Felieton

Najciemniej pod latarnią

Przedwyborcza debata Angela Merkel – Martin Schulz przypominała pogawędkę przy herbatce u cioci. Media akcentują beznamiętność i kulturę rozmowy, ale przecież ta dwójka tak naprawdę nie ma się o co spierać.

Przeciwnicy grają do jednej bramki. CDU, CSU i SPD Schulza pozostają przecież od 2013 roku w koalicyjnym uścisku i nadają w ciągu kadencji na tej samej fali. Różnice w kwestii rozwiązań gospodarczych czy społecznych były dotąd niezauważalne. Niemcy we wschodnich landach, wygwizdujący Merkel na wiecach przedwyborczych za bezrefleksyjne przyjęcie uchodźców, wyraźnie widzą, że mówią do niej jak do ściany. Zdają sobie też sprawę, że same tylko krzyki „obłudnica, zdrajczyni narodu!” nie zdecydują o głosach przy urnie. Czas podjąć działania.

Niemcom się coraz bardziej polityka migracyjna Niemiec nie podoba, ale Merkel upiera się, że dobrze zrobiła zapraszając gości i otwierając w 2015 roku dla przybyszów granice, zapewnia że uczyniłaby tak samo również dziś.

Niedzielna telewizyjna debata najpoważniejszych kandydatów do fotela kanclerza pokazała, że Niemcy w istocie nie mają w kim wybierać, są skazane na status quo i konserwowanie politycznego układu. Schulz co prawda zarzucił Merkel błędy popełnione w pierwszej fazie kryzysu uchodźczego, za najpoważniejszy uznając brak konsultacji z europejskimi partnerami, by za chwilę stwierdzić, że „uchodźcy są cenniejsi niż złoto”, objaśniając, że chodziło mu o wiarę uchodźców w Europę, której brakuje wielu Europejczykom.

Dlaczego brakuje, tego Schulz nie przeanalizował. Jednak zaprotestował, że tego „złota” nie chcą brać ani w Polsce ani na Węgrzech, co nie jest solidarne, skoro oba te kraje korzystają z unijnych dotacji. Pogroził, że gdy zwycięży, uzależni dotacje od uchodźczej solidarności.

Obecne wybory w Niemczech przypominają więc wybór Tusk kontra Komorowski. Merkel ma czwartą kadencję niczym nie wyjętą. Brak poważnej alternatywy koncepcji urządzenia państwa i funkcjonowania będącej na zakręcie Unii Europejskiej, w której Niemcy grają pierwsze skrzypce jest tak naprawdę brakiem demokracji na własne życzenie. Bo co to za wybór, gdy ci, którzy stoją u steru i biorą udział w elekcji nie reprezentują interesu społeczeństwa. Żadna obecność na scenie politycznej Zielonych, czy innych ugrupowań lewackich tego nie zmieni. Dlatego trudno się dziwić, że w Niemczech coraz silniej dają o sobie znać nastroje radykalne, a czwarta kadencja słabnącej w poparcie Merkel tylko je wzmocni. W jaką stronę to pójdzie, sami Niemcy dziś nie wiedzą, ale widać już – choć słabe jeszcze- społeczne parcie na zmiany, której najbliższe wybory nie przyniosą. Podobna ustawka wyborcza została zorganizowana we Francji, ale tam przynajmniej zmieniono oblicze z Hollanda na Macrona. To wszystko z troski, aby było tak jak było, przy pozornych ruchach odnowy. W przypadku Niemiec to wciąż jest twarz tej samej Angeli Merkel, która ani myśli przyznawać się do błędów.

Schulz i Merkel pozwalają już sobie na tak ostre strofowanie Polski, że wraz z Napoleonem Macronem przebijają się w argumentach. Ten francusko-niemiecki sojusz jest widoczny nie tylko w lansowanej koncepcji dwóch prędkości UE i wyodrębnienia jej trzonu, ale też we wtrącaniu się na wyścigi w wewnętrzne sprawy Polski w kwestiach, wobec których Unia nie ma nic do gadania z powodu braku uprawnień. Jeśli na forum Parlamentu Europejskiego nie zostanie zrobiony z tym porządek (a polska totalna opozycja staje na głowie, żeby Polsce przywalać), i słabsze gospodarczo państwa członkowskie ze strachu przez utratą pozycji i pogrożeniem im palcem, ulegną sile „perswazji”, odwracając się do nas plecami, będzie trudno.

Pewnie dlatego PiS dla wzmocnienia pozycji naszego kraju gra także na Amerykanów, akcentując nie tylko wspólnotę interesów, ale i wartości. Widać już wyraźnie, że to się ani Francuzom, ani Niemcom nie podoba, bo wzmacnia naszą pozycję jako partnera unijnego.

Pewnie dzisiaj Macrona i Merkel ściska w dołku po wiadomości, że prestiżowa agencja ratingowa Moody`s podwyższyła „tej strasznej Polsce” wskaźnik inwestycyjnego zaufania i tempa rozwoju gospodarczego, z prognozowanego w maju poziomu 3.2 proc. PKB do 4,3 proc. I obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych z 2,9 proc do 2,5 proc. Raport Moody`s stwierdza, że wyższy wzrost i lepsze wykonanie założeń budżetowych od stycznia do lipca, znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie trzeci rok z rzędu wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB. Po siedmiu miesiącach stało się to możliwe nie tylko poprzez uszczelnienie ściągalności VAT do 214 mld zł dochodów budżetowych, w porównaniu z 194 mld zł w roku ubiegłym, ale też wzrost gospodarczy.

Pouczający nas nieustannie Macron mógłby z Polski brać przykład, bo rozbuchany deficyt budżetowy Francji lokuje ją na pozycji bankruta. Atak na „dumping socjalny” polskich pracowników delegowanych nie rozwiąże tego problemu. Francji potrzebne są głębokie reformy, które Macron zapowiadał, ale się ich boi. Zwłaszcza, że po trzech miesiącach „Jupiterowi”, jak go we własnym kraju nazywają, spadło poparcie do poziomu tak niskiego, że w tym samym okresie sprawowania władzy takiej mizerii nie odnotował żaden jego poprzednik.

Polska to temat zastępczy, wskazywanie problemów tam, gdzie ich nie ma. Od dawna bowiem wiadomo, że najciemniej jest pod latarnią.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

127 komentarzy

127 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  4 września 2017 at 20:50

  Społeczeństwo otwarte
  dedykuję autorom Komunikatów Ministerstwa Prawdy

  Takiej podłości historia ludzkości
  Nie znała!… Nie zna jej także Europa.
  Wstecznictwa siły w Stanach uradziły
  Za terrorystę uznać …FILANTROPA!!!

  Już sto tysięcy, a może i więcyj,
  Mają zebrane podpisów faszyści.
  Cierpi George Soros w sercu swoim sporoż.
  Cierpi biedactwo. Cierpi aż go czyści!…

  Ci co go bronią: „Handluje on bronią
  I spekuluje – dla dobra ludzkości!
  Jego pieniądze faszystowskie żądze
  Umią przełamać, są dla OTWARTOŚCI.”

  Przeczyć nie sposób otwartości osób,
  Co za pieniądze Sorosa działają!
  Goli, weseli – czy „Klątwę” widzieli? –
  Także publicznie nogi rozwierają.

  Jeden ćpał kleju, drugi zjadł szaleju,
  Trzeci – przytomny – newsy (złota warte!…)
  Wciąż o męczeństwie gejów w społeczeństwie
  Tworzy. Bo „ono musi być OTWARTE!”

  Gdyby za mało nogi rozkładało,
  Rozewrze przybysz nogi złej Europie…
  Koniec Kościoła! Któż opisać zdoła
  To bliskie szczęście?… DZIĘKI FILANTROPIE !

 2. wolna-polska.pl

  4 września 2017 at 21:50

  Relacje-polsko-ukraińskie stoją na terrorze fałszu.

 3. Marian

  4 września 2017 at 22:30

  To ostatni moment, aby uzyskać reparacje wojenne od Niemiec. Za 5-10 lat Niemcy zbankrutują, albo będzie tam wojna domowa.

 4. hansi

  5 września 2017 at 07:32

  „..we Francji, ale tam przynajmniej zmieniono oblicze z Hollanda na Macrona.”..
  Niemcy pewnie NIE zmienią oblicza, wybierając mniejsze zło, w postaci dotychczasowej Pani Adolfiny.. Ups !.. Gadam z inercji.. Przecież wybory są fikcją.. O tym, czy będzie Makrela, czy ta pijacka, bezczelna świnia o lubieżnych, czerwonych usteczkach, zdecyduje w kuluarach kilka szarych eminencji. Kto jeszcze chodzi do „Wyborów” ?.. Nawet w Niemczech 0- już prawie nikt. Makreli nie ma nawet na żadnych plakatach :wyborczych”. Wszędzie tylko Schulz, któremu dziś rano domalowałem swastykę na czole, bo powiesili go w zasięgu ręki przy chodniku 🙂 Znaczy to, że pozostanie na fasadzie Czwartej Rzeszy Pani Adolfina 🙂
  A co do bredni, wygadywanych przez tą faszystowską swołocz – nie warto się tym przejmować..
  BO I TAK – decyzje zapadną zupełnie gdzie indziej, na przykład – w TelAviwie, albo w Waszyngtonie. Albo wręcz – w City of London 🙂 ..
  Ale pewnie polska jest bezpieczna, jeśli „bezpieczeństwem” nazwiemy, powiedzmy, wybór cholery, zamiast dżumy, albo odwrotnie 🙂
  Symptomatyczne jest ściąganie na statek szczurów.. Ostatnio Morgana Chase-a..
  Powolutku przeprowadza się na teren Polski CITY OF LONDON 🙂 …
  Czyli – sprawa jakby jasna..
  A Schulz i konsorci – mogą tylko się zapluwać z wściekłości, bo ich lis już-już witał się z gąską, a tu goowno…
  Jeśli JAWNIE już żydownia przejmie na 100% Polskę, jako docelowy obszar przeprowadzki z kończącego się już Izraela, to i wyszlamuje Rzeszę z kasy (jeszcze raz ! 🙂 ..), pod tytułem „reparacji wojennych dla Polski”, choć Polacy z tego nie zobaczą, ani centa…
  Nawet i na bilion Ojro – bo czemu nie ?.. Nawet i Niderlandy mogą wyegzekwować ! I TAK wszystko na kredyty u Banksterów żydowskich ! 🙂
  W sumie, Pani Alino, TO NIEMCY są skazani na ZAGŁADĘ (plan Morgenthau-a, tak późno realizowany, i całkiem inaczej technicznie..)..
  Polacy – NIE.. Polacy zostają właśnie, na naszych oczach, w biały dzień – dziesiątkowani, a pozostała reszta (Klub Rzymski – 15 milionów 300 tysięcy Polaków i chyba Ukraińców, wymieszanych..), wszelkimi metodami, włącznie ze „szczepieniami” noworodków i wkrótce – powołaniem w kamasze „janczarów”, czyli wymordowaniem nam patriotycznej młodzieży, oraz za pomocą trucizn, medialnej i „oświatowej” ogłupialni, oraz rosnącego terroru… Aż osiągną wkrótce poziom zdrowotny i umysłowy – debilni robocze, do zasuwania na PKB żydów, na „strefach ekonomicznych”, za miskę zupy… Nie wiem, czyj los lepszy ?.. Niemców, którzy łapią każdy, co jeszcze ma i SPIEPRZA do Ameryki południowej (a nawet i do ROSJI !!..), o czym w mediach ani słowa :), bo w Ojczyźnie czeka ich Sharia i zagłada 🙂 ? Czy też Polaków ?.. których żydy NIE zamierzają wytępić bez reszty, bo KTO będzie na nich pracował, kogo będą „leczyć” na raka i komu będą dawać kredyty ? 😀 …
  Polaka czeka los biologicznego robota-niewolnika-debila, BEZ HONORU, który dawno już przesrał…
  TEGO pod latarnią TEŻ nie widać ? 🙂
  DLACZEGO tak naprawdę Niemce się pieklą ?
  Ale pewnie Polska zostanie PODZIELONA, nawet i geograficznie, bo dlaczego nie ?..
  I dostaną swoją namiastkę realizacji projektu „Mitteleuropa” – i Niemcy, oraz Ruscy, jak i – przede wszystkim – ŻYDZI z Chabad-Lubavicz, którzy na terytorium „międzymorza” z reanimowaną Galicją i kawałkiem Ukrainy, przy Morzu Czarnym – potrzebują przecież dla siebie zaledwie „METROPOLIE”, w otaczającym je morzu zamieszkiwanym przez polsko-ukraińskich, pracujących na nich Gojów…
  W sumie więc – nie wiadomo, co wybrać…
  Dżumę ?.. Czy Cholerę ?..
  I jeszcze do tego się CIESZĄC, że raczej NIE grozi nam zagłada atomowa ?..
  Bo na orbitach lata już dosyć ciekawych, bardziej od Broni jądrowej efektywnych zabawek… Którymi poszczególne bandy na Górze trzymają się w szachu 🙂 …
  NIE grozi nam żadna wojna tutaj…
  Dokładnie, jak przepowiedział ongiś Wojtyła 🙂
  Że Polska będzie „okiem cyklonu” – pośrodku zawieruch…
  NIE napadną na nas Ruskie, ani nawet Niemce 🙂
  Oni się nami po prostu PODZIELĄ 🙂
  Ot i wsjo, Pani Alino 🙂
  Shalom ! 🙂

  • hansi

   5 września 2017 at 07:37

   Przepraszam ! Pani AliCJO 🙂

 5. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:52

  Wow, that’s what I was searching for, what a data!
  existing here at this webpage, thanks admin of this web site.

 6. Adeline

  6 września 2017 at 20:32

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not certain whether
  this put up is written via him as nobody else recognize such
  special about my problem. You are wonderful! Thank you!

 7. uses compound interest

  7 września 2017 at 05:39

  Hey there! I know this is kind of off topic
  but I was wondering if you knew where I could locate
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same
  blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 8. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 10:18

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, fantastic blog!

 9. Nelson

  8 września 2017 at 18:34

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this article
  as well as from our argument made at this place.

 10. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:27

  I am truly pleased to glance at this weblog posts which carries lots of helpful information, thanks for providing these data.

 11. compound interest problems

  8 września 2017 at 21:00

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am having
  difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to
  it. Is there anybody else having identical RSS issues?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 12. real deal about real estate

  9 września 2017 at 07:34

  Outstanding quest there. What occurred after? Thanks!

 13. Angus

  9 września 2017 at 17:42

  Everything is very open with a clear explanation of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very useful.
  Many thanks for sharing!

 14. Dane

  9 września 2017 at 21:58

  I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!

  Keep up the good works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 15. start up menu

  10 września 2017 at 03:50

  I’m really impressed with your writing skills as well as with
  the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this
  one nowadays.

 16. https://pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 14:31

  Spot on with this write-up, I seriously believe
  this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 17. http://www.davidwarnerchristenson.com

  11 września 2017 at 04:01

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 18. all these things i've done

  12 września 2017 at 06:13

  Howdy I am so delighted I found your blog page, I really found you by accident, while
  I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and
  would just like to say kudos for a incredible post
  and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up the excellent jo.

 19. travel cover

  16 września 2017 at 08:38

  Definitely believe that which you stated. Your
  favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people
  think about worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side effect , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 20. rust hacks undetected For MAC OS

  16 września 2017 at 18:12

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 21. international travel

  17 września 2017 at 00:41

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d
  most certainly donate to this fantastic blog! I guess for now
  i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 22. Elisa

  17 września 2017 at 15:36

  Yes! Finally someone writes about loosing weight.

 23. place macau tourism

  17 września 2017 at 15:37

  I’d like to find out more? I’d care to find out some additional information.

 24. Evie

  18 września 2017 at 11:52

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are
  just extremely great. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.

  I cant wait to read far more from you. This is
  actually a wonderful website.

 25. http://akademinetwork.xyz/

  18 września 2017 at 18:50

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but
  I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any suggestions? Many thanks!

 26. Abdul

  19 września 2017 at 12:04

  Howdy Greg,I realize that optimum of your concert events are upon Fri evenings. Artwork Miron shipped a focus that he’ll be taking part in there upon Sat 616. Is this acceptable I dress in’t have to have towards pass up it. Because of. Linda Baldwin

 27. golf clubs

  19 września 2017 at 22:48

  Just want to say your article is as astonishing. The clarity for your post
  is just cool and i can suppose you’re an expert on this subject.
  Fine together with your permission let me to grab your
  RSS feed to keep updated with impending post.
  Thank you one million and please continue the rewarding work.

 28. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;
  ) Cheers!

 29. Good article! We will be linking to this great content on our site.
  Keep up the good writing.

 30. www.zgyssyw.com

  21 września 2017 at 18:48

  Hello, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely excellent, keep up writing.

 31. shadowblood hack

  21 września 2017 at 23:44

  google took me here. Cheers!

 32. holiday travel around

  22 września 2017 at 01:14

  I blog quite often and I seriously appreciate your information. This article has really peaked my interest.

  I will take a note of your site and keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your Feed as well.

 33. travel deals

  22 września 2017 at 19:18

  I pay a quick visit each day a few web pages and websites to read articles or reviews, however this weblog presents
  feature based articles.

 34. www.anekagrosir.net

  23 września 2017 at 20:00

  Very rapidly this web page will be famous amid all blogging people,
  due to it’s fastidious content

 35. John

  24 września 2017 at 19:48

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during
  lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded
  on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 36. kppnpainan142.net

  25 września 2017 at 06:25

  There’s definately a great deal to find out about this topic.
  I really like all of the points you made.

 37. Aileen

  25 września 2017 at 13:55

  This paragraph provides clear idea designed for the new viewers of blogging,
  that actually how to do running a blog.

 38. Gabrielle

  26 września 2017 at 22:47

  Quality content is the secret to attract the viewers to
  pay a visit the website, that’s what this web page is providing.

 39. buy arsenal soccer

  27 września 2017 at 03:41

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write if not it is complicated to write.

 40. Bradly

  27 września 2017 at 07:24

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?

  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much
  appreciated.

 41. jordan soccer

  27 września 2017 at 12:04

  When someone writes an paragraph he/she keeps the image of a user in his/her brain that
  how a user can understand it. Thus that’s
  why this post is amazing. Thanks!

 42. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at a few of the articles
  I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking
  it and checking back often!

 43. Miguneingzep

  29 września 2017 at 04:51

  Viagra In Canada Phizer Viagra For Sale [url=http://cialgeneri.com ]cheap cialis[/url] Boutique Levitra En Ligne

 44. timex enjoy

  30 września 2017 at 03:08

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade techniques
  with other folks, why not shoot me an email if interested.

 45. smart phones

  30 września 2017 at 03:21

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 46. getting heart disease

  30 września 2017 at 10:40

  It’s awesome to go to see this website and reading the views
  of all mates on the topic of this post, while I am also eager
  of getting familiarity.

 47. butt workout

  30 września 2017 at 15:09

  Its like you read my thoughts! You appear to know a lot about this, like you wrote the
  ebook in it or something. I feel that you can do with some
  percent to force the message home a little bit, however other than that,
  that is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

 48. https://ssl.visar.com.br/

  2 października 2017 at 00:04

  It’s actually very complicated in this full of activity life to listen news on Television, so I simply use internet
  for that purpose, and get the most recent information.

 49. Miguneingzep

  3 października 2017 at 07:38

  Cialis Et La Fertilite Discount Generic Secure Ordering Zentel Medication Low Price Canada Drug Pharmacy [url=http://cheapvia100mg.com]viagra prescription[/url] Cialis 5 Mg Comprime Pellicule Boite De 28 Clomid Sans Prescription Avoir Achat Viagra Dapoxetine En Ligne 259

 50. http://wikigerman.org/

  3 października 2017 at 16:57

  Good post. I will be going through a few of these issues as well..

 51. irregular heart rhythms

  4 października 2017 at 03:24

  When some one searches for his essential thing, so he/she wants to be available that in detail, thus that thing
  is maintained over here.

 52. Sammie

  4 października 2017 at 11:43

  Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest writing a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot
  of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.

  If you’re interested feel free to send me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 53. Miguneingzep

  5 października 2017 at 10:45

  Zithromax Indication Can’T Hear After Ear Infection Amoxicillin Acheter Du Viagra Sur Paris En Pessac [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Propecia Experience Saw Palmetto

 54. Miguneingzep

  6 października 2017 at 03:03

  Cialis Profesional Levitra Chimica isotretinoin in us mastercard accepted [url=http://cialtobuy.com]viagra cialis[/url] Amoxicillin Vs Zithromax Cheap 100mg Viagra

 55. traveling jobs

  7 października 2017 at 23:33

  I read this piece of writing fully concerning the resemblance
  of most recent and preceding technologies, it’s remarkable
  article.

 56. dating web site

  8 października 2017 at 01:09

  Piece of writing writing is also a excitement, if
  you be acquainted with then you can write or else it is complex to write.

 57. buy arsenal soccer

  8 października 2017 at 06:50

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post plus
  the rest of the site is also really good.

 58. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable
  from you! However, how can we communicate?

 59. butt muscles

  8 października 2017 at 19:01

  What’s up colleagues, its impressive paragraph on the
  topic of teachingand fully defined, keep it up all the time.

 60. heart muscle

  8 października 2017 at 19:57

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 61. confer heart

  8 października 2017 at 20:09

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this website with my
  Facebook group. Talk soon!

 62. Miguneingzep

  9 października 2017 at 05:35

  5mg Cialis From India Discount Fluoxetine Best Website Salisbury Viagra No Prescription Required [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Vente Propecia

 63. soccer shoes

  9 października 2017 at 06:45

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  cheers

 64. web dating guidelines

  9 października 2017 at 19:20

  Amazing! Its actually remarkable article, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.

 65. dating web page

  9 października 2017 at 19:56

  I have fun with, lead to I found exactly what I used to be
  taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye

 66. https://commons.wikimedia.org

  10 października 2017 at 03:00

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

 67. Toney

  10 października 2017 at 05:54

  I am sure this post has touched all the internet visitors, its
  really really fastidious paragraph on building up new
  webpage.

 68. Hello, this weekend is pleasant designed for me, as this occasion i am
  reading this enormous informative paragraph here at my residence.

 69. holiday travel

  11 października 2017 at 01:47

  I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors, its really really fastidious piece of writing on building up new webpage.

 70. for mac osx

  11 października 2017 at 02:51

  Hello, bing lead me here, keep up great work.

 71. backpacking travel

  12 października 2017 at 01:48

  I every time emailed this webpage post page to all my associates, as if like to read it then my links will too.

 72. Cecile

  13 października 2017 at 08:24

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to
  let know her.

 73. smart phones

  14 października 2017 at 00:04

  Hi there mates, its impressive post on the topic of
  educationand completely defined, keep it up all the time.

 74. bigger website

  14 października 2017 at 00:50

  It’s hard to find experienced people for this topic, but you
  sound like you know what you’re talking about! Thanks

 75. Miguneingzep

  14 października 2017 at 08:20

  Cialis Duree Action [url=http://cialtobuy.com]cialis[/url] Buy Now Legally Tab Doryx Free Shipping Store

 76. Lelio Junior

  17 października 2017 at 01:10

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge concerning unexpected feelings.

 77. ios 10.3.2 jailbreak

  17 października 2017 at 21:28

  Thank You for this.

 78. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 21:43

  I blog often and I really appreciate your content.
  Your article has really peaked my interest. I’m going to
  bookmark your site and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed as well.

 79. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 02:53

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say great blog!

 80. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 04:14

  What’s up, constantly i used to check web site
  posts here early in the morning, as i love to gain knowledge of more and
  more.

 81. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 04:26

  Very descriptive post, I liked that a lot.
  Will there be a part 2?

 82. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 04:47

  This post is priceless. How can I find out more?

 83. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 07:32

  I think this is one of the most vital info for me.

  And i’m glad reading your article. But should remark on few general
  things, The web site style is perfect, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 84. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 14:25

  You’ve made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue
  and found most individuals will go along with your views on this
  website.

 85. Itamar Serp

  21 października 2017 at 00:10

  Thanks , I have just been searching for info approximately this
  topic for a while and yours is the greatest I’ve found out till now.
  But, what in regards to the bottom line? Are you positive
  about the supply?

 86. besting timex

  21 października 2017 at 05:03

  Great article! We are linking to this great article on our website.
  Keep up the good writing.

 87. Umanizzare

  21 października 2017 at 07:37

  Fantastic site you have here but I was curious
  if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of community where I can get advice from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

 88. Miguneingzep

  21 października 2017 at 09:51

  Buying Secure Fedex Shipping Provera Tablet In Germany [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Medicament Tamoxifene Coconut

 89. Lélio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 17:56

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a
  year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 90. Miguneingzep

  22 października 2017 at 03:04

  Effetti Collaterali Cialis E Levitra [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Buy Real Viagra Online Female Cialis Recomended Dose

 91. bigger website

  22 października 2017 at 10:03

  Great blog here! Also your web site loads up very
  fast! What host are you using? Can I get your
  affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly
  as yours lol

 92. visit the website

  22 października 2017 at 18:57

  I simply want to say I am all new to blogging and site-building and absolutely loved you’re web-site. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You actually come with fantastic articles. Thanks for sharing with us your web site.

 93. Grupo Coral presidios

  22 października 2017 at 23:20

  Howdy I am so delighted I found your weblog,
  I really found you by accident, while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now
  and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the minute but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.

 94. Umanizzare presidios

  23 października 2017 at 06:03

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 95. reverse phone number lookup

  23 października 2017 at 07:02

  hello!,I really like your writing so so much!
  proportion we keep in touch extra about your article on AOL?
  I need a specialist in this space to solve my problem.
  May be that is you! Looking ahead to see you.

 96. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 21:02

  Undeniably imagine that that you said. Your favourite
  justification seemed to be on the internet the easiest factor to remember of.
  I say to you, I certainly get irked at the same time as
  other folks consider concerns that they just do not recognize about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the
  entire thing with no need side effect , other people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 97. Grupo Coral presidios

  23 października 2017 at 21:11

  I’d like to find out more? I’d want to find out some
  additional information.

 98. www.this-is-not-normal.net

  24 października 2017 at 12:05

  Genuinely when someone doesn’t know afterward its up to other people that they will assist, so
  here it takes place.

 99. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  25 października 2017 at 01:33

  Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 100. Carlos Eduardo Correa da Veig

  25 października 2017 at 12:19

  Howdy! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog like yours take a massive amount work?

  I’m brand new to writing a blog however I do
  write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I
  can share my experience and views online. Please let me
  know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 101. Itamar Serp

  25 października 2017 at 20:20

  Keep on working, great job!

 102. Carlos Eduardo Correa da Veig

  26 października 2017 at 08:13

  For the reason that the admin of this site is working, no question very rapidly it will be
  renowned, due to its feature contents.

 103. Lelio Junior

  26 października 2017 at 20:49

  Hi there! I just want to give you a huge thumbs up for the
  great info you have right here on this post.

  I will be coming back to your site for more soon.

 104. timex wearers

  27 października 2017 at 09:57

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your weblog? My website is in the very same niche as yours
  and my users would certainly benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!

 105. Miguneingzep

  27 października 2017 at 17:33

  Viagra For Cheap Can Keflex Cause A Yeast Infection Erythromycin Canada [url=http://levibuyus.com]no script levitra[/url] Baclofen Tablet

 106. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 07:16

  Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same time as
  you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site?

  The account aided me a appropriate deal. I were a little bit familiar of this your
  broadcast provided shiny clear concept

 107. José Wilame Araújo Rodrigues

  28 października 2017 at 07:39

  bookmarked!!, I really like your blog!

 108. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 09:02

  It’s really very complex in this full of activity life to listen news on TV, so I
  only use world wide web for that purpose, and take the hottest news.

 109. Itamar Serpa Fernandes

  28 października 2017 at 23:34

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful
  blog!

 110. Grupo Coral fraude

  29 października 2017 at 01:12

  you’re truly a excellent webmaster. The site loading pace is incredible.

  It seems that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process
  in this subject!

 111. Miguneingzep

  31 października 2017 at 00:36

  Comprar Cialis Autentica Amoxil Sale [url=http://buygenericvia.com]online pharmacy[/url] Forum Cialis En France

 112. wireless motion

  1 listopada 2017 at 15:48

  Hi mates, nice piece of writing and pleasant arguments commented here,
  I am actually enjoying by these.

 113. Umanizzare presidios

  1 listopada 2017 at 23:00

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this
  web site, as I experienced to reload the site many times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your
  high-quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again very soon.

 114. Miguneingzep

  2 listopada 2017 at 14:17

  Cialis Y Sus Efectos Viagra Rezeptfrei Rechnung Cheap Kamagra Belgio [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Buy Voltaren Online With Out Of Pre

 115. Dadado Veig

  3 listopada 2017 at 00:41

  I take pleasure in, cause I found just what I used to be having
  a look for. You’ve ended my 4 day long hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 116. security devices

  4 listopada 2017 at 02:44

  Heya are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?

  Any help would be really appreciated!

 117. Lelio Vieira Carneiro

  6 listopada 2017 at 10:07

  Truly when someone doesn’t know then its up to other users that
  they will help, so here it happens.

 118. Grupo Serval presídios

  6 listopada 2017 at 13:46

  great put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists
  of this sector don’t realize this. You must continue your
  writing. I’m sure, you’ve a great readers’
  base already!

 119. bigger website

  7 listopada 2017 at 09:38

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts
  in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  site. Studying this information So i’m happy to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what
  I needed. I so much definitely will make sure to
  don?t put out of your mind this website and provides it a look on a continuing basis.

 120. Miguneingzep

  8 listopada 2017 at 00:08

  Canadian Mail Pharmacies [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Propecia Bon Prix Pharmacie Achat

 121. Danny

  10 listopada 2017 at 22:21

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital
  to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently rapidly.

 122. Itamar Serpa Fernandes

  12 listopada 2017 at 12:42

  Hi there, I discovered your web site via Google whilst
  looking for a similar topic, your website came up, it looks great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just become aware of your blog through Google, and located that
  it is truly informative. I am going to watch out
  for brussels. I’ll be grateful when you proceed this in future.
  Lots of folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 123. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  13 listopada 2017 at 16:08

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend
  your website, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 124. Umanizzare presidios

  13 listopada 2017 at 16:20

  What’s up, I wish for to subscribe for this website to obtain latest updates, thus where can i do it please help
  out.

 125. home security systems reviews uk

  15 listopada 2017 at 00:22

  Do you experience feeling they will are often more safe
  and s within your home?

 126. home security cameras costco

  15 listopada 2017 at 14:29

  Shield your household from impairment?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra