Z zagranicy

Bezczelność Komisji Europejskiej wobec Węgier – nie finansujemy płotów

– Jeśli rząd Węgier zwróci się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wsparcie ochrony granic, to KE jest gotowa go przeanalizować. Jednak KE nie finansuje budowy ogrodzeń, a solidarność działa w dwie strony. – zadeklarował w piątek rzecznik Komisji Europejskiej w odpowiedzi na list premiera Węgier Viktora Orbana, który napisał w liście do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, że czas najwyższy, by europejska solidarność przejawiała się też w ochronie granic. Połowę kosztów poniesionych na ten cel przez Węgry powinna pokryć UE.

– Odnotowujemy, że węgierski rząd uznaje teraz, iż solidarność jest ważną zasadą UE i że UE może okazywać solidarność, żeby chronić wspólny interes. Węgrzy chcą, by Bruksela poniosła połowę kosztów przeznaczonych przez ich kraj na ochronę granicy. Chodzi o 270 mld forintów (ok. 883 mln euro). KE od samego początku sprzeciwiała się budowie na węgierskiej granicy ogrodzenia, które pochłonęło część z tych środków. Zachęcamy Węgry do wykorzystania już udostępnionych funduszy, ale jeśli kraj ten wystąpi z wnioskiem o oficjalne wsparcie, KE jest gotowa, żeby szybko przeanalizować taką prośbę i dostarczyć odpowiednie wsparcie, jeśli wymaga tego sytuacja. Nie zapominajmy o jednej rzeczy: solidarność to coś, co działa w dwie strony i wszystkie państwa członkowskie powinny być gotowe, żeby ją okazywać.  Realizowanie tej zasady nie polega na wybieraniu jednego dania z menu i odrzucaniu innego. Stanowisko KE nie zmieniło się i nie finansuje ona ogrodzeń czy barier na granicach. – Wspieramy środki na rzecz ochrony granic zewnętrznych, mogą to być środki nadzoru czy sprzęt do kontroli granicy, ale nie finansujemy ogrodzeń. – mówił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Alexander Winterstein.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

184 komentarze

184 Komentarzy

 1. timex look

  7 listopada 2017 at 09:25

  Right away I am going to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming over again to read additional
  news.

 2. tercio borlenghi junior

  11 listopada 2017 at 05:51

  Highly descriptive blog, I liked that bit. Will there be a part 2?

 3. Pingback: obat kutil alami

 4. Pingback: Obat Kutil Terbaik

 5. Pingback: Kutil Dilubang Anus

 6. Airline Tickets

  15 grudnia 2017 at 01:05

  Keep functioning ,terrific job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra