Z kraju

40 tys. złotych nagrody dla pisarki oskarżającej Polaków o współudział w Holokauście Żydów!

Rosyjskojęzyczna pisarka Swietłana Aleksijewicz z Białorusi została laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, którą wręczono podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Wywołało to falę oburzenia Polaków na Białorusi, dobrze znających „zasługi” Aleksijewicz w popularyzacji Polski i Polaków.

Swojego oburzenia nie krył Piotr Hlebowicz, działacz opozycji antykomunistycznej, który zwrócił się w tej sprawie do znanego działacza kresowego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

„Nasi przyjaciele z Białorusi są oburzeni, co wygaduje noblistka Swietłana Aleksiejewicz w stosunku do Polski! Wychwycili najważniejszą wypowiedź, która padła podczas wywiadu dla TV na Brooklinie” napisał Hlebowicz, cytując fragment wypowiedzi pisarki: „i wy wiecie, co robiła Polska z Żydami”, „wiem, że jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”.

„To skandal, by laureatka literackiej nagrody Nobla wyrażała takie sądy o Polsce i Polakach. Z tego krótkiego fragmentu wynika jasno, że… Polacy postępowali z Żydami gorzej niż inni, logicznie więc myśląc, dotyczy to również … Niemców” zauważył Hlebowicz.

„Ta pani chyba nie wie, iż to właśnie Polacy mają najwięcej posadzonych drzewek w instytucie Yad Vashem w Izraelu za ratowanie Żydów. Że to właśnie w Polsce za ukrywanie Żydów groziła ze strony Niemców kara śmierci. Kolejny kamyczek kłamstwa i nienawiści do naszego polskiego ogródka, kolejny krok do zakłamania historii” skonstatował.

W jego ocenie „należy pani Aleksijewicz powiedzieć wprost – pani kłamie, skąd ta nienawiść do Polaków?”. „Zareagujmy solidarnie przeciwko ksenofobii pani Aleksijewicz. Niech jej książki czytają tacy znajomi pisarki jak ten, na którego słowa powołała się w wywiadzie” dodał.

„Jest to bardzo szokująca informacja, bo laureatka rok temu pluła naród polski, oskarżając go o udział w Holokauście Żydów. Jakimi więc kryteriami kierowała się kapituła nagrody? Co na to minister kultury Piotr Gliński?” pytał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rzeczywiście jest niezwykle interesujące, że z pieniędzy polskiego podatnika przekazuje się 40 tys. zł nagrody osobie, która szkaluje Polskę i Polaków. Co więcej dokonuje się tego wbrew założeniom samej nagrody, która przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej.

Ceremonia wręczenie odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. scire

    28 sierpnia 2018 at 23:03

    To przykre. Ale jest to nagroda „krakówka”, przyznawana przez Radę Miasta, Gliński niewiele tu może.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra