Z zagranicy

Franciszek zastąpi Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II powołanym przez siebie instytutem

Papież Franciszek zastąpi renomowany Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II instytutem mającym za zadanie wprowadzenie w życie założeń adhortacji Amoris Laetitia – poinformował we wtorek Watykan.

W ogłoszonym we wtorek 19 września Motu proprio Summa familiae cura papież formalnie powołuje nową instytucję akademicką i w miejsce Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II powstanie Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

Papież uzasadnia zmianę nazwy i statusu prawnego instytutu tym, co wydarzyło się w Kościele dzięki dwóm synodom o rodzinie i posynodalnej adhortacji Amoris laetitia. W jego ocenie na nowo zdano sobie bowiem sprawę z Ewangelii rodziny oraz z nowych wyzwań duszpasterskich, na które wspólnota chrześcijańska musi odpowiedzieć. „Zmiany antropologiczno-kulturowe wywierają dziś wpływ na wszystkie aspekty życia i wymagają podejścia analitycznego i zróżnicowanego. Dlatego też nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości” – napisał Ojciec Święty, zdaniem którego należy rozumieć wiarę „w kontekście, w którym jednostki są mniej wspierane przez lokalne struktury niż miało to miejsce w przeszłości, w ich rodzinach i życiu emocjonalnym”.

„W jasnym celu pozostania wiernym nauczaniu Chrystusa musimy spoglądać z kochającą mądrością i rozsądnym realizmem na realia dzisiejszej rodziny, w całej jej złożoności, jej blaskach i cieniach” stwierdził Franciszek.

„Tak zmieniony – czytamy w artykule 4 § 1 Motu proprio odnośnie do instytutu „będzie dostosowywał swoje struktury i wprowadzał niezbędne narzędzia – zarząd, nauczycieli, programy, personel administracyjny – w celu wypełnienia naukowej i eklezjalnej misji jemu przypisanej” stwierdza Franciszek.

Nowy instytut nadal będzie związany z Papieskim Uniwersytetem Laterańskim. Ze względu na swój papieski charakter ma on być punktem odniesienia dla całego Kościoła powszechnego.

Dobrze poinformowane źródła w Watykanie, do których dotarł portal LifeSiteNews uważają, że zmiana nazwy ze „studiów” na „nauki” może wprowadzać przyczynek do nowej interdyscyplinarnej perspektywy w celu przepchnięcia bardziej liberalnej agendy. Nowy kierunek, jak zauważają, może zostać nadany instytutowi jedynie przez zmianę nazwy i statusów. Motu proprio rzeczywiście wzywa do stworzenia nowego statusu, który zostanie napisany i zaakceptowany przez Stolicę Apostolską. Do tego czasu będzie obowiązywał status, nadany instytutowi za pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Źródło: LifeSiteNews, RV

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

174 komentarze

174 Komentarzy

  1. home alarm systems denver co

    14 listopada 2017 at 09:39

    To defend family from injure?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra