Z kraju

Środowiska kresowe apelują o jedność

W związku z licznymi postulatami, aby stworzyć szeroki i jednolity front środowisk kresowych, wyrażony expressis verbis w apelu Stowarzyszenia Porozumienie Orła Białego ogłoszonym w lipcu 2014 roku na Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian na Jasnej Górze, we wrześniu tegoż roku został utworzony w Warszawie Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich /PZOKiK/.

Jednym z podstawowym celów nowo powstałego Związku jest integracja środowisk kresowych oraz organizacji patriotycznych pielęgnujących dziedzictwo i pamięć o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Ma się ona dokonać właśnie teraz.

„Zmiany jakie dokonały się w 2015 roku na polskiej scenie politycznej dały nadzieję, że zostanie również zmieniona polityka Państwa w zakresie problematyki kresowej, w szerokim tego słowa znaczeniu; przede wszystkim- zmieni się dotychczasowa niezrozumiała tzw. poprawność polityczna wobec wschodnich sąsiadów” tłumaczą inicjatorzy porozumienia.

„W obliczu nieudolności polskiej polityki zagranicznej a także wewnętrznej wzrastają w naszym Państwie negatywne wpływy diaspory obcych nacji” dodają.

„Aby temu przeciwdziałać konieczne jest skuteczne wspólne działanie organizacji pozarządowych skupionych wokół jednego ogólnopolskiego koordynatora- organizacji działającej w zinstytucjonalizowanej formie prawnej” tłumaczą w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Przedstawiciele PZOKiK podkreślają, że od chwili powstania skutecznie realizuje swoje zadania statutowe – m. in. – poprzez :

 • uczestniczenie w pracach zespołu parlamentarnego ds. Kresów, Kresowian i Dziedzictwa Ziem Wschodnich byłej Rzeczypospolitej,

 • organizowanie sesji popularnonaukowych o tematyce kresowej,

 • przeciwdziałanie fałszowaniu historii i zwalczanie banderyzmu,

 • wysyłanie pism do najwyższych władz państwowych w sprawach dotyczących Kresowian.

„To jednak wobec dynamicznie rozwijającej się sytuacji w kraju i na Wschodzie jest

już nie wystarczające. Siła naszego oddziaływania staje się niestety zbyt mała” wyjaśniając konieczność zawiązania ściślejszej współpracy między środowiskami kresowymi.

„Środowiska Kresowian powinny – naszym zdaniem – aktywniej włączyć się w nurt zachodzących w Polsce przemian społeczno-politycznych i zyskiwać jak największe wpływy” przekonują.

„Wykorzystajmy doświadczenia innych, którzy łącząc swe środowiska osiągnęli

znaczącą pozycję negocjacyjną wobec władz i uzyskali to o co wcześniej zabiegali

nieskutecznie. Krótko mówiąc – ze słabym żadna władza liczyć się nie będzie” apelują, podkreślając, iż Kresowian rozproszonych po całej Polsce jest wiele milionów.

„Łączmy więc swe siły w walce o słuszne sprawy środowiska Kresowian” zwracają się do członków organizacji kresowych.

„Proponujemy Państwu zawarcie porozumienia o współpracy, które ma charakter cywilnoprawny i w żaden sposób nie ogranicza tożsamości lub suwerenności drugiej strony, nie wiąże się z jakimikolwiek obciążeniami. To propozycja do

zgodnego działania w sprawie, którą uważamy za ważną” zwracają się do wszystkich zainteresowanych.

„Idea tego porozumienia polega na tym, aby skupić jak największą liczbę podmiotów

i uzmysłowić wszystkim, zwłaszcza rządzącym oraz adwersarzom, naszą kresową jedność i determinację w dążeniu do spełnienia przez władze naszych postulatów, o których mówimy od dawna” dodają.

Więcej na temat inicjatywy można znaleźć na stronie: http://kresykedzierzynkozle.pl/patriotyczny-zwiazek-org-kresowych-i-kombatanckich/konferencje-petycje-korespondencja/#apel_1

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. jaro7

  11 sierpnia 2017 at 22:08

  Od dawna to postulowałem.Musi być jedność,tak jak i zaprzestanie głosowania na PiS,PO i N.Najlepiej wystawic swoją kresową partię,dużo ludzi zagłosowało by na nią.No i przytarłoby się nosa renegatom pokroju żurawski vel grajewski(bardzo nikczemna antypolska kreatura) i wielu innym banderofilom.

  • wolna-polska.pl

   12 sierpnia 2017 at 12:06

   Obce służby specjalne działaja poprzez fundacje.

  • uważny

   12 sierpnia 2017 at 13:32

   Listę tego polskojęzycznego,filobanderowskiego,anypolskiego ścierwa, kto tutaj zamieści?
   Aby wiedzieć o wszystkich nie tylko o szlajającej się z ukronaziolami, Gosiewskiej.

   „Lista podpisów złożonych pod apelem ukazuje, że niektórym „niezależnym” i „niepokornym” dziennikarzom, do tej pory utożsamiającym się z prawicą, jest coraz bliżej do środowiska Michnika. Może to i dobrze, że zrzucają maski. Trzeba zapamiętać te nazwiska, aby w przyszłości nie dać nabrać na ich „obiektywne” opinie. I nie oczywiście nie kupować tych gazet, do których oni piszą.”

   http://isakowicz.pl/pomimo-nagonki-gw-i-goscia-niedzielnego-zaglosuj-na-ostra-brame/

  • Danka

   12 sierpnia 2017 at 16:57

   Jaro7 Ten zurawskivel grajewski prowadzi blog na niezalezna.pl To on agitowal przeciw Polakom na Wyspach,zeby Waszczykowski zgodzil sie na jeszcze wieksza dyskryminacje niz chcial Tusk, Kaczynski i Waszczykowski z Szydlo /podgrzewani przez Sakiewicza &Co, byle tylko Cameron nie opuscil UE.Brytyjczycy powiedzieli bye, bye…..Cnote stracili, funta nie zarobili.Wiemy i zapamietamy, vel grajevsky, my Polacy aktualnie z Wysp./ Do 2010 r po 5 latach od wejscia Polski do UE tylko 3,7 tys Polakow zlozylo podanie o obywatelstwo brytyjskie. To jest obraz tego, czym jest ta migracja-wygnanie z Polski! Teraz juz ze 140 000 zlozylo wnioski o status rezydenta / ponad 5 lat pobytu i pracy/, dopiero teraz. Wielu zalatwialo to na drodze sadowej i wygrali.

 2. stan

  11 sierpnia 2017 at 23:09

  Można w ciemno powiedzieć, że są zinfiltrowani. Jeżeli aktywiści nie zdejmą spodni i nie powiedzą swojego poprzedniego i jeszcze poprzedniego nazwiska – nic z tego nie wyjdzie.

  • Danka

   12 sierpnia 2017 at 16:58

   Stanie! W jakim Ty jestes stanie? 🙂

 3. warszawiANKA

  12 sierpnia 2017 at 00:21

  Tak jest – stworzyć zjednoczony ruch kresowy, który wystawi swoją listę do wyborów i dać do wiwatu tym różnym banderofilom typu Targalski, Żurawski vel Grajewski czy posłanka Gosiewska.

  • Marian

   12 sierpnia 2017 at 08:19

   Szanowna Pani @warszawiANKA, więc to jest cały program polityczny „kresowej partii”: „dać do wiwatu tym różnym…” ?
   Coś mi się zdaje, że kolejna grupa społeczna, bardzo silna, próbuje wyrwać „kawał sukna Rzeczypospolitej”, żeby IM TEŻ żyło się lepiej, a co?
   W Kijowie nigdy przenigdy od 1000 lat nikt nie ogłosił się królem. Bo i po co? Nikt nigdy nie miał tam ambicji posiadania własnego państwa. Niestety, również Polacy z Kresów nasiąkli tym myśleniem – nie widzę w tych ludziach troski o całe Państwo Polskie. – Oni mają „swoje interesy”, a resztę mają głęboko w *** – tego się obawiam.

   • Marian

    12 sierpnia 2017 at 08:26

    „podolacy” – krótkowzroczne i małoduszne myślenie skończyło się katastrofą – musiało tak się skończyć. http://kresy.pl/kresopedia/podolacy-konserwatywne-stronnictwo-ziemian-galicji-wschodniej/
    Czy zostaną wyciągnięte wnioski, aby uniknąć tych samych błędów? – Bardzo wątpię…

   • Danka

    12 sierpnia 2017 at 17:07

    Jako odtrutka na potworne zaklamanie calej klasy politycznej, no prawie calej, wraz z przyleglosciami-bardzo dobrze, niech startuja do Sejmu. Do wyborow niech stworza prawdziwy ruch narodowy bez kompleksow wobec Dmowskiego i Pilsudskiego, swiadomi aktualnych potrzeb Polakow i ich sposobu widzenia spraw Kraju. Nie jak np. jak Ziemkiewicz, pielgrzymujacy po salkach przykoscielnych z ksiazka o zlowrogim cieniu marszalka Pilsudskiego/. Gdyby nie Pilsudski to komuchy by smazyly duchowienstwo w ogniu , jak diabli w piekle. Gdyby nie prawdziwi Legionisci,a nie farbowani czlonkowie PZPR po dealach ze swoimi przelozonymi z POP na uczelni…

    • stan

     12 sierpnia 2017 at 20:40

     Gdyby nie Piłsudski, to komuchów by nie było!

 4. kasia

  12 sierpnia 2017 at 08:33

  jakie interesy MARIAN??? To że domagaja się aby PRAWDA ujrzała światło dzienne to są w twoim rozumieniu interesy? Walczą o prawdę i PAMIĘĆ dla tysięcy bestialsko zamordowanych Polaków przez bandytów z oun i upa oraz ukraińskich sąsiadów!!! Bez tej PAMIĘCI nie ma Polski!!! Nasza Ojczyzna jest niepełnowartościowa jeżeli ktoś próbuje zakłamać i zataić przed naszymi rodakami tą bolesną dla nas historię!!! Uważaj pan na słowa bo takich jak pan mącicieli jest dużo 🙂 ale poza głupim gadaniem nie są w stanie już nic więcej zrobić:-). Machina ruszyła…już nikt nam KRESOWIANOM ust nie zatka!!!! Chwała Wielkiej Polsce !

  • Marian

   12 sierpnia 2017 at 09:38

   Pani @Kasiu
   Napisałem o swoich obawach. Obym się mylił.
   Z uszanowaniem.

   • kasia

    12 sierpnia 2017 at 09:40

    ok..przepraszam za ton..troszkę mnie poniosło….

   • warszawiANKA

    12 sierpnia 2017 at 14:15

    Panie Marianie, pisząc o daniu do wiwatu Targalskim, Żurawskim vel Grajewskim i posłankom Gosiewskim miałam na myśli, że Zjednoczony Ruch Kresowy mógłby realizować autentycznie polski interes narodowy. A nie tak jak ci wymienieni wyżej ludzie związani z PiS i im podobni, którzy są patriotami tam, gdzie USA daje placet: bojowe nastawienie do Rosji (i ostatnio wobec Berlina i Brukseli), ale np. wobec Ukrainy, która wyniosła na narodowe ołtarze ludobójców z UPA są spolegliwi. Przecież ukraińskie oddziały wojskowe noszą czerwono-czarne barwy UPA. To co robi PiS wobec Ukrainy to zaprzeczenie polskiego patriotyzmu i dbania o polski interes narodowy. To lizanie butów pogrobowcom UPA, którzy Stepana Banderę wynoszą na narodowe ołtarze. I to wszystko PiS realizuje na rozkaz nowego Wielkiego Brata tym razem zza Oceanu. Żeby była jasność: jestem za współpracą z Ukrainą. Ale Ukrainą, która potępi ludobójstwo na Wołyniu, potępi UPA i odetnie się od tej tradycji. Wówczas będę pierwsza, która będzie za sojuszem i przyjaźnią z Ukrainą. Dlatego Polsce i polskiej polityce potrzebna jest formacja Kresowa nie poddająca się dyktatowi Berlina i Brukseli (jak to czynią PO i Nowoczesna) oraz nie poddająca się dyktatowi USA i Izraela (jak to czyni PiS). Zresztą sprawa fundacji Otwarty Dialog pokazuje, jaką „wdzięczność” daje PiSowi ich strategiczny sojusznik z Ukrainy, który „pięknie” im się „odwdzięcza”.

    • Danka

     12 sierpnia 2017 at 16:31

     Bardzo slusznie, WarszawiANKO!Ja tez o tym pisalam wielokrotnie,zeby laczyc patriotyczne ,autentycznie patriotyczne organizacje.Jednak powinno to sie odbywac bardzo ostroznie, raczej oddolnie,a nie odgornie. Tego mamy w brod i od dawna.Mniejsze organizacje znaja swoich czlonkow, wiedza, co robic i latwiej im zorientowac sie,czy jakies farbowance szkodniki,trzymajace z wrogami Polski,z komunistami ,majace dziwnym trafem poparcie niemieckich dziennikow dla np. miasta Krakowa i jednoczesnie poparcie ojcow z Radia maryja, tego RM aktualnego, bo to juz calkiem inne RM niz bylo wczesniej: cezura-wyrzucenie bez slowa wyjasnienia prof. Jerzego Roberta Nowaka i lanserka UE. Ten „ekspert” dr Bukowski zajmuje sie szczuciem na Zwiazek Legionistow Polskich, aby ich komunista Majchrowski -prezydent Krakowa wyrzucil z ich budynku w Krakowie na Oleandrach do 11 listopada 2018. W 2002 r jeden drugiemu pomogl-Bukowski wstepujac do Komitetu Poparcia kandydata komunisty z SLD ,a kandydat obiecal mu wyrzucenie wlascicieli Domu im. Pilsudskiego.Ten haniebny deal, lamiacy prawo do tego, nie robi wrazenia na ojcach z RM, ktorzy znaja sytuacje, bo TV TRWAM ma 2 filmy z Oleandrow,ale to bylo kiedys. Gdyby nie lanserka RM robiona temu „ekspertowi” dr Bukowskiemu, ktory reprezentuje tajemnicza organizacje kombatantow POKIN /zero fotek w google poza nim, rzecznikiem,dr Bukowskim/,Wiek najmlodszych to 87+ /15 -letni w 1945r/Biologia… Ostatnio oglaszal w niemieckich mediach dla miasta Krakowa,ze daje ultimatum prezydentowi miasta do konca lipca, a potem z jego POKIN dokonuja napadu i zajecia nieruchomosci /w tym Muzeum Czynu Niepodleglosciowego:)!, bo sam tam chce sie ulokowac.
     Nie jest to czarny humor, ale fakty. Gdyby nie lanserka robiona temu rzecznikowi, ktory nie chce pokazac ,kogo reprezentuje,/chyba to nie wstyd?/przez Radio Maryja i o. redemptorystow, komunista Majchrowski nie wygralby w 2002 r wyborow. Wtedy zdanie O. Rydzyka i Ojcow prowadzacych bylo dla wszystkich patriotow jak wyrocznia. Otoz teraz biora oni na siebie caly bagaz tragedii mieszkancow Krakowa, dramat ofiar tzw. reprywatyzacji w tym miescie / mowil o tym Red. W. Gadowski na antenie RM zreszta. Widac, ojcowie biora ,jak leci, ale wnioskow nie wyciagaja ze swoich audycji? Teraz Corki i Synowie Legionistow sa ustawicznie nekani i zagrozeni napadem oraz eksmisja. To sie dzieje… To ekspert RM , ktory dokonal dealu w 2002r i aktualnie zapowiadal napad na Dom im. Pilsudskiego. Ta lanserka to po stronie Prawdy? Jakos pachnie bardziej komunizmem i Cerkwia, tym, co sie z nia stalo po RB.Bronilam od 2009 r RM i O. Rydzyka oraz sp. Prezydenta Kaczynskiego na portalach. Widze, ze ci, ktorzy pisali,zebym dala sobie spokoj, bo sobie zaszkodze, a o.TR to niepotrzebne, musieli miec racje, ale nie zaluje,poznalam Prawde, teraz mysle,ze mogl miec racje ,trzy krotkie litery podawal ten gosc,pewien skrot.Dlaczego zdusiliscie w RM glos sluchaczy i zlikwidowaliscie forum na str.www? Teraz chcecie sami nauczac Polakow? Bukowskim?Majchrowskim? Moze Sorosem, bo bierzecie doplaty na szkole3, a nawet macie kierunek studiow finansowany przez KE, co oglaszal sam O. Dyrektor na antenie niedawno/ bardzo dziwne, bo pamietam, jak RM bylo RM, to za agite na rzecz szkoly GazWybiorcza narobila wrzasku,az oparlo sie to o kare finansowa. A teraz nic z takich rzeczy, no jak tu sie dziwic…..

     http://www.radiomaryja.pl/informacje/u-nas-j-bukowski-pelni-popieram-pomysl-przyznania-medalu-dla-kibicow-legii/
     /…/powiedział Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.
     – To jest wstyd nie dla tych, którzy te pomniki malują, ale dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz–Waltz, która nie widzi w tym nic złego, że w dalszym ciągu – w stolicy Polski – stoi pomnik Zygmunta Berlinga, komunistycznego satrapy podporządkowanego Moskwie – dodał ekspert.
     Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Jerzego Bukowskiego można odsłuchać [tutaj].

  • Danka

   12 sierpnia 2017 at 17:09

   To pozdrowienie na koncu juz gdzies u kogos czytalam,ale nie byl to patriota.

   • Danka

    12 sierpnia 2017 at 17:15

    kasia 12 sierpnia 2017 at 08:33 Chwala Wielkiej Polsce.

    Chwala Polsce i patriotom z prawdziwego zdarzenia, nie pozytecznym…/ w najlepszym razie/.

 5. db

  12 sierpnia 2017 at 11:15

  Zwykle taj bywa, że pod prawdziwe potrzeby, pod autentyczny ruch i uczciwych obywateli podczepiaja sie różne autorytety, liderzy, ktorzy kolaboruja z władza skrycie i prowadza ten ruch na manowce{wystarczy popatrzec jak szybko do Solidarnosci i na jej wierzch uplasowali sie ludzie pokroju geremka, kuronia, michnika,mazowieckiego}.Oby nie stalo sie tak ze srodowiskiem kresowym.

 6. wiesscar

  12 sierpnia 2017 at 23:19

  nie jestem kresowiakiem, popieram zjednoczenie Kresowian bo nie chce zostac kresowiakiem, mieszkam w Nowym Saczu,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra