Felieton

Czy w tym roku czeka nas 5% wzrost PKB?

 

Tak się składa, że w tych dniach agencja ratingowa Moody’s zaprezentowała dane makroekonomiczne wg. których PKB w Polsce w 2017 roku wzrośnie z przewidywanych 3,2% aż do 4,3%, co oznacza, że przez wiele miesięcy tzw. autonomiczne czynniki wzrostu w polskiej gospodarce były zwyczajnie niedoceniane.

Co więcej w ostatnich dniach ukazały się informacje pochodzące z NBP, które sugerują, że w związku z uruchomieniem silnika inwestycyjnego w polskiej gospodarce, możliwy jest w 2017 roku nawet 5% wzrost PKB.

2. Przypomnijmy, że wprawdzie pełne dane dotyczące wzrostu gospodarczego za II kwartał, tego roku, GUS poda do połowy września, ale już teraz można powiedzieć, że pozytywny wpływ na PKB miały wszystkie trzy czynniki w ujęciu popytowym: konsumpcja, inwestycje i eksport netto.

Tradycyjnie już ciągnął wzrost PKB „silnik” konsumpcji głównie prywatnej, ale także publicznej i dołączył do niego także „silnik” inwestycji, które w poprzednim roku wyraźnie spowolniły.

Rzeczywiście inwestycje ruszyły i to zarówno te publiczne rządowe i samorządowe w związku z przyspieszeniem wydatkowania środków z budżetu unijnego, ale także inwestycje przedsiębiorców prywatnych, co oznacza, że „silnik” inwestycyjny będzie napędzał wzrost gospodarczy w Polsce przez cały rok 2017.

Po pierwszym półroczu, wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie wyraźnie wyższy niż ten przyjęty w założeniach budżetowych w wysokości 3,6% i sięgnie być może nawet 5% PKB.

3. Bardzo optymistyczne dane dotyczące polskiej gospodarki podał Eurostat, który opublikował ostatnio dane dotyczące wzrostu PKB w II kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego dotyczące wszystkich państw członkowskich, z którego wynika, że Polska jest jednym z liderów tego wzrostu.

Według tych danych wzrost PKB w Polsce w II kwartale 2017 roku wyniósł aż 4,4% (to wzrost wyrównany sezonowo, czyli z taką samą ilością dni roboczych jak w II kwartale 206 roku) i wyprzedziły nas pod tym względem tylko 3 unijne kraje: Rumunia ze wzrostem wynoszącym 5,7%, Łotwa ze wzrostem 4,8 % i Czechy 4,5%.

Na tle Polski bardzo „blado” wygląda wzrost gospodarczy w dużych krajach strefy euro, we Francji to to zaledwie 1,8%, we Włoszech 1,5%, czy Niemczech 2,1%, a cała strefa euro to tylko 2,2%.

4. Dobre wyniki gospodarcze za I półrocze potwierdza bardzo dobra sytuacja w budżecie państwa.

Po upływie I półrocza tego roku zrealizowano 176,7 mld zł tj. 54,4 % planowanych dochodów, 170,8 mld zł tj. 44,4% planowanych wydatków, co oznacza nadwyżkę budżetową w wysokości 5,9 mld zł, zamiast planowanego na cały rok deficytu (został zaplanowany w wysokości 59,3 mld zł).

Według dostępnych danych jest to pierwsza od 1992 roku (a więc od 25 lat) nadwyżka budżetowa w Polsce po 6 miesiącach realizacji budżetu.

Według szacunkowych danych za okres styczeń – lipiec, dochody budżetu państwa były wyższe aż o 25,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym dochody podatkowe wzrosły aż 17,7 % r/r.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w okresie styczeń – lipiec odnotowano wzrost dochodów we wszystkich rodzajach podatków w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (na szczególną uwagę zasługuje wzrost dochodów z VAT-u o ponad 28% i CIT o blisko 14%).

5. I tak dochody z podatku VAT były wyższe aż o 28,1% tj. o 17,6 mld zł, dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe, o 3,7 % czyli o ok. 1,2 mld zł, z podatku PIT były wyższe o 7,9 % tj. o około 1,7 mld zł, wreszcie z podatku CIT o 13,7 % tj. o około 1,9 mld zł.

Z kolei dochody z podatku od instytucji finansowych, (czyli tzw. podatku bankowego) wyniosły w okresie styczeń-czerwiec 2,2 mld zł, co oznacza, że jeżeli utrzymana zostanie ta dynamika całoroczne dochody powinny przekroczyć 4 mld zł i będą wyraźnie wyższe od tych zaplanowanych w budżecie z tego tytułu (3,9 mld zł).

A więc dochody z 4 podstawowych podatków (VAT, akcyza, PIT i CIT), były wyższe aż o 22,4 mld zł za 7 miesięcy tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a razem z tzw. podatkiem bankowym, (który w poprzednim roku jeszcze nie obowiązywał w okresie styczeń-luty), aż o 24,6 mld zł o tych z roku poprzedniego.

Dodatkowym dochodem budżetu była wpłata 95% zysku wypracowanego przez NBP w roku 2016, środki z tego tytułu w wysokości 8,7 mld zł wpłynęły do budżetu państwa właśnie w czerwcu.

Zarówno wyniki gospodarcze jak i sytuacja budżetu państwa po I półroczu, są na tyle dobre, że totalna opozycja ma się naprawdę czym martwić.

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

139 komentarzy

139 Komentarzy

 1. Józef

  13 września 2017 at 09:52

  Panie Pośle, ten dobry, a raczej b.dobry wskaźnik 5%, i nie tylko ten, jest sukcesem Polaków którzy „szaleją” z różańcem w ręku.
  Bez Pana Boga ani do proga.
  Z totalną opozycją wygracie, ale złego bez pomocy Pana Boga nie pokonacie! Czas to przyznać.
  Widzicie też, tj. obóz rządzący, że zło zbliża się coraz bardziej do granic Polski w tych ciężkich, rzecz można apokaliptycznych czasach, więc należy pytać, co z Intronizacją Jezusa Chrystusa na Króla Polski!
  Kiedy wysiądziecie z tego pędzącego „pociągu” aby zebrać w skupieniu myśli, i zabezpieczycie Polskę przed złym, do czego otrzymaliście Boży mandat, bowiem tego domagają się wyborcy, Polacy.
  Proroctwa są jednoznaczne, czas je skrupulatnie wypełnić.
  Z Panem Bogiem

 2. hansi

  13 września 2017 at 10:33

  Hmm !… Szczęść, Boże 🙂 …
  Panie doktorze.
  Ja nawet nie czytam tych liczb i procentów 🙂
  Bo i PO CO ? 🙂
  „Wzrost PKB” odbywa się (pomimo trwającego rozdawnictwa, oraz dalszej LIKWIDACJI średniej i drobnej przedsiębiorczości) kosztem tych VAT-owców, których, po nazwaniu ich złodziejami, że „okradają Skarb Państwa”, zrabowano na ileś tam set miliardów „należnego”, bandziorskiego podatku VAT, jednocześnie NIE RUSZAJĄC w tym temacie bandziorni niemieckiej i francuskiej (oraz UKRAIŃSKIEJ, o której nigdzie ani słowa, nap. o STOCZNI GDAŃSKIEJ..), w dalszym ciągu nie płacącej NIC i po staremu WYPROWADZAJĄCEJ z Polski monstrualne kwoty…
  Banda PiS obiecuje sobie następny „wzrost PKB”, na skutek zapowiedzianego rabunku przedsiębiorców i BIEDNYCH ludzi (nawet studentów i rencistów), o którym mowa nawet w dzisiejszych „wiadomościach” 🙂
  NIE WIEM, czy to się tym razem uda (gdy tą metodą ZLIKWIDUJE się Polakom zarobku dorywczego, czy sezonowego…, bo odtąd już nikt im nie da pracy) I czy to wystarczy na to buńczuczne „5%”..
  Gdy na czarno odziane bandziory z „Policji Fiskalnej” i inne Straże Wiejskie, będą napadały i rabowały drobnych handlarzy, jak ostatnio – drobnych wytwórców WIN i nalewek, gdzieś tam w Białymstoku, czy gdzieś, a czemu poświęcił felieton nawet Grzegorz Braun 🙂
  Rządowi lada moment skończy się kasa..
  A CO może jeszcze „sprywatyzować”, żeby wystarczyło też i na 65 miliardów wymuszenia rozbójniczego ze strony „holocaust-industry”, popieranego przez Szewacha Weissa, któremu Duduś nawet ostatnio wręczył ORDER polski, bezczeszcząc tym samym tenże Order ? 🙂 ..
  LASY PAŃSTWOWE ? 🙂
  Bo Polacy zadłużeni są, „dzięki” takiej socjalistyczno-faszystowskiej „polityce” szabesgojów w „polskim (nie)rządzie, już chyba do siódmego pokolenia naprzód ?..
  O DLATEGO brodata, dobrze odżywiona żydownia w wczarnych kapeluszach z Chabad-Lubavicz, fotografująca się razem z Preziem, czuje się w POlsce już całkiem, jak u siebie ?
  Panie Kuźmiuk ?..
  A Pan tu dyrdymały o „wzrostach PKB” 🙂 ..
  Oraz czy aby na pewno – zapewni elektorat PiS-owi i Preziowi, bo dzban wodę nosi tylko do czasu, Panie doktorze 🙂 ..

  • hansi

   13 września 2017 at 10:36

   Może to NIEMCY mają zapłacić „reparacje”, co przypomina sytuację, gdy w najdroższej restauracji zamawiamy najdroższe małże, danie za daniem, w przekonaniu, że w którymś małżu, już-już lada-moment, ukaże się dorodna PERŁA, która pozwoli za cały ten obstalunek ZAPŁACIĆ ? 🙂 …
   Shalom ! 🙂

 3. darek

  13 września 2017 at 10:48

  wygląda na to że coraz mniej ludzi kupuje propagande sukcesu bo przecież „jak jest każdy widzi”, kilkunasto i kilkudziesieciotysieczne pensje wybranych i miliony pracujące za tanie jedzenie i dojazd do pracy albo za granicą

 4. Paweł

  13 września 2017 at 11:03

  Kuźmiuk w typowy dla siebie chamski sposób ignoruje pytania czytelników. Powiedz mi Kuźmiuk dlaczego będziemy płacić emerytury i renty ukraińcom? Dlaczego płacimy je żydostwu? Te swoje procenciki niepoparte żadnymi realnymi danymi możesz sobie rozbić o ten głupi łeb.

 5. Marian

  13 września 2017 at 17:44

  Co zrobić, aby Polska była krajem ludzi zamożnych. – To proste. Wystarczy nie kraść.

 6. Janusz

  13 września 2017 at 18:40

  Dlaczego tylko 5% p. Kuźmiuku? Zaszalej, powiedz że 10%, albo 40% jak gorzała, której pewnie nadużywasz. Tylko czytelnikom powiedz jak na spowiedzi, jaki będzie PNB w Polsce? Nie PKB, do którego są wliczane operacje zagranicznych oszustów grabiących nasz kraj, a PNB, Produkt Narodowy Brutto? No co Kuźmiuku, wymiękła ci rura (jeśli kiedykolwiek nie była miękka)? Pewnie z 500% minus…

 7. Kevin

  20 września 2017 at 01:25

  Wow, provide out journalistic trustworthiness for the sake of marketing revenues and absolutely free cocktails, a lot

 8. speedupmypc 2016

  10 października 2017 at 12:14

  nice posts, the good article haha! the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now , speed up your pc 500%
  speedupmypc 2016 http://www.airysoftware.com/info/speedupmypc-2016.htm

 9. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:08

  This paragraph is truly a fastidious one it assists new the web visitors, who are wishing for blogging.|

 10. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:23

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this site, and article is truly fruitful in favor of me, keep up posting such articles or reviews.|

 11. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:04

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your website in my social networks!|

 12. Itamar Serp

  17 października 2017 at 16:58

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also consult with my site =). We could have a link change contract among us|

 13. Itamar Serp

  17 października 2017 at 19:25

  Hi there it’s me, I am also visiting this website daily, this website is truly nice and the viewers are in fact sharing fastidious thoughts.|

 14. Grupo Serval presidios

  17 października 2017 at 21:36

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

 15. from this source

  17 października 2017 at 22:56

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to exchange strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.|

 16. Lélio Vieira Carneiro Junio

  17 października 2017 at 23:14

  We stumbled over here coming from a different page and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page for a second time.|

 17. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 01:22

  A person necessarily assist to make significantly posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the research you made to make this particular submit extraordinary. Excellent process!|

 18. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 01:29

  This piece of writing will help the internet visitors for building up new web site or even a blog from start to end.|

 19. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 07:45

  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Thanks|

 20. MAGA

  18 października 2017 at 09:34

  Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks|

 21. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 10:42

  This site truly has all of the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask. |

 22. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 11:14

  Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding anything entirely, except this article offers pleasant understanding yet.|

 23. Grupo Serval escandalo

  18 października 2017 at 12:59

  Nice blog right here! Also your site so much up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link in your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol|

 24. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 14:52

  Amazing things here. I’m very happy to look your post. Thanks so much and I’m taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a mail?|

 25. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 17:02

  Very shortly this web page will be famous among all blogging visitors, due to it’s fastidious articles or reviews|

 26. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:56

  Excellent, what a website it is! This blog gives valuable information to us, keep it up.|

 27. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 07:53

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. appreciate it|

 28. Itamar Serp

  19 października 2017 at 12:53

  Thankfulness to my father who told me regarding this blog, this web site is in fact remarkable.|

 29. Grupo Coral

  19 października 2017 at 15:18

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.|

 30. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 17:16

  What i don’t realize is in truth how you’re now not really much more neatly-favored than you might be right now. You’re very intelligent. You already know therefore significantly on the subject of this matter, produced me personally consider it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be interested except it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times care for it up!|

 31. Lélio Vieira Carneiro Junio

  19 października 2017 at 19:34

  I have read so many content on the topic of the blogger lovers but this post is really a good article, keep it up.|

 32. Itamar Serp

  19 października 2017 at 21:39

  I visited several sites except the audio quality for audio songs current at this web site is truly wonderful.|

 33. Itamar Serp

  20 października 2017 at 01:26

  My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 34. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 06:19

  Hello! I know this is somewhat off-topic however I had to ask. Does managing a well-established blog such as yours take a large amount of work? I am completely new to blogging however I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 35. Lelio Junior

  20 października 2017 at 08:59

  Hello, always i used to check website posts here early in the morning, as i like to gain knowledge of more and more.|

 36. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 11:34

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your site in internet explorer, may check this? IE nonetheless is the marketplace chief and a big component to other people will leave out your wonderful writing due to this problem.|

 37. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 14:06

  Wow, this post is pleasant, my younger sister is analyzing such things, therefore I am going to convey her.|

 38. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 18:32

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.|

 39. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 03:13

  Howdy outstanding website! Does running a blog similar to this require a large amount of work? I have no understanding of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply wanted to ask. Many thanks!|

 40. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 12:09

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%|

 41. Itamar Serpa Fernandes

  21 października 2017 at 20:59

  I am now not certain the place you’re getting your information, however great topic. I must spend some time studying much more or working out more. Thanks for wonderful info I was searching for this info for my mission.|

 42. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  22 października 2017 at 05:30

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am having difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 43. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 14:36

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!|

 44. Itamar Serpa Fernandes

  22 października 2017 at 23:32

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.|

 45. Itamar Serp

  23 października 2017 at 09:09

  It’s great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made at this time.|

 46. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 18:41

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 47. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 04:48

  If you are going for best contents like me, simply pay a visit this web page daily since it presents feature contents, thanks|

 48. Umanizzare presidios

  24 października 2017 at 13:50

  I do not know whether it’s just me or if everyone else encountering problems with your website. It appears as if some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it|

 49. Grupo Coral fraude

  24 października 2017 at 23:50

  Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site.

 50. Grupo Coral presidios

  25 października 2017 at 09:28

  It’s nearly impossible to find well-informed people for this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks|

 51. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 19:04

  Hi to every single one, it’s really a fastidious for me to pay a quick visit this web site, it contains important Information.|

 52. Itamar Serpa Fernandes

  25 października 2017 at 19:26

  I think the admin of this website is actually working hard in favor of his website, because here every material is quality based material.|

 53. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:17

  This is the right web site for anyone who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great!|

 54. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:29

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 55. Lelio Junior

  26 października 2017 at 01:02

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Thanks|

 56. Lelio Junior

  26 października 2017 at 02:14

  Hi it’s me, I am also visiting this web site regularly, this site is in fact fastidious and the visitors are actually sharing fastidious thoughts.|

 57. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:35

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

 58. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:55

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 59. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 06:11

  I really like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I’ve you guys to blogroll.|

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:23

  Hello, yes this post is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.|

 61. Lelio Junior

  26 października 2017 at 08:36

  I do believe all of the ideas you’ve presented on your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for beginners. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.|

 62. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 09:50

  Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 63. Lelio Junior

  26 października 2017 at 11:08

  Normally I don’t read post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article.|

 64. Lelio Junior

  26 października 2017 at 12:27

  I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now ;)|

 65. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 13:49

  Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you|

 66. Lelio Junior

  26 października 2017 at 15:10

  This page really has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask. |

 67. Lélio Vieira Carneiro Junio

  26 października 2017 at 15:54

  I really like reading an article that will make people think. Also, thanks for permitting me to comment!|

 68. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 16:25

  I am in fact grateful to the owner of this website who has shared this great paragraph at here.|

 69. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 17:41

  Hello there, You have done a great job. I will certainly digg it and individually recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.|

 70. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:54

  great issues altogether, you simply received a logo new reader. What could you suggest about your publish that you just made a few days ago? Any certain?|

 71. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 20:07

  Very good article. I definitely appreciate this website. Keep writing!|

 72. Lelio Junior

  26 października 2017 at 21:17

  Greetings I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb job.|

 73. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:29

  Tremendous things here. I am very happy to peer your article. Thanks so much and I am taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?|

 74. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:44

  I read this piece of writing fully about the difference of most recent and earlier technologies, it’s amazing article.|

 75. Lelio Junior

  27 października 2017 at 00:57

  Wow, this article is fastidious, my sister is analyzing these things, so I am going to convey her.|

 76. tercio borlenghi junior

  27 października 2017 at 01:27

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 77. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 02:11

  hi!,I really like your writing very much! share we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require an expert in this house to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to look you. |

 78. Lelio Junior

  27 października 2017 at 03:30

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 79. Lelio Junior

  27 października 2017 at 04:53

  Awesome site you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!|

 80. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:14

  My family all the time say that I am killing my time here at web, but I know I am getting knowledge all the time by reading thes good posts.|

 81. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:29

  Good information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!|

 82. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 08:41

  If you want to improve your experience just keep visiting this site and be updated with the hottest information posted here.|

 83. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:55

  Thanks for any other magnificent post. The place else may anyone get that type of information in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.|

 84. Itamar Serp

  27 października 2017 at 11:47

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!|

 85. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 12:32

  Great work! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the search engines for now not positioning this put up higher! Come on over and discuss with my web site . Thanks =)|

 86. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 13:49

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 15:06

  Thank you for any other informative site. The place else could I am getting that type of info written in such an ideal method? I have a challenge that I’m just now working on, and I have been at the look out for such info.|

 88. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:19

  I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.|

 89. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:30

  You could definitely see your skills within the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:40

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, please shoot me an email if interested.|

 91. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:49

  Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage that you continue your great job, have a nice weekend!|

 92. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:59

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.|

 93. Egli Diana Pinto

  27 października 2017 at 21:33

  I have read so many posts on the topic of the blogger lovers however this article is genuinely a pleasant piece of writing, keep it up.|

 94. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 22:09

  I just like the valuable info you provide to your articles. I will bookmark your blog and test once more here regularly. I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!|

 95. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 23:21

  fantastic points altogether, you simply received a new reader. What might you recommend about your publish that you simply made some days in the past? Any sure?|

 96. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 00:31

  It’s an amazing piece of writing designed for all the online visitors; they will get advantage from it I am sure.|

 97. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:40

  Thank you for another informative blog. The place else could I am getting that type of information written in such a perfect method? I’ve a venture that I am just now working on, and I have been on the glance out for such information.|

 98. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:51

  Hi! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I will be returning to your website for more soon.|

 99. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:04

  It’s going to be finish of mine day, however before ending I am reading this impressive paragraph to improve my know-how.|

 100. Lelio Junior

  28 października 2017 at 05:21

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 101. Lelio Junior

  28 października 2017 at 06:40

  Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thanks!|

 102. Carlos Eduardo Veiga

  28 października 2017 at 06:49

  Hi, just wanted to tell you, I enjoyed this article. It was inspiring. Keep on posting!|

 103. Dadado Veig

  28 października 2017 at 15:47

  I’m not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.|

 104. José Wilame Araújo Rodrigues

  29 października 2017 at 00:36

  Quality content is the key to be a focus for the viewers to visit the site, that’s what this web site is providing.|

 105. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  29 października 2017 at 08:04

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the amazing work.|

 106. Itamar Serpa Fernandes

  29 października 2017 at 16:29

  My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 107. Lelio Junior

  30 października 2017 at 00:55

  What i do not realize is in reality how you are not actually a lot more neatly-preferred than you might be now. You’re so intelligent. You understand thus considerably in relation to this topic, produced me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like men and women are not involved until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs great. All the time handle it up!|

 108. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  30 października 2017 at 09:57

  Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Thank you!|

 109. Grupo Serval presidios

  30 października 2017 at 19:49

  Remarkable things here. I’m very satisfied to see your article. Thanks so much and I am taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a mail?|

 110. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  31 października 2017 at 05:09

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d really appreciate it.|

 111. Grupo Serval presídios

  31 października 2017 at 15:03

  Thanks for sharing your thoughts about %meta_keyword%. Regards|

 112. Lelio Vieira Carneiro Junior

  1 listopada 2017 at 00:59

  Hello colleagues, its fantastic piece of writing regarding cultureand fully explained, keep it up all the time.|

 113. security cameras

  1 listopada 2017 at 01:34

  Hi there Dear, are you actually visiting this web site daily, if so then you will definitely
  obtain nice knowledge.

 114. Dadado Veig

  1 listopada 2017 at 10:04

  Spot on with this write-up, I absolutely think this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!|

 115. Grupo Serval presidios

  1 listopada 2017 at 20:18

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its niche. Very good blog!|

 116. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 06:26

  An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but usually folks don’t discuss these issues. To the next! Kind regards!!|

 117. Itamar Serpa Fernandes

  2 listopada 2017 at 17:18

  Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you!|

 118. Itamar Serp

  3 listopada 2017 at 03:24

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web page is in fact nice.|

 119. Umanizzare presídios

  3 listopada 2017 at 13:27

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A small number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this problem?|

 120. monthly phone

  3 listopada 2017 at 16:20

  My relatives always say that I am wasting my time here at
  net, however I know I am getting know-how everyday by reading such fastidious content.

 121. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  5 listopada 2017 at 04:53

  Hello, I enjoy reading through your article. I like to write a little comment to support you.|

 122. asbestos wont

  5 listopada 2017 at 13:07

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Kudos!

 123. Lelio Vieira Carneiro Junior

  5 listopada 2017 at 15:33

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!|

 124. Grupo Serval presídios

  6 listopada 2017 at 02:13

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 125. Luiz Gastão Bittencourt

  6 listopada 2017 at 12:35

  {

 126. tercio borlenghi jr

  6 listopada 2017 at 23:42

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 127. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  7 listopada 2017 at 10:08

  What’s up, after reading this remarkable paragraph i am too happy to share my experience here with mates.|

 128. tercio borlenghi junior

  7 listopada 2017 at 22:04

  Wow, that’s what I was looking for, what a information! existing here at this blog, thanks admin of this web page.|

 129. Umanizzare presidios

  8 listopada 2017 at 08:21

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks|

 130. Lelio Junior

  8 listopada 2017 at 19:25

  After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thank you!|

 131. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  8 listopada 2017 at 23:32

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 132. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  9 listopada 2017 at 05:42

  Thanks for finally talking about > %blog_title% < Liked it!|

 133. I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted
  at this web site is truly good.

 134. home security camera systems sams club

  11 listopada 2017 at 09:40

  Do you feel they can are often more find in your own home?

 135. home security systems reviews 2017

  11 listopada 2017 at 16:46

  Are you experiencing slipping courtyard doorway of your
  home?

 136. Umanizzare presidios

  11 listopada 2017 at 22:08

  When someone writes an post he/she retains the plan of a user
  in his/her brain that how a user can know it. Therefore
  that’s why this article is amazing. Thanks!

 137. Grupo Coral fraude

  12 listopada 2017 at 11:14

  I blog frequently and I seriously thank you for your information. This great
  article has truly peaked my interest. I will bookmark
  your blog and keep checking for new details about once a
  week. I subscribed to your Feed too.

 138. home security systems walmart

  15 listopada 2017 at 08:03

  Do you have these individuals are often more safe and s on your property?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra