Z zagranicy

Koniec ukraińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej

Ukraina zrezygnowała z międzyrządowego wojskowego porozumienia z Rosją, która zapobiegała niekontrolowanemu eksportowi wspólnie wyprodukowanej broni i sprzętu wojskowego.

Rząd ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zdecydował się w środę zerwać porozumienie po ponad 13 latach jego funkcjonowania – poinformowała rosyjska agencja TASS.

Zaakceptowana przez obydwie strony 24 marca 2004 roku była oparta na porozumieniu z 1993 roku dotyczącym wojskowej i technicznej współpracy, która pozwoliła obydwu krajom wspólnie rozwijać i produkować sprzęt wojskowy i dostarczać go do innych krajów.

Umowa z 1993 r. zakazywała obydwu stronom sprzedawanie czy transferowanie produktów wojskowych oraz informacji wspólnie wypracowanych czy zmodernizowanych po 1 stycznia 1992 roku stronom trzecim, włącznie z prywatnymi odbiorcami zagranicznymi czy organizacjami międzynarodowymi.

Porozumienie miało na celu ustanowienie wzajemnych działań między Ukrainą a Rosją w kwestii eksportu sprzętu wojskowego stronom trzecim.

Ukraina zawiesiła transporty morskie sprzętu wojskowego do Rosji w marcu 2014 roku, tuż po wcieleniu do Rosji Półwyspu Krymskiego w rezultacie referendum przeprowadzonego w trakcie trwającego konfliktu zbrojnego.

W czerwcu tego roku Poroszenko całkowicie zabronił współpracy wojskowej z Rosją. Kijów nałożył dalsze restrykcje na powiązania wojskowe z Rosją w sierpniu 2014 roku, kiedy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinstruowała rząd, aby zredukował eksport militarnych i podwójnego zastosowania do Rosji.

Rada zrobiła jedynie jeden wyjątek dla oprogramowania kosmicznego, które Moskwa wykorzystuje do badań oraz eksploracji kosmosu w celach pokojowych jako część zobowiązań wobec międzynarodowych projektów kosmicznych

Ukraina została określona przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań Pokojowych jako ósmy światowy eksporter broni. Według studium cytowanego przez „The Washington Post”, około 70 proc. ukraińskiego eksportu związanego z obronnością trafiło do Rosji w 2014 r., sięgając w swojej wartości 1 miliarda.

Dotychczas ukraińskie firmy wyposażały rosyjskie wojsko w szeroki wachlarz produktów, w tym w 300 silników helikopterów i turbiny gazowe do okrętów. Rosja już zaczęła zastępować te produkty wersjami rodzimymi.

Dziennik poinformował również, że ciężkie rosyjskie rakiety nuklearne jak SS-18 Satan zostały zaprojektowane przez naukowców na terytorium Ukrainy, podczas gdy wiele innych rosyjskich rakiet złożonych jest z części pochodzących z ukraińskich fabryk. Rosja zastąpiła te rakiety rodzimą produkcją – cięższą wersją zwaną RS-28 Sarmat.

Stany Zjednoczone zamierzają powstrzymać Ukrainę przed używaniem rosyjskich zdobyczy techniki poprzez oferowanie własnych produktów przemysłu zbrojeniowego.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

78 komentarzy

78 Komentarzy

  1. Shela

    9 listopada 2017 at 14:18

    WOW just what I was looking for. Came here by
    searching for windshield repair technique

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra