Kultura i historia

Krwawy odwet. Mord mieszkańców Zielunia

75 lat temu, 6 października 1942 r. w miejscowości Zieluń na Mazowszu, Niemcy dokonali zbrodni na jej dwudziestu mieszkańcach. Był to odwet za brawurową ucieczkę z miejscowego aresztu partyzanta Armii Krajowej.

Podczas II wojny światowej na terenie i okolicach Zielunia działała partyzantka Armii Krajowej. W 1942 r. jeden z partyzantów, Anastazy Kołodziejski ps. „Gromek”, trafił w ręce Niemców, którzy umieścili go w tutejszym areszcie.

Wkrótce Kołodziejski został odbity przez żołnierzy z oddziału Stanisława Maryniaka ps. „Wichura”. Zgodnie ze wcielaną w życie od początku okupacji doktryną o odpowiedzialności zbiorowej Niemcy podjęli decyzję, że za brawurową akcję partyzantów zapłacą mieszkańcy Zielunia.

6 października 1942 r. spędzili na plac w centrum wsi wszystkich mieszkańców, w tym małe dzieci, którzy mieli być świadkami egzekucji. Na miejscu czekały już ofiary z zawieszonymi na szyjach stryczkami. Świadków zmuszono do patrzenia, zabraniając odwracania głów pod groźbą śmierci.

W egzekucji powieszono 20 mężczyzn, ich ciała spoczęły we wspólnej mogile znajdującej się na parafialnym cmentarzu. W centrum wsi, nieopodal kościoła, gdzie miały miejsce te wydarzenia, ustawiono krzyż otoczony dwudziestoma tablicami z nazwiskami ofiar.

Źródło i fot.: historiami.pl
Na zdjęciu: Zbiorowa mogiła ofiar znajdująca się w centrum Zielunia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

63 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra