Felieton

Pomagać i bronić

Ostatnie nawałnice, które przeszły nad Polską stały się okazją do analizy tej sytuacji w kilku obszarach. Mnie do refleksji natchnął aspekt związany z zaangażowaniem i wykorzystaniem Wojska Polskiego do usuwania skutków nawałnicy.

 

Z przekazu medialnego dowiedziałem się, że wojsko podobnie jak same władze, zadziałały zbyt późno i nie było w ich działaniach widać entuzjazmu. Przysłowiowej oliwy do ognia dolał  zresztą sam minister Macierewicz, sugerując żołnierzom żeby niepotrzebnie nie ryzykowali podczas akcji niesienia pomocy poszkodowanym.

Poszkodowani również i ze strony samego wojska odczuli planowe ograniczanie niesienia im pomocy, co siłą rzeczy związane musiało być z nieadekwatnymi względem realnych potrzeb decyzjami finansowymi.

Okazało się jednak, że pieniądze na powitanie wojsk amerykańskich w każdej miejscowości przez którą przejeżdżali były, podobnie jak raczenie mieszkańców darmową grochówką na cześć Yankesów. Ten wydatek bowiem okazał się potrzebny i słuszny, natomiast pieniądze na usuwanie skutków kataklizmu uznano za zbędny!

W okresie PRLu wojsko było przesadnie eksploatowane na potrzeby cywilne. O ile można zrozumieć jeszcze udział żołnierzy w budowie słynnej „Gierkówki”, o tyle angażowanie ich do wykopków kartofli, czy buraków było, mówiąc kolokwialnie, przegięciem.

Po roku 1989 zmiany zaczęły iść powoli w drugą stronę. Pierwsze niepokojące symptomy dały się zauważyć na przykład w trakcie powodzi stulecia w 1997 roku, kiedy to wojsko, tłumacząc się brakami finansowymi. ograniczało loty śmigłowców nad terenem objętym powodzią, jednocześnie jednak prowadziło w tym samym czasie ćwiczenia na innym terenie. Gdy w moich rodzinnych stronach nad swoją głową obserwowałem latające i ćwiczące śmigłowce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, zadałem sobie pytanie: Czemu te śmigłowce latają  na „pusto”, podczas gdy w tym samym czasie ich pomoc na Dolnym Śląsku była naprawdę bezcenna?

Był to jeszcze okres powszechnego poboru, a więc czas kiedy ludzie, chcąc czy nie chcąc, zostawali żołnierzami.

Młodzi chłopcy szli do armii może i niejednokrotnie wbrew swojej woli, czy jakimś swoim osobistym planom, ale w gruncie rzeczy zdawali sobie sprawę, że tak jak ich ojcowie i dziadkowie po prostu służą Ojczyźnie. Morale żołnierskie jednak mocno się zmieniło od tamtego czasu. Uzawodowienie armii znacznie pogorszyło klimat w mentalności młodych ludzi.

Profesjonalizacja, która w niektórych obszarach rozwoju sił zbrojnych jest słuszna i potrzebna,  przyniosła ze sobą jednak również i negatywne zjawiska. Ludzie, którzy zostają żołnierzami, nie traktują swojego zajęcia jako służby Ojczyźnie i rodakom lecz jako typowe rzemiosło, jakby to było coś zupełnie przeciętnego. Misyjność służby wojskowej uległa degradacji mentalnej.

W efekcie żołnierze przychodzą do pracy po cywilnemu, zakładają mundur na 8 godzin, po czym go zdejmują i wracają do domu. Bywają też tacy, którzy jeśli tylko mają możliwość, to nawet w trakcie tych ośmiu godzin starają się go nie nosić. Zamiast dumy z jego noszenia staje się on ubraniem roboczym takim samym jak fartuch czy kombinezon. Ludzie Ci uważają, że mają płacone za swoją gotowość do wykonywania działań bojowych, dlatego mało empatycznie podchodzą do działań, w których ktoś każe im się angażować, jak na przykład  w usuwanie skutków klęsk żywiołowych typu powódź, nawałnica czy pożar.

Kilka miesięcy temu miesięcznik Moja Rodzina opublikował mój artykuł poświęcony Wojskom Obrony Terytorialnej, w którym argumentowałem, iż rzeczywistym, pierwszoplanowym zadaniem tych wojsk powinno być doskonałe przygotowanie i wyposażenie ich w sprzęt przydatny właśnie do działań niwelujących skutki klęsk żywiołowych. Tymczasem Wojsko Obrony Terytorialnej przygotowuje się do wojny z Rosją.

Amerykańska Gwardia Narodowa, do której z taką lubością odnosi się aktualne szefostwo naszego MONu, doskonale sprawdza się w działaniach związanych z zabezpieczeniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Tymczasem u nas nie ma kompletnie żadnego planu organizacji ani Wojsk Obrony Narodowej, ani pozostałych rodzajów sił zbrojnych na wypadek takich kataklizmów. Czytałem ostatnio informację na temat planowanych zakupów specjalnych samochodów wojskowych. Jednym z warunków, które będzie musiał spełnić potencjalny producent tych aut jest nie tylko wyposażenie ich w elementy niezbędne  do prowadzenia działań zbrojnych, ale również umożliwiających wykorzystanie ich na potrzeby cywilne.

Każdy radiowóz czeskiej policji ma na drzwiach napis: Pomáhat a chránit. Chciałoby się więc,  idąc tym torem myślenia, aby mottem przewodnim naszej obrony terytorialnej było hasło: pomagać i bronić. Żołnierz bez względu na to czy jest ochotnikiem, czy żołnierzem zawodowym, powinien być wychowywany w duchu sprawowania pewnego rodzaju misji i służby własnemu narodowi. Ponadto armia zawodowa stała się armią zbiurokratyzowaną, w której każda, nawet najmniejsza pierdoła, wymaga decyzji zaakceptowanej przez wszystkie szczeble dowodzenia. W efekcie tego wszystkiego, procedury wdrożenia działań trwają, zamiast kilku godzin, kilka dni. Dowódców niższego szczebla nie uczy się zaradności i wychodzenia z inicjatywą, a jedynie ślepego wykonywania rozkazów, które płyną z góry. Gdyby dowódcy, którzy podczas takich akcji wykazali się podjęciem błyskawicznych działań na rzecz pomocy poszkodowanym, byliby odpowiednio wyróżniani i nagradzani, a inni szliby w ich ślady. Mielibyśmy wojsko, które pomaga i broni a nie armię biurokratów i wyrobników  bez empatii. Żeby  było jasne, na szczęście również w wojsku są ludzie, którzy trafiają tam z powołania, szkoda tylko, że jest ich tak mało.

 

Arkadiusz Miksa

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

38 komentarzy

38 Komentarzy

 1. Jan

  1 września 2017 at 00:41

  https://www.youtube.com/watch?v=JSAd3NpDi6Q

  Tak było naprawdę, zapoznajcie się

  • hansi

   1 września 2017 at 10:15

   To „Sarabanda”, Händla.
   Do czego należy ją przypiąć, w kontekście felietonu ?…
   A co do felietonu – słusznie zauważone przez Pana Miksę.
   Dodam tylko, że stworzenie przez Macierewicza „Obrony Terytorialnej” NIE służy „wojnie z Rosją” (bo „Rosja” rozpieprzy to w pięć minut..), lecz w celu ZEWIDENCJONOWANIA naiwnej, patriotycznej, polskiej młodzieży…
   Żeby, gdy przyjdzie czas JANCZARÓW, na przykład teraz, we wrześniu prawdopodobnie, powołać ją w kamasze, w celu WYMORDOWANIA JEJ przez uzbrojoną już wcześniej przez „fundację Otwarty Dialog” BANDEROWNIĘ, jaką Merkel napuści na nas w ramach „Bratniej Pomocy” unijnej…
   Wypada tu wezwać Polaków do UKRYCIA swoich synów, bo tu NIE o „patriotyczny obowiązek obrony Ojczyzny” idzie (cóż za cynizm !..), lecz o likwidację Po9lakom zdolnej do walki młodzieży, co Izrael przerabia w liczbach milionowych ze swoimi sąsiadami w Afryce północnej, więc i wie doskonale, jak się to robi…
   BEZ względu na to, jaka akurat sitwa w Parszawie sprawuje zewnętrzne znamiona władzy – czy to PiS, czy inna jego „Opozycja”, „pięknie się różniąca”..
   Polska patriotyczna młodzież będzie potrzebna PÓŹNIEJ..
   Żeby wygonić z Polski przede wszystkim ŻYDÓW z Chabad-Lubawicz i innych Bnai-Brithów…
   Oraz powywieszać obecnych Hartmanów, Schudrihów i ich szabesgojów wszystkich, którzy nam właśnie robią to, co robią… A będzie tego raptem parę tysięcy nas szubienice…
   Shalom !…

 2. Cheryl

  1 września 2017 at 05:56

  No entanto é preciso cair, pois os potes no anúncio são
  limitados e ademais voltarão ao valor natural. http://www.revistasnicaragua.net.ni/index.php/reice/comment/view/2014/0/1354105

 3. Marian

  1 września 2017 at 10:12

  Niezłe artykuły Pan pisze, ale nie wiem, czy ten portal to odpowiednie miejsce.

  • hansi

   1 września 2017 at 14:08

   Dlaczego ?..Skoro może tu wrzucać swoje felietony sam Mistrz Michalkiewicz ?..
   Zaraz obok Pana Kuźmiuka ?
   I Pana Bodakowskiego ? 🙂
   Każdy śpiewać może, hej 😉
   Jedna wielka.. qpa, gdzie i szkło, a i dyjament się trafi czasem 🙂
   Nie, no NIEDUŻA qpa 🙂
   Zajrzałem wczoraj na „republika.pl” … 😀
   TO JEST dopiero kupa ! 😀 …

 4. warszawiANKA

  1 września 2017 at 11:04

  Powyższy artykuł choć posiada ciekawe i słuszne spostrzeżenia wpisuje się w narrację totalnej opozycji. Przypomnę, że Pan Miksa publikuje na łamach Myśli Polskiej, której red. naczelnym jest członek PSL Pan Jan Engelgard. Na łamach Myśli Polskiej publikuje także poseł PSL Zgorzelski, który regularnie uczestniczy w sorosowskich ulicznych hucpach totalnej opozycji stojąc ramię w ramię z Michnikiem, Blumsztajnem, Petru, Schetyną i innymi dziewczętami i chłopcami sorosowcami. Dlatego ten artykuł interpretuję jako wpisywanie się w narrację totalnej opozycji spod znaku Sorosa i niemieckich wpływów. Tak swoją drogą, to ciekawie wyewoluowała Myśl Polska i ludzie z nią związani podający się za narodowców. Żeby jeszcze ludzie, którzy publikują na łamach MP (poseł Zgorzelski) nie uczestniczyli w tych rozróbach ulicznych sorosowców, ale oni w tym uczestniczą! Dlatego ludzie, którzy publikują na łamach Myśli Polskiej są dla mnie zupełnie niewiarygodni. W tym Pan Miksa. Szkoda, że pismo z tak piękną tradycją stało się tubą propagandową PSL, który ma określone „zasługi” będąc w koalicji z PO.

  • hansi

   1 września 2017 at 14:04

   Pewnie tak – jeśli chodzi o Pana Miksę..
   Jednak jego powyższy felieton NIE wskazuje na jakieś partyjne „ograniczenia”..
   Przeciwnie – opisuje raczej rzetelnie istniejącą rzeczywistość…
   A ad meritum dodam jeszcze, bo Autor traktuje jedynie o „polskim” Wojsku:
   „Każdy radiowóz czeskiej policji ma na drzwiach napis: Pomáhat a chránit.”
   JA – życzyłbym sobie, że także i POLSKA Policja pomagała i chroniła, a NIE była jedynie TERRORYSTĄ na polskich drogach, czy stanowiła jedynie źródło dodatkowych kłopotów, w razie jej wezwania (jeśli już przyjedzie..) przez (naiwnego..) poszkodowanego, z którego często Policja robi SPRAWCĘ, bo tak łatwiej, a chodzi przecież wyłącznie o zapełnienie raportu dziennego, jak najmniejszym kosztem…
   Może NIE WSZYSCY policjanci, ale, niestety większość…
   WIZERUNEK polskiej Policji NIE JEST najlepszy..
   I odnoszę wrażenie, że „polskiej” Władzy właśnie na tym zależy…
   Żeby ludzie BALI SIĘ aroganckich bandziorów w czarnych mundurkach i w czapeczkach z daszkiem, z napisem „POLICJA”..
   A na drogach – 100% uwagi poświęcali szukaniu wzrokiem umundurowanych TERRORYSTÓW z „suszarkami” i balonikami, a NIE istotnych zagrożeń dla ruchu drogowego…
   🙁

  • Arkadiusz Miksa

   1 września 2017 at 15:11

   Droga Pani nie jestem zwolennikiem totalnej opozycji bo za działania pozytywne chwalę PiS choć mentalnie mi z nim nie po drodze. Co do Myśli Polskiej to choć przewodnim kierunkiem pisma jest kierunek endecki to pismo to jest otwarte na teksty konserwatystów, ludowców czy socjalistów warunek jest jeden muszą być one propolskie. Jak Pani weźmie do ręki pisma pisowskie to tam nie znajdzie Pani tak racjonalnego myślenia o Polsce. Nie wiem co robi poseł Zgorzelski a propos walki z rządem ale ja go osobiście cenię za odwagę w głoszeniu prawdy o zbrodni ludobójstwa na Wołyniu oraz za przypominanie Polakom jak wyglądały i funkcjonowały sanacyjne rządy przed wojną. PiS jest orędownikiem sprawy ukraińskiej i dogadzania Ukrainie. Z pisania do Myśli Polskiej jestem dumny bo to jedno z niewielu pism na wysokim poziomie dla ludzi myślących racjonalnie o Polsce.Wtłoczenie mnie w orbitę Sorosa uważam za przejaw Pani intelektualnej pustki, ponieważ to ja własnie między innymi na łamach Myśli Polskiej pisałem o zagrożeniu jakie stanowią niemieckie fundacje w Polsce.

   • warszawiANKA

    1 września 2017 at 23:00

    Tak, tak Panie Miksa…niech jeszcze Pan dorzuci: niech żyje sojusz PO-PSL! – i będzie wszystko. Może członek PSL red. nacz. Myśli Polskiej Pan Jan Engelgard pochwali Pana za to…a i może michnikowszczyzna, z którą tak zachwalany przez Pana poseł Zgorzelski kolaboruje podczas ulicznych hucp Pana doceni. Może jakiś grancik, stypendium sorosowskie;-) Przecież tak Pan dzielnie walczy jak lew w obronie polityków PSL…

    • Arkadiusz Miksa

     2 września 2017 at 23:23

     Niech się Pani nie pogrąża bo nie ma Pani żadnych argumentów, Pani podobnie jak ten cały PiS i PO dokonaliście podziału Polaków na dwie kategorie „oni” i „my”. Żyjecie i funkcjonujecie dzięki podziałowi Polaków na dwa obozy, skrajnie wrogie. Gdybyście rzeczywiście kłócili się o jakieś ważne sprawy dla Polski ale nie wy kłocicie się o smoleńską brzozę. PO to sługusy Niemiec a PiS USA taka jest między wami róznica.

     • warszawiANKA

      3 września 2017 at 11:20

      Panie Arkadiuszu Miksa pisze Pan, że PiS i PO podzielili Polaków na dwie kategorie. To co wobec tego robią wśród polityków PO na ulicznych hucpach sorosowskich politycy PSL, m.in. Pan poseł Zgorzelski o którym Pan napisał, że Pan go ceni? Co tam robią inni politycy PSL – partii do której należy red. nacz. Myśli Polskiej Pan Jan Engelgard? Wasze środowisko (poseł Zgorzelski publikujący na łamach Myśli Polskiej) uczestniczy w tym procederze jak to Pan napisał dzielenia ludzi, który Pan krytykuje i pali Pan głupa kreując się na obiektywnego, patriotycznego arbitra elegantarum. Wygląda na to, że przyświeca Wam wałęsowska filozofia: jestem za, a nawet przeciw. Wasz kolega redakcyjny poseł Zgorzelski z PSL na ulicznych hucpach brata się z sorosowcami, a na łamach mediów skierowanych do patriotycznej części elektoratu pisze o patriotyzmie itp. Tacy właśnie zakłamani i obłudni jesteście: Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek. PS. Przeszukałam internet i jakoś nie zauważyłam, aby na łamach Myśli Polskiej Pan lub jakiś inny Pana redakcyjny kolega skrytykował polityków PSL za to bratanie się z sorosowcami podczas ulicznych hucp organizowanych m.in. za niemieckie pieniądze. ANI JEDNEGO KRYTYCZNEGO GŁOSU NA ŁAMACH MP, ŻE POLITYCY PSL UCZESTNICZĄ W DZIELENIU POLAKÓW PODCZAS ULICZNYCH HUCP. Dlatego twierdzę, że to co Pan robi to nie jest rzetelna, obiektywna publicystyka, tylko ordynarna agitacja wpisująca się narrację totalnej opozycji. Fakty mówią same za siebie.

   • Marian

    2 września 2017 at 08:00

    Panie Autorze – pomijam imię i nazwisko, bo chodzi o problem, a nie osobę –
    niech się Pan nie tłumaczy, bo tu nie ma przed kim. To towarzystwo wychowane na ks. Blachnickim, a ten wiadomo, był w dobrych stosunkach z BND. Nawet dali mu kawałek kawałek ziemi w Carlsbergu, żeby walczył z alkoholizmem wśród polskiej młodzieży reklamując niemieckie piwo 😉 O innych sprawach litościwie nie wspomnę.

    • Marian

     2 września 2017 at 08:01

     A, i jeszcze jedno, ks. Chabielskiego znałem osobiście.

    • Marian

     2 września 2017 at 08:05

     Ks. Chabielski, może był i człek zacny, w każdym razie „chciał dobrze”. Ale dziwna rzecz, że jego wychowanków łączyła jedna wspólna cecha: jakieś chroniczne ograniczenie horyzontów umysłowych.

 5. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:39

  If you wish for to take much from this piece of writing
  then you have to apply these techniques to your won web site.

 6. www.pragatimahavidyalaya.ac.in

  7 września 2017 at 09:20

  Hey there excellent blog! Does running a blog such as this
  take a large amount of work? I’ve very little expertise in computer programming but
  I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas
  or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic but I just wanted to ask.
  Cheers!

 7. pceet075.cern.ch

  7 września 2017 at 09:25

  We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful info to work on. You have performed an impressive job and our whole group might be thankful to you.

 8. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:43

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS.
  I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody
  having similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 9. James Frazer-Mann

  9 września 2017 at 04:28

  I have read so many content regarding the blogger lovers however this paragraph is truly a nice post, keep it up.

 10. Ima

  9 września 2017 at 14:29

  Can I simply say what a comfort to find somebody who actually knows what they’re discussing on the
  web. You actually know how to bring an issue to light and make
  it important. More people really need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular since you definitely possess the gift.

 11. estate agents

  9 września 2017 at 16:43

  You actually make it appear so easy together with your presentation however I find this topic to be really something
  which I believe I’d never understand. It kind of feels too complex and
  extremely wide for me. I’m looking ahead in your subsequent submit, I’ll
  try to get the hold of it!

 12. small business coach

  10 września 2017 at 00:23

  It is appropriate time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you
  few interesting things or advice. Maybe you
  could write next articles referring to this article.

  I wish to read even more things about it!

 13. I think the admin of this web site is truly working hard in support of
  his site, since here every material is quality based data.

 14. bank loan

  11 września 2017 at 05:57

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 15. garage door controls

  11 września 2017 at 20:48

  Keep this going please, great job!

 16. reputed mobile brand

  12 września 2017 at 05:08

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any suggestions?

 17. best stocks

  12 września 2017 at 10:19

  Awesome issues here. I’m very happy to see your post.
  Thank you a lot and I am taking a look forward to contact you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 18. residential real estate

  12 września 2017 at 17:15

  Pretty! This has been an extremely wonderful article.
  Many thanks for supplying these details.

 19. business plan

  12 września 2017 at 23:20

  Hey very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and
  take the feeds also? I am satisfied to search out numerous helpful info here in the submit, we need develop extra techniques on this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 20. handsome mobile

  13 września 2017 at 03:44

  Hi there, just wanted to say, I enjoyed this blog post. It was practical.
  Keep on posting!

 21. decisions regarding real

  13 września 2017 at 11:39

  Great info. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

 22. killarney golf

  17 września 2017 at 01:57

  It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this wonderful paragraph to
  improve my know-how.

 23. Miguneingzep

  18 września 2017 at 19:19

  Cialis Prix Maroc [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Buy Ciprofloxacin Hydrochloride
  El Cialis Que Es
  Kamagra Acheter cialis buy online Clavamox Without An Rx

 24. Melissa

  21 września 2017 at 15:32

  It’s going to be end of mine day, however before ending I am reading
  this great article to increase my knowledge.

 25. best tips travelling

  21 września 2017 at 22:30

  I’m extremely pleased to find this great site. I need to to thank
  you for ones time for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you saved as
  a favorite to look at new stuff in your web site.

 26. Hallie

  22 września 2017 at 07:55

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I
  am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I
  cannot subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems?

  Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 27. Myles

  22 września 2017 at 19:59

  Greetings! Unbelievably enlightening written content inside of this personal shorter posting! It’s the Really minimal variations that will create the maximum necessary modifications. Numerous because of for sharing!

 28. http://kruisetour.ru/user/Sharyn6423

  23 września 2017 at 02:04

  I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did you
  create this amazing site yourself? Please reply back as
  I’m planning to create my very own site and would love to learn where you got
  this from or just what the theme is called. Kudos!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra