Z kraju

40 tys. złotych nagrody dla pisarki oskarżającej Polaków o współudział w Holokauście Żydów!

Rosyjskojęzyczna pisarka Swietłana Aleksijewicz z Białorusi została laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, którą wręczono podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Wywołało to falę oburzenia Polaków na Białorusi, dobrze znających „zasługi” Aleksijewicz w popularyzacji Polski i Polaków.

Swojego oburzenia nie krył Piotr Hlebowicz, działacz opozycji antykomunistycznej, który zwrócił się w tej sprawie do znanego działacza kresowego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

„Nasi przyjaciele z Białorusi są oburzeni, co wygaduje noblistka Swietłana Aleksiejewicz w stosunku do Polski! Wychwycili najważniejszą wypowiedź, która padła podczas wywiadu dla TV na Brooklinie” napisał Hlebowicz, cytując fragment wypowiedzi pisarki: „i wy wiecie, co robiła Polska z Żydami”, „wiem, że jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”.

„To skandal, by laureatka literackiej nagrody Nobla wyrażała takie sądy o Polsce i Polakach. Z tego krótkiego fragmentu wynika jasno, że… Polacy postępowali z Żydami gorzej niż inni, logicznie więc myśląc, dotyczy to również … Niemców” zauważył Hlebowicz.

„Ta pani chyba nie wie, iż to właśnie Polacy mają najwięcej posadzonych drzewek w instytucie Yad Vashem w Izraelu za ratowanie Żydów. Że to właśnie w Polsce za ukrywanie Żydów groziła ze strony Niemców kara śmierci. Kolejny kamyczek kłamstwa i nienawiści do naszego polskiego ogródka, kolejny krok do zakłamania historii” skonstatował.

W jego ocenie „należy pani Aleksijewicz powiedzieć wprost – pani kłamie, skąd ta nienawiść do Polaków?”. „Zareagujmy solidarnie przeciwko ksenofobii pani Aleksijewicz. Niech jej książki czytają tacy znajomi pisarki jak ten, na którego słowa powołała się w wywiadzie” dodał.

„Jest to bardzo szokująca informacja, bo laureatka rok temu pluła naród polski, oskarżając go o udział w Holokauście Żydów. Jakimi więc kryteriami kierowała się kapituła nagrody? Co na to minister kultury Piotr Gliński?” pytał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rzeczywiście jest niezwykle interesujące, że z pieniędzy polskiego podatnika przekazuje się 40 tys. zł nagrody osobie, która szkaluje Polskę i Polaków. Co więcej dokonuje się tego wbrew założeniom samej nagrody, która przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej.

Ceremonia wręczenie odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. Kasia

  8 września 2017 at 10:09

  Rosyjskojęzyczna pisarka Swietłana Aleksijewicz z Białorusi….

  Zabrakło tego najważniejszego przymiotnika „żydowska”?

  • jok

   8 września 2017 at 15:21

   Jak, zresztą, zwykle

 2. z-k

  8 września 2017 at 10:15

  Gdyby przekazywała ludziom myśli mądre a nie tylko dla grandziarzy poprawne to nie była by laureatką nagrody Nobla. Pana Glińskiego nie ma co pytać bo obaj panowie Sienkiewicze mają rację. Ten pierwszy, który pisał że Rzeczpospolita to postaw sukna i ten drugi, że …..i kamieni kupa.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:11

   I w tym cała prawda.

 3. Michasia

  8 września 2017 at 10:31

  Przecież to żydówka, co się dziwicie? K….wa, k….wie łba nie urwie!!!!

  • IGO

   8 września 2017 at 14:12

   Bo by było już po kur…

 4. Maciek

  8 września 2017 at 10:31

  Jak podczas okupacji Niemieckiej zachowywali się Polacy wobec Żydów ,to pewnie trudno „wyważyć”,dużo jest kłamstw pomówień ,półprawd itd. . Natomiast prawie nieobecny jest temat zbrodni ludzi pochodzenia żydowskiego na Polakach podczas okupacji sowieckiej. Czy metafora drzazgi i belki ,byłaby dobra także w tym przypadku , dobre pytanie .

  • IGO

   8 września 2017 at 14:18

   Bardziej głupio nie można było napisać?.

   • Marian

    11 września 2017 at 22:58

    Igo, czy wszystkie krowy w kibucu wyzdychały, że przyjechałeś do Polski. A może one tam teraz ryczą, bo nie ma komu ich wydoić.

 5. Robert B.

  8 września 2017 at 10:32

  Dostała nagrodę „Nobla”, więc musi się wykazać przed swoimi dobroczyńcami…

 6. Grze

  8 września 2017 at 10:58

  Widziałem kiedyś wywiad Dymitra Gordona z tą pisarką. Odniosłem wrażenie, że to typowy sowiecki, literacki pięknoduch. Tak się nauczyła z sowieckich książek, tak wierzy i tak mówi. Nie przeszkadza jej, że wypowiada się w temacie w którym jest ignorantką. W końcu jest noblistką. Zjadła wszystkie rozumy. Nie ma co się oburzać tylko musi się znaleźć ktoś odważny, kto publicznie pouczy tę panią.

  • Maciek

   8 września 2017 at 11:46

   A może jakiś „podśmiardujący” trup w szafie ,jak chyba u J.T. Grossa („Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”,co za przewrotna buchalteria ). A może „podział ról” . Warto nie spuszczać z oka tego tematu.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:17

   Nasza noblistka też wychwalała Stalina, ale na tzw Zachodzie to się liczy, bo komunizm tylko zmutował i dalej jest wdrażany przez ten kochany przez nas Zachód.

 7. Józek

  8 września 2017 at 11:33

  Żałosne, tym bardzie, że za namacalne polskie pieniądze bowiem tak się składa że w naszym kraju że jedynie Polacy płacą wszyskie podatki.
  I jak się to ma do prawdy historycznej PIS?
  Wg mnie, jest wybiórcza jak żydowski Talmud.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:20

   Józek, dopiero teraz oprzytomniałeś, już jest za późno.

 8. Pankrac

  8 września 2017 at 11:56

  PiS to koorva!

 9. Gocha

  8 września 2017 at 12:00

  Jaka ta małpa podobna do naszego pierwszego kaszalota z lat 2010-2015.
  Tfu z takimi burymi sukami.

 10. andzia

  8 września 2017 at 12:12

  Nagrodę przyznała kapituła nowa kultura-nowej europy (małe litery zamierzone) im. St.Vincenza.
  W skład tej kapituły wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, prezes Instytutu Studiów Wschodnich, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele z obszaru kultury, nauki i edukacji. Obszerne grono. Ciekawe na jakich kryteriach się opierali i kto wysunął kandydaturę.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:22

   Taki był rozkaz.

 11. hansi

  8 września 2017 at 12:57

  Kto jej w ogóle tę nagrodę dał ? 🙂
  A zresztą – o czym tu mówić, skoro Duduś niedawno dał order Szewachowi Weissowi 🙂
  A nagroda Nobla ?..
  CO to jest „Nagroda Nobla” ??..
  Czy to jest to, co dostała stalinówa Szymborska ? 🙂
  Czy może to, co dostał Bolek i Obama ? 🙂
  Dobra, nie ma co się swołoczą podniecać..
  Ale fajnie by było wiedzieć, KTO personalnie tę nagrodę dał tej babie 🙂
  Bo Dudusia już pamiętamy.. Jak rozdaje i BEZCZEŚCI polskie odznaczenia narodowe 🙂 …

  • Maciek

   8 września 2017 at 13:38

   Proszę nie zapominać o NOBLIŚCIE „obersthurmfuhrerze” Waffen-SS Günterze Wilhelmie Grassie

   htttps://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnter_Grass
   🙂

 12. Czesław

  8 września 2017 at 13:16

  PiS spłaca Panu Glińskiemu jego wcześniejsze poświęcenie się do kandydowania na prezydenta. Gliński to szkodnik – leming, przecież wypłacał olbrzymie pieniądze za dzieła artystyczne niby właścicielom a to była własność państwa. Trzeba chyba czekać dwie kadencje żeby Gliński odpowiedział za te reprywatyzacje jak Walcowa.

 13. volar

  8 września 2017 at 14:01

  dlaczego nikt nie powie, że ta pani jest żydówką … i wszystko jasne

 14. Grażyna

  8 września 2017 at 14:06

  I to jest cały PIS.

 15. jok

  8 września 2017 at 15:26

  Białoruskość/roosyjskośc tej pani, aż bije z twarzy:)). Oczywiście przeciwstawienie się temu, nie powinno polegać na gadkach, że może nie wie, że Yad Vashem i drzewka, lecz na przedstawieniu Yad V owszem, ale w drugiej kolejności, a w pierwszej nagłaśnianie informacji takich jak o Brzostowicy Małej i innych brzostowicach, o 1939-41 na Kresach itd itd…..

 16. Kicia

  8 września 2017 at 16:13

  Brzydka , głupia i tyle w temacie!

 17. ale

  8 września 2017 at 17:14

  Po prostu żaal, że można tak upaść moralnie, a pamiętam jej świetną książkę dokument o Czarnobylu- mocna rzecz, ta pani to taki „drugi Gross” którego kompilację dokumentów „W czterdziestym nas matko…” trudno zapomnieć

 18. Codreanu

  8 września 2017 at 19:16

  Jakie to ma dla nas znaczenie? Czy USA albo Putin spuszczą na nas bomby wodorowe za jakiś tam antysemityzm?

 19. jaro7

  10 września 2017 at 17:55

  A co w tym dziwnego skoro w Polsce rządzą żydzi i upaińcy.

 20. mj

  10 września 2017 at 19:15

  Upodlona Polska na kolanach nie nreaguje na takie oszczerstwa. Jak długo ?

  • emg

   11 września 2017 at 12:29

   A kto ma reagować?Nie widzę takich.Sprzedali nas przy okrągłym stole z pomocą obrazka.Chcieliśmy demokracji,wolności więc mamy to co sami chcieliśmy.Nie ma nic za darmo.

 21. Paweł

  13 września 2017 at 11:04

  Pisiory jawnie sobie kpią z Narodu Polskiego. Niech karakan i spółka będą przeklęci na wieki.

  • Joanna K.

   14 września 2017 at 21:11

   Panie Pawle, klątwa ZAWSZE wraca i ZAWSZE obraca się przeciwko wyklinającemu. Piszę poważnie, proszę tego nie robić.
   Poza tym, przedostatnie rządy kpiarzy i złodziejów i zdrajców Ojczyzny były wystarczająco złe – gorszych niż tamte chyba /mam nadzieję/, nie będzie. Nie zwrócił Pan uwagi, ze oni i dzisiaj wzywają przeciwko Polsce i Polakom zagranicę?

 22. Marian

  14 września 2017 at 05:44

  „Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”. – Za takie słowa, to sąd i odsiadka. Artystka jak z koziej d. trąba.
  Rosjan szanuję za to, że zdrajców i inne gnidy potrafią dopaść na końcu świata.
  Niestety, w Polsce wszelkie mendy są bezkarne i jesteśmy narodem wyjątkowo pobłażliwym dla różnych kanalii.

 23. tomek

  14 września 2017 at 13:43

  desant ssynow z neonu a won psubraty

 24. max

  14 września 2017 at 22:35

  prawdopodobnie ta P aleksiejewicz jest zydowka I to tlumaczy jej zachowanie w stosunku do Polski(oczywiscie nie wszyscy zydzi zlorzecza Polsce i przeklamuja historje), tego typu zydzi sa najgorsi poniewasz swiadomie kalmia.

 25. adidas yeezy

  19 września 2017 at 15:01

  Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily brilliant chance to read articles and blog posts from here. It is often very ideal and stuffed with a lot of fun for me and my office co-workers to search your site at the least three times a week to study the newest secrets you will have. And definitely, I am actually pleased for the great techniques you serve. Some 3 points in this post are rather the most effective I’ve had.

 26. yeezy boost 350

  19 września 2017 at 18:59

  You made some respectable factors there. I looked on the internet for the difficulty and found most individuals will go together with along with your website.

 27. yeezy shoes

  20 września 2017 at 08:58

  Needed to write you a tiny note to be able to give many thanks as before with the precious knowledge you’ve discussed on this site. It was tremendously generous with you to supply easily what exactly many of us might have made available for an ebook to generate some cash for their own end, precisely considering that you could have done it in case you decided. Those good ideas additionally acted to become a fantastic way to comprehend the rest have the same desire similar to my personal own to see much more regarding this condition. I am certain there are thousands of more pleasurable opportunities up front for individuals who browse through your website.

 28. cheap mlb jerseys

  20 września 2017 at 13:05

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ?

 29. yeezy boost

  21 września 2017 at 03:40

  I wanted to send you this very little remark to finally give thanks again for these beautiful views you’ve featured on this page. It was really remarkably open-handed with people like you to provide publicly what many of us could have marketed for an e book to generate some dough for themselves, especially now that you could possibly have tried it if you decided. Those things also acted to become fantastic way to comprehend most people have the same dreams like mine to understand way more regarding this matter. I think there are several more fun sessions up front for people who find out your website.

 30. nike polo

  21 września 2017 at 07:20

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you become expertise, would you thoughts updating your blog with more particulars? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this weblog submit!

 31. I not to mention my friends have been studying the good tactics on your web blog while all of the sudden got an awful feeling I never thanked the blog owner for them. The guys happened to be so stimulated to read all of them and now have extremely been using them. We appreciate you really being indeed thoughtful and then for making a decision on this form of incredibly good guides millions of individuals are really eager to be aware of. My honest apologies for not saying thanks to sooner.

 32. yeezy boost 350 v2

  21 września 2017 at 23:03

  I needed to write you that tiny remark to finally give thanks once again for these striking principles you’ve shared in this case. This has been so wonderfully open-handed with people like you in giving unreservedly just what some people might have advertised for an ebook to help with making some dough for themselves, chiefly seeing that you could possibly have done it in case you wanted. These guidelines likewise served to be a great way to realize that the rest have a similar interest like mine to know the truth whole lot more with respect to this matter. I’m certain there are numerous more enjoyable opportunities up front for many who go through your blog post.

 33. nike air max 90

  22 września 2017 at 02:37

  I used to be very pleased to find this net-site.I wanted to thanks in your time for this wonderful read!! I positively enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 34. yeezy shoes

  23 września 2017 at 15:20

  My wife and i were absolutely peaceful Raymond managed to finish up his web research from the ideas he came across from your own web page. It’s not at all simplistic to just continually be handing out tips and tricks which usually some others have been making money from. And we also already know we need the blog owner to appreciate because of that. The explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships your site give support to engender – it’s everything astonishing, and it’s really making our son in addition to the family understand that article is amusing, which is certainly especially pressing. Thank you for everything!

 35. nike huarache

  23 września 2017 at 20:57

  Would you be all in favour of exchanging links?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra