Z zagranicy

Węgierski Parlament przegłosował dekret potępiający nowe prawo oświatowe na Ukrainie

Deputowani do węgierskiego Parlamentu ponadpartyjnie i jednogłośnie przyjęli dekret potępiający „łamiącą prawo ukraińską ustawę o szkolnictwie”. Jednocześnie wezwali do podjęcia przeciwko niej stosownych środków.

Władze w Budapeszcie, w przeciwieństwie do Polski, nie zgadzają się na wprowadzony na Ukrainie zakaz nauczania w języku mniejszości w szkołach ponadpostawowych i wyższych. W dekrecie stwierdzono, że nowo wprowadzone prawo poważnie ogranicza prawa zamieszkującej Ukrainę węgierskiej mniejszości do edukacji we własnym języku.

Co więcej – jak podkreślają węgierscy parlamentarzyści, niezależnie od partii – nowe prawo nie tylko że pogwałca europejskie normy, ale również wiele traktatów międzynarodowych, które Ukraina dobrowolnie podpisała, a w których zobowiązuje się do ochrony mniejszości narodowych pod względem etnicznym, kulturalnym, lingwistycznym oraz tożsamości religijnej.

W przyjętym dekrecie węgierscy politycy wzywają ukraińskich przywódców do respektowania „wspólnych europejskich wartości demokracji oraz rządów prawa” oraz wstrzymania wprowadzania nowego prawa oświatowego w życie.

– Węgry wystąpią do Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie poprawki do ukraińskiej ustawy oświatowej, ponieważ decyzja Ukrainy pogwałca regulacje ONZ odnośnie do mniejszości narodowych – zapowiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Ostry sprzeciw wobec nowych regulacji oświatowych na Ukrainie wyrazili również Rosjanie, którzy także mają w tym kraju swoją mniejszość. Jedynymi, którzy nie dostrzegają problemu są rządzący w Polsce – rząd Beaty Szydło z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim zapowiedział, że nie będzie interweniował w tej sprawie.

Źródło: dailynewshungary.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

64 komentarze

64 Komentarzy

 1. Antoni

  19 września 2017 at 21:26

  Brawo Węgrzy!

  • Janek

   20 września 2017 at 00:42

   Czy polski rząd dobrej zmiany, jak się sam nazywa, ma jakąś konkretną propozycję dla polskich dzieci na Ukrainie, wrażliwych na Polskę, które czują się Polakami z kwi i kości, które nie chcą być UKRAINIZOWANE, jak np. nauka w polskich szkołach na terenie Polski, i po polsku, z polską wersją historii, i religią katolicką.
   Czy zapomnienie o polskich dzieciach na Ukrainie jest tą dobrą zmianą?
   A co na to Rzecznik Prawa Dziecka wszakże to o polskie dzieci chodzi?
   A co na to Rzecznik Prawa Obywatelskich wszakże to o polskie rodziny chodzi?
   A co na to Komisje Senatu i Sejmu wszakże to o Polaków nieszczędzących krwi dla Ojczyzny chodzi?
   A co na to wyczulony na krzywdę dzieci Kościół Katolicki?
   Jak patrzę na Węgry, to szczerze im zazdroszczę takiego społeczeństwa które wydało takich Posłów tak dbających o wszystko co narodowe!

   • podolak

    20 września 2017 at 09:37

    Och, wymienione instytucje uważają że to dowód na stworzenie fajnych możliwości dla polskich dziatek milego wynaradawiania się i podziwiania już od lat szkolnych, owych banderHiroji.
    Czyż nie jest ustępek wielki swiadczący łaskawości potomkow i ideowych spadkobierców Hiroji wynikający?

    A przecież, mogliby jak ci Hiroji postąpić.
    Na „swojej etnicznej” ziemi, przecież tak właśnie należałoby z „cużyńcami” postępować.

    Dlatego te instytucje, nie widzą powodu aby w tym zbożnym procesie przeszkadzać.

 2. gosc

  19 września 2017 at 21:31

  Można, jak się ma jaja to można!

 3. Magda

  19 września 2017 at 21:49

  Polacy na kolanach przed Banderą!
  Wiceszef MSZ na Ukrainie. Rozmawiał w Kijowie o bezpieczeństwie międzynarodowym i polskiej pomocy rozwojowej
  https://wpolityce.pl/polityka/358492-wiceszef-msz-na-ukrainie-rozmawial-w-kijowie-o-bezpieczenstwie-miedzynarodowym-i-polskiej-pomocy-rozwojowej
  Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki przekazał, że rozmawiał w MSZ Ukrainy o pomocy, której Polska udziela temu państwu. Przypomniał, że pomoc ta płynie m.in. na obszary leżące przy linii frontu w konflikcie ze wspieranymi przez Kreml separatystami w Donbasie, które odwiedził w końcu sierpnia.
  Cichocki oświadczył podczas pobytu, że:
  „Zdajemy sobie sprawę, że ci żołnierze i ci cywile bronią także Polski. To są też w tym sensie nasi bohaterowie”
  „Jesteśmy zdeterminowani, by posunąć do przodu sprawy określane ogólnym pojęciem dialogu historycznego. Mamy tutaj nastawienie realistyczne, sprawy dwustronne omawiamy w duchu wzajemnego zrozumienia”
  „Rozumiemy sytuację, w której Ukraina nie może godzić się z tym, że duży procent maturzystów nie zdaje matury w języku ukraińskim”

  • podolak

   20 września 2017 at 07:13

   „„Rozumiemy sytuację, w której Ukraina nie może godzić się z tym, że duży procent maturzystów nie zdaje matury w języku ukraińskim”

   Oto tak mówi rządowy ZAPRZANIEC narodowy.

   O polskich dzieciach z polskiej,autochtonicznej, z woli(Stalina) mniejszości narodowej w UA.
   Kontynuuje ten rządowy zaprzaniec narodowy sowieckie dzieło a rząd którego jest członkiem propagandowo udaje że „walczy” ze skutkami podłego Teheranu i Jałty.

   Jeszcze ten rząd, poucza eurokratów o tym, CZYM są tzw. wartości europejskie jednocześnie wychwalając działania (mordeczką swojego ministra)ewidentnie sprzeczne z tym wartościami.

   Dlaczego więc eurokraci mają zaprzestać swojej kampanii p-ko RP, przecież oni o takim stanowisku RP w konkretnych sprawach (jak wynarodowianie i szkolna banderyzacja Polaków w UA, WIEDZĄ.

   Robi ten rzad durniom wodę z mózgu i tyle.

   • podolak

    20 września 2017 at 08:06

    Gdyż zdaniem rządu RP, europejskie wartości zagwarantowane w umowach międzynarodowych dla mniejszości narodowych (m.in.ukraińskiej w RP)których stroną jest UA, przeznaczone są dla autochtonicznych narodowości na Wyspach Alandzkich,Płd. Tyrolu i innych terenach Europy, gdzie mieszkają Europejczycy I-szej kategorii lecz nie dla autochtonicznej ludności polskiej w UA.

    Zdaniem rządu RP, Europejczycy II kategorii t. j Polacy w UA, są nieuprawnieni w kraju zamieszkania, do nauki w języku ojczystym.

    Do tego uprawnione są narodowości I-szej kategorii(np. Szwedzi,Niemcy,Duńczycy itd.) .

   • MacGregor

    20 września 2017 at 16:45

    ten rząd niestety wciąż olewa Kresowian … czyli bardzo często najwartościowszych Polaków, ale za to troszczy się o banderowców oraz „eskimosów”

 4. Poryck

  19 września 2017 at 21:53

  Tylko pozazdrościć Węgrom troski o interes własnego narodu!

 5. z-k

  19 września 2017 at 22:00

  Bo to jest Parlament WĘGIERSKI. Jak Polacy zaczną wreszcie wybierać parlamentarzystów POLSKICH to też własny Parlament mieć będą. Ale czy kiedykolwiek zmądrzeją?

 6. Sławomir Tomasz Roch

  19 września 2017 at 22:21

  Bogu niech będą dzięki! Brawo Bratakowie Węgrzy! Tak trzymać! Ministrze MSZ RP Witoldzie Waszczykowski teraz nie możesz już milczeć, że niby wszystko jest ok, bo jest pod Waszą kontgrolą. Domagam się stanowczo zdecydowanej reakcji ze strony polskiej, znaczy również w obronie naszych praw narodowych, oświatowych na Ukrainie. Wągrzy to nie jest głupi Naród! Oni dobrze wiedzą co robią! Przyjęli tę uchwałę jednogłośnie!

  • podolak

   20 września 2017 at 06:58

   „Ministrze MSZ RP Witoldzie Waszczykowski teraz nie możesz już milczeć, że niby wszystko jest ok, bo jest pod Waszą kontgrolą.”
   Na takie apele, to on ciepłym moczem z siódmego piętra, leje.

 7. Kicia

  19 września 2017 at 22:25

  A ja pamiętam jak Waszczykowski powiedział że jeżeli ukraina uzna rok 2017 rokiem upa, to żaden polski dyplomata nigdy tam nie pojedzie i co ??? Oni potrafią tylko fikać Rosji , nie wiadomo z jakiego powodu….

 8. sas

  20 września 2017 at 00:01

  żydokomuna jest jeszcze obecna w polskim sejmie i trzeba to jak najszybciej zmienić. Wszystkich won!!! i dopiero można coś zbudować.

 9. Maja

  20 września 2017 at 09:34

  Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do współpracy międzynarodowej przeciwko ukraińskim prawom edukacyjnym.
  Źródło: dailynewshungary.com
  Skoro tak, to nie może być w tym przedsięwzięciu Polski bowiem jest to wojna hybrydowa.
  No cóż, że stracą na tym polskie rodziny, dzieci. Ale wojna to wojna.

  • podolak

   20 września 2017 at 09:53

   Ideowi poprzednicy takiej Maji m.in z rządu emigracyjnego RP, w czasie II WŚ też tak w przypadku Genociudum Atrox argumentowali odmawiając wsparcia mordowanym Polakom.

   Zaprzaństwo nie ginie.
   Majami się odradza.

   • Maja

    20 września 2017 at 11:59

    „Ale wojna to wojna” to było przekornie i złośliwie.
    Wojna ukraińsko-rosyjska, czy jak ją tam nazywają, nie może być żadnym usprawiedliwieniem w ukrainizacji polskich dzieci.
    Polacy mieszkający w Polsce powinni jasno i stanowczo powiedzieć NIE takiej polityce Ukrainy.
    Nie rozumiem, dlaczego nasze społeczeństwo milczy w tej sprawie lub patrzy na innych, jak np. Węgrów.
    Widać, że nie rozumiemy potrzeb Polaków mieszkający w byłych republikach ZSRR.

 10. buy NBA 2K18 MT

  1 października 2017 at 05:16

  were so proud of you.

 11. how to defrag windows 8

  10 października 2017 at 09:13

  you can get freeware now ,the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,after click the link,get free now,speed up your pc 500%
  how to defrag windows 8 http://www.airysoftware.com/info/how-to-defrag-windows-8.htm

 12. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & aid other users like its helped me. Great job.|

 13. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:17

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.|

 14. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:39

  Hey there! I know this is sort of off-topic however I had to ask. Does building a well-established blog such as yours take a large amount of work? I am completely new to operating a blog however I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and views online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!|

 15. Grupo Coral

  17 października 2017 at 16:56

  Hi there, everything is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s genuinely excellent, keep up writing.|

 16. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 20:22

  It’s an remarkable paragraph in support of all the online people; they will get advantage from it I am sure.|

 17. tercio borlenghi jr

  17 października 2017 at 21:35

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether or not this submit is written by way of him as nobody else understand such special about my trouble. You’re incredible! Thank you!|

 18. Grupo Serval presídios

  17 października 2017 at 23:35

  Wonderful website you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!|

 19. fast download mp3 songs for free

  18 października 2017 at 01:00

  Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any ideas? Bless you!|

 20. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 01:53

  This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 21. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 04:24

  I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to obtain updated from latest news update.|

 22. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  18 października 2017 at 08:02

  Very descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?|

 23. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognise in order that I could subscribe. Thanks.|

 24. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 11:31

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 25. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 13:18

  Hello, i think that i noticed you visited my website thus i came to return the prefer?.I’m trying to find things to improve my website!I guess its adequate to make use of a few of your concepts!!|

 26. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 13:48

  What i do not understood is in reality how you’re no longer really much more smartly-appreciated than you may be right now. You are very intelligent. You already know therefore considerably in relation to this matter, made me individually imagine it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs nice. Always take care of it up!|

 27. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 15:14

  I want to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…|

 28. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 17:21

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.|

 29. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and want to learn where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!|

 30. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 09:18

  Hello, everything is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely good, keep up writing.|

 31. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 11:47

  I think everything typed made a great deal of sense. But, what about this? what if you added a little content? I am not suggesting your content isn’t good, however what if you added a post title that grabbed people’s attention? I mean %BLOG_TITLE% is kinda boring. You should look at Yahoo’s home page and see how they create article titles to grab people to click. You might try adding a video or a picture or two to get people excited about everything’ve got to say. Just my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.|

 32. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 14:15

  This is my first time pay a visit at here and i am actually pleassant to read everthing at alone place.|

 33. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 16:25

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks!|

 34. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 18:34

  Thanks for the good writeup. It if truth be told used to be a amusement account it. Look advanced to more introduced agreeable from you! However, how can we be in contact?|

 35. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 20:45

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is genuinely fastidious.|

 36. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 22:42

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always interesting to read through content from other authors and practice a little something from other websites. |

 37. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 00:36

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and best of luck.|

 38. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 02:35

  Everything is very open with a really clear clarification of the challenges. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Thank you for sharing!|

 39. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 05:14

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 40. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 07:48

  Thanks for sharing such a good idea, article is good, thats why i have read it entirely|

 41. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 10:26

  Hi there everyone, it’s my first visit at this web page, and paragraph is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles.|

 42. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 12:57

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thank you|

 43. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 15:28

  Good day! I simply want to give you a huge thumbs up for the excellent information you’ve got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.|

 44. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 23:40

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!|

 45. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 08:15

  I pay a quick visit day-to-day a few blogs and websites to read articles or reviews, except this weblog offers feature based articles.|

 46. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 17:08

  Hello, I read your blogs like every week. Your humoristic style is awesome, keep doing what you’re doing!|

 47. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 01:48

  If some one wants to be updated with most up-to-date technologies afterward he must be visit this site and be up to date everyday.|

 48. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 10:35

  When someone writes an post he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. So that’s why this article is outstdanding. Thanks!|

 49. Carlos Eduardo Correa da Veig

  22 października 2017 at 19:39

  At this time I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming over again to read other news.|

 50. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  23 października 2017 at 04:54

  Currently it looks like BlogEngine is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?|

 51. Lelio Junior

  23 października 2017 at 14:16

  You have made some decent points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra