Felieton

Casus Królikowskiego

Nie ma dnia, aby politycy nie zrobili dziennikarzom i wyborcom wrzutki medialnej i wody z mózgu. Histeria, jaką wywołała sprawa prof. Michała Królikowskiego jest tego najnowszym przykładem.

I jak zwykle natychmiast wyłaniają się dwa obozy. Jedni go bronią, starając się wykazać, że stał się kozłem ofiarnym w ramach dintojry, jaką przyszykował bezwzględny Zbigniew Ziobro, boksujący się o zapisy w ustawach sądowych z prezydentem Dudą, którego Królikowski był w sprawach tych ustaw jednym z konsultantów. Inni napiętnują, że wmanipulował prezydenta w nieczystą sytuację, nie przyznając się mu od razu, że od 2015 roku – jeszcze za czasów Andrzeja Seremeta – jest obiektem zainteresowania prokuratury w śledztwie w sprawie domniemanych wyłudzeń podatku VAT z powodu pieniężnego depozytu, który jako adwokat przyjął od swojego klienta na poczet zabezpieczenia ewentualnych kosztów procesowych.

Chodzi o sumę miliona złotych, złożoną na wydzielonym koncie.

Sam Królikowski stwierdził, że jest w tej sprawie – rozdmuchanej do rangi afery – tylko pionkiem, bo przecież celowano w prezydenta, by go osłabić i pokazać opinii publicznej, jakich to szemranych, uwikłanych w mafię VAT-owską, ma konsultantów. A przy okazji pokazać publice, że ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, które prezydent Andrzej Duda ma przedstawić w poniedziałek 25 września, są skażone niczym napromieniowany Czarnobyl.

Tak czy owak, sprawa Królikowskiego wystrzeliła medialnie na parę dni przed ogłoszeniem prezydenckich projektów, a apogeum jazgotu miało miejsce w dniu, w którym Jarosław Kaczyński odbył w sprawach tych ustaw spotkanie z Andrzejem Dudą w Belwederze, przedstawiając, jak to nazwał rzecznik prezydenta, postulaty PiS.

Jak PiS może stawiać postulaty prezydentowi RP, wybranemu przez naród w wolnych, powszechnych wyborach, nie mam pojęcia. Może najwyżej prosić, przekonywać i przedstawiać racje, bo – jak na razie – w Belwederze zasiada jeszcze Andrzej Duda, a nie Jarosław Kaczyński, choć niektórzy zwą go Naczelnikiem. Czy rzecznik prezydenta użył określenia „postulaty” celowo, chcąc pokazać presję PiS? W grze o tak wysoka stawkę w polityce nie ma przypadkowości. Gdy przez Pałacem Prezydenckim znów ze świeczkami ustawili się ”totalni”, wyczekujący na bliskie ich sercu i „jedynie słuszne” projekty ustaw, tym bardziej jest to dla nich sygnał, że PiS mocno naciska na Prezydenta. Można było przeczytać nawet komentarze, że PiS przyłożył Dudzie pistolet do głowy.

Królikowski podpadł PiS, gdy jakiś czas temu skrytykował w mediach niektóre ustawowe zapisy „ziobrystów”, wykazując z czym konkretnie się nie zgadza i dlaczego, jego zdaniem, niektóre z nich są niezgodne z konstytucją. I choć skrytykował merytorycznie, nikt ze strony autorów ustaw nie podjął z tym polemiki. Było jednak do przewidzenia, że prędzej czy później nadgorliwe i usłużne PiS –owskie zaplecze dobierze mu się do skóry, szukając haka.

I znaleźli. Choć wśród prawników nie ma dotąd zgody, czy pieniężny depozyt klienta na podstawie formuły umowy cywilno-prawnej na poczet późniejszych ewentualnych kosztów sądowych i ekspertyz biegłych, to na adwokata, który podjął się bronić domniemanych „mafiosów” to w ogóle może być hak. Spece od prawa biorą się za łby, sprzeczają ile wlezie, mądrzą, oczywiście politycznie, a Polak-szarak nie może wyważyć, kto w tym sporze ma rację. I pewnie nie chodzi o to, kto ma rację, choć wszyscy gardłują ze śmiertelną powagą.

I w ogóle ze sprawą Królikowskiego odstawiany jest cyrk. On sam stwierdził, że „jest pełnomocnikiem klienta i broni go zajadle tak, żeby jego pozycja była jak najlepsza”. W końcu taka jest rola adwokata. Brzmi to trochę dziwnie, bo z jednej strony informuje, że jest pełnomocnikiem klienta, a nie obrońcą, z drugiej – że broni klienta. Z kolei Prokuratura Krajowa informuje, że klient Królikowskiego jest…świadkiem. Zapewne jednak świadkiem na tyle wylęknionym, że na wypadek, gdyby został aresztowany, zdeponował milion u swojego mecenasa na koszta obrony i ewentualnej kaucji.

Zdaniem Królikowskiego taki depozyt to normalna procedura w sytuacji poczucia zagrożenia klienta, dopuszczalna prawem.

O to, czy dopuszczalna też toczą się boje. Bo na przykład prokurator Bogdan Święczkowski mówi, że „instytucja depozytu adwokackiego nie jest znana polskiemu porządkowi prawnemu, ale często wykorzystywana przez mecenasów”. No, to ciekawostka przyrodnicza!!!

Ale wiadomo, to co nie jest zabronione jest dozwolone. A adwokaci, którzy nie są przecież jako obywatele pozbawieni możliwości zawierania z klientami umów cywilno-prawnych, korzystają z umów depozytowych. Zasady rozporządzania adwokackim depozytem określa regulamin wykonywania zawodu adwokata.

O co więc cała zadyma? Na przykład o to, że być może klient Królikowskiego zdeponowany milion złotych zdobył z przestępstwa, a jeśli by tak było, Królikowski nie powinien zawiązywać z nim umowy, bo grozi mu kara. Ale jego klient nie ma przecież jeszcze udowodnionej winy. Tymczasem Prokurator Krajowy spekuluje nawet, że Królikowski „część środków z depozytu mógł przekazać na swoje cele prywatne”. Jednak „mógł przekazać”, a „przekazał” to wielka różnica. Takie słowa w ustach Bogdana Święczkowskiego zwalają z nóg i pachną sowieckimi metodami.

Bo oto mamy sytuację jak z kawału w czasów PRL o tym, jak to na Placu Czerwonym skradziono rowery. Milicja złapała „sprawcę”, ale złapany nie przyznawał się do winy, twierdząc, że to właśnie jemu skradziono rower. Na to milicjant: – czy on ukradł, czy jemu ukradli, nieważne. Znaczy się, że był zamieszany…

Śmierdzi to wszystko okropnie. Królikowski, człowiek od Jarosława Gowina – wówczas ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL – był jego zastępcą, a później do 2014 roku także wiceministrem, gdy resortowi szefował Cezary Grabarczyk, z którym Królikowski nie znalazł porozumienia w kwestii reformy prawa karnego, więc panowie się rozstali.

Przez ludzi PO i SLD Królikowski nie był lubiany, głównie dlatego, że jako wiceminister nie krył swojego katolicyzmu, twierdził, że konstytucyjna zasada neutralności światopoglądowej „nie narzuca wizji” państwa świeckiego. Jest świeckim zakonnikiem, oblatem benedyktyńskim. Zawsze był krytycznie nastawiony do aborcji i in vitro, trzymał stronę prof. Chazana czołganego i odsądzanego od czci i wiary, gdy jako dyrektor Szpitala Świętej Rodziny odmówił zabicia dziecka, choć było wiadomo, że płód jest ciężko uszkodzony.

Osoba Królikowskiego w rządzie PO-PSL była dla lewaków z PO i SLD nie do przyjęcia. Przecież w tym samym czasie na ulicach Warszawy wisiały tryumfalne bilboardy z informacjami, ile to dzieci urodziło się dzięki „Bartkowi” (czytaj Arłukowiczowi), który jako minister zdrowia łożył na zabiegi in vitro. Nikt nie histeryzował wtedy z powodu afery bilboardowej, a swoją drogą, warto się dziś przyjrzeć, kto „Bartkowi” robił wtedy taki pijar, czyżby kliniki zarabiające na in vitro?

Królikowski podpadł jeszcze bardziej wywiadem-rzeką z abp. Henrykiem Hoserem, publikując książkę „Bóg jest większy”.

Czy jego katolicyzm może być argumentem na to, że jako adwokat i człowiek nie zbłądził? Oczywiście, że nie. W Polsce jednak istnieje domniemanie niewinności do czasu udowodnienia winy, dlatego to co się dzieje niepokoi.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

94 komentarze

94 Komentarzy

 1. Dobrze poinformowany

  24 września 2017 at 16:14

  W polskim systemie prawnym…nie ma takiej instytucji prawnej jak depozyt adwokacki. Jest depozyt sądowy uregulowany przepisami. Z wypowiedzi Królikowskiego wynika, że to była zaliczka na poczet przyszłych zleceń.

 2. Dobrze poinformowany

  24 września 2017 at 16:18

  Nieogolony i w okularkach tępy żyd Czerepach znowu bredzi. Łapiński o sprawie Królikowskiego: „Ujawnienie informacji ze śledztwa prokuratorskiego to naruszenie przepisów prawa” https://wpolityce.pl/polityka/359081-lapinski-o-sprawie-krolikowskiego-ujawnienie-informacji-ze-sledztwa-prokuratorskiego-to-naruszenie-przepisow-prawa Ps…Zdaniem Łapińskiego byłoby lepiej gdyby nikt się o tych przekrętach doradcy prezydenta nie dowiedział … ale bagno ! Z tego wynika, że prezydentem jest prezydent K. Łapiński. Dlaczego PAD otacza się miernotami i sierotami po UW? A może to ONI go otoczyli? Panie Prezydencie, czy pan jeszcze odsypia pobyt w USA? Może pan zajmie stanowisko w spr. Królika, bo pana (niedo)rzecznik już kolejny dzień bredzi, to chyba przez to, że nie golony od kilku m-cy.

 3. Dobrze poinformowany

  24 września 2017 at 16:20

  Pan Królikowski w imię prywatnych interesów kompromituje Prezydenta i jest narzędzie w rękach totalnej opozycji. Pan Prezydent wziął sobie ostatnio doradców, którzy muszą się co chwila z czegoś tłumaczyć. Pan Łapiński i Królikowski (członek totalnej opozycji) to wielki błąd. Królikowski dodatkowo nurza Prezydenta w błocie żeby załatwić sobie polityczne alibi. Bardzo brzydki ruch Pana Profesora i dziwię się że jeszcze nie ma oficjalnego stanowiska Kancelarii Prezydenta że „Ten Pan już nie jest naszym doradcą” Prezydent na własne życzenie został rozegrany zarówno przez totalną opozycję, samego Pana Królikowskiego, media typu „Newskwik: oraz skrzętnie korzystające z tego Prawo i Sprawiedliwość. Teraz Prezydentowi ciężko wywalić skompromitowanego doradcę ponieważ to on właśnie był lansowany na autora ustaw prezydenckich. Prezydent Duda został ograny na wszystkich frontach. Sam tego chciał. Poniósł ogromne straty wizerunkowe. PiS na tym nie zyska ani nie straci. Opozycja z mediami sobie poużywa ale im nie wzrośnie bo sprawa Królikowskiego jest dla zwykłego Kowalskiego z tych szemranych. Prezydent Duda wykazał się wręcz infantylną naiwnością. Gratuluję doradców!

 4. Dobrze poinformowany

  24 września 2017 at 16:21

  Skąd wziął się taki śpioch w otoczeniu prezydenta? No to co ten prof. Królikowski robi w otoczeniu kancelarii prezydenta i kto go tam zaprosił? Jak się sprawa rypła to nagle przestał być doradcą ale wcześniej nikt z otoczenia PAD nie zaprzeczał , że nim jest. Bardzo prostackie tłumaczenie: jeżeli sprawia problemy to nie jest doradcą prezydenta i już. Pan Mucha mija się z prawda po prostu kłamie.!!! Dziś słuchałem wypowiedz tego PObolszewickiego wiceministra, że jest jednak doradcą Dudy, to znaczy, że obaj manipulują i kręcą, wynika z tego, że żadnemu z nich nie można ufać. Minister Łapiński wyjaśnił już: „Pan prezydent nie jest pod wpływem WSI. Trudno być pod wpływem instytucji, która nie istnieje”. Więc tu mamy jasność. Ciekawe tylko dlaczego nie publikuje aneksu z likwidacji WSI.

 5. Czesław

  24 września 2017 at 16:28

  „Domniemanie niewinności”, oczywiście ale przecież na temat tego że ten np.Pan ukradł przecież można mówić, w przeciwnym przypadku to w ogóle by dyskusja w ogóle nie była możliwa. Jeżeli ja widzę złodzieja to nie będę czekać aż sąd go skarze żeby nazwać go złodziejem. Jeżeli ktoś jest na świeczniku i wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę to na pewno powinien być bardziej sprawdzany jak zwykły obywatel czy adwokat. A jeżeli chodzi o meritum sprawy to właśnie w tym przypadku Prezydent Duda postąpił zgodnie z intencją pogrobowców „Unii Wolności” i dlatego jest ten cały raban, gdyby nie te weta to dawno „było by pozamiatane i był porządek”.

 6. sternik2

  24 września 2017 at 17:06

  Artykuł tyle długi,co „przez przemęczenie i brak koncentracji” autorki(podobnie jak ostatnio u wybitnej prawniczki)..dziurawy jak dobry szwajcarski ementaler. Sprawa toczy się od 2015r, rozpoczęta jeszcze za prok.Seremeta, wszyscy adwokaci,którzy dostali „nadwyżkę” na swoje konta od mafii paliwowej ujawnili to wcześniej i podali numery owych kont(z wyjątkiem p. Królikowskiego). Mało tego- pieniądze na konto tego pana wpłynęły, jak wynika z informacji prokuratury 9 lutego,natomiast był on łaskaw poinformować o tym policję „już” w sierpniu(!)-pewnie też przemęczenie..Powyższych FAKTÓW nie znajdziemy już jednak w omawianym artykule, ale(dla usprawiedliwienia autorki): ja zawsze uważałem i uważam że nadmierna praca i taka eksploatacja organizmu nie sprzyja dobrej pamięci..

 7. Zbig

  24 września 2017 at 18:27

  O kurczę!Sami „Dobrze poinformowani”.Mam pytanie do Czesława:Jak to ukradł? Królikowski ukradł? No, chyba te rowery na Placu Czerwonym….W jego przypadku toczy się śledztwo „w sprawie”, a nie „przeciw”. Błąd, że na wstępie doradztwa nie poinformował Dudy że znajduje się w kręgu zainteresowania prokuratury.chyba czuł się niewinny. Ale zarzut,ze podejmując się doradztwa postanowil się wybielić i zasłaniać osobą prezydenta jest powtarzaniem argumentów Rzeplińskiego.adwokat broni także złodziei, gwałciciel i morderców. Taka robota. A jak kto nie ma kasy na adwokata jest mu przydzielany „adwokat z urzędu”.

 8. Ralf

  25 września 2017 at 11:35

  Za chwilę ogłoszą projekty prezydenckie reformy SN i KSR.Przed chwilą pieniądze na koncie kancelarii prawnej byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL mecenasa Michała Królikowskiego zostały zablokowane przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.Będzie wojenka PiS z Dudą?

 9. Ralf

  25 września 2017 at 11:37

  Zapomniałem napisać,ze mec. Królikowski sie Z tej blokady konta ucieszył.

 10. pron best

  26 września 2017 at 07:22

  5QhQoV woh I am pleased to find this website through google.

 11. Alarmanlagen Berlin

  12 października 2017 at 21:14

  I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

 12. bokef jepang

  13 października 2017 at 12:58

  Utterly composed written content , thanks for selective information.

 13. Real Estate investing Nationwide

  14 października 2017 at 17:31

  This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate information Appreciate your sharing this one. A must read post!

 14. Gym Guide

  14 października 2017 at 21:39

  Regards for helping out, superb info.

 15. Gym Expert

  15 października 2017 at 10:08

  Really informative blog post. Really Cool.

 16. pubg keygen

  16 października 2017 at 17:31

  google brought me here. Thanks!

 17. How To Lose 10 Pounds In A Week Without Exercise

  17 października 2017 at 10:51

  sprinted down the street to one of the button stores

 18. jailbreak ios 10.3.2

  17 października 2017 at 22:15

  Hi, i really think i will be back to your website

 19. High chair cover

  18 października 2017 at 03:55

  If you are going for best contents like I do, only pay a quick visit this website daily because it offers quality contents, thanks

 20. Breastfeeding scarf

  18 października 2017 at 08:06

  This site was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 21. فیلم نهنگ عنبر

  19 października 2017 at 08:26

  Major thankies for the article post.Thanks Again. Want more.

 22. loftconversioncosts

  19 października 2017 at 16:39

  This is a list of phrases, not an essay. you are incompetent

 23. GST

  20 października 2017 at 05:05

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 24. corporate event emcee singapore

  20 października 2017 at 13:20

  This can be a list of words, not an essay. you are incompetent

 25. رگ خواب

  20 października 2017 at 17:28

  to find something more safe. Do you have any suggestions?

 26. Kalyan panel chart

  24 października 2017 at 03:47

  Thanks for the article post. Much obliged.

 27. transformersforgedtofighthack

  31 października 2017 at 08:00

  Awesome, this is what I was browsing for in yahoo

 28. freeplay money hack }

  1 listopada 2017 at 04:46

  Great, bing took me stright here. thanks btw for post. Cheers!

 29. Just wanna input on few general things, The website layout is perfect, the articles is very superb : D.

 30. disney magic kingdoms app hack

  2 listopada 2017 at 12:37

  I like this website its a master peace ! Glad I found this on google .

 31. Tell Me how

  6 listopada 2017 at 12:54

  Hi, glad that i stumble on this in bing. Thanks!

 32. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Mempawah

 33. Pingback: obat kutil mata ikan

 34. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Mamuju

 35. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Karo

 36. Pingback: obat kutil iklan di tv

 37. yopute momde

  14 listopada 2017 at 20:03

  DCFmSF Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its hard to procure good help, but here is

 38. Pingback: Makalah Penyakit Kondiloma Akuminata

 39. us.norton.com

  15 listopada 2017 at 14:00

  You might try adding a video or a picture or two

 40. Prison reform 2017

  15 listopada 2017 at 17:21

  Nice post.I enjoyed it,Thanks for information

 41. apartments for sale in Dubai

  15 listopada 2017 at 18:58

  Just to let you know your blog appears a little bit unusual in Firefox on my pc with Linux.

 42. Model Papers

  15 listopada 2017 at 19:16

  You can certainly see your expertise in the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 43. Pingback: Obat Kutil Jengger Ayam

 44. cleanmymac 3.9 activation key

  16 listopada 2017 at 20:48

  This i like. Thanks!

 45. nopde engine mac

  17 listopada 2017 at 03:14

  very nice post, i actually love this web site, carry on it

 46. Pingback: cara menghilangkan butir

 47. Pingback: menghilangkan virus hpv dalam tubuh

 48. see it here

  20 listopada 2017 at 09:16

  Very informative blog post. Keep writing.

 49. Pingback: Terapi Kondiloma Akuminata Pada Wanita Hamil

 50. simcity cheats mac

  20 listopada 2017 at 23:18

  You got yourself a new rader.

 51. Pingback: Kutil Kelamin Ibu Hamil

 52. Pingback: obat kutil kelamin secara herbal

 53. Hugh Cerrito

  22 listopada 2017 at 06:21

  I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while.

 54. Area Rugs

  22 listopada 2017 at 17:35

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Really Great.

 55. Pingback: meredakan nyeri ambeien

 56. Pingback: Obat Keputihan Ampuh de Nature

 57. coupons

  23 listopada 2017 at 23:24

  I think this is a real great article.Much thanks again. Will read on

 58. cryptocurrency trading

  24 listopada 2017 at 02:55

  Very interesting topic, appreciate it for putting up.

 59. Mathematics

  24 listopada 2017 at 06:25

  When are you going to take this to a full book?

 60. Best Home Loans in Arcadia

  24 listopada 2017 at 20:25

  If you could email me with some hints about how you made your site look this good , Id appreciate it!

 61. nackte muschi

  25 listopada 2017 at 01:40

  some money on their incredibly very own, particularly considering of the very

 62. initial Coin Offerings

  25 listopada 2017 at 08:49

  It as exhausting to search out educated people on this topic, but you sound like you already know what you are talking about! Thanks

 63. 2018 data pack 2.0}

  25 listopada 2017 at 14:40

  I consider something really special in this site.

 64. how to speak smoothly

  26 listopada 2017 at 14:36

  Well I truly liked reading it. This post procured by you is very practical for accurate planning.

 65. affordable seo

  26 listopada 2017 at 18:10

  This is one awesome article post. Will read on

 66. jual like facebook

  27 listopada 2017 at 22:11

  Some genuinely prize posts on this internet site , saved to my bookmarks.

 67. 日本藤素心得

  28 listopada 2017 at 00:02

  very nice submit, i certainly love this web site, carry on it

 68. free download for windows 8

  29 listopada 2017 at 02:25

  Tirage gratuit des cartes divinatoires logiciel astrologie mac

 69. free app for pc

  29 listopada 2017 at 07:51

  I simply could not go away your website prior to suggesting that I actually loved the usual info a person provide on your visitors? Is gonna be again steadily in order to inspect new posts

 70. VIP Financing Solutions reviews

  5 grudnia 2017 at 00:38

  Just Browsing While I was surfing today I saw a great post concerning

 71. terry london vip financing

  5 grudnia 2017 at 04:33

  you ?аА аБТ–event it, аА аЂаny plugin or

 72. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 73. drivers epson

  5 grudnia 2017 at 14:30

  Spot on with this write-up, I actually suppose this web site wants far more consideration. I all probably be again to learn far more, thanks for that info.

 74. prevod sa nemackog na srpski

  5 grudnia 2017 at 16:29

  Really informative blog article.Much thanks again. Really Great.

 75. Consumer Financing

  7 grudnia 2017 at 06:37

  thank you for all your efforts that you have put in this. Very interesting info. Truth sits upon the lips of dying men. by Matthew Arnold.

 76. best poker sites for us players

  7 grudnia 2017 at 08:37

  Major thankies for the post.Thanks Again. Will read on

 77. commercial washer

  7 grudnia 2017 at 21:44

  Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs a great deal more attention. I all probably be back again to read more, thanks for the information!

 78. VIP Financing Solutions Reviews

  9 grudnia 2017 at 06:18

  Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to keep up to

 79. kayseri boşanma avukatı

  9 grudnia 2017 at 12:49

  Looking forward to reading more. Great post.Really thank you! Really Cool.

 80. Filmes e Series Online

  10 grudnia 2017 at 01:27

  This is one awesome blog.Really thank you! Cool.

 81. Daron

  10 grudnia 2017 at 01:46

  You’ve a terrific blog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 82. mls

  10 grudnia 2017 at 08:34

  Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this site.

 83. TSX

  10 grudnia 2017 at 18:49

  I was recommended this web position by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as rejection one to boot get such detailed concerning my problem. You are amazing! Thanks!

 84. shot

  10 grudnia 2017 at 22:59

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 85. mesothelioma law firm directory

  12 grudnia 2017 at 12:19

  Hey, what do you really feel concerning meso law information? Really awesome matter, huh?

 86. رگ

  13 grudnia 2017 at 13:36

  You are totally right. I loved reading this and I will come back for more as quick as possible. My own internet site is on the subject of free movie streaming, you can look if you are still interested in that.

 87. marijuana coupon codes

  13 grudnia 2017 at 17:04

  Many thanks for sharing this great write-up. Very inspiring! (as always, btw)

 88. film semi sub indonesia

  13 grudnia 2017 at 21:32

  though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away

 89. ipevo

  14 grudnia 2017 at 01:57

  I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 90. SEO VANCOUVER

  14 grudnia 2017 at 10:19

  Outstanding work over again! Thumbs up=)

 91. massage gel

  14 grudnia 2017 at 14:32

  Im thankful for the blog post. Really Cool.

 92. Harvey Morgan

  14 grudnia 2017 at 14:46

  F*ckin’ awesome things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra