Polskość

Temat reparacji nie jest zamknięty!

Wiele lat temu na łamach kwartalnika Powiernictwo Polskie wydałam oświadczenie, że przekażę 10 tysięcy złotych osobie, która okaże dokument, iż Polska skutecznie zrzekła się od Niemiec reparacji wojennych. Nadal jestem w posiadaniu tych pieniędzy, bo nikt takiego dokumentu nie okazał.

Co prawda różniej maści eksperci (od siedmiu boleści) a także politycy totalnej opozycji utrzymywali i nadal utrzymują, że od Niemców nam się nic nie należy, bo…nie, ale na potwierdzenie tej tezy nie są w stanie okazać żadnego świadectwa. Teraz niemieccy eksperci z Bundestagu przyjęli stanowisko, że sprawa jest już nieaktualna, bo strona polska nie podnosiła tego zagadnienia przed podpisaniem Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Tak więc szuflada jest pusta.

Jestem głęboko przekonana, że gdyby Niemcy posiadali taki dokument, to by go bezzwłocznie okazali i wówczas sprawa zostałaby raz na zawsze zamknięta. Ponieważ taki dokument – po prostu – nie istnieje, niemieccy prawnicy wykonali kilka przewrotek i sądzą, że „pozamiatali”. Otóż są w błędzie! Jeżeli Niemcy uważają, że strona polska „milcząco zaakceptowała” zrzeczenie się reparacji wojennych, to powinni (tym razem) przedstawić dokument, w którym pytali nas o stanowisko w tym zakresie. Dopiero brak odpowiedzi na takie zapytanie należałoby potraktować, jako „milczącą akceptację”.

To, że ekipa śp. premiera Mazowieckiego nie podnosiła tego tematu, wcale nie oznacza, że sprawa została zamknięta! Oznacza tylko tyle, że została odłożona w czasie. I teraz oczekiwałabym od od polskiego rządu, by powołał zespół wybitnych ekspertów (nie muszą być to wyłącznie Polacy), o niekwestionowanym autorytecie prawnym, by sporządził oficjalne wezwanie do zapłaty reparacji wojennych. Dopiero wówczas sprawa nabierze właściwej „wagi”. Dopóki dopóty spłaty reparacji będą domagają się stowarzyszenia, pojedynczy prawnicy, to Niemcy będą sprawę tak naprawdę ignorowali.

I jeszcze jedno, musimy być przygotowani na to, że partia „hołdu Berlińskiego” będzie szczekała za naszymi plecami.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Poseł na Sejm RP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Badung

 2. Pingback: Cara Mengatasi Kutil Pada Kemaluan

 3. Pingback: Cara Menghilangkan Virus Hpv Dalam Tubuh

 4. Pingback: Obat Kutil Mata Ikan Di Kaki}

 5. Pingback: obat kutil kelamin}

 6. home security cameras reviews

  15 listopada 2017 at 09:04

  To secure family members from damage?

 7. Pingback: bahaya wasir

 8. Pingback: sakit kencing nanah

 9. Pingback: obat wasir herbal

 10. Pingback: daging kecil tumbuh di leher

 11. Pingback: Kutil Kelamin Warna Hitam

 12. Pingback: Obat kutil kelamin

 13. Pingback: Salep Kutil Klamin Di Apotik

 14. Pingback: Jenis Obat Kutil Kelamin Di Apotik

 15. Pingback: Obat Penyakit Sipilis Di Apotik

 16. Pingback: Nama Obat Kutil Yang Dijual Di Apotik

 17. Pingback: Obat Kutil Kelamin Obat Kutil Kelamin

 18. Pingback: http://bit.ly/2sNCzS4

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra