Z zagranicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował amerykańskiej Polonii

Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Wallington w stanie New Jersey drugiego dnia pobytu w USA. Prezydent wręczył też odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

Na początku Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do „tego właściwie w połowie polskiego miasta”. – Dziękuję za gościnne przyjęcie. Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe – mówił prezydent.

– Myślę, że mogę też państwa bardzo serdecznie pozdrowić w imieniu prezydenta Donalda Trumpa – dodał, na co zebrani zareagowali oklaskami.

– Przy każdej okazji, kiedy mamy sposobność rozmowy – a było to już kilka razy, poczynając od naszej pierwszej rozmowy telefonicznej, kiedy gratulowałem panu prezydentowi wyboru poprzez spotkanie w Brukseli, później wspaniałą wizytę pana prezydenta w Warszawie i wreszcie nasze wczorajsze krótkie spotkania – za każdym razem Donald Trump podkreśla, zresztą mówi to także publicznie, swoją wielką sympatię i szacunek dla nas jako narodu – mówił polski prezydent.

Jak podkreślił, w rozmowach z nim Donald Trump zawsze przypomina, że spotkał się z Polonią w swej kampanii wyborczej oraz że „było to bardzo dobre spotkanie, które bardzo mocno przeżył i że zdecydowana większość Polaków w USA zagłosowała na niego i on o tym wie, pamięta i jest za to ogromnie wdzięczny”.

Prezydent Duda podziękował Polonii za to, że „wzorowo” zadbała o polskie interesy w USA. – Doskonale wiecie, że kiedy demokratycznie wybrani przedstawiciele władz czują, że jakaś grupa ich popiera, to uwzględniają interesy tej grupy w swych działaniach. Takie są prawa polityki. Dziękuję wam za to, że w tej kampanii zdecydowanie stanęliście i pokazaliście, że jesteście w dużym stopniu jednością i grupą, która się liczy – podkreślał prezydent.

– Tak jak kiedyś pomogliście wejść Polsce do Sojuszu Północnoatlantyckiego, uzyskać w tym poparcie USA, tak jak nie wątpię w to, że także i wasze wsparcie przyczyniło się do tego, że dzisiaj żołnierze USA (…) stacjonują w Polsce razem ze swoją infrastrukturą, tak nie wątpię w to, że pozytywny stosunek prezydenta Donalda Trumpa do naszego kraju, jego ostatnia wizyta, świetne wystąpienie, które miał w Warszawie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, że to wszystko jest wynikiem także waszego wsparcia, waszego lobbingu, waszego starania i tego, kim jesteście, jak się prezentujecie tutaj jako Amerykanie polskiego pochodzenia, jaki jest wasz wkład w rozwój tego kraju – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, Polonia w USA wspiera swoją ojczyznę, chociaż w niej nie mieszka. – Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – oświadczył.

Andrzej Duda zachęcał Polonię, by zgłaszała się po legitymacje szkolne dla dzieci uczących się w szkołach polskich. Prawo do tego dokumentu dla polskich dzieci mieszkających za granicą daje ustawa, której inicjatorem była Kancelaria Prezydenta.

Jak podkreślał, legitymacje uprawniają m.in. do tańszych przejazdów komunikacją miejską w Polsce, ale najważniejsze jest to, by „nasi mali rodacy, którzy przyjeżdżają do ojczyzny swoich rodziców i dziadków, czuli się tak, jakby to była także ich ojczyzna i czuli, że ona traktuje ich tak samo, jak ich rówieśników mieszkających w Polsce; żeby czuli się członkami naszej wspólnoty nie tylko w USA, ale także wtedy, kiedy przyjeżdżają do ojczyzny”.

Prezydent podziękował też polonijnej organizacji, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, za program stypendialny, dzięki któremu studenci z USA mogą przyjeżdżać do Polski na praktyki w administracji publicznej.

Prezydent zachęcał Polonię do angażowania się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r.

– Zapraszam, mam nadzieję, że przynajmniej część z państwa w przyszłym roku będzie mogła Polskę odwiedzić. Ale chciałbym, żebyście organizowali także poza granicami, tu gdzie mieszkacie, różnego rodzaju wydarzenia pielęgnujące naszą wielką tradycję, pokazujące bohaterów narodowych, ojców niepodległości, żeby dzieci zyskiwały wiedzę i by miały świadomość tego, jak wyglądały losy naszej ojczyzny – mówił.

Prezydent powiedział, że w przyszłym roku chce odwiedzić Polonię w Chicago. – W Nowym Jorku będę częściej, bo uzyskaliśmy z fenomenalnym wynikiem 190 głosów członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. To na pewno buduje prestiż naszego kraju. Będziemy chcieli tam być aktywni i mocno działać, więc będziemy też często przyjeżdżać – zapewnił.

Burmistrz Wallington Mark Tomko wręczył prezydentowi klucze do miasta i przypomniał, że ponad połowa mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie. Prezydent Andrzej Duda otrzymał też medal upamiętniający 100-lecie czynu zbrojnego Polonii w USA w czasie I wojny światowej.

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP został odznaczony ks. Andrzej Ostaszewski. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali: Thomas John Duch, Jan Kaczmarek, ks. Felix Raymond Marciniak, Elżbieta Pawluczuk, Walter Wargacki, Jerzy Stanisław Wikieł.

W imieniu odznaczonych głos zabrał ks. Ostaszewski. – Chcemy podziękować prezydentowi Dudzie za jego obecność wśród nas, za jego pracę dla dobra Polonii, za otwartość na sprawy Polaków mieszkających poza granicami kraju. Jest on pierwszym prezydentem, na którego Polonia oczekiwała przez długie lata po II wojnie światowej – mówił.

Źródło: Prezydent.pl

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Żyd

  21 września 2017 at 19:10

  Niech żyje towarzysz Andrzej Duda. Niech żyje ! Niech żyje ! Szalom…

 2. gość

  21 września 2017 at 19:15

  O tym nagraniu prezydent Duda wolałby nie wiedzieć. „Adrian sam w Nowym Jorku”. To nagranie z kuluarów ONZ uraduje „Wyborczą” i prezesa PiS [VIDEO]

  http://wolnosc24.pl/2017/09/21/o-tym-nagraniu-prezydent-duda-wolalby-nie-wiedziec-adrian-sam-w-nowym-jorku-to-nagranie-z-kuluarow-onz-uraduje-wyborcza-i-prezesa-pis-video/

  • andzia

   21 września 2017 at 19:53

   A jak miał sie biedak zachowywać? Przecież tam nikogo nie znał, nawet urzędniczek uenzetu organizujących spotkanie. Może liczył na szczególne zainteresowanie Trumpa po wylewnym i wytwornym przyjęciu w Polsce? jak jest inteligentny, to nauczy się, co jest wazne w polityce. Na dupowłastwie nie zrobi nigdzie kariery. Przemówienie tez mu napisali banalne i nikt o nim nie będzie pamiętał. Trochę inicjatywy i oryginalności panie Duda. Tego świat potrzebuje.

 3. Hania

  22 września 2017 at 00:03

  Rosja nie pomaga w znalezieniu rozwiązania kryzysów światowych i eksportuje polityczną korupcję – powiedział prezydent Andrzej Duda do kadetów w West Point. Podkreślił, że „dzisiaj amerykańskie przywództwo jest tak potrzebne, jak było w czasie dwóch wojen światowych i podczas zimnej wojny”.

  Ja bym dodała panie Duda, że amerykańskie przywództwo potrzebne było nie tylko na wojnie i podczas zimnej wojny
  Potrzebne było podczas nalotów na Serbię, Afganistan, Irak, połowę Bliskiego Wschodu.
  Co pan tak oszczędnie!?
  Ludobójców świat osądzi i tych, którzy nawoływali do ludobójstwa także…

 4. Czesław

  22 września 2017 at 17:42

  Ale jak A.Duda jest na Ukrainie to z Polakami boi się spotkać.

  • andzia

   22 września 2017 at 18:56

   Bo tam bieda, aż piszczy. Co bogatszy Ukr, to sobie kupi polskie pochodzenie i jest witany tutaj z kwiatami. On woli się spotykać z politykami-biznesmenami, bardzo chętnie z odpowiednim pochodzeniem. Do nich wozi od nas zdarte podatki.

 5. Egzorcysta

  22 września 2017 at 17:42

  Historia sie powtarza, Polska Polonia klaszcze znow komus kto okaze sie kims gdzie bedzie wiekszy wstyd jak z bolkiem.Polonia Amerykanska , ma specyficzna ceche, slepo wierzy miediom.

 6. Andrzej

  22 września 2017 at 19:40

  Nie wiem czy kiedys Polska sie uwolni od zydow i stanie sie niezaleznym panstwem .
  Napewno z Duda sie to nie uda bo zydow i ukraincow dazy szczegolnym upodobaniem .
  Historie traktuje wybiorczo przyczyniajac
  Sie do jej zaklamywania (brak wyjasnienia
  W sprawie Jedwabne i Kielc ). Bedac prawnikiem powinien objac patronatem te sledztwa ale jego antypolska postawa w stosunku do Kresowian i w tym przypadku nie pozostawia zludzen .
  Antypolski cwaniak dolacza do panteonu piewcow judaizmu i banderyzmu .

  • Czarek

   23 września 2017 at 12:29

   Polacy mogą uwolnić się od żydów i ukraińców jedynie z pomocą Boga. Należy brać udział w Krucjacie Różańcowej za Ojczyznę, włączyć się aktywnie w Różaniec do granic – 7.10.br. zakończenie (rozaniecdogranic.pl), modlić się codziennie za Ojczyznę i o NAWRÓCENIE RZĄDZĄCYCH NAMI ZAPRZAŃCÓW – tylko Bóg może odmienić ICH serca, aby przestali szkodzić Polakom. Przypominam – Orban doszedł do władzy po kilkuletniej Krucjacie Różańcowej 10 % Węgrów, którzy podjęli apel tamtejszego Episkopatu.

 7. Polonus

  23 września 2017 at 02:43

  Prezydent Andrzej Duda juz raz zawiodl oczekiwania Polakow i Poloni na swiecie,nie podpisujac 2 ustaw odnosnie SN,dlatego duzo stracil w oczach Poloni amerykanskiej,nalezy mu sie bacznie przygladac i jego dzialania,zeby nie bylo pozniej jak z chamen bolkiem kapusiem bezpieki,niestety pan prezydent A.Duda wyglada na spiocha przestepczej WSI,ktory zostal uruchomiony gdy chodzilo o reforme SN,w najwazniejszej chwili zawiodl Polakow,Dalej SN rzadzi bolszewicka sekta i szkodzi Polsce ,i za duzo wokol niego jest zydostwa wrogiego Polsce

 8. Paweł

  23 września 2017 at 09:25

  Polonia ma Dudę i cały ten pisowski rząd w głębokim poważaniu.

  Panie Duda to chyba pańska ostatnia wizyta w USA, bo polscy uczeni i konstytucjonaliści jednoznacznie stwierdzili, że jest pan nielegalnym prezydentem a III erpe jest nielegalnym tworem, który ciągłość ma jedynie z PRL. Macie obowiązek oddać władzę w polskie ręce. Za wszystko zostaniecie surowo rozliczeni. Wszyscy zdrajcy, filosemici kosztem Polaków, żydostwo u władzy zostaną bardzo surowo ukarani. W Polsce obowiązuje kara śmierci i każdy polityk, który dopuścił się zdrady stanu bardzo surowo za to zapłaci.

  https://www.youtube.com/watch?v=H6_zRXD9AI0

 9. boot time defrag

  10 października 2017 at 09:26

  good posts,the good article haha!the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF, download free pc cleaner now ,speed up your pc 500%
  boot time defrag http://www.airysoftware.com/info/boot-time-defrag.htm

 10. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  There’s certainly a lot to learn about this subject. I love all the points you’ve made.|

 11. Dadado Veig

  17 października 2017 at 16:56

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!|

 12. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 18:00

  Its like you learn my thoughts! You seem to understand a lot about this, such as you wrote the e book in it or something. I feel that you just can do with some p.c. to power the message house a bit, but other than that, that is wonderful blog. A great read. I will certainly be back.|

 13. Itamar Serp

  17 października 2017 at 19:24

  whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great work! You recognize, a lot of individuals are searching around for this information, you can aid them greatly. |

 14. Grupo Coral presidios

  17 października 2017 at 21:35

  It’s awesome to pay a visit this web site and reading the views of all colleagues about this piece of writing, while I am also eager of getting familiarity.|

 15. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 22:08

  It’s hard to come by educated people for this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 16. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 23:15

  Hi there, I wish for to subscribe for this webpage to take newest updates, so where can i do it please assist.|

 17. download free music online

  17 października 2017 at 23:48

  Tremendous issues here. I am very glad to look your post. Thanks a lot and I’m having a look ahead to contact you. Will you please drop me a e-mail?|

 18. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 04:00

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 19. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 06:04

  I was pretty pleased to discover this page. I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you book-marked to see new things in your website.|

 20. Itamar Serp

  18 października 2017 at 07:46

  What i do not understood is if truth be told how you are no longer actually a lot more smartly-liked than you may be now. You are so intelligent. You know therefore significantly in the case of this subject, produced me personally imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times handle it up!|

 21. MAGA

  18 października 2017 at 09:32

  I enjoy what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra