Z zagranicy

UE stworzy „wojskową strefę Schengen”?

Litwa zaproponowała stworzenie „wojskowej strefy Schengen” w obrębie Unii Europejskiej, w ramach czego miałoby nastąpić wzmocnienie współpracy wojskowej pomiędzy krajami członkowskimi.

Minister obrony Litwy Raimondas Karoblis złożył taką propozycję podczas piątkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w stolicy Estonii, Tallinie. Zachęcał on swoich odpowiedników z innych krajów członkowskich wspólnoty, by dołączyli do tego projektu, przekonując, że „projekt wojskowej strefy Schengen ułatwiłby przerzucanie wojsk na terenie Europy”, ponieważ „uproszczono by procedury i zainwestowano w infrastrukturę”.

Litwa jest już członkiem NATO, do którego przynależy wiele krajów członkowskich UE, natomiast „wojskowe Schengen” – jeżeli doszłoby do skutku – stworzyłoby niejako sojusz w sojuszu.

Karoblis twierdził, że ta propozycja spotkała się z poparciem wielu krajów członkowskich UE a jego wprowadzenie jest „ważne zarówno dla UE jak i NATO”. – Litwa wspiera zacieśnienie współpracy obronnej w ramach UE, ale trwała współpraca w dziedzinie obrony musi nieść za sobą wzrost wydatków na potrzeby obrony i stworzenie w Europie prawdziwych zdolności obronnych – stwierdził.

Wcześniej Komisja Europejska zaproponowała ustanowienie wspólnego funduszu obronnego w wysokości 500 mln euro, aby sfinansować projekty wojskowe i rozwinąć zdolności obronne do 2020 roku.

Źródło: Press TV

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

86 komentarzy

86 Komentarzy

  1. Kamilah Olquin

    20 grudnia 2017 at 04:27

    Now I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming over again to read additional news.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra