Z kraju

Polska i Węgry murem przeciwko kwotom migracyjnym

Premier Beata Szydło spotkała się z przebywającym w piątek w Polsce z wizytą premierem Węgier Viktorem Orbanem. Tematem rozmów była wspólna strategia związana z agendą unijną oraz najbardziej palące dla obydwu krajów sprawy.

– Podziękowałam panu premierowi w czasie naszej rozmowy za dobrą i intensywną węgierską prezydencję w ramach Grupy Wyszehradzkiej. – Dla nas jest to format niezmiernie ważny, pozostaje areną możliwie najściślejszej współpracy w naszym regionie Europy – podkreśliła szefowa rządu.

– Rozmawialiśmy o naszych planach na najbliższe tygodnie i miesiące – to są oczywiście plany związane z agendą unijną, ale rozmawialiśmy również o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. Zgodziliśmy się, co do tego, że jest to format niezwykle istotny, zarówno dla naszych państw, jak i dla naszego regionu – powiedziała premier.

Szefowa polskiego rządu potwierdziła dziś wspólne stanowisko Warszawy i Budapesztu w tak kluczowych sprawach jak bezpieczeństwo czy sposoby radzenia sobie z kryzysem migracyjnym. – Obrana przez nasze rządy droga w kwestii nielegalnej migracji okazała się słuszna. Przyjmujemy do wiadomości werdykty europejskich sądów, jednak główną wytyczną naszych działań musi być bezpieczeństwo naszych obywateli – oświadczyła.

– Popieramy działania UE na rzecz państw podlegających największej presji migracyjnej oraz zwalczania pierwotnych przyczyn migracji – dodała, podkreślając, iż podczas spotkania omówiona została także bieżąca agenda europejska.

– Cieszy mnie wspólne polsko-węgierskie stanowisko w sprawach unijnych przepisów dotyczącej delegowania pracowników. Przypomnę że Grupa Wyszehradzka przedłożyła tutaj wspólne stanowisko – stwierdziła, zaznaczając, iż wspólne jest również postrzeganie przez obydwa rządy konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty oraz wyzwania dotyczące przyszłej perspektywy finansowej UE.

– Podobną wagę przywiązujemy również przywiązujemy też do kwestii związanej z jednolitym unijnym rynkiem – podkreślała.

Jeśli chodzi o wyzwania związane z dyrektywą o delegowaniu pracowników polski rząd liczy na osiągnięcie kompromisowych rozwiązań, uwzględniających interesy przedsiębiorców z naszego regionu. – Niezmiennie opowiadamy się za szczególnym podejściem do sektora transportu drogowego. Przewoźnicy państw z naszego regionu nie mogą być ofiarą wprowadzanych zmian – mówiła Szydło.

źródło: TVP PARLAMENT

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

68 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra