Z kraju

Gdański samorząd zamiast zadbać o potrzeby mieszkańców chce sprowadzić na ich koszt muzułmańskich imigrantów

Władze Gdańska nie realizują potrzeb mieszkańców, a chcą sprowadzać na ich koszt uchodźców z krajów arabskich – alarmuje poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). – Przy tym wszystkim usprawiedliwiają swoje decyzje nauczaniem Ojca Świętego – dodaje, zauważając, iż w wielu innych kwestiach traktują przekaz Kościoła Katolickiego bardzo wybiórczo.

– Gdzie podziała się wiarygodność? Gdzie podziała się troska o dobro Polaków? Kumulujące się zamachy, gwałty, rozboje w Zachodniej Europie to zjawiska, których nie chcemy w polskich miastach. Niestety doświadczenia pokazują, że to właśnie ta grupa uchodźców jest najczęściej ich sprawcą – zaznaczała poseł, odnosząc się do reakcji wiceprezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która w odpowiedzi na apel posłów PiS i przedłożony przez nich projekt rezolucji wspierającej rząd w kwestii nieprzyjmowania migrantów z krajów arabskich, wręczyła posłowi Marcinowi Horale orędzie papieża Franciszka na przyszłoroczny dzień uchodźcy i migranta, który przypada 14 stycznia.

– Chciałam tylko państwa przywitać orędziem papieża Franciszka na dzień migranta i uchodźcy. Myślę, że państwa postawa doprowadziłaby do tego, że nowo narodzony Pan Jezus nie znalazłby swojego miejsca, bo jak wiadomo był migrantem – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, najwyraźniej zapominając, iż Pan Jezus nie był rozbisurmanionym imigrantem, gwałcącym kobiety, dewastującym mienie i żądającym utrzymania na koszt podatnika, ale maleńkim Dzieciątkiem, pełnym Miłości, które narodziło się, aby z owej Miłości zbawić ludzkość. Logika wiceprezydent Gdańska jest zatem porażająca.

Wiceprezydent Gdańska po wygłoszeniu tych słów zacytowała treść orędzia papieża: „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym”. – Myślę, że to ważne. Dzisiaj państwo straszycie pokazując sceny z Francji, z Włoch i innych miejsc. My jako Miasto Gdańsk, chcemy przygotować się na coś, co być może nas czeka, jednak zależy to od decyzji rządu Beaty Szydło – mówiła.

Pod gdańskim urzędem miasta treść rezolucji wzywającej do niezapraszania imigrantów i przesunięcia funduszy na zaspokojenie potrzeb mieszkańców zaprezentowali posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Marcin Horała oraz gdański radny PiS Kazimierz Koralewski. Ma ona zostać poddana pod głosowanie Rady Miasta Gdańska.

– Rezolucja ma zobligować prezydenta Pawła Adamowicza, by środki pomocowe przekierował na potrzeby mieszkańców, a nie proponował nam polityki sprowadzania migrantów do Gdańska, szczególnie, że jest ona w opozycji do polityki rządu polskiego – mówił Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu gdańskich radnych PiS. Posłowie podkreślali, że zadaniem samorządów jest dbanie o mieszkańców. Tymczasem władze Gdańska z tego obowiązku się nie wywiązują.

Sztandarowym przykładem jest czas oczekiwania na mieszkania socjalne i komunalne, które tzw. uchodźcy mają otrzymać od ręki. Mieszkańcy miasta zastanawiają się, w czym są od muzułmańskich imigrantów gorsi, skoro muszą czekać latami na przydział mieszkania komunalnego. Sprawa nie jest marginalna, ponieważ dotyczy ponad 2 tys. rodzin w samym Gdańsku.

Zarówno gdańszczanie, jak i reprezentujący ich posłowie obawiają się skutków przyjęcia muzułmańskich imigrantów, skoro w krajach Europy Zachodniej przynieśli oni cały szereg problemów, od ataków terrorystycznych, przez gwałty i zniszczenia, po drobną przestępczość. – Tego wszystkiego w polskich miastach nie chcemy, dlatego zgłaszamy projekty takich rezolucji – zapowiadają.

Źródło: Radio Gdańsk

Fot. Dominik Paszliński/Urząd Miasta

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

139 komentarzy

139 Komentarzy

 1. Piotr

  8 września 2017 at 14:05

  Adamowicz i spółka już sprowadzają tzw. uchodźców tj.młode byczki ,którzy uchodźcami nie są.PIS zapowiadał zajęcie się Adamowiczem,ale tylko zapowiadał.

  • moherowy beret

   14 września 2017 at 17:16

   A kto „mośkowi”Adamowiczowi zrbi jakąś krzywdę?Swoim nie wolno robić awantur.

 2. hansi

  8 września 2017 at 15:12

  No, gdański „samorząd” po prostu wie, z czego żyje 🙂
  A „wyborcy” ? 🙂
  Mają przecież goowno do gadania.
  Jest DEMOKRACJA przecież (jak przekonywał w TV Krzysztof Mieszkowski – ta obleśna, „nowoczesna” na koszt Podatnika, szuja z Teatru Polskiego 🙂 ..).
  No, Gdańsk słynie przecież, nie tylko z Pana Adamowicza, ale i z wzorcowo niezawisłych Sądów przecież :).. Oraz ze Stoczni, przechwyconej znowu właśnie przez Banderownię, po wywaleniu na zbite pyski POLAKÓW, którzy Stocznię na powrót wyremontowali i nawet zbudowali już jeden statek dla Polski…
  Czy tez może należy nazywać Gdańsk już Danzig ??.. 🙂

  • hansi

   8 września 2017 at 15:18

   Chyba wystarczy trochę dokładniej prześwietlić źródła dochodów Pana Adamowicza 🙂 Oraz, przy okazji Pana Biedronia, z niedalekiego Torunia ?.. 🙂
   SKĄD Panowie dostają przelewy, a tamten ktoś – czy czasem nie dostaje zasilania z Berlina ? Bo pewnie prosto od Smolara – by się bali ? 🙂
   Ale myślę, że wątpię, czy partia entertainerów – udawaczy „prawicy” PiS, odczuwa WOLĘ uczynienia tego 🙂 Jak i niecha o wielu grubszych rzeczy 🙂
   Partia PiS NIEUSTANNIE i KAŻDYM swoim CZYNEM udowadnia, że należy ją jak najszybciej odsunąć od Koryta 🙂 NAWET w Gdańsku 🙂 Skoro nie potrafi niczego innego, jak tylko UDAWAĆ patriotów i reprezentantów POLAKÓW, swoich Wyborców w końcu…
   Tylko.. JAKA jest ALTERNATYWA ?…
   Łapa – po łokieć w nocniku…

 3. Robert B.

  8 września 2017 at 15:46

  Prezydent Gdańska, Wrocławia, Poznania… Oni wszyscy dobrze wiedzą, do kogo przemawiają. Ich marzenie to zanurzenie ryja w brukselskiej melasie…

  • Egzorcysta

   8 września 2017 at 23:32

   Kazdy medal ma dwie strony, umoczenie ryja w melasie unijnej to jedna strona, a mocznie ryja w korycie lokalnym puki co to druga strona medalu.Ta swolocz, juz ma plan wydobywczy pieniedzy podatnika czyli naszych pod plaszczykiem ,ze niby dla nachodzcow.Juz z pewnoscia na poczet przyjecia kogokolwiek, caly zarzad 3 miasta, i ich szwagrowie, zaopatrzyli sie w kontenery, stare smierdzace koce, materace z demobilu ktore leza od lat i chetnie to wszystko odsprzedadza Polsce za dziesieciokortna wartosc dla kontyngentow ciemnoskorych ludzi naszykowanych juz przez swojego przyjaciela i calej szajki lewackiej z Bruxeli.Ta mafia gdanska ,jest zbyt prostacka,zeby miec jakakolwiek ideologie i jej sluzyc, oprucz zlodziejskiej.Ich chec przyjecia terrorystow ,prymitywizm innej cywilizacji, jest ich wlasna prywata.Gwarantuje kazdemu ze osoby skupione przy samcu alfa,herszcie bandy mafijnej ,ma duzo skradzionych nieruchomosci pustych i bezuzytecznych. A najdziwniejszym jest ,ze jak na dloni to widac i nikt z dobrej zmiany nie wysyla tam ABW.Wladze Warszawy zajely sie kradzieza nieruchomosci, a wladze trojmiasta postawily na zyski z relokacji innej cywilizacji polzwierzecej, uklad wroclawski stawia na moczenia ryja w melasie za calowanie w dupe niemieckich zydow i oddania im tego co sie da,oprocz swojej wlasnosci i na tym polega dzis „rzadzenie i gospodarzenie” w polskich miastach i miasteczkach.Proprytetem jest ukrasc to co zostalo odebrane Polakom na sile pod groza wiezienia i nazwane podatkiem.Dlaczego wladze Gdaniska i Warszawy nie „siedza do wyjasnienia” jest dla mnie nie tyle zagadka, ale wiem, ze nie ma zadnej dobrej zmiany, co twierdze od lat.Ladnie ujales to wszystko w jednym zdaniu.

   • Marian

    9 września 2017 at 05:03

    Pytasz, dlaczego HGW nie siedzi? Naphawdę nie wiesz? To zapytaj o to, nielegalnych emigrantów z kraju położonego w Palestynie, którzy mieszkają w zamkniętych osiedlach w Warszawie.

 4. Witek

  8 września 2017 at 16:16

  Adamowicz dla Gdańska to szkodnik.

 5. Kicia

  8 września 2017 at 16:23

  Robercie B. Bardzo mi się podoba to co napisałeś !

 6. finka

  8 września 2017 at 16:54

  To nie uchodźcy, a imigranci, prawdziwi uchodźcy już powracają do niektórych regionów Syrii, gdzie wyparto dżihadystów. Budyń ma bliskie stosunki z wahabicką Ligą Muzułmańską w Gdańsku i pewnie liczy na kasę z Arabii Saudyjskiej. Finansowanie związków religijnych z zagranicy powinno być w ogóle zkazane, jak i budowa meczetów, bo islam to religia nawołująca do przemocy, oszukiwania i niszczenia niewiernych.

  • Robert B.

   8 września 2017 at 17:05

   To nie są imigranci, tylko to są pasożyty. Ich celem jest pasożytować i się tu panoszyć.

 7. obserwator

  8 września 2017 at 19:08

  sowitego kopa w dupe nalezy zasadzic tym lewackim szkodnika spod znaku bolka,odwolac to bydlo czerwone w trybie natychmiastowym gdyz chca zaszkodzic Polsce,wlodarze Gdanska to hitlerowska sgentura nie majaca nic wspolnego z interesem Polski,jak najszybciej ich odwolac!!!

 8. stevan

  8 września 2017 at 20:26

  Tak ten szacunek muzułmański wyglądał: Bułgaria i Rumunia były 500 lat w niewoli muzułmańskiej. Idąc ulicą trzeba było uklęknąć przed idącym muzułmaninem, a nawet paść plackiem w proch- podają to źródła historyczne. Inaczej ucinał łeb. Wyznawca Allaha mógł zgwałcić, zabić niewiernego bez powodu, i nic mu nie było. Były horrendalne podatki od niewiernych. Lwia część Polaków nie zna historii. Prezes powinien o tych faktach mówić. I o tym, co dało sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Bo PO dąży do powtórki historii! MerHell naciska na rząd polski o wzięcie ciężaru, bo ma same kłopoty, przez swoją głupotę. Liczy, że Polak, jak zwykle ustępliwy, bojaźliwy… Ale to się może rozsypać, bo Kacz nie ma charyzmy dyktatora, a dowódcy wojskowi trzęsą portkami! Dlatego mogą tu, w niedalekiej przyszłości, wleźć miliony czarnych do Polski!

 9. Wojciech

  8 września 2017 at 23:59

  Czy prezydenci Gdańska wynajęli już ochronę? Radzę o tym pomyśleć bo niejednemu otwiera się nóż w kieszeni.

 10. Czesław

  9 września 2017 at 06:44

  To że w Gdańsku byli by nachodżcy to w porządku, jak Gdańszczanie wybierają takie władze to dlaczego ja mam się o nich martwić. Problem tylko w tym że zaraz ci przybysze rozejdą się po całym kraju i to cały kraj będzie płacił na ich utrzymanie, opiekę medyczną itp.

 11. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  Hi, I log on to your blogs regularly. Your humoristic style is witty, keep doing what you’re doing!|

 12. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 16:57

  Hello, after reading this amazing post i am as well glad to share my experience here with mates.|

 13. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  17 października 2017 at 19:24

  It’s amazing to pay a quick visit this web page and reading the views of all friends on the topic of this paragraph, while I am also keen of getting experience.|

 14. tercio borlenghi jr

  17 października 2017 at 21:36

  Wonderful goods from you, man. I’ve take note your stuff prior to and you are simply too wonderful. I really like what you have got here, really like what you are stating and the way by which you assert it. You are making it entertaining and you still care for to stay it wise. I can not wait to learn far more from you. That is really a wonderful website.|

 15. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 22:28

  certainly like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the reality however I will surely come again again.|

 16. zippyshare

  17 października 2017 at 23:56

  I absolutely love your blog and find most of your post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write related to here. Again, awesome website!|

 17. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 00:36

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I found this in my hunt for something relating to this.|

 18. download free music online

  18 października 2017 at 00:45

  Appreciate this post. Will try it out.|

 19. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 03:04

  We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable process and our whole group shall be thankful to you.|

 20. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 05:22

  Keep on writing, great job!|

 21. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 05:43

  Its such as you learn my thoughts! You appear to know so much about this, such as you wrote the e-book in it or something. I feel that you could do with a few % to pressure the message home a bit, however other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I will certainly be back.|

 22. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 08:48

  Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!|

 23. MAGA

  18 października 2017 at 09:32

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, why not shoot me an email if interested.|

 24. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 10:01

  Hey very nice blog!|

 25. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 10:34

  Truly when someone doesn’t know afterward its up to other visitors that they will help, so here it occurs.|

 26. Itamar Serp

  18 października 2017 at 12:18

  This is very attention-grabbing, You’re an excessively skilled blogger. I have joined your feed and look ahead to searching for more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks|

 27. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 14:06

  I every time spent my half an hour to read this website’s content everyday along with a mug of coffee.|

 28. Dadado Veig

  18 października 2017 at 16:14

  Excellent blog post. I certainly love this website. Keep writing!|

 29. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 16:40

  I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really nice article on building up new website.|

 30. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 11:27

  Hi there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels. I’ll appreciate when you proceed this in future. Many folks shall be benefited out of your writing. Cheers!|

 31. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 13:55

  My family members always say that I am wasting my time here at web, but I know I am getting experience daily by reading such good posts.|

 32. Dadado Veig

  19 października 2017 at 16:08

  Hi there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this site.|

 33. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 18:14

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.|

 34. Itamar Serp

  19 października 2017 at 20:28

  My brother recommended I might like this website. He used to be totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thank you!|

 35. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 22:26

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could undeniably be one of the best in its niche. Excellent blog!|

 36. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 00:19

  Thanks for another informative site. Where else may I get that kind of information written in such an ideal means? I have a project that I’m simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.|

 37. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 02:14

  If you are going for most excellent contents like myself, just go to see this site every day because it provides quality contents, thanks|

 38. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 04:54

  It’s appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to recommend you few attention-grabbing issues or advice. Perhaps you can write subsequent articles relating to this article. I want to learn even more things approximately it!|

 39. Umanizzare presídios

  20 października 2017 at 07:26

  Its like you read my mind! You appear to know a lot approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you just could do with some p.c. to force the message home a bit, but other than that, that is wonderful blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 40. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 10:04

  I seriously love your blog.. Great colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Kudos!|

 41. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 12:36

  Hi there to every one, the contents existing at this website are actually remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.|

 42. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 15:06

  These are truly enormous ideas in on the topic of blogging. You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.|

 43. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 22:23

  Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 44. tercio borlenghi jr

  21 października 2017 at 06:52

  This piece of writing provides clear idea designed for the new visitors of blogging, that actually how to do running a blog.|

 45. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 15:49

  Saved as a favorite, I like your web site!|

 46. Lelio Junior

  22 października 2017 at 00:37

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks|

 47. Umanizzare

  22 października 2017 at 09:20

  Hello there! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!|

 48. Carlos Eduardo Correa da Veig

  22 października 2017 at 18:23

  What’s up mates, pleasant piece of writing and nice arguments commented at this place, I am genuinely enjoying by these.|

 49. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 03:20

  constantly i used to read smaller posts that as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading now.|

 50. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 13:05

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you really realize what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please additionally visit my website =). We may have a hyperlink alternate arrangement between us|

 51. Dadado Veig

  23 października 2017 at 23:37

  It’s very effortless to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this post at this site.|

 52. Itamar Serp

  24 października 2017 at 08:33

  Very energetic article, I liked that a lot. Will there be a part 2?|

 53. Grupo Coral

  24 października 2017 at 18:31

  Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 54. Grupo Coral fraude

  25 października 2017 at 03:42

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.|

 55. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  25 października 2017 at 13:28

  I need to to thank you for this very good read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you bookmarked to look at new things you post…|

 56. Lelio Junior

  25 października 2017 at 20:09

  wonderful points altogether, you just gained a new reader. What could you suggest in regards to your publish that you just made some days ago? Any certain?|

 57. Lelio Junior

  25 października 2017 at 21:21

  I have read so many content regarding the blogger lovers except this article is in fact a fastidious piece of writing, keep it up.|

 58. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 22:31

  This paragraph is truly a pleasant one it assists new internet viewers, who are wishing for blogging.|

 59. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  25 października 2017 at 23:16

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 60. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:46

  It is actually a nice and helpful piece of info. I am happy that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.|

 61. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 00:55

  It’s really a cool and useful piece of info. I’m glad that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 62. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:06

  What’s up to all, the contents existing at this web site are in fact amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.|

 63. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:26

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Cheers|

 64. Lelio Junior

  26 października 2017 at 04:47

  Hello, yeah this paragraph is really pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.|

 65. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 06:03

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 66. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 07:15

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help prevent content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.|

 67. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:28

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Appreciate it!|

 68. Egli Diana Pinto

  26 października 2017 at 09:28

  If you wish for to obtain much from this post then you have to apply these strategies to your won blog.|

 69. Lelio Junior

  26 października 2017 at 09:43

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to take updated from hottest news.|

 70. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:00

  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 71. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 12:19

  Hello to all, the contents existing at this website are in fact remarkable for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.|

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 13:40

  Thanks for some other wonderful post. The place else may just anybody get that kind of info in such a perfect approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the search for such info.|

 73. Lelio Junior

  26 października 2017 at 15:02

  Quality articles is the important to interest the people to pay a quick visit the web page, that’s what this site is providing.|

 74. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:18

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.|

 75. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 17:34

  {

 76. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:46

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 77. Lelio Junior

  26 października 2017 at 19:59

  This paragraph will assist the internet users for creating new webpage or even a weblog from start to end.|

 78. Umanizzare presidios

  26 października 2017 at 20:01

  Hello there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!|

 79. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:10

  Stunning story there. What happened after? Good luck!|

 80. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 22:22

  Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:37

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your web site in internet explorer, might check this? IE nonetheless is the marketplace leader and a good component to people will miss your great writing because of this problem.|

 82. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:49

  {

 83. Lelio Junior

  27 października 2017 at 02:03

  Hey very nice website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds additionally? I’m happy to search out a lot of useful information right here in the submit, we’d like develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .|

 84. Lelio Junior

  27 października 2017 at 03:21

  Hi all, here every one is sharing such knowledge, therefore it’s nice to read this web site, and I used to go to see this web site all the time.|

 85. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:45

  I was suggested this blog through my cousin. I’m no longer certain whether this submit is written by him as nobody else realize such designated about my difficulty. You’re wonderful! Thank you!|

 86. tercio borlenghi junior

  27 października 2017 at 05:53

  I do agree with all of the ideas you have introduced for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too quick for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.|

 87. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 06:05

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 88. Lelio Junior

  27 października 2017 at 07:21

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your website. It appears as if some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Many thanks|

 89. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 08:33

  I constantly emailed this website post page to all my contacts, since if like to read it next my contacts will too.|

 90. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:47

  Hi friends, its fantastic piece of writing concerning tutoringand entirely explained, keep it up all the time.|

 91. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:24

  Hey very interesting blog!|

 92. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:40

  I was pretty pleased to find this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book-marked to see new information on your blog.|

 93. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:59

  I was able to find good advice from your content.|

 94. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:12

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 95. tercio borlenghi jr

  27 października 2017 at 16:19

  Hello! I’ve been following your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work!|

 96. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:23

  Wonderful post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Cheers!|

 97. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:33

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!|

 98. Lelio Junior

  27 października 2017 at 19:42

  Howdy would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 99. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:52

  Really no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other people that they will help, so here it occurs.|

 100. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 22:02

  It’s awesome to pay a quick visit this web site and reading the views of all mates regarding this post, while I am also eager of getting knowledge.|

 101. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:14

  Heya fantastic website! Does running a blog similar to this require a large amount of work? I’ve virtually no expertise in programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I simply wanted to ask. Thanks!|

 102. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 00:24

  Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a very neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.|

 103. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 01:33

  At this time I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read more news.|

 104. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 05:13

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.|

 105. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 06:32

  Hello there, I discovered your site by means of Google at the same time as looking for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 106. Grupo Serval presidios

  28 października 2017 at 10:49

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 107. Dadado Veig

  28 października 2017 at 19:31

  Thanks , I’ve just been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I have came upon so far. But, what concerning the conclusion? Are you positive about the supply?|

 108. Itamar Serp

  29 października 2017 at 03:08

  Good article. I will be facing a few of these issues as well..|

 109. tercio borlenghi junior

  29 października 2017 at 11:35

  I’ll immediately snatch your rss as I can’t find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise so that I may subscribe. Thanks.|

 110. Itamar Serp

  29 października 2017 at 19:58

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!|

 111. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  30 października 2017 at 04:32

  Informative article, totally what I was looking for.|

 112. Carlos Eduardo Correa da Veig

  30 października 2017 at 14:07

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the good effort.|

 113. tercio borlenghi jr

  30 października 2017 at 23:41

  I visit daily a few sites and websites to read posts, however this webpage gives feature based articles.|

 114. Grupo Coral presidios

  31 października 2017 at 09:05

  Hello! I’ve been following your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic job!|

 115. camera depends

  31 października 2017 at 17:12

  Fantastic goods from you, man. I have consider your stuff prior to
  and you are just too great. I actually like what you have bought right
  here, really like what you’re saying and the way during which you are saying
  it. You make it entertaining and you still take care
  of to stay it sensible. I cant wait to read much more from you.

  This is really a tremendous web site.

 116. Lelio Vieira Carneiro

  31 października 2017 at 19:36

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!|

 117. Lonnie

  1 listopada 2017 at 02:19

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here.

  I did however expertise several technical points using this website,
  since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if
  your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and can damage your high quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS
  to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again very soon.

 118. Umanizzare presidios

  1 listopada 2017 at 04:46

  I read this post completely regarding the difference of latest and earlier technologies, it’s remarkable article.|

 119. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  1 listopada 2017 at 14:07

  This post is truly a fastidious one it helps new web visitors, who are wishing for blogging.|

 120. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  2 listopada 2017 at 00:48

  I just could not go away your website before suggesting that I extremely loved the usual information an individual provide on your guests? Is gonna be again frequently in order to check up on new posts|

 121. José Wilame Araújo Rodrigues

  2 listopada 2017 at 10:49

  I have read so many posts concerning the blogger lovers but this paragraph is in fact a good article, keep it up.|

 122. expert asbestos removal

  3 listopada 2017 at 03:46

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy
  have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy.
  The overall glance of your website is wonderful,
  as neatly as the content!

 123. asbestos study

  8 listopada 2017 at 07:16

  Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from.
  Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will
  just book mark this blog.

 124. Dwight

  10 listopada 2017 at 05:35

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any suggestions?

 125. Edgardo

  10 listopada 2017 at 11:50

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 126. Grupo Serval presídios

  11 listopada 2017 at 08:58

  Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister
  is analyzing such things, thus I am going to convey her.

 127. Umanizzare presidios

  11 listopada 2017 at 11:04

  Wonderful work! That is the kind of info that
  are meant to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this post upper!

  Come on over and visit my site . Thanks =)

 128. home security systems reviews australia

  12 listopada 2017 at 03:20

  Individual than needed and all your family?

 129. pg-ls.com

  12 listopada 2017 at 05:36

  Hi, I would like to subscribe for this web
  site to obtain latest updates, therefore where can i do
  it please assist.

 130. José Wilame Araújo Rodrigues

  12 listopada 2017 at 07:19

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who
  had been doing a little research on this.
  And he in fact ordered me lunch due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the
  meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject
  here on your internet site.

 131. phones reduces

  12 listopada 2017 at 18:39

  excellent put up, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector don’t realize this.
  You must continue your writing. I am confident, you’ve a great readers’
  base already!

 132. home security camera reviews canada

  14 listopada 2017 at 11:52

  Has it been difficult than needed and your family?

 133. Gladys

  14 listopada 2017 at 21:09

  You actually make it appear so easy along with your presentation but I find this
  matter to be actually one thing which I think I would by no means understand.
  It seems too complex and very broad for me.
  I’m having a look ahead on your subsequent put up, I’ll attempt to
  get the cling of it!

 134. http://1healthplace.net

  17 listopada 2017 at 04:23

  Thanks in favor of sharing such a fastidious opinion, post is good,
  thats why i have read it fully

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra