Kościół

Jak się musi czuć Jezus, gdy mówi o odchodzących w czeluści?…

3 SIERPNIA 2017, Czwartek, (Mt 13,47-53)

 

Jezus powiedział do tłumów: Podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko? Odpowiedzieli Mu: Tak jest. A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare. Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd.

Czy my rzeczywiście widzimy te scenę w całkowicie prawdziwy sposób?

Jak postrzegamy te wszystkie opisane sytuacje, w których Jezus Chrystus ma nam coś do powiedzenia?

Odczytana na szybko, zanalizowana niby w jasności umysłu Ewangelia, może wybrzmieć bezdusznie, wręcz sprawozdawczo. Możemy zanalizować wszystkie elementy wypowiedzi Jezusa: sieci… ludzie… brzeg… koniec… aniołowie… ogień… naczynia… sprawiedliwi… źli… piec… płacz… i nie zobaczyć czegoś bardzo istotnego.

Bo może musimy wszyscy w tym momencie sobą wstrząsnąć i zobaczyć, jak ten moment opowieści musiał wyglądać dla samego Jezus, gdy mówił to wszystko?

Nie mógł Jezus Chrystus od tak sobie opowiadać o tych, którzy pójdą w ogień. On – Bóg- czysta Miłość, kochający nieskończenie każdego bez wyjątku i kochający każdego najbardziej, musiał opowiadać o tych, którzy Jego odrzucają! Przecież ta mowa Chrystusa była i jest wstrząsająca!

Ta mowa trwa nieustannie do dziś i będzie trwała do końca świata.

Zobaczmy teraz, Ty i ja, że gdy Jezus Chrystus mówił słowa: „Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.” – musiał być całkowicie wstrząśnięty i nie mogło być inaczej!

Przecież ktoś, kto kocha doskonale, gdy widzi, jak ukochana osoba odwraca się i odchodzi w czeluści, musi przeżywać załamanie! A Jezus to widział w momencie, w którym o tym opowiadał. Widział to ponad czasem. Widzi to do dziś… To dotyczy końca świata, a rozgrywa się w nas samych, nigdy poza nami!

Gdy czytamy Słowa Jezusa, zauważajmy w tych wszystkich scenach Jego samego! Nie pomijajmy Go! Próbujmy wyobrażać sobie, jak się czuł Ten, Który kocha nieskończenie, Który jest pośród nas i doświadcza wszystkiego oprócz grzechu, a jego konsekwencje bierze na siebie…

Jezus Chrystus doświadcza każdej sekundy naszego życia! Taki właśnie jest nasz Bóg, współodczuwający z nami! Z każdym spośród nas indywidualnie!

Czy można się odwrócić od takiego Boga?!

(Mt 13,54-58)

Jezus przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko? I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony. I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra