Z kraju

Tylko w weekend 2,5 tys. osób podpisało się pod projektem ustawy zakazującej aborcji eugenicznej

Fundacja Życie i Rodzina w ramach inicjatywy ustawodawczej ZatrzymajAborcję przeprowadziła w miniony weekend trzy pierwsze zbiórki pod projektem ustawy zakazującej zabijania podejrzanych o chorobę bądź niepełnosprawność nienarodzonych dzieci. Zbiórki zostały zorganizowane przez wolontariuszy z Częstochowy, Lublina i Nowej Soli.

Pomimo deszczowej pogody i faktu, że wolontariusze od momentu rejestracji mieli dobę na przygotowania, na 3 zbiórkach udało się zebrać ponad 2,5 tys podpisów.

– Tak dobrego wyniku w pierwszych dniach zbiórki nie udało się zanotować w żadnej z dotychczasowych inicjatyw antyaborcyjnych. Obserwujemy bardzo duże poruszenie społeczne, a ludzie masowo podpisują się pod naszym projektem – skomentował Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina. – Cały czas czekamy na chętnych wolontariuszy, którzy mogą zgłosić się do zbiórki – dodał.

Zgłoszenie pod linkiem #ZatrzymajAborcje.

Tylko w 2015 roku z przyczyn eugenicznych zabito w Polsce legalnie 1000 dzieci. Aborcje eugeniczne są najbardziej brutalne ze wszystkich aborcji – wykonywane na dużych i znacznie rozwiniętych dzieciach – w 4, 5 i 6 miesiącu ciąży (wcześniej trudno o diagnozę!), bez podania dziecku znieczulenia. Z aborcji tych mogą się urodzić żywe dzieci, których potem nie reanimuje się, ale czeka się, aż po wielu godzinach umrą.

Zgodnie z obowiązującym dziś prawem aborcji dokonuje się przeważnie na dzieciach, które mogłyby żyć długo i być szczęśliwe: nie tylko dzieciach z zespołem Downa i Turnera, ale także niepełnosprawnych fizycznie oraz dzieciach z pochopnie postawioną radykalną diagnozą.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

60 komentarzy

60 Komentarzy

 1. hansi

  5 września 2017 at 10:06

  No, super…
  JA bym tam sobie życzył, żeby równie liczni wolontariusze, równie chętnie i z przekonaniem, kwestowali i rozpowszechniali ŚWIADOMOŚĆ „społeczną”, na temat obrony dzieci JUŻ NARODZONYCH, szczególnie tych ŚWIEŻO narodzonych…
  Obrony przed TRUCIEM IM mózgów i systemów nerwowych, za pomocą „szczepień”..
  A to już wymaga nieco większej odwagi, bo grozi „niezawisłyum’ Sądem i więzieniem, na który to temat może opowiedzieć niejedno pani Socha…
  BO PO CO mają Matki NIE wyskrobywać swoich przyszłych Downów, skoro zaraz po donoszeniu i urodzeniu – doktorzy Mengele – Radziwiłł i Posobkiewicz im te dzieci otrują (plus dalszy, równie przymusowy, „kalendarz szczepień”..), części nieświadomych Matek od razu (przemilczając, fałszując, marginalizując skutki i zastraszając rodziców, STATYSTYKI, których nie wolno finansować..), a części rodziców, nie mających przecież pojęcia o niczym – marginalizując i zakłamując NOP nawet i bardzo grubo, czasem nawet LATA, PO „szczepieniach” ?
  Czy Pani Wiejak zajmie się TYM tematem ?..
  Czy tylko nic, oprócz aborcji/anty-aborcji, niepotrzebne skreślić ?..
  Czy Polacy już ogłupieli ze szczętem ?..
  ZAJMIJCIE SIĘ DZIEĆMI JUŻ URODZONYMI !..
  ZDROWYMI !.. Które się ZABIJA ! I jakoś nikogo to nie rusza, nawet Pani Wiejak ? 🙂 ..
  Shalom ! 🙂

 2. gieptil

  5 września 2017 at 10:10

  Eugenika jest błędem fundamentalnym. Już pomijając to co jasno nam mówi Pismo Święte. Ale tak od strony czysto naukowej. Gdzieś trafiłem na informację, że a każdym nowym rozdaniu, w każdym nowym pokoleniu pojawia się kilkanaście szkodliwych mutacji. I ja to widzę, stary już jestem, moje pokolenie jest ewidentnie mocniejsze od obecnego młodego pokolenia. Ale … za mojej młodości nieraz się mówiło – teraz to ludzie słabi, dziadek to był twardy i odporny, silny, wytrzymywał wszystko. Ma miejsce dewolucja, żadnej ewolucji nigdy nie było. Gdyby tak miało się odsiewać te słabsze geny, to kobieta powinna rodzić tysiące dzieci, i tylko dwójka tych z lepszymi genami powinna przetrwać. Ile dzieci rodzi kobieta? Więc żądnej tam ewolucji nie ma, jest dewolucja.
  Lekarze którzy badają astronautów mają takie powiedzenie – nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedostatecznie dobrze przebadani. Bo jak się okazuje astronauci ( najzdrowsi ludzie na ziemi ) też cierpią na choroby uwarunkowane genetycznie. Wyjątków nie ma, wszyscy jesteśmy zdefektowani. Jeżeli eugeniści są tacy uparci, to powinni zacząć od siebie i zlikwidować swoje szkodliwe geny dla przykładu wyskakując przez okno w 10 piętra.

  • gieptil

   5 września 2017 at 10:25

   Jak nas naukowcy okłamują.
   Darwin był na tyle trzeźwy na umyśle, że stwierdził – jeżeli nie znajdą się ogniwa pośrednie między gatunkami, to moja teoria jest nic nie warta. I przez półtora wieku ogniwa pośrednie nie zostały odnalezione. Nie ma, po prostu nie ma, kopią i kopią i nie ma. Ale dla przykładu wykopują w znakomitym stanie szkielety dinozaurów z przed 65 milionów lat. Ale ogniwa pośredniego między małpą a człowiekiem z przed miliona lat nadal nie wykopali. I innych ogniw pośrednich, tak powiedzmy między szczurem a tygrysem. Nie ma.
   Bo nie było takiego ogniwa pośredniego. Bóg stworzył wszechświat, ziemię, rośliny i zwierzęta, i na koniec człowieka. I to było 10, czy 20 tysięcy lat temu. Od tego czasu trwa dewolucja, żadnej tam ewolucji nie ma.
   A akademie nauk na całym świecie zajmują się ukrywaniem prawdy. Sami się powinni pozabijać, skoro tak dbają o genetyczną czystość rasy, a miłosierdzie mają za nic. Bo profesory zazwyczaj są mocno zdefektowani genetycznie.

   • gieptil

    5 września 2017 at 11:34

    I bez złudzeń, eugenika czyli mordowanie niewinnych, tak to jest obecnie popularne na zachodzie, to jest podpowiedź szatana. Szatan, zabójca słabych i niewinnych bardzo lubi takie morderstwa. I zachód w to idzie idzie do szybkiej śmierci.

    • hansi

     5 września 2017 at 16:03

     A może to Natura – SAMA ratuje się w ten sposób, przed zupełnym zdegenerowaniem ludzi ?.. Zresztą – o czym my mówimy ?..
     Nasi Władcy mają w planie, zamordowanie sześciu MILIARDÓW ludzi, pardon, nawozu, bez względu na ich status, rasę, wiek, religię, geografię… I systematycznie i konsekwentnie to realizują..
     Ostatnio, szczególnie w sposób widoczny – w Polsce, rekami doktorów Mengele – Radziwiłła i Posobkiewicza…

     • hansi

      5 września 2017 at 16:10

      Powtarzam: – wpuszczanie nas w maliny tematem aborcji, jest ordynarną i szyderczą MANIPULACJĄ, Panie „gieptil”.. Wie Pan to doskonale… Fałszywa flaga.
      Mordowani, nieustannie i masowo, jesteśmy GDZIE INDZIEJ !..
      JEDNYM z efektów jest, omawiana przez Pana degrengolada „genetyczna”, gdy w imię HUMANITARYZMU i „miłosierdzia” – chroni się i hołubi (na koszt ogółu), śmiem twierdzić – WŁAŚNIE SŁABYCH i nieuleczalnie uszkodzonych !.. A ZDROWYCH – TRUJE i gnębi ! To osłabia dodatkowo całą populację, czyniąc ją jeszcze bardziej słabą i bezbronną, A O TO PRZECIEŻ w zamyśle naszych Władców chodzi !!!! Czy tak trudno spojrzeć bardziej z wysoka, zamiast opowiadać banialuki o miłosierdziu i ratowaniu życia ?..

   • hansi

    5 września 2017 at 16:01

    Mało tego:) NIE MA ogniwa pośredniego pomiędzy Okapi i Żyrafą 🙂
    Darwin, samokrytycznie – sam przyznał, iż jego teoria nie warta funta kłaków 🙂
    Nie, żebym zaraz był przysięgłym deterministą 🙂
    Ale EWOLUCJA, to rzecz rozgrywająca się na przestrzeni SETEK TYSIĘCY, jeśloi nie MILIONÓW lat,
    a nie kilku pokoleń ludzkich 🙂
    To, co zrobili z nami nasi Władcy (już nie nazywam ich po imieniu, żeby nie budzić licha, w postaci „Tomka” znowu..), w ciągu zaledwie kilku pokoleń, to NIE JEST ani ewolucja, ani dewolucja. Jest to po prostu degrengolada..
    Jest to CELOWA i systematyczna dewaluacja materiału GENETYCZNEGO właśnie…
    SZYDERCZYM grymasem Losu jest właśnie tocząca się tu obok „dyskusja” na temat „ochrony życia poczętego”, brzydkich wypowiedzi jakiegoś łże-ojczyka niby katolickiego, oraz skandalizującego doniesienia Pani Wiejak z Islandii, gdzie „Downów mordujo” 🙂
    Szyderczy grymas, podczas, gdy sterujące tym wszystkim pejsy – śmieją się złośliwie, do jakiej kwadratury koła doprowadzili głupich Gojów 🙂
    Że SAMI bronią dalszej DEGENERACJI swojej własnej ludności, przed zatrzymaniem tego makabrycznego ksenocydu na ludzkości..
    Zrobiono z ludzi totalną debilnię, pod sztandarami humanitaryzmu i – o zgrozo – miłości bliźniego !…
    Sam zebrałem joby od niejakiego „krzycha” tutaj obok, za spojrzenia na całość z wysoka.. A NIE tylko z punktu widzenia embriona…
    Ludzie są zmanipulowani do cna…
    Nie są już w stanie właściwie percepować rzeczywistości..
    Nie mówiąc już o prawidłowym używaniu własnego mózgu…
    TO TEŻ jest znak czasu…
    Taka samo-sprawdzajaca się przepowiednia…
    A Narodzie Wybranym..
    Gdy na koniec okazuje się, że nie jesteśmy godni życia..
    Że jesteśmy gorsi od bydła (wedle litery Talmudu..).
    Że jesteśmy zaledwie NAWOZEM dla Narodu Wybranego…
    Jeśli to prawda, to ja nie chcę żyć już na tym świecie,
    jeśli nie dane mi jest już ujrzeć kolejnego, oby tym razem skutecznego – „holocaustu”…

 3. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:53

  Good way of telling, and good post to obtain data
  about my presentation topic, which i am going to deliver in school.

 4. interest fees

  7 września 2017 at 01:44

  Tremendous things here. I’m very glad to look your article.
  Thank you so much and I am taking a look forward
  to contact you. Will you please drop me a mail?

 5. I just could not leave your site prior to suggesting that I
  actually loved the usual info an individual provide
  to your visitors? Is going to be back ceaselessly to investigate cross-check new posts

 6. credit real estate

  7 września 2017 at 06:33

  Do you have any video of that? I’d love to find out some additional information.

 7. loan term

  7 września 2017 at 15:13

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 8. sell cheap stocks

  8 września 2017 at 01:08

  I blog quite often and I truly appreciate your information. This article has
  truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and
  keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed too.

 9. penny stocks yield

  8 września 2017 at 02:48

  I always spent my half an hour to read this webpage’s posts daily along with
  a cup of coffee.

 10. penny stocks yield

  8 września 2017 at 11:37

  Hello there! This article couldn’t be written much better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I’ll send this post to him.
  Pretty sure he’s going to have a great read. I appreciate you for
  sharing!

 11. compound interest problems

  8 września 2017 at 16:18

  It is not my first time to pay a quick visit this site, i am visiting this website dailly and obtain nice data from here everyday.

 12. Vania

  8 września 2017 at 18:51

  I got this web site from my friend who shared with me on the
  topic of this web page and now this time I am browsing this site and reading very informative
  content at this place.

 13. Lelio Vieira Carneiro Junior

  9 września 2017 at 01:10

  This is very fascinating, You’re a very professional
  blogger. I have joined your rss feed and sit up for in quest of extra of
  your magnificent post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 14. door edges

  9 września 2017 at 06:23

  I was able to find good advice from your blog posts.

 15. http://www.wiki.globalkini.xyz/

  9 września 2017 at 12:49

  Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support you.

 16. Bernardo

  9 września 2017 at 13:51

  I enjoy what you guys are up too. This kind
  of clever work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll.

 17. smartbuyequip.com

  9 września 2017 at 14:17

  Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may return once again since I book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to guide other people.

 18. school22-tmn.ru

  9 września 2017 at 17:27

  At this time it seems like BlogEngine is the best
  blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 19. right car loan

  9 września 2017 at 22:24

  You made some good points there. I checked on the web for additional information about the
  issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 20. www.edalatgostar5-mz.ir

  10 września 2017 at 09:33

  Useful info. Fortunate me I discovered your web site by chance, and I am shocked why this coincidence did not happened earlier!
  I bookmarked it.

 21. student education loans

  10 września 2017 at 18:24

  Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how can i
  subscribe for a blog website? The account aided me a
  acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast
  provided shiny clear idea

 22. garage door riding

  10 września 2017 at 20:16

  What i do not realize is if truth be told how you are now not
  really much more smartly-liked than you might be now.
  You’re very intelligent. You understand thus considerably in relation to this subject, produced me personally
  believe it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be
  interested unless it is one thing to accomplish with Girl gaga!
  Your own stuffs great. Always care for it up!

 23. uses compound interest

  10 września 2017 at 21:16

  Hello, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing information, that’s
  in fact good, keep up writing.

 24. real estate school

  10 września 2017 at 21:32

  Great web site you have here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these
  days. I really appreciate individuals like you! Take care!!

 25. decisions regarding real

  11 września 2017 at 03:27

  Excellent article. I’m experiencing some of these issues as well..

 26. door riding

  11 września 2017 at 22:26

  I have been surfing online greater than three hours lately, yet I by no means found any
  fascinating article like yours. It’s lovely price enough for me.
  In my view, if all site owners and bloggers made just right content
  material as you probably did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 27. Wilhelmina

  12 września 2017 at 08:56

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 28. personal loan providers

  13 września 2017 at 04:16

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.

  Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 29. start up menu

  13 września 2017 at 16:03

  My relatives always say that I am killing my time here at net, but I know I am getting knowledge every day
  by reading such pleasant posts.

 30. Ashley

  14 września 2017 at 08:44

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also create comment due to this sensible piece of
  writing.

 31. Lelio Vieira Carneiro Junior

  15 września 2017 at 02:36

  Keep this going please, great job!

 32. travel deals

  16 września 2017 at 16:40

  This is a topic which is near to my heart… Best wishes!
  Exactly where are your contact details though?

 33. golf courses

  16 września 2017 at 19:40

  Useful info. Lucky me I found your site by chance, and I am surprised why this twist of fate did
  not happened earlier! I bookmarked it.

 34. air travel

  17 września 2017 at 00:12

  whoah this weblog is fantastic i like studying your posts.
  Keep up the great work! You realize, many persons
  are looking around for this info, you can help them greatly.

 35. Michel

  17 września 2017 at 05:26

  What’s up to every one, the contents existing at this site
  are genuinely amazing for people knowledge,
  well, keep up the good work fellows.

 36. london travel

  17 września 2017 at 10:45

  It’s an remarkable paragraph designed for all the web viewers; they will take advantage from it I am sure.

 37. legendary-kingdom.de

  18 września 2017 at 03:22

  This info is worth everyone’s attention. Where can I
  find out more?

 38. Eloise

  18 września 2017 at 04:56

  First off I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if
  you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear
  your head before writing. I’ve had difficulty clearing
  my mind in getting my ideas out. I do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes tend to
  be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Many thanks!

 39. Karina

  19 września 2017 at 02:56

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?

  Any kind of help would be really appreciated!

 40. buy arsenal soccer

  19 września 2017 at 23:27

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable information to
  work on. You have done a formidable job and
  our entire community will be thankful to you.

 41. Louisa

  20 września 2017 at 21:52

  Why users still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is accessible
  on web?

 42. travel diary

  20 września 2017 at 22:31

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going
  through issues with your RSS. I don’t understand why I cannot join it.
  Is there anybody getting similar RSS problems?

  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 43. travel cover

  21 września 2017 at 03:12

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 44. jordan soccer

  21 września 2017 at 07:14

  Hey very nice web site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark
  your website and take the feeds also? I am glad to seek out so many
  useful information here within the put up, we need work out extra strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 45. Nicholas

  21 września 2017 at 13:06

  I’m very happy to discover this web site. I wanted
  to thank you for your time just for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved as a favorite
  to check out new information in your web site.

 46. www.itcsturzo.it

  21 września 2017 at 20:52

  Awesome issues here. I am very satisfied to see your post.
  Thank you so much and I am having a look forward to touch you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 47. bbs.mifo.hk

  22 września 2017 at 03:11

  Generally I do not read article on blogs, however I wish
  to say that this write-up very pressured me to try and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice
  post.

 48. airsoftsrbija.rs

  22 września 2017 at 03:31

  It’s fantastic that you are getting ideas from this paragraph as well
  as from our argument made at this time.

 49. golf course

  22 września 2017 at 18:25

  My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how
  much time I had spent for this info! Thanks!

 50. www.zs-guandao.com

  23 września 2017 at 01:01

  I really love your blog.. Excellent colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would love to find
  out where you got this from or just what the theme is named.
  Thanks!

 51. Addie

  23 września 2017 at 13:59

  Your style is very unique compared to other people I’ve
  read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got
  the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 52. Freddie

  23 września 2017 at 14:24

  I’ll immediately seize your rss feed as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please permit me recognise in order that
  I may just subscribe. Thanks.

 53. missourivolunteermovement.com

  23 września 2017 at 16:01

  I have been browsing on-line greater than 3 hours nowadays,
  but I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty price sufficient for me. Personally, if
  all website owners and bloggers made just right content
  as you did, the internet might be much more useful than ever before.

 54. Shantell

  24 września 2017 at 06:35

  If you are going for finest contents like myself, only pay a visit
  this web site daily for the reason that it provides quality contents, thanks

 55. Georgianna

  24 września 2017 at 10:11

  It’s wonderful that you are getting ideas from this paragraph
  as well as from our discussion made at this time.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra