Felieton

Najciemniej pod latarnią

Przedwyborcza debata Angela Merkel – Martin Schulz przypominała pogawędkę przy herbatce u cioci. Media akcentują beznamiętność i kulturę rozmowy, ale przecież ta dwójka tak naprawdę nie ma się o co spierać.

Przeciwnicy grają do jednej bramki. CDU, CSU i SPD Schulza pozostają przecież od 2013 roku w koalicyjnym uścisku i nadają w ciągu kadencji na tej samej fali. Różnice w kwestii rozwiązań gospodarczych czy społecznych były dotąd niezauważalne. Niemcy we wschodnich landach, wygwizdujący Merkel na wiecach przedwyborczych za bezrefleksyjne przyjęcie uchodźców, wyraźnie widzą, że mówią do niej jak do ściany. Zdają sobie też sprawę, że same tylko krzyki „obłudnica, zdrajczyni narodu!” nie zdecydują o głosach przy urnie. Czas podjąć działania.

Niemcom się coraz bardziej polityka migracyjna Niemiec nie podoba, ale Merkel upiera się, że dobrze zrobiła zapraszając gości i otwierając w 2015 roku dla przybyszów granice, zapewnia że uczyniłaby tak samo również dziś.

Niedzielna telewizyjna debata najpoważniejszych kandydatów do fotela kanclerza pokazała, że Niemcy w istocie nie mają w kim wybierać, są skazane na status quo i konserwowanie politycznego układu. Schulz co prawda zarzucił Merkel błędy popełnione w pierwszej fazie kryzysu uchodźczego, za najpoważniejszy uznając brak konsultacji z europejskimi partnerami, by za chwilę stwierdzić, że „uchodźcy są cenniejsi niż złoto”, objaśniając, że chodziło mu o wiarę uchodźców w Europę, której brakuje wielu Europejczykom.

Dlaczego brakuje, tego Schulz nie przeanalizował. Jednak zaprotestował, że tego „złota” nie chcą brać ani w Polsce ani na Węgrzech, co nie jest solidarne, skoro oba te kraje korzystają z unijnych dotacji. Pogroził, że gdy zwycięży, uzależni dotacje od uchodźczej solidarności.

Obecne wybory w Niemczech przypominają więc wybór Tusk kontra Komorowski. Merkel ma czwartą kadencję niczym nie wyjętą. Brak poważnej alternatywy koncepcji urządzenia państwa i funkcjonowania będącej na zakręcie Unii Europejskiej, w której Niemcy grają pierwsze skrzypce jest tak naprawdę brakiem demokracji na własne życzenie. Bo co to za wybór, gdy ci, którzy stoją u steru i biorą udział w elekcji nie reprezentują interesu społeczeństwa. Żadna obecność na scenie politycznej Zielonych, czy innych ugrupowań lewackich tego nie zmieni. Dlatego trudno się dziwić, że w Niemczech coraz silniej dają o sobie znać nastroje radykalne, a czwarta kadencja słabnącej w poparcie Merkel tylko je wzmocni. W jaką stronę to pójdzie, sami Niemcy dziś nie wiedzą, ale widać już – choć słabe jeszcze- społeczne parcie na zmiany, której najbliższe wybory nie przyniosą. Podobna ustawka wyborcza została zorganizowana we Francji, ale tam przynajmniej zmieniono oblicze z Hollanda na Macrona. To wszystko z troski, aby było tak jak było, przy pozornych ruchach odnowy. W przypadku Niemiec to wciąż jest twarz tej samej Angeli Merkel, która ani myśli przyznawać się do błędów.

Schulz i Merkel pozwalają już sobie na tak ostre strofowanie Polski, że wraz z Napoleonem Macronem przebijają się w argumentach. Ten francusko-niemiecki sojusz jest widoczny nie tylko w lansowanej koncepcji dwóch prędkości UE i wyodrębnienia jej trzonu, ale też we wtrącaniu się na wyścigi w wewnętrzne sprawy Polski w kwestiach, wobec których Unia nie ma nic do gadania z powodu braku uprawnień. Jeśli na forum Parlamentu Europejskiego nie zostanie zrobiony z tym porządek (a polska totalna opozycja staje na głowie, żeby Polsce przywalać), i słabsze gospodarczo państwa członkowskie ze strachu przez utratą pozycji i pogrożeniem im palcem, ulegną sile „perswazji”, odwracając się do nas plecami, będzie trudno.

Pewnie dlatego PiS dla wzmocnienia pozycji naszego kraju gra także na Amerykanów, akcentując nie tylko wspólnotę interesów, ale i wartości. Widać już wyraźnie, że to się ani Francuzom, ani Niemcom nie podoba, bo wzmacnia naszą pozycję jako partnera unijnego.

Pewnie dzisiaj Macrona i Merkel ściska w dołku po wiadomości, że prestiżowa agencja ratingowa Moody`s podwyższyła „tej strasznej Polsce” wskaźnik inwestycyjnego zaufania i tempa rozwoju gospodarczego, z prognozowanego w maju poziomu 3.2 proc. PKB do 4,3 proc. I obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych z 2,9 proc do 2,5 proc. Raport Moody`s stwierdza, że wyższy wzrost i lepsze wykonanie założeń budżetowych od stycznia do lipca, znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie trzeci rok z rzędu wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB. Po siedmiu miesiącach stało się to możliwe nie tylko poprzez uszczelnienie ściągalności VAT do 214 mld zł dochodów budżetowych, w porównaniu z 194 mld zł w roku ubiegłym, ale też wzrost gospodarczy.

Pouczający nas nieustannie Macron mógłby z Polski brać przykład, bo rozbuchany deficyt budżetowy Francji lokuje ją na pozycji bankruta. Atak na „dumping socjalny” polskich pracowników delegowanych nie rozwiąże tego problemu. Francji potrzebne są głębokie reformy, które Macron zapowiadał, ale się ich boi. Zwłaszcza, że po trzech miesiącach „Jupiterowi”, jak go we własnym kraju nazywają, spadło poparcie do poziomu tak niskiego, że w tym samym okresie sprawowania władzy takiej mizerii nie odnotował żaden jego poprzednik.

Polska to temat zastępczy, wskazywanie problemów tam, gdzie ich nie ma. Od dawna bowiem wiadomo, że najciemniej jest pod latarnią.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  4 września 2017 at 20:50

  Społeczeństwo otwarte
  dedykuję autorom Komunikatów Ministerstwa Prawdy

  Takiej podłości historia ludzkości
  Nie znała!… Nie zna jej także Europa.
  Wstecznictwa siły w Stanach uradziły
  Za terrorystę uznać …FILANTROPA!!!

  Już sto tysięcy, a może i więcyj,
  Mają zebrane podpisów faszyści.
  Cierpi George Soros w sercu swoim sporoż.
  Cierpi biedactwo. Cierpi aż go czyści!…

  Ci co go bronią: „Handluje on bronią
  I spekuluje – dla dobra ludzkości!
  Jego pieniądze faszystowskie żądze
  Umią przełamać, są dla OTWARTOŚCI.”

  Przeczyć nie sposób otwartości osób,
  Co za pieniądze Sorosa działają!
  Goli, weseli – czy „Klątwę” widzieli? –
  Także publicznie nogi rozwierają.

  Jeden ćpał kleju, drugi zjadł szaleju,
  Trzeci – przytomny – newsy (złota warte!…)
  Wciąż o męczeństwie gejów w społeczeństwie
  Tworzy. Bo „ono musi być OTWARTE!”

  Gdyby za mało nogi rozkładało,
  Rozewrze przybysz nogi złej Europie…
  Koniec Kościoła! Któż opisać zdoła
  To bliskie szczęście?… DZIĘKI FILANTROPIE !

 2. wolna-polska.pl

  4 września 2017 at 21:50

  Relacje-polsko-ukraińskie stoją na terrorze fałszu.

 3. Marian

  4 września 2017 at 22:30

  To ostatni moment, aby uzyskać reparacje wojenne od Niemiec. Za 5-10 lat Niemcy zbankrutują, albo będzie tam wojna domowa.

 4. hansi

  5 września 2017 at 07:32

  „..we Francji, ale tam przynajmniej zmieniono oblicze z Hollanda na Macrona.”..
  Niemcy pewnie NIE zmienią oblicza, wybierając mniejsze zło, w postaci dotychczasowej Pani Adolfiny.. Ups !.. Gadam z inercji.. Przecież wybory są fikcją.. O tym, czy będzie Makrela, czy ta pijacka, bezczelna świnia o lubieżnych, czerwonych usteczkach, zdecyduje w kuluarach kilka szarych eminencji. Kto jeszcze chodzi do „Wyborów” ?.. Nawet w Niemczech 0- już prawie nikt. Makreli nie ma nawet na żadnych plakatach :wyborczych”. Wszędzie tylko Schulz, któremu dziś rano domalowałem swastykę na czole, bo powiesili go w zasięgu ręki przy chodniku 🙂 Znaczy to, że pozostanie na fasadzie Czwartej Rzeszy Pani Adolfina 🙂
  A co do bredni, wygadywanych przez tą faszystowską swołocz – nie warto się tym przejmować..
  BO I TAK – decyzje zapadną zupełnie gdzie indziej, na przykład – w TelAviwie, albo w Waszyngtonie. Albo wręcz – w City of London 🙂 ..
  Ale pewnie polska jest bezpieczna, jeśli „bezpieczeństwem” nazwiemy, powiedzmy, wybór cholery, zamiast dżumy, albo odwrotnie 🙂
  Symptomatyczne jest ściąganie na statek szczurów.. Ostatnio Morgana Chase-a..
  Powolutku przeprowadza się na teren Polski CITY OF LONDON 🙂 …
  Czyli – sprawa jakby jasna..
  A Schulz i konsorci – mogą tylko się zapluwać z wściekłości, bo ich lis już-już witał się z gąską, a tu goowno…
  Jeśli JAWNIE już żydownia przejmie na 100% Polskę, jako docelowy obszar przeprowadzki z kończącego się już Izraela, to i wyszlamuje Rzeszę z kasy (jeszcze raz ! 🙂 ..), pod tytułem „reparacji wojennych dla Polski”, choć Polacy z tego nie zobaczą, ani centa…
  Nawet i na bilion Ojro – bo czemu nie ?.. Nawet i Niderlandy mogą wyegzekwować ! I TAK wszystko na kredyty u Banksterów żydowskich ! 🙂
  W sumie, Pani Alino, TO NIEMCY są skazani na ZAGŁADĘ (plan Morgenthau-a, tak późno realizowany, i całkiem inaczej technicznie..)..
  Polacy – NIE.. Polacy zostają właśnie, na naszych oczach, w biały dzień – dziesiątkowani, a pozostała reszta (Klub Rzymski – 15 milionów 300 tysięcy Polaków i chyba Ukraińców, wymieszanych..), wszelkimi metodami, włącznie ze „szczepieniami” noworodków i wkrótce – powołaniem w kamasze „janczarów”, czyli wymordowaniem nam patriotycznej młodzieży, oraz za pomocą trucizn, medialnej i „oświatowej” ogłupialni, oraz rosnącego terroru… Aż osiągną wkrótce poziom zdrowotny i umysłowy – debilni robocze, do zasuwania na PKB żydów, na „strefach ekonomicznych”, za miskę zupy… Nie wiem, czyj los lepszy ?.. Niemców, którzy łapią każdy, co jeszcze ma i SPIEPRZA do Ameryki południowej (a nawet i do ROSJI !!..), o czym w mediach ani słowa :), bo w Ojczyźnie czeka ich Sharia i zagłada 🙂 ? Czy też Polaków ?.. których żydy NIE zamierzają wytępić bez reszty, bo KTO będzie na nich pracował, kogo będą „leczyć” na raka i komu będą dawać kredyty ? 😀 …
  Polaka czeka los biologicznego robota-niewolnika-debila, BEZ HONORU, który dawno już przesrał…
  TEGO pod latarnią TEŻ nie widać ? 🙂
  DLACZEGO tak naprawdę Niemce się pieklą ?
  Ale pewnie Polska zostanie PODZIELONA, nawet i geograficznie, bo dlaczego nie ?..
  I dostaną swoją namiastkę realizacji projektu „Mitteleuropa” – i Niemcy, oraz Ruscy, jak i – przede wszystkim – ŻYDZI z Chabad-Lubavicz, którzy na terytorium „międzymorza” z reanimowaną Galicją i kawałkiem Ukrainy, przy Morzu Czarnym – potrzebują przecież dla siebie zaledwie „METROPOLIE”, w otaczającym je morzu zamieszkiwanym przez polsko-ukraińskich, pracujących na nich Gojów…
  W sumie więc – nie wiadomo, co wybrać…
  Dżumę ?.. Czy Cholerę ?..
  I jeszcze do tego się CIESZĄC, że raczej NIE grozi nam zagłada atomowa ?..
  Bo na orbitach lata już dosyć ciekawych, bardziej od Broni jądrowej efektywnych zabawek… Którymi poszczególne bandy na Górze trzymają się w szachu 🙂 …
  NIE grozi nam żadna wojna tutaj…
  Dokładnie, jak przepowiedział ongiś Wojtyła 🙂
  Że Polska będzie „okiem cyklonu” – pośrodku zawieruch…
  NIE napadną na nas Ruskie, ani nawet Niemce 🙂
  Oni się nami po prostu PODZIELĄ 🙂
  Ot i wsjo, Pani Alino 🙂
  Shalom ! 🙂

  • hansi

   5 września 2017 at 07:37

   Przepraszam ! Pani AliCJO 🙂

 5. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:52

  Wow, that’s what I was searching for, what a data!
  existing here at this webpage, thanks admin of this web site.

 6. Adeline

  6 września 2017 at 20:32

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not certain whether
  this put up is written via him as nobody else recognize such
  special about my problem. You are wonderful! Thank you!

 7. uses compound interest

  7 września 2017 at 05:39

  Hey there! I know this is kind of off topic
  but I was wondering if you knew where I could locate
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same
  blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 8. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 10:18

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, fantastic blog!

 9. Nelson

  8 września 2017 at 18:34

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this article
  as well as from our argument made at this place.

 10. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:27

  I am truly pleased to glance at this weblog posts which carries lots of helpful information, thanks for providing these data.

 11. compound interest problems

  8 września 2017 at 21:00

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am having
  difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to
  it. Is there anybody else having identical RSS issues?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 12. real deal about real estate

  9 września 2017 at 07:34

  Outstanding quest there. What occurred after? Thanks!

 13. Angus

  9 września 2017 at 17:42

  Everything is very open with a clear explanation of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very useful.
  Many thanks for sharing!

 14. Dane

  9 września 2017 at 21:58

  I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!

  Keep up the good works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 15. start up menu

  10 września 2017 at 03:50

  I’m really impressed with your writing skills as well as with
  the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this
  one nowadays.

 16. https://pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 14:31

  Spot on with this write-up, I seriously believe
  this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 17. http://www.davidwarnerchristenson.com

  11 września 2017 at 04:01

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 18. all these things i've done

  12 września 2017 at 06:13

  Howdy I am so delighted I found your blog page, I really found you by accident, while
  I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and
  would just like to say kudos for a incredible post
  and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up the excellent jo.

 19. travel cover

  16 września 2017 at 08:38

  Definitely believe that which you stated. Your
  favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people
  think about worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side effect , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 20. rust hacks undetected For MAC OS

  16 września 2017 at 18:12

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 21. international travel

  17 września 2017 at 00:41

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d
  most certainly donate to this fantastic blog! I guess for now
  i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 22. Elisa

  17 września 2017 at 15:36

  Yes! Finally someone writes about loosing weight.

 23. place macau tourism

  17 września 2017 at 15:37

  I’d like to find out more? I’d care to find out some additional information.

 24. Evie

  18 września 2017 at 11:52

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are
  just extremely great. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.

  I cant wait to read far more from you. This is
  actually a wonderful website.

 25. http://akademinetwork.xyz/

  18 września 2017 at 18:50

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but
  I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any suggestions? Many thanks!

 26. Abdul

  19 września 2017 at 12:04

  Howdy Greg,I realize that optimum of your concert events are upon Fri evenings. Artwork Miron shipped a focus that he’ll be taking part in there upon Sat 616. Is this acceptable I dress in’t have to have towards pass up it. Because of. Linda Baldwin

 27. golf clubs

  19 września 2017 at 22:48

  Just want to say your article is as astonishing. The clarity for your post
  is just cool and i can suppose you’re an expert on this subject.
  Fine together with your permission let me to grab your
  RSS feed to keep updated with impending post.
  Thank you one million and please continue the rewarding work.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra