Polskość

Państwo ukraińskie zmierza w kierunku totalitaryzmu

Powiem wprost: skandalem jest to, że Ukraińcy zakazują wjazdu profesorowi belwederskiemu, który jest badaczem m.in. stosunków polsko-ukraińskich i ma olbrzymi dorobek w tym zakresie. To okazuje jedno: że państwo ukraińskie chce poprzez szantaż narzucić polskim badaczom swoją wizję historyczną – powiedział w rozmowie z portalem Kresy.pl dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa i geopolityki.

Trudno nie zgodzić się z tą konstatacją, ale warto zwrócić uwagę, iż zatrzymanie na granicy prof. Czesława Partacza ma swój kontekst, który warto zauważyć i przeanalizować. We współczesnym państwie ukraińskim, podobnie jak miało to miejsce w III Rzeszy po dojściu do władzy NSDAP, nauki humanistyczne zostały zaprzęgnięte nie do rzetelnych badań, ale do udowadniania konkretnych ideologii, na których państwo totalitarne opierało swoje istnienie. W przypadku współczesnego państwa ukraińskiego ideologią tą jest neobanderyzm (wchodzący w historię, politykę, wojsko – paradujące pod czerwono-czarnymi sztandarami, a nawet religię – wizerunki Matki Bożej na czerwono-czarnym tle i z kałasznikowem w ręku zamiast Jezusa, ozdobione czerwono-czarnymi wstęgami kapliczki, czy czerwono-czarne sztandary podczas mszy), którego czerwono-czarne barwy tak bardzo zdominowały przestrzeń publiczną, że są traktowane na równi z oficjalnymi barwami państwa ukraińskiego, nawet podczas oficjalnych uroczystości. Co więcej, struktury państwa zostały zaprzęgnięte do tego, aby usunąć z przestrzeni publicznej wszystkich tych naukowców, których poglądy, naukowy dorobek, czy tezy demaskują ową ideologię. Tu właśnie należy szukać przyczyn niewpuszczenia w granice państwa ukraińskiego prof. Czesława Partacza.

Nie jest przypadkiem, że w ukraińskim IPN pracują tylko wyznawcy banderyzmu, natomiast sama instytucja nastawiona jest na pielęgnowanie pamięci o Stepanie Banderze i wybielanie tego zbrodniarza. Nie jest też przypadkiem, że w ukraińskich mediach nie znajdzie się żaden komentator, który powiedziałby prawdę o OUN-UPA. Państwo ukraińskie tworzy sztuczną, ponieważ opartą na fałszu, pamięć historyczną, która ma posłużyć formacji społeczeństwa w duchu wspomnianej wyżej ideologii. Są już tego pierwsze owoce – dla coraz większej rzeszy Ukraińców bycie patriotą oznacza bycie banderowcem. Te pojęcia w postrzeganiu społecznym stają się tożsame. Na dodatek ta pamięć historyczna i ideologia są oparte na tak potwornej zbrodni, że hitlerowskim do nich daleko! Widać zatem jak na dłoni, że mimo zachowywania pozorów demokracji, Ukraina powoli przeobraża się w państwo totalitarne. Na razie jest to dopiero wstępna faza, jednakże jeżeli nie zostaną podjęte stosowne działania, u naszych granic wyrośnie twór, który Polakom może w poważnym stopniu zagrozić.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

75 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra