Z kraju

40 tys. złotych nagrody dla pisarki oskarżającej Polaków o współudział w Holokauście Żydów!

Rosyjskojęzyczna pisarka Swietłana Aleksijewicz z Białorusi została laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, którą wręczono podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Wywołało to falę oburzenia Polaków na Białorusi, dobrze znających „zasługi” Aleksijewicz w popularyzacji Polski i Polaków.

Swojego oburzenia nie krył Piotr Hlebowicz, działacz opozycji antykomunistycznej, który zwrócił się w tej sprawie do znanego działacza kresowego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

„Nasi przyjaciele z Białorusi są oburzeni, co wygaduje noblistka Swietłana Aleksiejewicz w stosunku do Polski! Wychwycili najważniejszą wypowiedź, która padła podczas wywiadu dla TV na Brooklinie” napisał Hlebowicz, cytując fragment wypowiedzi pisarki: „i wy wiecie, co robiła Polska z Żydami”, „wiem, że jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”.

„To skandal, by laureatka literackiej nagrody Nobla wyrażała takie sądy o Polsce i Polakach. Z tego krótkiego fragmentu wynika jasno, że… Polacy postępowali z Żydami gorzej niż inni, logicznie więc myśląc, dotyczy to również … Niemców” zauważył Hlebowicz.

„Ta pani chyba nie wie, iż to właśnie Polacy mają najwięcej posadzonych drzewek w instytucie Yad Vashem w Izraelu za ratowanie Żydów. Że to właśnie w Polsce za ukrywanie Żydów groziła ze strony Niemców kara śmierci. Kolejny kamyczek kłamstwa i nienawiści do naszego polskiego ogródka, kolejny krok do zakłamania historii” skonstatował.

W jego ocenie „należy pani Aleksijewicz powiedzieć wprost – pani kłamie, skąd ta nienawiść do Polaków?”. „Zareagujmy solidarnie przeciwko ksenofobii pani Aleksijewicz. Niech jej książki czytają tacy znajomi pisarki jak ten, na którego słowa powołała się w wywiadzie” dodał.

„Jest to bardzo szokująca informacja, bo laureatka rok temu pluła naród polski, oskarżając go o udział w Holokauście Żydów. Jakimi więc kryteriami kierowała się kapituła nagrody? Co na to minister kultury Piotr Gliński?” pytał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rzeczywiście jest niezwykle interesujące, że z pieniędzy polskiego podatnika przekazuje się 40 tys. zł nagrody osobie, która szkaluje Polskę i Polaków. Co więcej dokonuje się tego wbrew założeniom samej nagrody, która przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej.

Ceremonia wręczenie odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

146 komentarzy

146 Komentarzy

 1. Kasia

  8 września 2017 at 10:09

  Rosyjskojęzyczna pisarka Swietłana Aleksijewicz z Białorusi….

  Zabrakło tego najważniejszego przymiotnika „żydowska”?

  • jok

   8 września 2017 at 15:21

   Jak, zresztą, zwykle

 2. z-k

  8 września 2017 at 10:15

  Gdyby przekazywała ludziom myśli mądre a nie tylko dla grandziarzy poprawne to nie była by laureatką nagrody Nobla. Pana Glińskiego nie ma co pytać bo obaj panowie Sienkiewicze mają rację. Ten pierwszy, który pisał że Rzeczpospolita to postaw sukna i ten drugi, że …..i kamieni kupa.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:11

   I w tym cała prawda.

 3. Michasia

  8 września 2017 at 10:31

  Przecież to żydówka, co się dziwicie? K….wa, k….wie łba nie urwie!!!!

  • IGO

   8 września 2017 at 14:12

   Bo by było już po kur…

 4. Maciek

  8 września 2017 at 10:31

  Jak podczas okupacji Niemieckiej zachowywali się Polacy wobec Żydów ,to pewnie trudno „wyważyć”,dużo jest kłamstw pomówień ,półprawd itd. . Natomiast prawie nieobecny jest temat zbrodni ludzi pochodzenia żydowskiego na Polakach podczas okupacji sowieckiej. Czy metafora drzazgi i belki ,byłaby dobra także w tym przypadku , dobre pytanie .

  • IGO

   8 września 2017 at 14:18

   Bardziej głupio nie można było napisać?.

   • Marian

    11 września 2017 at 22:58

    Igo, czy wszystkie krowy w kibucu wyzdychały, że przyjechałeś do Polski. A może one tam teraz ryczą, bo nie ma komu ich wydoić.

 5. Robert B.

  8 września 2017 at 10:32

  Dostała nagrodę „Nobla”, więc musi się wykazać przed swoimi dobroczyńcami…

 6. Grze

  8 września 2017 at 10:58

  Widziałem kiedyś wywiad Dymitra Gordona z tą pisarką. Odniosłem wrażenie, że to typowy sowiecki, literacki pięknoduch. Tak się nauczyła z sowieckich książek, tak wierzy i tak mówi. Nie przeszkadza jej, że wypowiada się w temacie w którym jest ignorantką. W końcu jest noblistką. Zjadła wszystkie rozumy. Nie ma co się oburzać tylko musi się znaleźć ktoś odważny, kto publicznie pouczy tę panią.

  • Maciek

   8 września 2017 at 11:46

   A może jakiś „podśmiardujący” trup w szafie ,jak chyba u J.T. Grossa („Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”,co za przewrotna buchalteria ). A może „podział ról” . Warto nie spuszczać z oka tego tematu.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:17

   Nasza noblistka też wychwalała Stalina, ale na tzw Zachodzie to się liczy, bo komunizm tylko zmutował i dalej jest wdrażany przez ten kochany przez nas Zachód.

 7. Józek

  8 września 2017 at 11:33

  Żałosne, tym bardzie, że za namacalne polskie pieniądze bowiem tak się składa że w naszym kraju że jedynie Polacy płacą wszyskie podatki.
  I jak się to ma do prawdy historycznej PIS?
  Wg mnie, jest wybiórcza jak żydowski Talmud.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:20

   Józek, dopiero teraz oprzytomniałeś, już jest za późno.

 8. Pankrac

  8 września 2017 at 11:56

  PiS to koorva!

 9. Gocha

  8 września 2017 at 12:00

  Jaka ta małpa podobna do naszego pierwszego kaszalota z lat 2010-2015.
  Tfu z takimi burymi sukami.

 10. andzia

  8 września 2017 at 12:12

  Nagrodę przyznała kapituła nowa kultura-nowej europy (małe litery zamierzone) im. St.Vincenza.
  W skład tej kapituły wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, prezes Instytutu Studiów Wschodnich, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele z obszaru kultury, nauki i edukacji. Obszerne grono. Ciekawe na jakich kryteriach się opierali i kto wysunął kandydaturę.

  • IGO

   8 września 2017 at 14:22

   Taki był rozkaz.

 11. hansi

  8 września 2017 at 12:57

  Kto jej w ogóle tę nagrodę dał ? 🙂
  A zresztą – o czym tu mówić, skoro Duduś niedawno dał order Szewachowi Weissowi 🙂
  A nagroda Nobla ?..
  CO to jest „Nagroda Nobla” ??..
  Czy to jest to, co dostała stalinówa Szymborska ? 🙂
  Czy może to, co dostał Bolek i Obama ? 🙂
  Dobra, nie ma co się swołoczą podniecać..
  Ale fajnie by było wiedzieć, KTO personalnie tę nagrodę dał tej babie 🙂
  Bo Dudusia już pamiętamy.. Jak rozdaje i BEZCZEŚCI polskie odznaczenia narodowe 🙂 …

  • Maciek

   8 września 2017 at 13:38

   Proszę nie zapominać o NOBLIŚCIE „obersthurmfuhrerze” Waffen-SS Günterze Wilhelmie Grassie

   htttps://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnter_Grass
   🙂

 12. Czesław

  8 września 2017 at 13:16

  PiS spłaca Panu Glińskiemu jego wcześniejsze poświęcenie się do kandydowania na prezydenta. Gliński to szkodnik – leming, przecież wypłacał olbrzymie pieniądze za dzieła artystyczne niby właścicielom a to była własność państwa. Trzeba chyba czekać dwie kadencje żeby Gliński odpowiedział za te reprywatyzacje jak Walcowa.

 13. volar

  8 września 2017 at 14:01

  dlaczego nikt nie powie, że ta pani jest żydówką … i wszystko jasne

 14. Grażyna

  8 września 2017 at 14:06

  I to jest cały PIS.

 15. jok

  8 września 2017 at 15:26

  Białoruskość/roosyjskośc tej pani, aż bije z twarzy:)). Oczywiście przeciwstawienie się temu, nie powinno polegać na gadkach, że może nie wie, że Yad Vashem i drzewka, lecz na przedstawieniu Yad V owszem, ale w drugiej kolejności, a w pierwszej nagłaśnianie informacji takich jak o Brzostowicy Małej i innych brzostowicach, o 1939-41 na Kresach itd itd…..

 16. Kicia

  8 września 2017 at 16:13

  Brzydka , głupia i tyle w temacie!

 17. ale

  8 września 2017 at 17:14

  Po prostu żaal, że można tak upaść moralnie, a pamiętam jej świetną książkę dokument o Czarnobylu- mocna rzecz, ta pani to taki „drugi Gross” którego kompilację dokumentów „W czterdziestym nas matko…” trudno zapomnieć

 18. Codreanu

  8 września 2017 at 19:16

  Jakie to ma dla nas znaczenie? Czy USA albo Putin spuszczą na nas bomby wodorowe za jakiś tam antysemityzm?

 19. jaro7

  10 września 2017 at 17:55

  A co w tym dziwnego skoro w Polsce rządzą żydzi i upaińcy.

 20. mj

  10 września 2017 at 19:15

  Upodlona Polska na kolanach nie nreaguje na takie oszczerstwa. Jak długo ?

  • emg

   11 września 2017 at 12:29

   A kto ma reagować?Nie widzę takich.Sprzedali nas przy okrągłym stole z pomocą obrazka.Chcieliśmy demokracji,wolności więc mamy to co sami chcieliśmy.Nie ma nic za darmo.

 21. Paweł

  13 września 2017 at 11:04

  Pisiory jawnie sobie kpią z Narodu Polskiego. Niech karakan i spółka będą przeklęci na wieki.

  • Joanna K.

   14 września 2017 at 21:11

   Panie Pawle, klątwa ZAWSZE wraca i ZAWSZE obraca się przeciwko wyklinającemu. Piszę poważnie, proszę tego nie robić.
   Poza tym, przedostatnie rządy kpiarzy i złodziejów i zdrajców Ojczyzny były wystarczająco złe – gorszych niż tamte chyba /mam nadzieję/, nie będzie. Nie zwrócił Pan uwagi, ze oni i dzisiaj wzywają przeciwko Polsce i Polakom zagranicę?

 22. Marian

  14 września 2017 at 05:44

  „Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”. – Za takie słowa, to sąd i odsiadka. Artystka jak z koziej d. trąba.
  Rosjan szanuję za to, że zdrajców i inne gnidy potrafią dopaść na końcu świata.
  Niestety, w Polsce wszelkie mendy są bezkarne i jesteśmy narodem wyjątkowo pobłażliwym dla różnych kanalii.

 23. tomek

  14 września 2017 at 13:43

  desant ssynow z neonu a won psubraty

 24. max

  14 września 2017 at 22:35

  prawdopodobnie ta P aleksiejewicz jest zydowka I to tlumaczy jej zachowanie w stosunku do Polski(oczywiscie nie wszyscy zydzi zlorzecza Polsce i przeklamuja historje), tego typu zydzi sa najgorsi poniewasz swiadomie kalmia.

 25. adidas yeezy

  19 września 2017 at 15:01

  Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily brilliant chance to read articles and blog posts from here. It is often very ideal and stuffed with a lot of fun for me and my office co-workers to search your site at the least three times a week to study the newest secrets you will have. And definitely, I am actually pleased for the great techniques you serve. Some 3 points in this post are rather the most effective I’ve had.

 26. yeezy boost 350

  19 września 2017 at 18:59

  You made some respectable factors there. I looked on the internet for the difficulty and found most individuals will go together with along with your website.

 27. yeezy shoes

  20 września 2017 at 08:58

  Needed to write you a tiny note to be able to give many thanks as before with the precious knowledge you’ve discussed on this site. It was tremendously generous with you to supply easily what exactly many of us might have made available for an ebook to generate some cash for their own end, precisely considering that you could have done it in case you decided. Those good ideas additionally acted to become a fantastic way to comprehend the rest have the same desire similar to my personal own to see much more regarding this condition. I am certain there are thousands of more pleasurable opportunities up front for individuals who browse through your website.

 28. cheap mlb jerseys

  20 września 2017 at 13:05

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ?

 29. yeezy boost

  21 września 2017 at 03:40

  I wanted to send you this very little remark to finally give thanks again for these beautiful views you’ve featured on this page. It was really remarkably open-handed with people like you to provide publicly what many of us could have marketed for an e book to generate some dough for themselves, especially now that you could possibly have tried it if you decided. Those things also acted to become fantastic way to comprehend most people have the same dreams like mine to understand way more regarding this matter. I think there are several more fun sessions up front for people who find out your website.

 30. nike polo

  21 września 2017 at 07:20

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you become expertise, would you thoughts updating your blog with more particulars? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this weblog submit!

 31. I not to mention my friends have been studying the good tactics on your web blog while all of the sudden got an awful feeling I never thanked the blog owner for them. The guys happened to be so stimulated to read all of them and now have extremely been using them. We appreciate you really being indeed thoughtful and then for making a decision on this form of incredibly good guides millions of individuals are really eager to be aware of. My honest apologies for not saying thanks to sooner.

 32. yeezy boost 350 v2

  21 września 2017 at 23:03

  I needed to write you that tiny remark to finally give thanks once again for these striking principles you’ve shared in this case. This has been so wonderfully open-handed with people like you in giving unreservedly just what some people might have advertised for an ebook to help with making some dough for themselves, chiefly seeing that you could possibly have done it in case you wanted. These guidelines likewise served to be a great way to realize that the rest have a similar interest like mine to know the truth whole lot more with respect to this matter. I’m certain there are numerous more enjoyable opportunities up front for many who go through your blog post.

 33. nike air max 90

  22 września 2017 at 02:37

  I used to be very pleased to find this net-site.I wanted to thanks in your time for this wonderful read!! I positively enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 34. yeezy shoes

  23 września 2017 at 15:20

  My wife and i were absolutely peaceful Raymond managed to finish up his web research from the ideas he came across from your own web page. It’s not at all simplistic to just continually be handing out tips and tricks which usually some others have been making money from. And we also already know we need the blog owner to appreciate because of that. The explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships your site give support to engender – it’s everything astonishing, and it’s really making our son in addition to the family understand that article is amusing, which is certainly especially pressing. Thank you for everything!

 35. nike huarache

  23 września 2017 at 20:57

  Would you be all in favour of exchanging links?

 36. adidas ultra

  24 września 2017 at 13:33

  I would like to show my passion for your kindness in support of men and women who have the need for help on this content. Your special dedication to getting the message across had been really powerful and has surely enabled most people much like me to realize their pursuits. The useful guide denotes a lot to me and still more to my peers. Regards; from each one of us.

 37. nike zoom

  24 września 2017 at 18:41

  There are some attention-grabbing time limits on this article however I don抰 know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as properly

 38. basketball shoes

  25 września 2017 at 14:35

  I抦 impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. Your idea is excellent; the difficulty is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I’m very glad that I stumbled throughout this in my seek for something relating to this.

 39. yeezy boost 350 v2

  26 września 2017 at 05:46

  I am also commenting to let you know of the remarkable encounter my wife’s princess developed checking your web page. She realized several things, with the inclusion of what it is like to have a marvelous helping mood to let other individuals just master several grueling subject areas. You undoubtedly surpassed our own expected results. Thank you for churning out these interesting, trusted, edifying and unique thoughts on your topic to Mary.

 40. longchamp

  26 września 2017 at 12:01

  You made some respectable points there. I regarded on the internet for the problem and located most individuals will go together with along with your website.

 41. yeezy boost 350

  27 września 2017 at 05:11

  I in addition to my pals came looking through the nice tips found on your website while unexpectedly got an awful suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those tips. My ladies ended up so glad to read them and have truly been taking advantage of those things. Thank you for indeed being so helpful and for getting these kinds of useful areas most people are really wanting to understand about. My very own honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 42. hermes belts for men

  27 września 2017 at 12:16

  After study a number of of the weblog posts in your web site now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will be checking back soon. Pls take a look at my site as effectively and let me know what you think.

 43. yeezys

  28 września 2017 at 05:10

  I am glad for writing to make you understand of the exceptional encounter my child had viewing the blog. She came to find many pieces, most notably how it is like to have an incredible giving nature to get other individuals without problems know just exactly various complex matters. You actually did more than her expectations. I appreciate you for showing such necessary, safe, explanatory and unique guidance on the topic to Gloria.

 44. michael kors handbags

  30 września 2017 at 02:44

  Spot on with this write-up, I really suppose this web site needs much more consideration. I抣l probably be again to learn rather more, thanks for that info.

 45. Pola Kowalska

  30 września 2017 at 10:53

  To nie zydo komuna to ZYDOWSKA INWAZJA na caly SWIAT.Bialoruska pisarka zapomnieli dopisac ZYDOWKA.CZY jest jedna zydowska rodzina co uratowala POLAKOW nie nie ma Wiec o jakiej winie my mowimy to oni powinni nam placic odszkodowania za Nasz narod ktory zostal wymordowany przez ZYDOW .Wywieziony za URAL przez Zydow dla komuny a tam zginelo tyle samo polakow co w IIwojnie swiatowej.Wycieli inteligencje nasze miast to teraz Stolice ich krajow Wilno Minsk Pskow KIJOW LWOW itp.To bastiony wiedzy i kultury.Maksistowska leninowska rewolucja zniewolaenia calego Swiata za pomoca ZYDOW.MILJONY ZYDOW zostaly wpuszczone do POLSKI zmienili im nazwiska dali nowe zyciorysy zmienili wiare (pozornie) i dalej niszcza nasz kraj

 46. yeezy shoes

  30 września 2017 at 23:05

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. ?

 47. adidas yeezy

  1 października 2017 at 12:02

  I intended to draft you the very little observation so as to give many thanks yet again for these splendid information you’ve featured on this website. It’s quite pretty open-handed with you to grant publicly precisely what a number of us could have sold as an electronic book to generate some money on their own, and in particular since you could have tried it if you ever considered necessary. Those tricks also acted to become great way to realize that some people have similar keenness the same as mine to see somewhat more in terms of this issue. I think there are millions of more fun periods ahead for people who discover your website.

 48. yeezy boost

  1 października 2017 at 19:13

  Can I simply say what a aid to find somebody who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know tips on how to carry an issue to gentle and make it important. Extra individuals must learn this and understand this aspect of the story. I cant consider youre no more common since you undoubtedly have the gift.

 49. cheap jordans

  2 października 2017 at 15:10

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I am experiencing situation with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 50. yeezy

  3 października 2017 at 07:36

  I must convey my admiration for your kind-heartedness giving support to persons that need assistance with this one theme. Your real dedication to passing the solution all over appears to be wonderfully advantageous and has surely allowed workers like me to attain their pursuits. Your own helpful report implies a lot to me and substantially more to my mates. With thanks; from everyone of us.

 51. adidas nmd r1

  4 października 2017 at 09:40

  Thank you for your whole hard work on this site. My mother loves working on research and it is obvious why. My partner and i hear all concerning the lively way you give rewarding solutions via the website and as well improve participation from some others on the concern while our favorite daughter is always being taught a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You’re doing a really good job.

 52. adidas nmd r1

  4 października 2017 at 19:33

  Spot on with this write-up, I really think this website wants way more consideration. I抣l in all probability be again to read rather more, thanks for that info.

 53. yeezy

  5 października 2017 at 11:43

  I have to show some thanks to this writer just for bailing me out of this particular problem. After looking throughout the world wide web and meeting basics which are not powerful, I figured my entire life was well over. Living minus the strategies to the difficulties you have fixed through this article content is a serious case, as well as those that would have in a wrong way damaged my entire career if I had not encountered the blog. Your main capability and kindness in playing with all the things was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. I’m able to now look forward to my future. Thank you so much for the professional and effective help. I won’t hesitate to refer your web blog to anyone who wants and needs counselling about this issue.

 54. adidas tubular uk

  5 października 2017 at 20:57

  Your house is valueble for me. Thanks!?

 55. nike basketball shoes

  7 października 2017 at 22:52

  There are certainly numerous particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I supply the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions like the one you convey up the place a very powerful factor might be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys feel the impact of only a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 56. asics shoes

  11 października 2017 at 07:56

  It is best to take part in a contest for the most effective blogs on the web. I will suggest this website!

 57. tory burch shoes

  12 października 2017 at 01:29

  Nice post. I study one thing more difficult on different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content material from different writers and follow a bit something from their store. I抎 favor to use some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l provide you with a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

 58. adidas ultra boost uncaged

  12 października 2017 at 12:03

  I and also my pals came following the good information found on your website while before long got a terrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for them. Those guys came as a result stimulated to read through them and already have actually been loving those things. Thank you for genuinely quite kind as well as for selecting these kinds of cool tips most people are really desirous to be informed on. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 59. lebron shoes

  13 października 2017 at 13:46

  You should take part in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll suggest this site!

 60. adidas outlet

  14 października 2017 at 07:42

  Nice post. I learn one thing more difficult on totally different blogs everyday. It should always be stimulating to learn content from other writers and practice a bit of something from their store. I抎 choose to use some with the content on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l offer you a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 61. nmd uk

  14 października 2017 at 17:43

  I and also my pals were going through the excellent ideas found on your web blog and so unexpectedly got a horrible feeling I had not thanked the web blog owner for those strategies. These guys appeared to be for this reason warmed to read them and have now without a doubt been using these things. Many thanks for genuinely very accommodating as well as for figuring out variety of smart areas most people are really wanting to be aware of. My honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

 62. dior glasses

  15 października 2017 at 01:26

  I discovered your weblog website on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to reading extra from you afterward!?

 63. adidas nmd r1

  15 października 2017 at 15:48

  A lot of thanks for your entire labor on this blog. Ellie really loves engaging in internet research and it is simple to grasp why. Most of us hear all concerning the compelling manner you create helpful guides through this website and even cause participation from website visitors on the concept and our princess has been discovering a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one carrying out a first class job.

 64. adidas nmd

  16 października 2017 at 14:54

  I am just writing to let you be aware of of the amazing encounter my wife’s princess gained using yuor web blog. She came to understand some details, which include what it’s like to have an amazing helping mindset to get the rest completely know precisely a variety of specialized matters. You actually exceeded our desires. Thank you for providing the invaluable, dependable, edifying and as well as fun tips on your topic to Kate.

 65. visite website

  16 października 2017 at 16:40

  This really answered my drawback, thank you!
  visite website http://freemusicallyfollowers.site/

 66. book publishing

  16 października 2017 at 17:42

  Your place is valueble for me. Thanks!…
  book publishing https://www.universallearningacademy.com/

 67. burberry scarf

  16 października 2017 at 20:58

  I抎 should examine with you here. Which is not something I usually do! I enjoy studying a publish that can make people think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 68. Credai Houses for Sale

  17 października 2017 at 08:34

  There are some fascinating points in time on this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity however I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as well
  Credai Houses for Sale https://goo.gl/hUdmDW

 69. adidas ultra

  17 października 2017 at 13:21

  I as well as my guys ended up looking at the best information and facts found on your web blog and then quickly developed an awful feeling I had not thanked the site owner for those secrets. These young men had been as a result stimulated to read them and have undoubtedly been making the most of them. We appreciate you being really accommodating as well as for choosing some useful themes most people are really needing to be aware of. Our own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 70. gifts

  17 października 2017 at 16:45

  I discovered your blog web site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to studying more from you in a while!…
  gifts https://www.fanmerchstore.com/anime-naruto-konoha-black-butler-bracelet-conan-maganetic-button-one-piece-final-fantasy-wristband/

 71. tercio borlenghi junior

  17 października 2017 at 16:56

  It’s amazing in support of me to have a web site, which is valuable designed for my know-how. thanks admin|

 72. Hostgator Black Friday 2017 Discount

  17 października 2017 at 17:03

  I’d need to check with you here. Which isn’t something I normally do! I get pleasure from studying a submit that can make individuals think. Also, thanks for permitting me to remark!
  Hostgator Black Friday 2017 Discount https://hostgatorblackfriday.xyz

 73. shadowfight2hackmod

  17 października 2017 at 17:25

  I’m typically to running a blog and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for new information.
  shadowfight2hackmod http://shadowfight2hackmod.com

 74. Bitcoin Super Rewards

  17 października 2017 at 18:33

  I’d need to verify with you here. Which isn’t something I often do! I take pleasure in studying a submit that may make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!
  Bitcoin Super Rewards http://www.thebitcoinegg.com/thebitcoineggofferwall

 75. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 18:47

  Hi there it’s me, I am also visiting this site daily, this web site is genuinely good and the people are genuinely sharing fastidious thoughts.|

 76. WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 77. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 19:24

  Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by it.

 78. prada glasses

  17 października 2017 at 19:45

  I’m often to blogging and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for brand spanking new information.

 79. click for source

  17 października 2017 at 20:23

  you have got an awesome weblog right here! would you like to make some invite posts on my blog?
  click for source https://myanimelist.net/profile/Ceynust

 80. more

  17 października 2017 at 20:39

  Good post. I be taught something tougher on totally different blogs everyday. It should at all times be stimulating to read content material from other writers and practice somewhat one thing from their store. I’d prefer to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your web blog. Thanks for sharing.
  more https://twitter.com/rayaldage/status/899486407332200449

 81. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 21:35

  Saved as a favorite, I really like your web site!|

 82. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 21:46

  It’s genuinely very difficult in this full of activity life to listen news on TV, so I just use internet for that purpose, and obtain the latest news.|

 83. Umanizzare presidios

  17 października 2017 at 22:27

  }

 84. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 00:36

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 85. mp3 songs free download

  18 października 2017 at 02:05

  Usually I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice article.|

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 03:03

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays.|

 87. Download Imagine Dragons Thunder

  18 października 2017 at 03:08

  Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 88. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 05:21

  My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 89. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 07:06

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!|

 90. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 08:47

  Yes! Finally someone writes about %keyword1%.|

 91. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  It’s going to be ending of mine day, but before ending I am reading this great piece of writing to improve my experience.|

 92. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 10:33

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check once more here frequently. I am somewhat certain I will be informed many new stuff right here! Best of luck for the following!|

 93. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 12:13

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 94. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 12:17

  Hey there I am so glad I found your weblog, I really found you by accident, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent work.|

 95. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 14:05

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos|

 96. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 16:14

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and great design.|

 97. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:53

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with useful info to work on. You have done a formidable process and our entire group will likely be thankful to you.|

 98. longchamp handbags

  18 października 2017 at 18:26

  That is the right weblog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its virtually exhausting to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 99. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 19:17

  I really like looking through a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!|

 100. Grupo Serval escandalo

  19 października 2017 at 07:38

  Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this site, and article is actually fruitful in support of me, keep up posting these posts.|

 101. Dadado Veig

  19 października 2017 at 10:08

  I am now not positive where you are getting your info, but great topic. I must spend some time finding out more or working out more. Thank you for fantastic info I was in search of this info for my mission.|

 102. yeezy shoes

  19 października 2017 at 10:21

  I together with my friends have already been reading the best secrets and techniques on your site and then before long developed a terrible feeling I never thanked you for those secrets. All the men had been for that reason very interested to learn all of them and already have surely been taking pleasure in these things. Thank you for really being really thoughtful and for picking out this kind of essential subject matter most people are really needing to learn about. My very own honest regret for not saying thanks to you sooner.

 103. lacné pletivá

  19 października 2017 at 11:47

  I’d have to verify with you here. Which isn’t something I usually do! I get pleasure from studying a submit that can make people think. Additionally, thanks for allowing me to remark!
  lacné pletivá https://www.lacne-oplotenie.sk/

 104. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 12:39

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 105. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 15:05

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Thanks!|

 106. cheap jordans

  19 października 2017 at 16:59

  This actually answered my problem, thank you!

 107. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 17:04

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!|

 108. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 21:28

  What’s up, I wish for to subscribe for this blog to take newest updates, thus where can i do it please assist.|

 109. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 23:21

  Hello there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.|

 110. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 01:15

  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 111. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 03:28

  Do you have any video of that? I’d care to find out some additional information.|

 112. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 06:05

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 113. Lelio Junior

  20 października 2017 at 08:43

  Hi there, yup this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.|

 114. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 11:19

  great put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t understand this. You must proceed your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!|

 115. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 13:51

  What i do not understood is in fact how you’re no longer actually a lot more smartly-appreciated than you might be now. You’re very intelligent. You know therefore considerably in relation to this matter, made me in my opinion believe it from so many varied angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated unless it’s one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. At all times handle it up!|

 116. michael jordan shoes

  20 października 2017 at 15:39

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you However I’m experiencing subject with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 117. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 17:43

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 118. video recorder

  31 października 2017 at 15:27

  Excellent blog you have here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 119. security system

  1 listopada 2017 at 17:00

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness on your publish
  is just excellent and i could assume you’re knowledgeable on this subject.
  Fine along with your permission let me to clutch your RSS feed to keep up to date with drawing close post.

  Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 120. domain registrar

  2 listopada 2017 at 01:34

  I all the time used to read piece of writing in news papers but now
  as I am a user of web so from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.

 121. actually asbestos

  2 listopada 2017 at 08:25

  Hi, I do believe this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I may return once again since i
  have saved as a favorite it. Money and freedom is the best
  way to change, may you be rich and continue to help other people.

 122. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 22:16

  I’d have to check with you here. Which isn’t something I often do! I take pleasure in studying a publish that will make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 123. timex observe

  4 listopada 2017 at 00:47

  Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you propose starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many
  options out there that I’m completely confused ..
  Any suggestions? Many thanks!

 124. website design

  5 listopada 2017 at 11:35

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thanks once again.

 125. website design company

  11 listopada 2017 at 16:53

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 126. website numbers

  11 listopada 2017 at 22:48

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i
  read this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible paragraph.

 127. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  12 listopada 2017 at 03:52

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.

  I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already ;
  ) Cheers!

 128. Grupo Coral presidios

  12 listopada 2017 at 07:20

  As the admin of this web site is working, no question very quickly it will be famous, due to its feature contents.

 129. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  13 listopada 2017 at 03:11

  Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will
  return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to help other people.

 130. phones encapsulate

  13 listopada 2017 at 07:57

  I feel this is one of the such a lot significant information for
  me. And i am happy reading your article. However wanna remark on few common things, The site
  style is perfect, the articles is really nice : D. Excellent job, cheers

 131. Umanizzare

  13 listopada 2017 at 15:20

  Fantastic items from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to
  and you are just too excellent. I really like what you’ve got here, really like what
  you are saying and the best way wherein you assert it.
  You make it enjoyable and you continue to care for to stay it smart.
  I can’t wait to learn much more from you. This is actually
  a terrific website.

 132. home security systems consumer reviews

  15 listopada 2017 at 14:13

  Generate sliding porch panel to your home?

 133. home security systems reviews uk

  15 listopada 2017 at 14:28

  Have you concerned all your family?

 134. besting timex watches

  15 listopada 2017 at 15:43

  Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra