this web page conations in fact pleasant
  funny information too.

 126. Carlos Eduardo Veiga

  23 października 2017 at 23:02

  Hi there Dear, are you genuinely visiting
  this web site on a regular basis, if so then you will absolutely get
  pleasant experience.

 127. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  24 października 2017 at 10:46

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed
  about my problem. You are wonderful! Thanks!

 128. You can certainly see your enthusiasm within the article you write.
  The arena hopes for more passionate writers such
  as you who are not afraid to say how they believe.
  Always follow your heart.

 129. tercio borlenghi jr

  25 października 2017 at 03:21

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am
  encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I
  cannot join it. Is there anybody having similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 130. Egli Diana Pinto

  25 października 2017 at 06:02

  Hello, I enjoy reading all of your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 131. Lélio Vieira Carneiro Junio

  25 października 2017 at 10:23

  It’s remarkable for me to have a web site, which is
  helpful designed for my knowledge. thanks admin

 132. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 15:39

  I was able to find good info from your blog
  articles.

 133. Miguneingzep

  26 października 2017 at 03:53

  Viagra India Pharmacy [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Buy Accutane In Usa Cialis Generico Pagamento In Contrassegno Viagra Wirkung Wann

 134. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 04:34

  It’s fantastic that you are getting ideas
  from this post as well as from our argument made at this place.

 135. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:03

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Cheers

 136. José Wilame Araújo Rodrigues

  28 października 2017 at 04:05

  Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a
  blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

 137. Umanizzare

  28 października 2017 at 13:14

  This piece of writing provides clear idea in favor of the new people
  of blogging, that genuinely how to do running a blog.

 138. Luiz Gastão Bittencourt

  31 października 2017 at 11:39

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by
  him as nobody else know such detailed about my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

 139. Miguneingzep

  31 października 2017 at 21:32

  Nolvadex 20 Mg Effets Secondaires Nolvadex Medicaments Et Remedes [url=http://costofcial.com]cialis[/url] Cialis Generika Europa

 140. Lelio Vieira Carneiro

  1 listopada 2017 at 05:15

  I was wondering if you ever thought of changing the structure of your
  site? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 141. using home security cameras

  1 listopada 2017 at 15:43

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the great work.

 142. Carlos Eduardo Correa da Veig

  2 listopada 2017 at 18:17

  Great blog you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays.

  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 143. Itamar Serp

  3 listopada 2017 at 04:23

  You are so awesome! I do not believe I’ve truly read something like this
  before. So good to find somebody with some original thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing
  that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 144. José Wilame Araújo Rodrigues

  3 listopada 2017 at 04:24

  Right away I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming again to
  read more news.

 145. Umanizzare presidios

  3 listopada 2017 at 15:40

  What’s up to all, the contents existing at
  this website are actually remarkable for people knowledge, well,
  keep up the nice work fellows.

 146. timex wearers

  5 listopada 2017 at 11:28

  Hi! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  success. If you know of any please share. Thanks!

 147. Miguneingzep

  6 listopada 2017 at 00:28

  Catalogue Levitra [url=http://orderviapills.com]viagra online[/url] Comment Fonctionne Le Cialis Prix Levitra Casablanca

 148. Dadado Veig

  12 listopada 2017 at 03:38

  Great blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices out there
  that I’m totally confused .. Any tips? Thank you!

 149. Miguneingzep

  12 listopada 2017 at 22:41

  Best Pharmacies In Tijuana Baclofene Les Risques Robaxin [url=http://ciali20mg.com]cialis[/url] Keflex Pulvule

 150. home security systems denver co

  12 listopada 2017 at 22:49

  To keep your valuables in safety?

 151. To maintain your valuables in safety?

 152. Nellie

  22 listopada 2017 at 22:00

  Hello, I log on to your blog regularly. Your humoristic style is witty, keep it up!

 153. Miguneingzep

  24 listopada 2017 at 06:37

  Viagra Avant Apres [url=http://cheapviafast.com]viagra[/url] Adult Dose Amoxicillin Achat Amoxicillin Prescrire Nato Medicament

 154. Miguneingzep

  28 listopada 2017 at 12:55

  Viagara 40 For 99 Discount Mail Order Fedex Shipping Fluoxetine Best Website Pharmacy [url=http://cheapcheapvia.com]viagra[/url] Amoxicillin Ibuprofen Buy Zithromax Online Overnight Viagra 6 Free Sample

 155. Pozycjonowanie Stron Google

  1 grudnia 2017 at 00:01

  Really good info can be found on site . „I can think of nothing less pleasurable than a life devoted to pleasure.” by John D. Rockefeller.

 156. Pozycjonowanie Google Cena

  1 grudnia 2017 at 22:31

  I like this post, enjoyed this one thanks for posting .

 157. sewa scissor lift

  2 grudnia 2017 at 08:53

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 158. Pozycjonowanie Co To Jest

  3 grudnia 2017 at 18:29

  Some truly select posts on this site, bookmarked .

 159. Anthony

  4 grudnia 2017 at 08:20

  I am regular visitor, how are you everybody?

  This article posted at this site is in fact pleasant.

 160. Fashion

  4 grudnia 2017 at 10:03

  I think this site has got some really excellent information for everyone :D. „Morality, like art, means a drawing a line someplace.” by Oscar Wilde.

 161. movies streaming online

  4 grudnia 2017 at 13:47

  Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been blogging for? you make blogging glance easy. The overall glance of your website is excellent, as well as the content!

 162. News

  5 grudnia 2017 at 04:51

  You have brought up a very excellent details , thankyou for the post.

 163. News

  5 grudnia 2017 at 19:25

  magnificent issues altogether, you just received a logo new reader. What would you suggest about your submit that you just made some days ago? Any certain?

 164. Pozycjonowanie Strony Internetowej Cena

  5 grudnia 2017 at 23:33

  I believe this web site has some real good info for everyone. „Anger makes dull men witty, but it keeps them poor.” by Francis Bacon.

 165. News

  7 grudnia 2017 at 02:40

  Simply wanna remark on few general things, The website pattern is perfect, the subject matter is rattling superb : D.

 166. News

  7 grudnia 2017 at 10:48

  I got what you intend, thanks for putting up.Woh I am thankful to find this website through google. „I would rather be a coward than brave because people hurt you when you are brave.” by E. M. Forster.

 167. Skuteczne Pozycjonowanie Poradnik

  7 grudnia 2017 at 11:49

  Some genuinely good blog posts on this web site, thanks for contribution. „We are always in search of the redeeming formula, the crystallizing thought.” by Etty Hillesum.

 168. News

  7 grudnia 2017 at 20:10

  I see something really interesting about your blog so I saved to favorites .

 169. hammer of thor forex asli

  8 grudnia 2017 at 07:22

  hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I need an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 170. harga beton ready mix medan

  8 grudnia 2017 at 12:56

  Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Thank you!

 171. Paket Tour China

  11 grudnia 2017 at 09:58

  magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 172. John Deere Service Manuals

  11 grudnia 2017 at 20:07

  very nice publish, i definitely love this web site, carry on it

 173. Bathroom Renovations

  12 grudnia 2017 at 04:43

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 174. - belanja pakaian wanita

  13 grudnia 2017 at 09:13

  I’ve been browsing on-line greater than three hours these days, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It’s lovely value sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as you probably did, the web will be a lot more useful than ever before.

 175. see post

  13 grudnia 2017 at 11:53

  It really is near impossible to see well-advised men or women on this theme, however , you appear like you fully understand whatever you’re posting on! Thanks A Lot

 176. Fast Cars

  13 grudnia 2017 at 12:13

  Hello.This post was really remarkable, particularly since I was investigating for thoughts on this subject last Monday.

 177. discover this info here

  13 grudnia 2017 at 16:38

  Noticeably intriguing advice you’ll have mentioned, a big heads up for publishing.

 178. have a peek at this web-site

  13 grudnia 2017 at 20:34

  I simply wish to notify you that I am new to blog posting and really enjoyed your write-up. Quite possibly I am prone to bookmark your blog post . You simply have magnificent article blog posts. Be Grateful For it for swapping with us all of your domain post

 179. wordpress url

  13 grudnia 2017 at 21:16

  Hi folks here, just turned out to be familiar with your blog site through yahoo, and realized that it’s seriously informative. I’ll value should you decide retain this.

 180. Cheap Airline Tickets

  14 grudnia 2017 at 03:06

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 181. sewa mobil murah bandung

  14 grudnia 2017 at 06:29

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 182. Higher Education Jobs

  14 grudnia 2017 at 19:14

  It¡¦s really a great and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 183. classifieds.cpdhub.com.au

  14 grudnia 2017 at 20:52

  It’s really very complex in this busy life to listen news on Television, therefore I just use internet for
  that reason, and obtain the hottest information.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra