Kościół

Po owocach poznajemy też samych siebie

Medytacje ewangeliczne z dnia 16 WRZEŚNIA 2017, Sobota, Łk 6,43-49. 

Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta. Czemu to wzywacie Mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.

 

Nie prześwietlamy ludzkich intencji. Nie wiemy co myślą ludzie, czy to co nam o nas mówią jest prawdziwe. Otwieramy się na kolejne relacje, cieszymy się nimi i… nagle jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo to co nam mówiono nie spełnia się! I poznajemy, że zostaliśmy oszukani… Tylko że takie sytuacje są niezwykle częste. Dlatego Jezus wyraźnie mówi, że poznajemy po owocach, czyli po czynach danego człowieka.

Czyn ludzki ma swoje źródła w nas, w naszych intencjach. Obojętnie jak byśmy nie starali się pokazywać komuś na różne sposoby, że jesteśmy cudowni, prędzej czy później się wszystko wyjaśnia. Te owoce, które przyniosą nasze czyny są dla nas prawdą o nas. Ważne jest abyśmy je widzieli.

Oczywiście nie wszystko od razu rozumiemy. Nie chcemy źle czynić, ale nie zawsze widzimy na czym zbudowaliśmy nasz dom, nasze wnętrze. Owoce naszych czynów nam pokażą nas samych. Nie bójmy się tego, jeśli chcemy być wolnymi ludźmi, to właśnie prawda o nas samych nas wyzwala, niekiedy jest to trudna prawda. Bardzo trudna. Ale właśnie ta prawda o nas doprowadzi nas do fundamentu, a przecież Chrystus jest Prawdą.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

147 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra