Felieton

Pomagać i bronić

Ostatnie nawałnice, które przeszły nad Polską stały się okazją do analizy tej sytuacji w kilku obszarach. Mnie do refleksji natchnął aspekt związany z zaangażowaniem i wykorzystaniem Wojska Polskiego do usuwania skutków nawałnicy.

 

Z przekazu medialnego dowiedziałem się, że wojsko podobnie jak same władze, zadziałały zbyt późno i nie było w ich działaniach widać entuzjazmu. Przysłowiowej oliwy do ognia dolał  zresztą sam minister Macierewicz, sugerując żołnierzom żeby niepotrzebnie nie ryzykowali podczas akcji niesienia pomocy poszkodowanym.

Poszkodowani również i ze strony samego wojska odczuli planowe ograniczanie niesienia im pomocy, co siłą rzeczy związane musiało być z nieadekwatnymi względem realnych potrzeb decyzjami finansowymi.

Okazało się jednak, że pieniądze na powitanie wojsk amerykańskich w każdej miejscowości przez którą przejeżdżali były, podobnie jak raczenie mieszkańców darmową grochówką na cześć Yankesów. Ten wydatek bowiem okazał się potrzebny i słuszny, natomiast pieniądze na usuwanie skutków kataklizmu uznano za zbędny!

W okresie PRLu wojsko było przesadnie eksploatowane na potrzeby cywilne. O ile można zrozumieć jeszcze udział żołnierzy w budowie słynnej „Gierkówki”, o tyle angażowanie ich do wykopków kartofli, czy buraków było, mówiąc kolokwialnie, przegięciem.

Po roku 1989 zmiany zaczęły iść powoli w drugą stronę. Pierwsze niepokojące symptomy dały się zauważyć na przykład w trakcie powodzi stulecia w 1997 roku, kiedy to wojsko, tłumacząc się brakami finansowymi. ograniczało loty śmigłowców nad terenem objętym powodzią, jednocześnie jednak prowadziło w tym samym czasie ćwiczenia na innym terenie. Gdy w moich rodzinnych stronach nad swoją głową obserwowałem latające i ćwiczące śmigłowce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, zadałem sobie pytanie: Czemu te śmigłowce latają  na „pusto”, podczas gdy w tym samym czasie ich pomoc na Dolnym Śląsku była naprawdę bezcenna?

Był to jeszcze okres powszechnego poboru, a więc czas kiedy ludzie, chcąc czy nie chcąc, zostawali żołnierzami.

Młodzi chłopcy szli do armii może i niejednokrotnie wbrew swojej woli, czy jakimś swoim osobistym planom, ale w gruncie rzeczy zdawali sobie sprawę, że tak jak ich ojcowie i dziadkowie po prostu służą Ojczyźnie. Morale żołnierskie jednak mocno się zmieniło od tamtego czasu. Uzawodowienie armii znacznie pogorszyło klimat w mentalności młodych ludzi.

Profesjonalizacja, która w niektórych obszarach rozwoju sił zbrojnych jest słuszna i potrzebna,  przyniosła ze sobą jednak również i negatywne zjawiska. Ludzie, którzy zostają żołnierzami, nie traktują swojego zajęcia jako służby Ojczyźnie i rodakom lecz jako typowe rzemiosło, jakby to było coś zupełnie przeciętnego. Misyjność służby wojskowej uległa degradacji mentalnej.

W efekcie żołnierze przychodzą do pracy po cywilnemu, zakładają mundur na 8 godzin, po czym go zdejmują i wracają do domu. Bywają też tacy, którzy jeśli tylko mają możliwość, to nawet w trakcie tych ośmiu godzin starają się go nie nosić. Zamiast dumy z jego noszenia staje się on ubraniem roboczym takim samym jak fartuch czy kombinezon. Ludzie Ci uważają, że mają płacone za swoją gotowość do wykonywania działań bojowych, dlatego mało empatycznie podchodzą do działań, w których ktoś każe im się angażować, jak na przykład  w usuwanie skutków klęsk żywiołowych typu powódź, nawałnica czy pożar.

Kilka miesięcy temu miesięcznik Moja Rodzina opublikował mój artykuł poświęcony Wojskom Obrony Terytorialnej, w którym argumentowałem, iż rzeczywistym, pierwszoplanowym zadaniem tych wojsk powinno być doskonałe przygotowanie i wyposażenie ich w sprzęt przydatny właśnie do działań niwelujących skutki klęsk żywiołowych. Tymczasem Wojsko Obrony Terytorialnej przygotowuje się do wojny z Rosją.

Amerykańska Gwardia Narodowa, do której z taką lubością odnosi się aktualne szefostwo naszego MONu, doskonale sprawdza się w działaniach związanych z zabezpieczeniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Tymczasem u nas nie ma kompletnie żadnego planu organizacji ani Wojsk Obrony Narodowej, ani pozostałych rodzajów sił zbrojnych na wypadek takich kataklizmów. Czytałem ostatnio informację na temat planowanych zakupów specjalnych samochodów wojskowych. Jednym z warunków, które będzie musiał spełnić potencjalny producent tych aut jest nie tylko wyposażenie ich w elementy niezbędne  do prowadzenia działań zbrojnych, ale również umożliwiających wykorzystanie ich na potrzeby cywilne.

Każdy radiowóz czeskiej policji ma na drzwiach napis: Pomáhat a chránit. Chciałoby się więc,  idąc tym torem myślenia, aby mottem przewodnim naszej obrony terytorialnej było hasło: pomagać i bronić. Żołnierz bez względu na to czy jest ochotnikiem, czy żołnierzem zawodowym, powinien być wychowywany w duchu sprawowania pewnego rodzaju misji i służby własnemu narodowi. Ponadto armia zawodowa stała się armią zbiurokratyzowaną, w której każda, nawet najmniejsza pierdoła, wymaga decyzji zaakceptowanej przez wszystkie szczeble dowodzenia. W efekcie tego wszystkiego, procedury wdrożenia działań trwają, zamiast kilku godzin, kilka dni. Dowódców niższego szczebla nie uczy się zaradności i wychodzenia z inicjatywą, a jedynie ślepego wykonywania rozkazów, które płyną z góry. Gdyby dowódcy, którzy podczas takich akcji wykazali się podjęciem błyskawicznych działań na rzecz pomocy poszkodowanym, byliby odpowiednio wyróżniani i nagradzani, a inni szliby w ich ślady. Mielibyśmy wojsko, które pomaga i broni a nie armię biurokratów i wyrobników  bez empatii. Żeby  było jasne, na szczęście również w wojsku są ludzie, którzy trafiają tam z powołania, szkoda tylko, że jest ich tak mało.

 

Arkadiusz Miksa

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

149 komentarzy

149 Komentarzy

 1. Jan

  1 września 2017 at 00:41

  https://www.youtube.com/watch?v=JSAd3NpDi6Q

  Tak było naprawdę, zapoznajcie się

  • hansi

   1 września 2017 at 10:15

   To „Sarabanda”, Händla.
   Do czego należy ją przypiąć, w kontekście felietonu ?…
   A co do felietonu – słusznie zauważone przez Pana Miksę.
   Dodam tylko, że stworzenie przez Macierewicza „Obrony Terytorialnej” NIE służy „wojnie z Rosją” (bo „Rosja” rozpieprzy to w pięć minut..), lecz w celu ZEWIDENCJONOWANIA naiwnej, patriotycznej, polskiej młodzieży…
   Żeby, gdy przyjdzie czas JANCZARÓW, na przykład teraz, we wrześniu prawdopodobnie, powołać ją w kamasze, w celu WYMORDOWANIA JEJ przez uzbrojoną już wcześniej przez „fundację Otwarty Dialog” BANDEROWNIĘ, jaką Merkel napuści na nas w ramach „Bratniej Pomocy” unijnej…
   Wypada tu wezwać Polaków do UKRYCIA swoich synów, bo tu NIE o „patriotyczny obowiązek obrony Ojczyzny” idzie (cóż za cynizm !..), lecz o likwidację Po9lakom zdolnej do walki młodzieży, co Izrael przerabia w liczbach milionowych ze swoimi sąsiadami w Afryce północnej, więc i wie doskonale, jak się to robi…
   BEZ względu na to, jaka akurat sitwa w Parszawie sprawuje zewnętrzne znamiona władzy – czy to PiS, czy inna jego „Opozycja”, „pięknie się różniąca”..
   Polska patriotyczna młodzież będzie potrzebna PÓŹNIEJ..
   Żeby wygonić z Polski przede wszystkim ŻYDÓW z Chabad-Lubawicz i innych Bnai-Brithów…
   Oraz powywieszać obecnych Hartmanów, Schudrihów i ich szabesgojów wszystkich, którzy nam właśnie robią to, co robią… A będzie tego raptem parę tysięcy nas szubienice…
   Shalom !…

 2. Cheryl

  1 września 2017 at 05:56

  No entanto é preciso cair, pois os potes no anúncio são
  limitados e ademais voltarão ao valor natural. http://www.revistasnicaragua.net.ni/index.php/reice/comment/view/2014/0/1354105

 3. Marian

  1 września 2017 at 10:12

  Niezłe artykuły Pan pisze, ale nie wiem, czy ten portal to odpowiednie miejsce.

  • hansi

   1 września 2017 at 14:08

   Dlaczego ?..Skoro może tu wrzucać swoje felietony sam Mistrz Michalkiewicz ?..
   Zaraz obok Pana Kuźmiuka ?
   I Pana Bodakowskiego ? 🙂
   Każdy śpiewać może, hej 😉
   Jedna wielka.. qpa, gdzie i szkło, a i dyjament się trafi czasem 🙂
   Nie, no NIEDUŻA qpa 🙂
   Zajrzałem wczoraj na „republika.pl” … 😀
   TO JEST dopiero kupa ! 😀 …

 4. warszawiANKA

  1 września 2017 at 11:04

  Powyższy artykuł choć posiada ciekawe i słuszne spostrzeżenia wpisuje się w narrację totalnej opozycji. Przypomnę, że Pan Miksa publikuje na łamach Myśli Polskiej, której red. naczelnym jest członek PSL Pan Jan Engelgard. Na łamach Myśli Polskiej publikuje także poseł PSL Zgorzelski, który regularnie uczestniczy w sorosowskich ulicznych hucpach totalnej opozycji stojąc ramię w ramię z Michnikiem, Blumsztajnem, Petru, Schetyną i innymi dziewczętami i chłopcami sorosowcami. Dlatego ten artykuł interpretuję jako wpisywanie się w narrację totalnej opozycji spod znaku Sorosa i niemieckich wpływów. Tak swoją drogą, to ciekawie wyewoluowała Myśl Polska i ludzie z nią związani podający się za narodowców. Żeby jeszcze ludzie, którzy publikują na łamach MP (poseł Zgorzelski) nie uczestniczyli w tych rozróbach ulicznych sorosowców, ale oni w tym uczestniczą! Dlatego ludzie, którzy publikują na łamach Myśli Polskiej są dla mnie zupełnie niewiarygodni. W tym Pan Miksa. Szkoda, że pismo z tak piękną tradycją stało się tubą propagandową PSL, który ma określone „zasługi” będąc w koalicji z PO.

  • hansi

   1 września 2017 at 14:04

   Pewnie tak – jeśli chodzi o Pana Miksę..
   Jednak jego powyższy felieton NIE wskazuje na jakieś partyjne „ograniczenia”..
   Przeciwnie – opisuje raczej rzetelnie istniejącą rzeczywistość…
   A ad meritum dodam jeszcze, bo Autor traktuje jedynie o „polskim” Wojsku:
   „Każdy radiowóz czeskiej policji ma na drzwiach napis: Pomáhat a chránit.”
   JA – życzyłbym sobie, że także i POLSKA Policja pomagała i chroniła, a NIE była jedynie TERRORYSTĄ na polskich drogach, czy stanowiła jedynie źródło dodatkowych kłopotów, w razie jej wezwania (jeśli już przyjedzie..) przez (naiwnego..) poszkodowanego, z którego często Policja robi SPRAWCĘ, bo tak łatwiej, a chodzi przecież wyłącznie o zapełnienie raportu dziennego, jak najmniejszym kosztem…
   Może NIE WSZYSCY policjanci, ale, niestety większość…
   WIZERUNEK polskiej Policji NIE JEST najlepszy..
   I odnoszę wrażenie, że „polskiej” Władzy właśnie na tym zależy…
   Żeby ludzie BALI SIĘ aroganckich bandziorów w czarnych mundurkach i w czapeczkach z daszkiem, z napisem „POLICJA”..
   A na drogach – 100% uwagi poświęcali szukaniu wzrokiem umundurowanych TERRORYSTÓW z „suszarkami” i balonikami, a NIE istotnych zagrożeń dla ruchu drogowego…
   🙁

  • Arkadiusz Miksa

   1 września 2017 at 15:11

   Droga Pani nie jestem zwolennikiem totalnej opozycji bo za działania pozytywne chwalę PiS choć mentalnie mi z nim nie po drodze. Co do Myśli Polskiej to choć przewodnim kierunkiem pisma jest kierunek endecki to pismo to jest otwarte na teksty konserwatystów, ludowców czy socjalistów warunek jest jeden muszą być one propolskie. Jak Pani weźmie do ręki pisma pisowskie to tam nie znajdzie Pani tak racjonalnego myślenia o Polsce. Nie wiem co robi poseł Zgorzelski a propos walki z rządem ale ja go osobiście cenię za odwagę w głoszeniu prawdy o zbrodni ludobójstwa na Wołyniu oraz za przypominanie Polakom jak wyglądały i funkcjonowały sanacyjne rządy przed wojną. PiS jest orędownikiem sprawy ukraińskiej i dogadzania Ukrainie. Z pisania do Myśli Polskiej jestem dumny bo to jedno z niewielu pism na wysokim poziomie dla ludzi myślących racjonalnie o Polsce.Wtłoczenie mnie w orbitę Sorosa uważam za przejaw Pani intelektualnej pustki, ponieważ to ja własnie między innymi na łamach Myśli Polskiej pisałem o zagrożeniu jakie stanowią niemieckie fundacje w Polsce.

   • warszawiANKA

    1 września 2017 at 23:00

    Tak, tak Panie Miksa…niech jeszcze Pan dorzuci: niech żyje sojusz PO-PSL! – i będzie wszystko. Może członek PSL red. nacz. Myśli Polskiej Pan Jan Engelgard pochwali Pana za to…a i może michnikowszczyzna, z którą tak zachwalany przez Pana poseł Zgorzelski kolaboruje podczas ulicznych hucp Pana doceni. Może jakiś grancik, stypendium sorosowskie;-) Przecież tak Pan dzielnie walczy jak lew w obronie polityków PSL…

    • Arkadiusz Miksa

     2 września 2017 at 23:23

     Niech się Pani nie pogrąża bo nie ma Pani żadnych argumentów, Pani podobnie jak ten cały PiS i PO dokonaliście podziału Polaków na dwie kategorie „oni” i „my”. Żyjecie i funkcjonujecie dzięki podziałowi Polaków na dwa obozy, skrajnie wrogie. Gdybyście rzeczywiście kłócili się o jakieś ważne sprawy dla Polski ale nie wy kłocicie się o smoleńską brzozę. PO to sługusy Niemiec a PiS USA taka jest między wami róznica.

     • warszawiANKA

      3 września 2017 at 11:20

      Panie Arkadiuszu Miksa pisze Pan, że PiS i PO podzielili Polaków na dwie kategorie. To co wobec tego robią wśród polityków PO na ulicznych hucpach sorosowskich politycy PSL, m.in. Pan poseł Zgorzelski o którym Pan napisał, że Pan go ceni? Co tam robią inni politycy PSL – partii do której należy red. nacz. Myśli Polskiej Pan Jan Engelgard? Wasze środowisko (poseł Zgorzelski publikujący na łamach Myśli Polskiej) uczestniczy w tym procederze jak to Pan napisał dzielenia ludzi, który Pan krytykuje i pali Pan głupa kreując się na obiektywnego, patriotycznego arbitra elegantarum. Wygląda na to, że przyświeca Wam wałęsowska filozofia: jestem za, a nawet przeciw. Wasz kolega redakcyjny poseł Zgorzelski z PSL na ulicznych hucpach brata się z sorosowcami, a na łamach mediów skierowanych do patriotycznej części elektoratu pisze o patriotyzmie itp. Tacy właśnie zakłamani i obłudni jesteście: Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek. PS. Przeszukałam internet i jakoś nie zauważyłam, aby na łamach Myśli Polskiej Pan lub jakiś inny Pana redakcyjny kolega skrytykował polityków PSL za to bratanie się z sorosowcami podczas ulicznych hucp organizowanych m.in. za niemieckie pieniądze. ANI JEDNEGO KRYTYCZNEGO GŁOSU NA ŁAMACH MP, ŻE POLITYCY PSL UCZESTNICZĄ W DZIELENIU POLAKÓW PODCZAS ULICZNYCH HUCP. Dlatego twierdzę, że to co Pan robi to nie jest rzetelna, obiektywna publicystyka, tylko ordynarna agitacja wpisująca się narrację totalnej opozycji. Fakty mówią same za siebie.

   • Marian

    2 września 2017 at 08:00

    Panie Autorze – pomijam imię i nazwisko, bo chodzi o problem, a nie osobę –
    niech się Pan nie tłumaczy, bo tu nie ma przed kim. To towarzystwo wychowane na ks. Blachnickim, a ten wiadomo, był w dobrych stosunkach z BND. Nawet dali mu kawałek kawałek ziemi w Carlsbergu, żeby walczył z alkoholizmem wśród polskiej młodzieży reklamując niemieckie piwo 😉 O innych sprawach litościwie nie wspomnę.

    • Marian

     2 września 2017 at 08:01

     A, i jeszcze jedno, ks. Chabielskiego znałem osobiście.

    • Marian

     2 września 2017 at 08:05

     Ks. Chabielski, może był i człek zacny, w każdym razie „chciał dobrze”. Ale dziwna rzecz, że jego wychowanków łączyła jedna wspólna cecha: jakieś chroniczne ograniczenie horyzontów umysłowych.

 5. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:39

  If you wish for to take much from this piece of writing
  then you have to apply these techniques to your won web site.

 6. www.pragatimahavidyalaya.ac.in

  7 września 2017 at 09:20

  Hey there excellent blog! Does running a blog such as this
  take a large amount of work? I’ve very little expertise in computer programming but
  I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas
  or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic but I just wanted to ask.
  Cheers!

 7. pceet075.cern.ch

  7 września 2017 at 09:25

  We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful info to work on. You have performed an impressive job and our whole group might be thankful to you.

 8. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:43

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS.
  I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody
  having similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 9. James Frazer-Mann

  9 września 2017 at 04:28

  I have read so many content regarding the blogger lovers however this paragraph is truly a nice post, keep it up.

 10. Ima

  9 września 2017 at 14:29

  Can I simply say what a comfort to find somebody who actually knows what they’re discussing on the
  web. You actually know how to bring an issue to light and make
  it important. More people really need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular since you definitely possess the gift.

 11. estate agents

  9 września 2017 at 16:43

  You actually make it appear so easy together with your presentation however I find this topic to be really something
  which I believe I’d never understand. It kind of feels too complex and
  extremely wide for me. I’m looking ahead in your subsequent submit, I’ll
  try to get the hold of it!

 12. small business coach

  10 września 2017 at 00:23

  It is appropriate time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you
  few interesting things or advice. Maybe you
  could write next articles referring to this article.

  I wish to read even more things about it!

 13. I think the admin of this web site is truly working hard in support of
  his site, since here every material is quality based data.

 14. bank loan

  11 września 2017 at 05:57

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 15. garage door controls

  11 września 2017 at 20:48

  Keep this going please, great job!

 16. reputed mobile brand

  12 września 2017 at 05:08

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any suggestions?

 17. best stocks

  12 września 2017 at 10:19

  Awesome issues here. I’m very happy to see your post.
  Thank you a lot and I am taking a look forward to contact you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 18. residential real estate

  12 września 2017 at 17:15

  Pretty! This has been an extremely wonderful article.
  Many thanks for supplying these details.

 19. business plan

  12 września 2017 at 23:20

  Hey very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and
  take the feeds also? I am satisfied to search out numerous helpful info here in the submit, we need develop extra techniques on this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 20. handsome mobile

  13 września 2017 at 03:44

  Hi there, just wanted to say, I enjoyed this blog post. It was practical.
  Keep on posting!

 21. decisions regarding real

  13 września 2017 at 11:39

  Great info. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

 22. killarney golf

  17 września 2017 at 01:57

  It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this wonderful paragraph to
  improve my know-how.

 23. Miguneingzep

  18 września 2017 at 19:19

  Cialis Prix Maroc [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Buy Ciprofloxacin Hydrochloride
  El Cialis Que Es
  Kamagra Acheter cialis buy online Clavamox Without An Rx

 24. Melissa

  21 września 2017 at 15:32

  It’s going to be end of mine day, however before ending I am reading
  this great article to increase my knowledge.

 25. best tips travelling

  21 września 2017 at 22:30

  I’m extremely pleased to find this great site. I need to to thank
  you for ones time for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you saved as
  a favorite to look at new stuff in your web site.

 26. Hallie

  22 września 2017 at 07:55

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I
  am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I
  cannot subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems?

  Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 27. Myles

  22 września 2017 at 19:59

  Greetings! Unbelievably enlightening written content inside of this personal shorter posting! It’s the Really minimal variations that will create the maximum necessary modifications. Numerous because of for sharing!

 28. http://kruisetour.ru/user/Sharyn6423

  23 września 2017 at 02:04

  I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did you
  create this amazing site yourself? Please reply back as
  I’m planning to create my very own site and would love to learn where you got
  this from or just what the theme is called. Kudos!

 29. Jackson

  24 września 2017 at 23:52

  Good article. I will be facing many of these issues as well..

 30. Bud

  25 września 2017 at 14:32

  Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump
  out. Please let me know where you got your theme. Thanks a
  lot

 31. Miguneingzep

  29 września 2017 at 10:24

  Viagra Effet Secondaire Koreus Overnight Cephalexin Online Amoxil 875 [url=http://cialtobuy.com ]cialis online[/url] Diflucan Price Alquilo Kamagra

 32. Myrtis

  29 września 2017 at 11:51

  This is the perfect website for anybody who hopes to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that
  I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about
  for decades. Great stuff, just great!

 33. Kimberley

  29 września 2017 at 22:25

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 34. travel news

  30 września 2017 at 10:19

  I have to thank you for the efforts you’ve
  put in writing this website. I am hoping to view
  the same high-grade blog posts by you in the future as well.

  In truth, your creative writing abilities has motivated me to
  get my own website now 😉

 35. pt-br.facebook.com

  30 września 2017 at 16:23

  Can I simply say what a relief to find someone that actually knows what they’re discussing online.

  You certainly realize how to bring a problem to light and make
  it important. More people should look at this and understand this side
  of your story. I was surprised that you are not more popular since you surely possess the gift.

 36. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 23:17

  Hello, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that’s really fine, keep up
  writing.

 37. dating web site

  2 października 2017 at 02:51

  Highly energetic blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 38. del.icio.us

  2 października 2017 at 13:20

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Appreciate it

 39. irregular heart rhythms

  2 października 2017 at 21:27

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable experience about unexpected emotions.

 40. Miguneingzep

  3 października 2017 at 11:41

  Kamagra Jelly Schweiz Buy Roche Propecia Online Uk [url=http://bestviaonline.com]buy viagra online[/url] Cialis 20mg Teilen

 41. Zulma

  4 października 2017 at 01:17

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look
  of your site is wonderful, as well as the content!

 42. irregular heart rhythms

  5 października 2017 at 09:44

  Wow, superb weblog format! How long have you been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The full glance of your site is wonderful, as smartly as the content material!

 43. heart muscle

  5 października 2017 at 11:05

  certainly like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very
  troublesome to inform the reality however I’ll surely come again again.

 44. Miguneingzep

  6 października 2017 at 06:54

  Viagra Generica Baratas Amoxicillin And Doxycycline Together Macrobid Tablets Shop [url=http://leviinusa.com]can you get levitra cheap[/url] Amoxicillin Tabs Animal Cephalexin And Drug Interactions

 45. Miguneingzep

  6 października 2017 at 07:08

  Cheapest Indian Prices For Nizagara Find Clobetasol 30g Amoxicillin Reaction 2000 Mg Daily [url=http://cialgeneri.com]cialis[/url] Cialis Con Cocaina Lasix Online Acheter Kamagra En Ligne

 46. soccer sweat shirts

  6 października 2017 at 15:17

  Ahaa, its good conversation regarding this piece of
  writing here at this webpage, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 47. dating sites frequently

  7 października 2017 at 03:39

  Having read this I believed it was really informative.
  I appreciate you spending some time and energy to
  put this informative article together. I once again find myself personally
  spending a lot of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 48. toned butt

  8 października 2017 at 03:49

  Amazing! Its genuinely remarkable paragraph, I have got
  much clear idea on the topic of from this paragraph.

 49. Kasha

  9 października 2017 at 04:37

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 50. Miguneingzep

  9 października 2017 at 08:55

  Lasix Effets Secondaires [url=http://levibuyus.com]brand levitra 20 mg online india[/url] Pharmacy Canadian Cialas Professional For Sale Para Que Sirve El Cialis

 51. website admin

  11 października 2017 at 14:37

  Unquestionably consider that that you said. Your favourite reason seemed to
  be at the net the easiest thing to remember of.
  I say to you, I certainly get annoyed at the same time as people consider concerns that they plainly do not understand about.
  You controlled to hit the nail upon the highest as smartly as outlined out the whole thing without having side-effects , folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 52. buy arsenal soccer

  11 października 2017 at 18:50

  It’s remarkable to go to see this site and reading the views of
  all friends on the topic of this post, while I am also keen of getting knowledge.

 53. reverse phone number

  12 października 2017 at 22:22

  Hi, yup this paragraph is truly pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 54. Miguneingzep

  14 października 2017 at 11:49

  Online Pharmacy India Tamoxifen 20 Mg Levitra Plus [url=http://cheapcheapvia.com]online pharmacy[/url] Viagra Otc Metrogel

 55. lelio vieira carneiro junior

  14 października 2017 at 22:13

  Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 56. thejubril.com

  15 października 2017 at 04:13

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any
  trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing many months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to protect against
  hackers?

 57. certain asbestos

  16 października 2017 at 23:39

  If you want to improve your familiarity simply keep visiting this site and be updated with the most up-to-date news posted here.

 58. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 18:08

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!|

 59. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 października 2017 at 20:25

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this website on regular basis to obtain updated from newest news update.|

 60. tercio borlenghi jr

  17 października 2017 at 21:18

  The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has
  83 views. I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 61. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 22:12

  magnificent post, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not understand this. You must continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already!|

 62. free mp3 songs

  17 października 2017 at 23:01

  If you are going for best contents like me, just pay a quick visit this web site all the time since it gives quality contents, thanks|

 63. Grupo Serval escandalo

  18 października 2017 at 02:43

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 64. free mp3 downloads

  18 października 2017 at 02:59

  Hello all, here every person is sharing such familiarity, therefore it’s fastidious to read this webpage, and I used to pay a quick visit this web site every day.|

 65. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 03:12

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks|

 66. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 04:56

  Hi, this weekend is good designed for me, since this point in time i am reading this great
  informative article here at my home.

 67. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 05:04

  When someone writes an paragraph he/she maintains the plan of a user in his/her mind that how a user can know it. Thus that’s why this article is perfect. Thanks!|

 68. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 06:52

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks a lot!|

 69. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 08:34

  Yes! Finally someone writes about %keyword1%.|

 70. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 09:36

  When someone writes an piece of writing he/she retains the idea of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Thus that’s why this paragraph is perfect. Thanks!|

 71. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 10:20

  I every time emailed this weblog post page to all my associates, as if like to read it then my friends will too.|

 72. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 12:03

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?|

 73. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 14:54

  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 74. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 15:57

  At this moment I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read additional news.|

 75. Dadado Veig

  18 października 2017 at 16:31

  Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 76. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 08:58

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!|

 77. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 11:26

  Hi my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to peer more posts like this .|

 78. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 13:54

  Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent idea|

 79. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 16:07

  Hi there to every , because I am truly keen of reading this webpage’s post to be updated regularly. It carries nice stuff.|

 80. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 18:13

  Thanks for any other magnificent article. The place else may just anybody get that kind of info in such a perfect means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.|

 81. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 22:26

  I’m extremely inspired together with your writing skills and also with the layout on your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s uncommon to look a nice weblog like this one nowadays..|

 82. Grupo Serval escandalo

  20 października 2017 at 00:19

  Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 83. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 02:13

  Piece of writing writing is also a fun, if you know after that you can write or else it is complicated to write.|

 84. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 03:50

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However
  I am having problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody getting identical RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 85. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 07:25

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this webpage on regular basis to get updated from hottest news update.|

 86. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 10:04

  Informative article, exactly what I needed.|

 87. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 12:35

  always i used to read smaller content which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time.|

 88. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 15:06

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 89. Grupo Serval presídios

  20 października 2017 at 16:18

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which
  helped me. Many thanks!

 90. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 19:31

  Hello to all, how is all, I think every one is getting more
  from this website, and your views are fastidious in support of
  new users.

 91. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 22:19

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!|

 92. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 04:30

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and
  I’ll be book-marking and checking back often!

 93. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  21 października 2017 at 06:49

  Hey there I am so delighted I found your blog page, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent jo.|

 94. confer heart protection

  21 października 2017 at 08:40

  Aw, this was an extremely good post. Taking the time and actual effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 95. tercio borlenghi junior

  21 października 2017 at 15:45

  Very good info. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!|

 96. bigger butt workouts

  21 października 2017 at 17:07

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create
  your theme? Fantastic work!

 97. tercio borlenghi jr

  22 października 2017 at 00:34

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 98. besting timex watches

  22 października 2017 at 01:44

  I’m really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A few of my blog audience have complained about my
  website not working correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any tips to help fix this problem?

 99. tercio borlenghi jr

  22 października 2017 at 09:17

  I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 100. Miguneingzep

  22 października 2017 at 12:55

  Simvastatin Overdose Meds Without Scripts [url=http://cheapestcial.com]viagra cialis[/url] Generic Real Isotretinoin Best Website C.o.d. Cheapeast Shop

 101. Itamar Serp

  22 października 2017 at 14:21

  This is my first time go to see at here and i am in fact
  pleassant to read everthing at alone place.

 102. timex wearers

  22 października 2017 at 14:56

  Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you taking the time and
  energy to put this information together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 103. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 17:23

  I blog often and I seriously appreciate your content. This article has
  truly peaked my interest. I will book mark
  your blog and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 104. Lelio Junior

  22 października 2017 at 18:21

  What i do not realize is in reality how you are now not actually a lot more smartly-preferred than you might be now. You’re very intelligent. You realize therefore considerably in relation to this topic, produced me for my part consider it from numerous varied angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs great. Always care for it up!|

 105. Umanizzare presidios

  22 października 2017 at 19:12

  Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same topics as yours and I believe we
  could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to
  shoot me an e-mail. I look forward to hearing
  from you! Superb blog by the way!

 106. Miguneingzep

  22 października 2017 at 21:25

  Hplc Methods For Amoxicillin Clavulanic Acid [url=http://levitrial.com]levitra prices[/url] Liquid Cialis For Sale Comprare Levitra Gratis

 107. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 października 2017 at 03:17

  I think the admin of this site is genuinely working hard in favor of his site, for the reason that here every data is quality based data.|

 108. Carlos Eduardo Veiga

  23 października 2017 at 13:03

  I read this piece of writing completely about the comparison of most recent and previous technologies, it’s remarkable article.|

 109. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 13:30

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear concept

 110. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 17:27

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 111. Luiz Gastão Bittencourt

  23 października 2017 at 21:52

  Hello, Neat post. There is a problem with your site in web explorer,
  could check this? IE still is the market leader and a huge component of people
  will leave out your wonderful writing because of this problem.

 112. Luiz Gastão Bittencourt

  23 października 2017 at 23:34

  Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 113. Egli Diana Pinto

  24 października 2017 at 08:31

  Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of community where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!|

 114. Lucienne

  24 października 2017 at 08:43

  Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a very neatly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read extra of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 115. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 18:28

  always i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time.|

 116. Umanizzare

  25 października 2017 at 03:40

  Ahaa, its nice dialogue regarding this article at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.|

 117. tercio borlenghi jr

  25 października 2017 at 13:25

  Just wish to say your article is as surprising. The clarity for your post is simply great and that i can assume you’re knowledgeable on this subject. Fine with your permission allow me to take hold of your feed to keep up to date with imminent post. Thank you one million and please carry on the rewarding work.|

 118. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 16:02

  I really love your website.. Great colors & theme.

  Did you create this website yourself? Please reply back
  as I’m looking to create my own website and would love to learn where you
  got this from or what the theme is named. Cheers!

 119. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  25 października 2017 at 18:38

  My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I should
  check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to going over your web page again.

 120. Lélio Vieira Carneiro Junio

  25 października 2017 at 19:35

  When some one searches for his vital thing, thus he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained
  over here.

 121. Lelio Junior

  25 października 2017 at 20:05

  Excellent, what a webpage it is! This web site gives valuable information to us, keep it up.|

 122. Itamar Serpa Fernandes

  25 października 2017 at 23:40

  It’s going to be finish of mine day, except before ending
  I am reading this enormous paragraph to improve
  my know-how.

 123. smart phones

  26 października 2017 at 16:42

  It’s going to be finish of mine day, except before ending I am reading this
  wonderful piece of writing to improve my knowledge.

 124. Miguneingzep

  27 października 2017 at 21:10

  Prix Cytotec Propecia Side Effects Long Term [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Pfizer Viagra Sales

 125. Itamar Serp

  28 października 2017 at 16:20

  I think that is among the so much vital information for me.
  And i’m glad studying your article. But should statement on few normal issues, The web site style is ideal,
  the articles is actually nice : D. Good process, cheers

 126. Miguneingzep

  31 października 2017 at 11:00

  Cialis Farmacia Acquisto Keflex Fluid Retention [url=http://genericcial.com]generic cialis[/url] Ampicillin Amoxicillin For Pets Viagra Professional Canadian

 127. Umanizzare presídios

  31 października 2017 at 15:18

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this website
  with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and fantastic design and style.

 128. short websites

  31 października 2017 at 19:00

  Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the fantastic work!

 129. sensor camera

  31 października 2017 at 22:07

  hello!,I love your writing very much! share we keep in touch extra about your article on AOL?
  I require an expert on this space to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Having a look ahead to see you.

 130. home security

  2 listopada 2017 at 13:59

  My partner and I stumbled over here different web address and thought I should check things
  out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at
  your web page for a second time.

 131. Miguneingzep

  3 listopada 2017 at 11:43

  Expired Amoxicillin Clavulanic Potassium Tablets Order Cialis From India Side Effects Of Zithromax [url=http://cheapviafast.com]viagra online[/url] Levitra Viagra Equivalent Dose

 132. tercio borlenghi junior

  3 listopada 2017 at 17:18

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any tips and hints for beginner blog writers? I’d
  genuinely appreciate it.

 133. tercio borlenghi junior

  4 listopada 2017 at 22:41

  Hello there, I do think your blog could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE,
  it has some overlapping issues. I simply wanted to give you
  a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 134. rockndata.net

  8 listopada 2017 at 01:28

  Greate post. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve performed a fantastic job. I will certainly
  digg it and in my view suggest to my friends. I’m confident they’ll be
  benefited from this site.

 135. Madelaine

  9 listopada 2017 at 17:42

  First of all I would like to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or tips? Thanks!

 136. Miguneingzep

  10 listopada 2017 at 01:21

  Levitra Duration Propecia For Scalp [url=http://levitrial.com]order levitra without a prescription[/url] Viagra Farmacia Euros

 137. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  11 listopada 2017 at 08:33

  Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s website
  link on your page at suitable place and other person will also do
  similar in favor of you.

 138. tercio borlenghi junior

  12 listopada 2017 at 08:44

  After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and from now on each time a
  comment is added I receive four emails with the exact same
  comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
  Thank you!

 139. home security systems reviews

  12 listopada 2017 at 16:08

  Do you have which they are often more guarantee at home?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra