Z zagranicy

BBC o Różańcu do Granic: Kontrowersyjny dzień modlitw w Polsce mogący zostać odczytany jako poparcie dla rządu dla nieprzyjmowania muzułmańskich imigrantów

 

Dla brytyjskiej stacji BBC polska akcja modlitewna Różaniec do Granic jest „kontrowersyjna”. „Dziesiątki tysięcy ludzi wzięło udział w kontrowersyjnym dniu modlitw w Polsce” napisano w reportażu, jaki ukazał się na należącym do stacji portalu internetowym.

„Katolicy zostali zachęceni, aby udać się w wyznaczone punkty wzdłuż granic kraju, aby odmówić masową modlitwę różańcową za zbawienie Polski i świata” pisał autor artykułu.

„Liderzy kościelni twierdzą, że wydarzenie to miało czysto religijny charakter, jednakże istnieją obawy, że może ono zostać postrzegane jako wsparcie udzielone rządowi odmawiającemu przyjmowania muzułmańskich imigrantów” [sic!] dodał. Przypomniał, że tego dnia chrześcijanie świętują zwycięstwo nad Turkami Ottomańskimi w bitwie morskiej pod Lepanto 1571 roku.

Jednocześnie autor tego skandalicznego artykułu cytuje uczestniczkę ogólnopolskiej modlitwy różańcowej, Halinę Kotarską, która na wspólną modlitwę przybyła, by wyrazić swoją wdzięczność za ocalenie swojego syna, który miał wypadek samochodowy, ale również modliła się o przetrwanie chrześcijaństwa w Europie (co najwyraźniej bardzo wzburzyło komentatora brytyjskiej stacji). – Islam chce zniszczyć Europę – mówiła ona. – Chcą, żebyśmy odwrócili się od chrześcijaństwa – podkreślała.

Reporter BBC, komentując całe wydarzenie, stwierdził, iż „niektórzy księża i komentatorzy kościelni twierdzą, że wydarzenie to można postrzegać jako wsparcie dla rządowej odmowy przyjęcia muzułmańskich migrantów, polityki wspieranej przez większość Polaków”. Przytoczył też dementi organizatorów Różańca do Granic, którzy w rozmowie z BBC wyraźnie powiedzieli, że modlitwa nie była skierowana przeciw nikomu ani przeciw niczemu, natomiast sam wybór granicy jako miejsca modlitwy został dokonany dlatego, że granica symbolizuje pragnienie ogarnięcia modlitwą całego świata.

Artykuł brytyjskiego żurnalisty, mający być relacją z modlitewnego pospolitego ruszenia Polaków, kończy się konstatacją, że „Polska razem z Węgrami i Republiką Czech odmówiła wzięcia udziału w porozumieniu na szczeblu unijnym z 2015 roku odnośnie do relokacji uchodźców z krajów znajdujących się na pierwszej linii migracji, Włoch i Grecji”. „Polskie stanowisko stoi w sprzeczności z Watykanem, jako że papież Franciszek naciskał na większą akceptację dla migrantów podczas swojej wizyty w Polsce” stwierdza autor artykułu, podkreślając, iż „polscy biskupi wezwali rząd do przyjęcia wybranych syryjskich uchodźców, jednakże plan upadł z powodu braku politycznego wsparcia”.

Abstrahując już od tego, że mieszanie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej z polityką świadczy o totalnym braku wyczucia i rozeznania brytyjskiego reportera, warto zauważyć, że informacje o Polsce musiał czerpać wprost z „Gazety Wyborczej”. Nie jest bowiem prawdą, że rząd Beaty Szydło nie chciał przyjąć syryjskich imigrantów i że zabrakło do tego pomysłu wsparcia politycznego. Rząd Beaty Szydło chciał przyjąć tych Syryjczyków, którzy nie mają powiązań z terrorystami i… nie znalazł nawet jednego wśród chętnych udać się do Polski.

Niektóre media, powołując się na Urząd ds. Cudzoziemców podają, że rząd Polski przyjmuje tak uchodźców, jak i imigrantów wraz z rodzinami, i to nie tylko z Syrii, tylko robi to po cichu.

Źródło: BBC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

62 komentarze

62 Komentarzy

 1. panMarek

  7 października 2017 at 23:17

  Z powodu blokady komentarzy na Wolnosc24 na: http://wolnosc24.pl/2017/10/07/niesamowite-nagranie-wlasciciel-drona-zlapal-niewidzialny-bombowiec-b-2-przelatujacy-nisko-nad-miastem-video/#comment-120744

  Przymusowo to zaszczepić Redakcję Wolnosc24 przeciw głupocie.
  Ludzie:
  1. Właściciel drona złapał niewidzialny bombowiec B-2 przelatujący nisko nad miastem – gówno złapał nie B2.
  2. Właściciel drona złapał (wykadrował) niewidzialny bombowiec B-2 przelatujący nisko nad miastem z prędkością na oko 400 – 600 km/h – niech się ktoś puknie w głowę zanim całe odium tego „portalu” spadnie na p. Sommera.
  3. Właściciel drona tak prowadzi kamerę, że nie powstydziliby się najlepsi operatorzy jak Sławomir Idziak.
  Ludzie co Wy wypisujecie. Przecież to wstyd!

  • hansi

   8 października 2017 at 10:07

   Panie Marku, niech se Pan da spokój z tą „Wolnością 24” 🙂
   Tam goowno jest 🙂 Szkoda sobie tam zawracać głowę 🙂
   TU TEŻ co prawda goowno jest – jak na przykład powyższa enuncjacja Pani Wiejak 🙂
   Ale to portal właściwie katolicki i wiadomo przynajmniej, czego można się spodziewać, choć TEŻ nie tak do końca, hej 🙂 Bo goowno w mózgu można ludziom robić na wiele sposobów i na przeróżne tematy 😉 .. No, bo nasadziłem tych „goowien” już kilka sztuk i wystarczy 🙂
   A co do tego „brytyjskiego żurnalisty”, to trudno oczekiwać, żeby oni NIE MIELI swoich „Timmermannsów” i innych „Verhoffstadtów, czy Junckersów 🙂
   Robio, co im Soros każe i za co płaci, więc nad czym się tu podniecać, Pani Anno ? 🙂

   • panda

    8 października 2017 at 11:10

    No cóż , hansi, tak już jest, że pani Anna ,,lubi ”polski rząd.Ja odbieram ją na portalu katolickim jako mało bystrego szpioa, który nawet nie umie ukryć swych groznych preferencji.

  • gazetawarszawska.com

   8 października 2017 at 14:18

   Agenda żydowskiego odrodzenia w Polsce – kongres w berlinie cz.1 napisy PL

  • gazetawarszawska.com

   8 października 2017 at 18:25

   TRIUMF KRZYŻA CZYLI O PRAWDZIE WIARY KSIAG O.HIERONIM SAVONAROLA.

 2. Soplica

  7 października 2017 at 23:18

  A na zachodzie bez zmian, brednie, nicość i szkoda gadać. Natomiast u granic Polski duch modlitwy, żar serc i pełnia nadziei że miliony „zdrowasiek” wyproszą nawrócenie bezbożników, likwidację planów degradujących rolę człowieka do bezmyślnej maszyny … Byłem, widziałem, przeżyłem i będę opowiadał wszem i wobec że Polska nie zatraciła wiary ani swego człowieczeństwa. I mogą sobie „szczekać” różne szczekaczki, ale takie są fakty 🙂

 3. Bużana

  7 października 2017 at 23:42

  :))
  Przestańmy tłumaczyć się zachodowi z tego, co pragniemy robić i co robimy (oni i tak wykrzywią wszystko wg.swoich wyobrażeń)Czy oni się martwią o to, co my o nich myślimy?!
  My przypomnijmy sobie słowa Mickiewicza i uśmiechnijmy się do siebie porozumiewawczo:
  „NASZ Naród jest jak lawa
  z wierzchu zimna, twarda, sucha i plugawa.
  Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi! :))
  Plwajmy na tę skorupę zstąpmy do głębi!

  • hansi

   8 października 2017 at 10:09

   O ! O ! To to ! 🙂
   Taką..miejmy nadzieję…

 4. Moris

  8 października 2017 at 07:50

  Ale BBC nie przeszkadza że we Francji islamiści zajmują ulicę n swoje modły. Hipokryzja l

 5. Prawniczek

  8 października 2017 at 07:51

  1. Modlitwa nie skierowana do Boga jest BLUŹNIERSTWEM i GRZECHEM ŚMIERTELNYM
  2. Poziom opieki psychiatrycznej w Polsce sięgnął dnia skoro mamy milion ludzi nie mających pojęcia co jest nie z tą imprezą 🙁

 6. Marian

  8 października 2017 at 08:01

  „Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.”
  Abp Gądecki próbuje jakoś zaistnieć medialnie. Biedaczek…

  • kwal

   8 października 2017 at 09:07

   Bo Jego Eminencja Gądecki jest żydowskiego pochodzenia…

   • hansi

    8 października 2017 at 10:16

    Żydowskiego pochodzenia – jest także, Panie „kwal” Grzesiu Braun na przykład 🙂
    Ale – i tu się ZGADZAM jednak z Panem „Marianem” – że czerwone berety się podłączyły do spontanicznego ruchu, metodą typowo żydowską…
    Że jeśli nie można zwalczyć i pociągnąć za sobą (w maliny), to trzeba STANĄĆ NA CZELE (jak Bolek – „Solidarności”, wypychając w niebyt Walentynowicz..),
    i zagrać PRZYWÓDCĘ, przy okazji robiąc LANS sobie samemu…
    Że też z tym Gądeckim nikt nie zrobi porządku i go nie uciszy trochę, swołoczy jednej, uzurpującej sobie przewodzenie polskiemu Kościołowi 🙂 ..

    • Lublinianka

     8 października 2017 at 17:47

     Idioto, pan Grzegorz Braun (zwłaszcza dla Ciebie, jest to pan) to wnuk polskiego ziemianina z Kielecczyzny, pana Reklewskiego. Rodzina Braunów jest z pewnością bardziej polska od Twojej, kmiocie, z wyjątkiem stryja, Juliusza Brauna. Wygoogluj sobie, kto napisał pieśn harcerską „Płonie ognisko i szumią knieje”.

     • Marian

      8 października 2017 at 18:48

      Ewa Braun, kochanka Hitlera, to była patriotyczna polska agentka. 😉
      To już wiemy, dlaczego Adolf przerżnął pod Stalingradem. 😛

     • hansi

      9 października 2017 at 11:16

      Szanowna PAAANI „Lublinianko” 🙂
      Po pierwsze – U MNIE, tytułowanie kogoś „Panem” – jest wyrazem „dystansu”, czytaj – POGARDY 🙂
      Nazywanie Grzegorza Brauna „GRZESIEM BRAUNEM” – jest u mnie wyrazem całkowitej AKCEPTACJI i SYMPATII dla tego gościa, który jest dla mnie synonimem POLAKA i Katolika przy okazji.
      I jeszcze człeka rozumnego i odważnego na dodatek, co niestety – rzadko chadza w parze dzisio 🙂
      A że jest przy okazji ŻYDEM – MAŁO mnie wzrusza, akurat w przypadku GRZESIA Brauna 🙂
      PANI „Lublinianko” 🙂 .. BO NIM po prostu JEST ! 🙂
      BEZ względu na to, co wypisuje Judapedia, czy inne „pedie” i Wujek Googel 🙂
      Co absolutnie niczego nie zmienia, że to wspaniały facet 🙂
      ŻYDEM tak samo jest – Paul Simon, Dustin Hoffman, żydówką jest uwielbiana przeze mnie Edytka Geppert z Nowej Rudy, Ania Tretter, Sarah Brightman, czy Sarah MacLachlan. Żydem jest także Andrzej Sikorowski, GrzESIU Turnau i masa (WIĘKSZOŚĆ !..) POLSKICH artystów, których lubię i poważam, jako POLAKÓW…
      PANI „Lublinianko” 😀 ..
      Oczywiście NIE wszystkich, bo i wśród nich – bryluje antypolska swołocz, jak na przykład młody Stuhr, pardon PAN Maciej Stuhr, czy inne PANY Wiktory Zborowskie 🙂
      Oczywiście PONAD nimi (tymi POLSKIMI Żydami) – wystaje, jak latarnia morska – rzeczony GRZESIU Braun 🙂
      Człek wielkiego formatu, który powinien był jednak zostać Prezydentem RP..
      Niestety – w obecnych, ŻYDOWSKICH cyrkumstancjach, tej naszej „coraz bardziej nas otaczającej rzeczywistości (inny Żyd – Kazimierz Rudzki)
      Kreślę się, et cetera –
      KMIOT „hansi” 😀 …

      P.S
      – może mnie zacietrzewienia, żeby nie wylewać dzieci z kąpielami ? 🙂

  • hansi

   8 października 2017 at 10:11

   Zdaje się, że Pan „Marian” nie bardzo jarzy, ossochoozzzi z tą „imprezą”.. 😉
   Takoż – Pan „Prawniczek” 🙂 …

   • Marian

    8 października 2017 at 18:46

    Może i nie jarzę. Jak byłem młodszy to biegałem po takich imprezach z poczuciem, że „tworzę historię” – nie było papieskiej pielgrzymki, gdzie bym nie siedział w zagrodzie dla gojów.
    Ale teraz jakoś patrzę z dystansem na takie spędy… Prawdziwe życie toczy się jakby gdzie indziej.

    • Marian

     8 października 2017 at 18:54

     A propos, @hansi, Twoje dzieci chodzą od czasu do czasu do spowiedzi?

     • mordimer

      9 października 2017 at 10:19

      U lutrów nie ma takiej potrzeby.

     • Marian

      9 października 2017 at 20:40

      Nie ma takiej tradycji, ale potrzeba jest.

    • hansi

     9 października 2017 at 11:41

     Dokładnie…
     „Przeżyyyj tooo saaam !..” to już nie dla nas..
     Bo tak naprawdę – WSZYSTKO jest manipulowane, NAWET TA impreza..
     Służy KOMUŚ i KTOŚ na niej robi lans.. Na przykład Pan Biskup.
     Zarabiając na swój jurgielt, kosztem naiwnych mas ludzkich 🙁
     Co do moich dzieci – to dawno idą swoimi drogami i nic mi do ich spowiedzi.
     Sam – jak mówiłem – NIE JESTEM, ani katolikiem, ani żadnym innym „wiercą”.
     Ani „luteranem”, Panie (głupi, jak widać..) „mordimer” …
     Nie mam dzięki temu OGRANICZEŃ, co pozwala mi widzieć szerzej 🙂
     Nie należę do ŻADNEJ bandy, Panowie 🙂
     I na nikogo nie „oddaję głosu”.
     Woląc mój GŁOS – zachować DLA SIEBIE 🙂
     Pozdrawiam 🙂

     • Soplica

      10 października 2017 at 13:25

      hansi ( nie piszę Pan bo podepczesz mój szacunek ) ty nieograniczony człowieczku ( odpuszczę sobie formy grzecznościowe bo urażony będziesz ) z przyciasnym płatem czołowym. Co chcesz powiedzieć światu że taki „luzak” czy „wielki luzak” i to „bez ograniczeń”? Jakie to wartości? Czym się chwalisz? Tu jesteś „luzak”, tam będziesz się „spinał”. Pomyśl i przestań szpanować na „niezależnego” bo nikt takim nie jest. Nie piszę aby dowalać ale żeby dać do myślenia – może nie dziś, może kiedyś?

 7. ada

  8 października 2017 at 09:34

  „Niektóre media, powołując się na Urząd ds. Cudzoziemców podają, że rząd Polski przyjmuje tak uchodźców, jak i imigrantów wraz z rodzinami, i to nie tylko z Syrii, tylko robi to po cichu.”
  Jest to calkowicie prawdopodobne. W Warszawie stada czarnuchow i innych ciapakow laza, wraz z bachorami i bukami. Sa glosni, agresywni i smierdzacy.

  • Bużana

   8 października 2017 at 11:13

   @ada –
   – twój wpis jeszcze bardziej cuchnie pogardą i prowokacją…aż muszę wodę spuścić…
   Próbujesz przerobić nas – przeciwników przyjmowania muzułmańskich nachodźców w prymitywnych nienawistników?! W nas nie ma nienawiści i pogardy! My widzimy w nich LUDZI I ICH DZIECI! My z rozsądku chcemy bronić naszych rodzin i naszych dzieci!
   Wstrętna jest twoja wypowiedź 🙁

   • Marian

    8 października 2017 at 22:05

    Gdybyś czasem, @Bużana, widziała jak ci „LUDZIE” zachowują się, to może ostrożniej używałabyś słów, „nienawiść, pogarda”.
    Tych ludzi trzeba po prostu wychowywać, tak jak psu trzeba pokazać, kto jest przywódcą stada. Wiem, to przykre, ale to jest skuteczne.

    • Bużana

     9 października 2017 at 19:43

     Nigdy i ŻADNEGO DZIECKA nie nazwę >bachorem<!
     Bezdomnych śmierdzących i brudnych polskich i nie-polskich nieszczęśników też nigdy nie nazwę stadem!
     Ale wiem co chcesz powiedzieć i rozumiem Twoją rację…tylko – NIE JAK PSU!!

     • Marian

      9 października 2017 at 20:54

      @Bużana, jadę sobie autobusem, Warszawa, 7. rano, na przystanku wsiada dwóch arabusów, ok. 20 lat. Siadają na przeciwko siebie i rozmawiają ostentacyjnie na cały głos, tak że słyszy ich pół autobusu. Ale mieli pecha, bo stałem właśnie obok. Wyjąłem telefon i postanowiłem przesłuchać wszystkie dzwonki. Przy piątym, ten z nich, który siedział do mnie plecami wstał i odwrócił się do mnie. Zignorowałem kolesia i włączyłem kolejny dzwonek. Szybko zorientował się, że w tym stadzie nie jest samcem alfa. Usiadł grzecznie i wzorowo dojechał do końcowego przystanku. Pokazałem „jak psu”, gdzie jest jego miejsce. Bez słowa. – Zrozumiał. Dalszych dzwonków ich nie musiałem odsłuchiwać. Nie było takiej potrzeby. 😉

   • hansi

    9 października 2017 at 11:44

    Pani „Ado”…
    Widać, że jeszcze nic nie przycisnęło Pani naprawdę do muru…
    Proszę trochę pobyć wśród ludzi, którymi zalewa nas żyd, żeby zlikwidować nam naszą łacińską cywilizację…
    ZAPEWNIAM, że dość szybko NAUCZY SIĘ PANI nienawiści i pogardy 🙂
    Pogardy i nienawiści, jaką ONI – mają DLA NAS 🙂
    Etap „Refugees welcome !” – się zakończył nawet w Niemczech 🙂 ..

 8. Kowalski

  8 października 2017 at 10:05

  Polacy zobaczyli twarz szatana belzebuba i zwodziciela w Watykanie zwanego Franciszkiem,syna hitlerowca zbieglego po 2 wojnie swiatowej do Argentyny,ktory przeszedl juz oficjalnie na islam burzac chrzecijanstwo w Europie zachodniej,to ze masoneria zdobyla Watykan i usunela legalnego papieza Benedykta swiadczy tylko o upadku koscila rzymsko-katolickiego,ktorego Polacy zastapia swoim polskim kosciolem katolickim bez obcego zwierzchnictwa z zewnatrz,na nic miliardy sorosza i wizja budowy jednej swiatowej religii islamskiej,Krolowa Polski Matka Boska juz obronila Polske przed najazdem obcej wrogiej cywilizacji islamskiej,to dzieki panu Bogu mamy dzisiaj w Polsce Rozaniec bez granic jako fenomen na skale swiatowa jako poczatek odrodzenia jedynie prawdziwej wiary w Boga ,wiary katolickiej ktorego poczatek mamy wlasnie w dniu Matki Boskiej Rozancowej

 9. Antoni

  8 października 2017 at 11:11

  Według Bodasińskiego tak jak przed II wojną światową Polska i Europa „odrzuciły rękę Pana Boga”, tak teraz też ją odrzucają. I tak jak wówczas wojna była tego skutkiem, tak teraz wisi nad nami kolejny koniec Europy, jaką znamy.
  Zaangażowanie Episkopatu w „Różaniec do granic” ma na celu kontrolę, aby akcja i jej uczestnicy nie oderwali się od głównego nurtu Kościoła.
  Hierarchia ma złe doświadczenia z przeszłości – choćby ze schizmą Piotra Natanka, suspendowanego księdza, który zaszył się w małopolskiej Grzechyni i skupił wokół siebie ruch intronizacyjny, który odpłynął bardzo daleko od linii kościelnych władz. Fakt, że z czasem stanowisko Kościoła się zmieniło: jeszcze w 2008 r. Episkopat uważał, że „ogłaszanie Chrystusa Królem Polski jest niewłaściwe i niepotrzebne”, by w 2016 r. przyjąć akt uznania Jezusa jako króla Polski.
  Teraz Episkopat podchwytuje społeczne inicjatywy, naprostowuje je i przytrzymuje. Ruch skupiony wokół „Różańca do granic” pozostaje w bliskiej orbicie Kościoła instytucjonalnego i nie grozi mu schizma. Ale wątpliwości wokół motywacji organizatorów i politycznego pierwiastka akcji są tym mocniejsze, im głośniej mówią oni o zagrożeniu islamem i terroryzmem. Sam przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zapewniał, odpowiadając na wątpliwości na antenie TV Trwam, że akcja „nie jest przeciwko nikomu”.
  „Różańca do granic” Kościół nie mógł pozostawić samemu sobie, bo na starcie wiadomo było, że będzie masowym wydarzeniem. Już organizowana przed rokiem przez Solo Dios Basta akcja „Wielka pokuta” zgromadziła na Jasnej Górze ok. 100 tys. osób. Wówczas organizowano „armię duchową” i „walkę duchową”. Teraz mowa jest o różańcu jako „orężu”. Militarne słownictwo wskazuje na ofensywny charakter akcji – Kościół włączając się w nią, jednocześnie ją TONUJE.
  Organizatorzy prosili Episkopat o wsparcie, otrzymali je, ale na warunkach Kościoła. W intencjach mają więc dziękować i błagać, a nie prowadzić krucjatę mającą zatrzymać ekspansję islamu w Europie.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22475936,warszawa-byla-centrum-prostytucji-rozaniec-do-granic-nie.html

 10. Soplica

  8 października 2017 at 12:05

  Czy ktos z zabierajacych tu glos byl na granicy i modlil sie rozancem?

  • Marian

   8 października 2017 at 18:50

   Nie, ale czasem modlę się w domu. Jak nikt nie widzi.

   • hansi

    9 października 2017 at 11:24

    Ironia nie na miejscu.
    Tu NIE chodziło o pryncypia wiary chrześcijańskiej, lecz o KONKRETNĄ MANIFESTACJĘ , w obronie POLSKI i właśnie WIARY katolickiej..
    Jeśli Pan Marian uważa, że można to manifestować również i w domu, „jak nikt nie widzi” – to jego sprawa… 🙂
    Ogromna rzesza ludzi jednak – była innego zdania, jak widać 🙂
    Owszem – nadstawiamy drugi policzek czasem 🙂 Ale mamy je tylko DWA 🙂
    Możemy je nadstawiać naprzemiennie, żeby równo puchło 🙂
    Ale czasem idziemy, w obronie wiary i na wojnę, czyż nie ? NIE MA o tym w Biblii, Panie Marianie ? 🙂 Tyle razy Polska już szła na wojenkę za wiarę z BISURMANEM, a Historia powtarza się, jak czkawka, jak widać 🙂

    • Marian

     9 października 2017 at 18:22

     Przepraszam, pozwoliłem sobie z tą ironią trochę za bardzo. Rzeczywiście, mało wiem o tej imprezie i organizatorach.
     Są takie modlitwy, które zmieniają bieg historii. Są takie modlitwy, gdy pot spływa albo i krew – jak u Chrystusa w Ogrójcu. Jeśli ON pozwolił siebie widzieć podczas TAKIEJ modlitwy, to dla naszego pouczenia.
     Nie potępiam Inkwizycji, Wypraw Krzyżowych, Lepanto, ani Wiednia. Ważne, aby pieniądz czynu miał pokrycie w złocie osobistej modlitwy. Bo pieniądz bez pokrycie daje inflację.
     Z drugiej strony Polska nigdy nie była podbita ani ograbiona przez muzułmanów, a jedynym krajem, który nie uznał rozbiorów katolickiej Polski była muzułmańska Turcja.
     Pozdrawiam 🙂

     • Bużana

      9 października 2017 at 19:50

      @Marian –
      >pieniądz czynu i złoto modlitwyinflacji<! Broń nas Boże przed inflacją!

  • Bużana

   8 października 2017 at 19:07

   Ja oczywiście byłam!

  • hansi

   9 października 2017 at 11:20

   Ja – niestety NIE ! 🙁
   Zero szans miałem, na taką wycieczkę, dość sporo kilometrów w jedną stronę :(Akurat – zbiegowisko okoliczności, że nie mogłem się urwać i auto zdechło 🙁
   A pojechałbym, pomimo, że nie jestem wierzącym-praktykującym 🙂
   Jak i wielu tam ludzi, którzy z pewnością TEŻ nie są, nawet i katolikami, a jednak pojechali i stanęli z innymi, na granicy Polski, w obronie jej granic.
   A NIE z powodów, o jakich bredził agent komuchów – Pan Gądecki…

 11. Art

  8 października 2017 at 12:23

  Właśnie.Chyba nikt.Ja byłem w kościele,było chyba z 7 osób.

 12. MOTYL35

  8 października 2017 at 15:11

  PIĘKNA WSPANIAŁA INICJATYWA. KONIECZNIE W PRZYSZŁYM ROKU NALEŻAŁOBY POWTÓRZYĆ Z JESZCZE WIĘKASZA FREKWENCJĄ. Byłem w Warszawie w kościele pełnym kilka tysięcy ludzi.

 13. Nice blog here! Also your site loads up very fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 14. Soplica

  8 października 2017 at 21:25

  Powiem tak: niech żałuje ten co nie był. Ja pojechałem 200 km , zastałem grupę ludzi (ogromną) która wiedziała po co tu przyjechała i jakie jest przesłanie tego zgromadzenia. Spotkałem księży którzy „nie wydziwiali” ale włączyli się w ton modlitwy. Według mnie historia będzie się odwoływać do tego wydarzenia i cieszę się że moją cząstka tam jest. Bo wydziwiać każdy potrafi ale wsiąść w samochód poświęcić dzień i modlić się za pokój i Polskę to już przerasta wielu … 🙁 Przesłanie tej modlitwy było tłumaczone we wstępie tego spotkania. Media są daaaalekie od sedna i plotą bzdury jak mało kto. Matka Boża na pewno wysłuchuje próśb. A jaka będzie odpowiedź? To zobaczymy … :))))

 15. Jasiek

  8 października 2017 at 21:26

  Poland 7 Oct, 2017: Różaniec do Granic – Ave Maria (Bach-Gounod) by Dajos Béla
  https://youtu.be/ZLkWD4gNbSY?t=6

 16. Read More Here

  9 października 2017 at 02:54

  Rising Medical Marijuana Card Physician / Cultivation License.
  Whereas two consecutive rainy seasons with a lot greater than normal incidence of scab have made it troublesome for growers, the increased scab has provided a possibility
  for higher evaluation of pecan picks for resistance to this devastating disease.
  For Calendar Years 2008 through 2014, diesel stays a inexpensive gasoline choice than propane for mint distillation, even when factoring in the effect of
  the preference. It’s because they would likely be buying their natural gasoline from a utility.
  It is because natural fuel delivered by a utility isn’t topic to sales or use tax.

  We’ve got expanded the idea of Greatest Administration Practice past the recommended best spray practices to include Integrated Pest Administration (IPM) practices reminiscent of pest and illness growth fashions,
  pheromone mating disruption, and chemical options to OP insecticides.

  The nuts of Pawnee are highly valued due to the early harvest date, about Sept.

  Estimated 2015-17 Direct Beneficiary Savings for Mint Grower
  Gasoline Gross sales and Use Tax Exemption. Nonetheless, the California Supreme Courtroom
  ruled that these numbers are arbitrary and a patient can grow an amount that meets their medical marijuana necessities but no more.

  Unfortunately the answer is often no”
  as a result of these medical doctors do not know their rights and the fact that they’ve absolute authorized safety.
  Copper and lime sulfur sprays can reduce the amount of moss in the timber.
  Training medicine for the reason that mid-2000s,
  he initially got here across the medical hashish subject when his sufferers started asking him about
  its utilization.

  You might schedule a time that works greatest for you, or join with considered one of our doctors instantly.

  Data reported by the mint distillers utilizing this
  desire shouldn’t be disclosable; and. The Legislature exempted biodiesel used in agricultural manufacturing from gross sales
  and use tax. If the nitrogen is utilized in a 1 to 2 foot band
  below the drip line, you should utilize 20-30% less nitrogen. After looking at hundreds of timber in Georgia and Alabama,
  many in unsprayed conditions in heavy scab stress, I still can not find any scab on Lakota.

  Kernels are somewhat dark and infrequently, like Pawnee, have ugly
  darkish kernel markings.

  Use solely the 2,4-D amine formulations which have a label
  for sucker control on hazelnuts (Saber or OrchardMaster).
  That’s what growers can count on when their seed supplier provides an Optimum Seeding Rate suggestion utilizing the ConnectIN System.
  A gross sales and use tax exemption for purchases of propane or
  pure fuel used by mint growers to distill mint on a farm.

  I’ll group the cultivars into 4 categories of scab resistance, based on observations in our experiments as well as observations from other researchers.
  Sumner is a productive cultivar with good kernel high quality, excessive and consistent yields, large nuts, and good scab resistance.

  We recommend 7 cultivars that have exhibited wonderful scab resistance.
  The Fee also recommends that we clearly separate the roles of
  the FNC and the State to avoid the erosion of the social cloth of coffee communities (suggestion #6).
  When you face the job of reducing tree top selected a level that you simply need to bring the
  tree down to. In most overgrown orchards you’ll be cutting off about 10-15
  toes in peak. We are going to take these recommendations, and we can follow them exactly or we are
  able to discard them all and do one thing fully totally different,”
  mentioned Commissioner England.

  We listing cultivars we suggest by present observations of scab resistance class (Desk 1).
  Additional characteristics of beneficial cultivars are listed in Table 2.
  A hop farmer addresses the board of commissioners to ask how the county plans
  to delineate between the odor emitted by hops and that emitted by cannabis.
  is the most dependable on-line resource to find cannabis storefronts, doctors and offers.
  If the tax choice were terminated, mint growers with mint stills would pay sales or use tax on propane when the fuel is
  used to distill mint on a farm. Mint growers using pure fuel to fuel their mint
  stills are generally not receiving profit from the choice;
  and.

  In accordance with the research authors, removing of fruit from individual
  shoots on on-crop trees in June or July had no impact on the variety of flowers contributed by guardian (present spring) shoots to return bloom, however increased whole flower quantity four-fold as a result
  of summer/fall shoot quantity increased greater than eight-fold.
  JLARC workers don’t assert whether or not there is a causal relationship between this
  consequence and the tax preference. One other recommendation deals
  with the FNC’s business exercise (recommendation #7). Stop Buying Bogus Growers’ Licenses
  from Shady Docs! Present Optimum Seeding
  Charge suggestions to growers for better outcomes.

  ABC is also planning to speed up analysis by means of its Accelerated Innovation Management (PURPOSE) program,
  to ensure growers have all the instruments accessible
  to cope with a altering California agriculture environment.
  Currently Invoice SB420 states that a normal affected person can grow up to 6 mature hashish plants or 12 immature marijuana clones.
  It is also recommended throughout the Southeast for those
  wanting a highly scab resistant cultivar with a really early
  harvest date in mid-to-late September. Timber more than three years outdated could well begin exhibiting
  a response to boron. JLARC staff review of graphic offered by Washington Mint Growers Affiliation.

  Medical marijuana is often beneficial by a
  licensed 420 doctors for a debilitating or life-threatening
  medical condition or symptoms. They shared their aim of productizing the technology
  into an internet-based service to deliver on-demand nitrogen recommendations for corn growers and agronomists.
  The foregone sales tax for these reported sales is well
  under JLARC employees’s estimated beneficiary financial savings for
  propane utilized by mint growers (see tab on Income and Financial
  Impacts). Via outreach and education efforts, the BMP Project will allow growers to make well informed selections concerning the implementation of recommended
  pesticide management practices.

  A recommendation is a crucial doc to legally
  purchase hashish in a state that enables for legal medical cannabis use.

  Permit to Expire: As scheduled on July 1, 2017, because it
  is seemingly not providing sufficient of an incentive for mint
  growers to convert the remaining six stills from diesel fuel to cleaner fuels.
  Our licensed mmj doctors adhere to California Medical Marijuana Legislation – Proposition 215 and Statute SB420.
  Source: JLARC staff analysis of USDA 2014 mint production information, data on gasoline use from Washington Mint Growers Association, estimated development utilizing Economic and Revenue Forecast Council IHS forecast for power development for Fiscal Years 2016 and 2017.

  Indirect beneficiaries of the desire may be mint growers who do not own stills and who contract with different growers to distill their mint.
  Supply: JLARC staff evaluation of Power Info Administration BTU
  conversion knowledge and historic costs paid for fuel on farms from Washington 2014 and 2015
  Agricultural Bulletins. Quality is attested by the truth that
  this cultivar was the State Champion Native” at the Texas Pecan Show in 1991.

  Your objective in a rotational pruning program
  is to reduce the fruiting wooden by half on the trees that you simply prune.

  This permits our sufferers to make use of their advice
  at ANY time, wherever throughout your state.

  Andy Clough discovered a tree in Pierce County, Georgia, that he thought
  was a seedling. Authorized hashish sales in the United States
  jumped 17 percent, to $5.four billion, in 2015 and are expected to develop by
  25 % this year, to $6.7 billion. It has the excellence of being the only cultivar that we’ve evaluated for many years that has by no means had
  a single scab lesion. Mint growers don’t pay sales or use tax for propane and natural fuel purchased and used for
  mint distillation on a farm. Several Different Tax Preferences Out there
  to Mint Growers. We use the latest technologies to supply superior California Medical Marijuana ID Cards.

  The Legislature famous that on-farm diesel gasoline was already exempt from gross sales and use tax and that the preference would prolong this therapy
  to propane and natural fuel. Mint distillers utilizing natural gasoline aren’t receiving profit from the desire.
  Potassium required could range from 6 to 10 lb.

  per tree banded on the drip line. The Handbook is intended to provide a sensible guide to implementing finest management practices for
  pesticide use for tree fruit growers within the
  Hood River Valley and elsewhere. Whether you name it weed, pot, marijuana, cannabis, sinsemilla,
  skunk or one thing else. Later other timber with related characteristics surfaced,
  and these bushes have been thought to be USDA choice 1963-sixteen-182, a Mohawk x Starking
  Hardy Large cross, a full sib of Pawnee.

  Chemical registrations change, so growers should test for the PNW Weed Administration Handbook for the newest recommendations.
  This cultivar was chosen for analysis by Bill
  Goff about 1990, after a suggestion from Baldwin County pecan grower Stanley Zinner.
  Nonetheless, complete floral depth for on-crop bushes with
  fruit eliminated in December was decrease than that
  of off-crop timber because the late removal of fruit lowered variety
  of summer/fall shoots. The Nitrogen Calculator, Irrigation Calculator and Mapping Device can be found on the
  California Almond Sustainability Program (CASP) web site, As soon as there, take the time
  to fill out some of the CASP modules, that are being used to show the sustainability of the California almond industry.

  As a substitute of truly going to a medical marijuana doctor
  in person and undergoing the dreadful means of being in a health care provider’s
  workplace, you may skip all of it. Washington exempts
  diesel used on farms (reviewed by JLARC in 2015) and exempts
  natural gas and propane used solely to distill mint on a farm from gross
  sales and use taxes. Cowl 2016 Mid-Atlantic Industrial Vegetable Manufacturing Recommendations.
  Among the many many cultivars in this category, we recommend
  five: Caddo, Creek, Zinner, Apalachee, and Kiowa. It is not doable to exactly measure the quantity
  of influence to air quality from the mint distillers changing their stills to cleaner fuels.

  High Mint Producing States Usually Exempt Fuels Used to Distill Mint.
  Lakota is kind of precocious, and has more nuts on young timber than all cultivars in our test except Creek thus far.
  Along with this, Lakota has distinctive quality,
  with normally vibrant kernels, better than Pawnee, again in line with Invoice Reid.
  Sadly there are quite a lot of these shady medical doctors benefiting
  from unknowing patients and exploiting the exemption to promote so-called grower’s licenses implying sufferers might promote their surplus hashish
  when they may not. Tax-Exempt Propane Gross sales to Mint Growers by Gasoline
  Sellers Appears Beneath-Reported.

  The Mapping Tool and Nitrogen Calculator are built-in so the
  knowledge doesn’t should be entered twice. Related cultivars to Elliott and Stuart actually
  exist, we just have to topic the take a look at choices
  to heavy sufficient scab strain initially from multiple strains in lots of
  areas to establish which ones they’re. Sweeping is the first course of which ought
  to clean the tree row with air blast or mechanical fingers and deposit
  the nuts in a slender windrow in the heart of the row. The Legislature established
  this choice to supply an incentive for mint
  growers to transition from using diesel to cleaner
  fuels for distilling mint.

  More often than not if your getting a medical marijuana card as a affected person you have a restrict of 12 vegetation by yourself, that is what my good
  friend who got his card in california was told when he received it, and I
  know that here in Rhode Island the restrict for a patient rising their very own is
  12 crops as well. A harvesting machine follows which lifts and separates
  the nuts from the leaves, twigs, and so on. With some cultivars, like Elliott, scab incidence has been minor for decades.
  The nitrogen and phosphate fertilizers recommendations within the United States have not modified for forty years,” Franzen mentioned.

  Next, we’ll talk about cultivars with good scab resistance, which
  might be grown with a minimal fungicide spray program. Common pruning helps to reinvigorate that tree for years
  to return. A group member expresses frustration with the lack
  of regulation on marijuana develop operation in Chelan County at a gathering
  held on March 1, 2017. One other drawback is that Lakota produces solely a medium-sized nut,
  about 56 nuts per pound in our early evaluations , with
  considerable variation in measurement of nuts even on the identical tree.
  In line with Monsanto’s latest advice information, when utilizing a clear liquid N-P-Okay foliar fertilizer (Growers) with Roundup ® Ultra it
  is best to make use of a clean ammonium sulfate as a part
  of the spray mixture. http://globallineprojects.com/index.php/component/k2/itemlist/user/508065

 17. insportzknox.com.au

  9 października 2017 at 04:17

  A new California startup makes it doable to electronically obtain a state-issued Marijuana ID for $25.
  After submitting your paperwork, your county has 30 days to confirm your utility, though it could take less than this.

  MMICs are legitimate for one year earlier than they need
  to be renewed. Whether or not or not you’ll want
  a new doctor’s suggestion is determined by how
  lengthy the unique doc was legitimate for. A.
  Generally, dispensaries in California will not settle
  for a medical marijuana card from another state. The good news is, in case you’re
  traveling, your California medical marijuana suggestion or card must be legitimate in Arizona,
  Montana, Rhode Island, and Michigan. Federal officers have said they will not go
  after particular person sufferers nevertheless, so
  you should be advantageous unless you are on federal park
  or forest land.

  This is the official documentation needed with a purpose to legally purchase medical cannabis and defend you from persecution by regulation enforcement in the state of
  California. That is called the Medical Marijuana Identification Card Program and it is
  a fully voluntary authorities program. This authorities program assigns and
  registers a affected person’s ID # to the
  California Division of Public Well being database and permits
  for both dispensaries and law enforcement to easily lookup
  a patient and verify their paperwork. However don’t worry, through the use of sure on-line 420 evaluations
  services (we’ll recommend one quickly) that keeps your info completely confidential, you possibly can still
  acquire entry to dispensaries and safety from legislation enforcement,
  but beneath complete privacy.

  After you have your doctor’s advice you’ll be able to legally grow, consume & possess your drugs beneath California
  State Law Prop 215 A doctor can write a suggestion for any situation for which cannabis
  supplies aid. A- California law states you should have
  a recommendation for the medicinal use of hashish from a licensed physician.
  A- At 4th street Medical we’re devoted to assembly the needs of
  our sufferers, we provide online patient verification 24 hours a day
  seven days every week 12 months a yr. If you choose
  to be verified by telephone our offices are open 6
  days a week Mon & Fri 12:00 pm – 7:00 pm, Tue – Sat 12 pm-5 pm.

  If a patient passes analysis, they will have to pay a payment, around $a hundred
  or extra, and wait a number of days before receiving their
  card in the mail. EazeMD gives a new system that founder
  Keith McCarty says will streamline the process and help patients acquire their medicinal
  marijuana cards in a authorized and extra environment friendly
  approach. Upon passing an evaluation licensed by a licensed doctor — which
  requires patients to present valid medical information — EazeMD prescribes a state-issued cannabis identification card electronically,
  which is accessible at a cost of $25. After the
  card is issued by EazeMD, patients are then transferred to the Eaze platform the
  place they are able to order their medicine and make the most of their delivery service, which has an estimated 15-minute delivery price.

  The law clearly states that not only is the doctor
  required to have their medical license renewed and current,
  but the clinic where sufferers are being seen can also be required to have renewed and present
  factious name allow. It is in opposition to California law, for lay folks (I.e.

  unlicensed persons) to operate, own, management, a medical clinic.
  The law clearly states that the medical clinic must be organized as
  a Professional California Corporation which may only be obtained from the State of California by a licensed
  doctor. As required by California regulation Proposition 215
  & SB 420 it is your authorized duty to verify every advice for every
  patient previous to allowing that patient entry into your dispensary.

  A. If you’re a licensed doctor and surgeon, practising beneath a fictitious, false or assumed identify in any public communication,
  commercial, signal or announcement. Iv. Moreover, all recommendations which might be issued by unlawful and unlicensed medical marijuana clinics shall be revoked with out notice.
  In closing, suggestions issued by unlicensed/illegal medical marijuana
  clinics are invalid and will likely be revoked.
  It is estimated that over one hundred,000 sufferers within the State of California have been issued
  suggestions by illegal and unlicensed medical marijuana clinics.
  For additional questions, call the State of California Medical Board Licensing
  Program at (916) 263- 2382 or (800) 633-2322.

  All a patient has to do is add their present medical documents,
  then have a quick face-to-face video chat with a licensed physician. After
  a speedy analysis, they’re going to have their hashish recommendation fully renewed and
  mailed out the same day (along with a brief PDF copy which
  becomes available immediately by way of email).
  There are still places to go out and see a licensed medical marijuana physician in all main cities in California.
  Medical Marijuana Renewal San Diego – San Diego 420
  Evaluations. With nearly five stars on Yelp , and some sufferers even particularly talking about speedy renewals,
  if you can’t get your medical marijuana card renewal on-line, opinions
  say that this is the place to go.

  Lower than an hour later, I obtained a Recommendation letter in my inbox.
  I am no genius with computer systems, however it was within my
  pay grade to get a marijuana recommendation for my arthritis using 420EvaluationsOnline.
  Simply received my recommendation from 420EvaluationsOnline
  right this moment, I wish all the things was this straightforward.
  Now I know why my friend said 420EvaluationsOnline is the most effective.
  I helped my buddy who is almost mind-dead with computer systems get a Marijuana advice
  with 420EvaluationsOnline. I acquired my recommendation online this December, they’re fast, easy and low-cost, Merry Christmas and Completely satisfied
  New Year to all at 420EvaluationsOnline.

  It took like 12 minutes to get recommended at 420EvaluationsOnline.
  Getting a Marijuana ID card and recommendation on-line is the only
  strategy to go. Using 420EvaluationsOnline was approach, manner easier than going to an iffy clinic.
  I lost my MMJ ID card, so I contacted 420EvaluationsOnline
  on their chat-line, no issues, they mailed me one other one
  immediately. By the time I drank half a big espresso, I had filled out the net kind for authorized
  Medical Marijuana, and just like that, my official documents were delivered a couple of days later.
  Earlier than I used 420EvaluationsOnline, I read plenty of their health and analysis articles first.

  OFTEN ASKED QUESTIONS ABOUT ON-LINE 420 EVALUATIONS.
  The net 420 analysis service is powered by Heally. Heally supplies a fast,
  protected, and safe platform to instantly meet with a 420 doctor on-line
  and receive a medical marijuana recommendation immiediately by e-mail.
  You don’t have to make an appointment nor do you
  have to travel or name anyone. On-line licensed hashish medical doctors
  can be found from 9AM – 10PM to judge and approve your
  application. Any illness listed beneath that benefits from
  medical marijuana use and has been recommended and deemed acceptable by a licensed California doctor.

  In an effort to qualify for medical marijuana, you could have a medical condition that
  is on your state’s record of qualifying medical marijuana situations.

  NuggMD mails cards the same day as approval, guaranteeing minimal wait time; a digital model is
  out there immediately. California, board-licensed docs will reply
  quickly to any questions or concerns you might need about utilizing hashish or the process of
  obtaining a medical marijuana card. Once accredited for
  a cannabis card through NuggMD, members can instantly begin ordering medical marijuana
  and other ganja products from hundreds of California
  dispensaries, all by means of their person-friendly platform,
  Nugg. This unique characteristic of NuggMD permits members to seek out and charge dispensaries, earn particular
  reductions, study new products, read the Nugg blog and even order
  home deliveries.

  is the most reliable online useful resource to find cannabis storefronts,
  medical doctors and offers. Please bring a sound California state
  identification card or driver’s license with you.

  When you had a suggestion from this office in the past then you definitely do not need to bring your suggestion with you as a result of we are able
  to find you by your name in our system. A letter of advice is valid will
  depend on the physician endorsement. Sufferers and their caregivers are permitted to legally use, have, and develop
  hashish for medical purposes. The law additionally protects not-for-profit
  collective and cooperative grow operations and permits major caregivers to be reimbursed for the prices of their providers.

  Our licensed 420 physicians will explain your choices intimately about getting your medical
  hashish license. If you’re in search of the medical marijuana physician who can be
  compassionate and sympathetic to your wants and will really
  hearken to what it’s a must to say, MMJ Physician is the best choice for acquiring your medical marijuana card ( medical cannabis
  license in San Jose and San Francisco ). While you become a medical marijuana
  affected person with us, you will obtain knowledgeable marijuana advice letter from
  our MMJ Doctor and a cannabis card that may assist you
  to Legally use marijuana in California. San Jose Office Oficina
  San José 11am – 7pm Walk ins welcome 7 days per week mmjdoctorsj@ 36 S 1st St, San Jose, CA 95113 Special :
  Protection + ID 50% OFF.

  PureCannMD has a team of California licensed docs who’re compassionate towards California medical cannabis sufferers.
  Receive a medical hashish analysis for your California medical cannabis card
  advice on-line! Make an appointment on-line at the moment – life is brief,
  no one is guaranteed tomorrow! Our licensed physicians
  will clarify your choices in detail about getting your medical cannabis card.
  In case you are not accepted after your evaluation – your visit is free
  of charge. MMJRecs is a quick and secure method to apply for
  a medical hashish card. We’re a a hundred% on-line telemedicine platform connecting medical cannabis sufferers with knowledgeable, compassionate MMJ Medical doctors for medical marijuana recommendations.

  Possessing this doc additionally protects you from unjust
  legal prosecution for the possession (see your county’s local
  possession limits), transportation, or personal consumption of medical hashish.
  Not only can sufferers suffering from critical
  medical sicknesses and conditions equivalent to
  AIDS, most cancers, and gastrointestinal problems reap the benefits of the
  medical potential and advantages of hashish use,
  people who are also experiencing pain and discomfort from ailments that may be relieved by hashish
  can be issued a advice as well. There’s no particular illness that a affected person is required to be recognized with to be able to request a recommendation.

  The document can also be despatched to you via e-mail in PDF format, so it may be printed out for speedy use or used to order delivery
  on-line by means of (which is recommended). If you want to take the extra step, for an additional $20, you even have the choice of
  getting your official Prop 215 license ID card on-line.
  The cardboard also consists of the physician’s signature
  and official authorities seal that is required as a
  way to be legally recognized. NuggMD’s on-line service encompasses
  every part it’s essential to gain access to the hashish
  business, so irrespective of if you’re a primary time affected person or a
  cannabis vet, you’ll be able to hop on-line and reap the benefits of their
  fast and convenient evaluation, suggestion, renewal, and card issuing
  services. http://insportzknox.com.au/UserProfile/tabid/61/userId/3890900/Default.aspx

 18. falcoinvictus.com.br

  9 października 2017 at 06:08

  Physician seeks to open Venice medical marijuana clinic in January.
  State law stipulates there can only be 60 precise marijuana dispensaries throughout Illinois and
  the placement of the place they will be distributed
  continues to be unknown. Physicians should complete an eight-hour course and examination every two years to order medical marijuana, Dorn said, adding that they will need
  to have a full medical license and be in good standing with the state of
  Florida. However, a medical marijuana card is available through
  our clinic for $20. To be able to qualify for medical cannabis, patients must
  undergo from or present indicators of most cancers,
  or a chronic sickness inflicting seizures or muscle spasms.

  Legally Buy Marijuana In The State Of California.
  Sadly, not all clinics offering medical marijuana certifications are sincere or have your
  finest interest in mind. The answer is a powerful yes, and quite a few different media sites and brands
  have already reported on tips on how to get a medical marijuana
  card in 2017 now that Prop 64 has handed.. There are just a few different reasons for this – the primary
  being that California legislators and the authorized medical marijuana
  trade are working now to integrate the 2 methods
  – but it surely’s probably that you won’t have the ability to go
  into an precise dispensary and purchase authorized recreational marijuana
  till sometime in 2018, and even 2019.

  Many worry that is all just a solution to get round federal law,
  and that the drug will end up in the arms of leisure pot makes use of.
  I imply, I’m a child of the 60’s but I by no means smoked
  marijuana,” said Dr. Kamajian. If you happen to live in a state with medical marijuana legal guidelines,
  the first step in changing into a legitimate affected person is
  to get your doctor suggestion or authorization. There are
  actually dangers and aspect-results to consuming marijuana however they are more gentle than these of most pharmaceuticals.
  After your examination, our doctor will fastidiously evaluation your individual conditions
  and any illnesses to determine if they qualify for medical marijuana (hashish) treatment
  beneath California law.

  Greenview is situated at 3801 Atrisco Drive NW, Albuquerque,
  NM. Name to schedule your appointment right this moment by simply giving us a call at 505-990-3978.
  CHAT Consultants can be found to reply questions – about misplaced documents, renewals,
  substitute playing cards or what have you ever. Trulieve
  CEO Kim Rivers says it has been a long time coming.
  The modification supporters are relying on those of us who are compassionate and who want to assist
  the very sick, to disregard the very actual negative consequences
  of legalization. Not everyone needs to have anything to do with medical marijuana, even shut
  by,” said Dorn, who’s renting space from the owner of A1A Pharmacy.

  After an entire examination and evaluation of written documentation at
  our medical marijuana clinic, our doctor can decide
  your suitability for the MMMP Card. Nevertheless, because prescriptions cap
  at a forty five-day limit, he stated some patients’
  prescriptions run out before the product can reach them.

  Rivers said dispensary workers were employed and skilled domestically and the dispensary’s objective
  was to integrate into and be an asset in the neighborhood.
  Marijuana could be an effective medicine in some circumstances for treating pain, nausea, muscle spasms
  and other circumstances, but the drug that’s wafting into the mainstream isn’t innocent, and
  extra research is required, the nation’s prime scientists concluded in a landmark report released Thursday.

  I renewed my Suggestion with MMJDOCTORONLINE online out of state.
  I’m simply so hoping to get some aid, because I like to be
  an energetic person and I don’t like to sit with my legs up,” Fullerton mentioned.
  The affected person can then go to any dispensary to pick up the order.
  The Compassionate Care Clinic of America in Orange Park opened its doors last month to offer patients interested in medical marijuana some consolation when embarking
  on their first steps to a medical marijuana prescription – finding a health care provider who can suggest it.
  Docs must also register with the workplace, pending a completion of the continuing
  education course.

  The dispensary will be open from 10:30 a.m. to 6:30 p.m. on weekdays and from 10
  a.m. to four p.m. on Saturdays. Knox Medical, a Winter Garden-based company, was permitted
  by the Florida Division of Health to initially sell non-euphoric medical cannabis merchandise which
  can be low in tetrahydrocannabinol, also called THC, at its places.
  He is obtained training on the use botanicals, together
  with low-grade marijuana, for treating the
  ache his sufferers have. Along with compassion and encouragement,
  a patient will obtain a bodily evaluation,
  a heart-to-heart dialogue about hashish as a treatment
  choice, and a consultation about its proper use.

  Our employees and Medical Marijuana Docs are very educated about
  your complete registry process. San Jose Workplace Oficina San José 11am – 7pm Stroll ins welcome 7 days
  a week mmjdoctorsj@ 36 S 1st St, San Jose, CA 95113 Special :
  Protection + ID 50% OFF. Marijuana advocates who helped push for
  medical marijuana are now focusing their efforts on a invoice that might make Delaware
  the ninth state in the nation to legalize the use
  and sale of marijuana to anyone older than 21.
  Using MMJDOCTORONLINE was method easier than going to the clinic.
  They examine Massachusetts legislation, maintain updated on insurance policies, and advocate for the civil rights and
  health of Bay State residents.

  Dr. Gregory Sonn, who operates the Ioana Cannabis Clinic
  in Lee County, examines Kristine Fullerton, 61,
  who’s in search of medical marijuana to treat pain associated to her
  a number of sclerosis. Dr. Barry Gordon, the clinic’s owner and sole practitioner,
  was a longtime ER doctor in Ohio and, most recently, was in semi-retirement doing
  tattoo removals. For patients that meet the state of
  Florida standards, we will enter an order in the Office of Compassionate Use registry for medication to be disbursed from the licensed dispensary of your selection. To
  suggest or order the drug for a affected person, medical doctors will need to have a 3 month
  history with the affected person, plus take an eight hour course adopted by
  an examination.

  One big cause: patients should set up at the
  very least a 90-day relationship with a physician licensed to order
  cannabis earlier than they might buy it. The physician was fabulous and the staff was very pleasant, I
  will suggest this clinic to many. Malie Hashish Clinic
  is proud to be the first Nurse Practitioner owned and operated well being
  clinic in the Hawaiian Islands, devoted to offering peace and relief through medical cannabis certifications
  for their patients. First established on the Venice Boardwalk
  in 2009, Dr. Barke and staff have earned a popularity as most trusted docs within the West LA area.
  Pleasant people, fast service, and educated docs.

  My ID card and docs came within the mail three days later.
  On this method we counteract the pressures in society that condone
  and promote drug and alcohol use and abuse. Sufferers have
  to be approved by a licensed cannabis doctor that may provide documentation describing the prognosis
  for a New York State qualifying condition.
  Lewes resident Mike Smith heads into First State Compassion Middle South,
  the new medical marijuana dispensary in Sussex County. It took me 10 minutes to do everything online and I received my recommendation and card within the mail in a few days.
  Heally means that you can have a safe and secure place to retailer your private health record and see a
  doctor inside minutes.

  A two-automobile crash in Plant City left a driver dead and two of his
  passengers significantly injured on Saturday. Whether or not
  you are a primary time patient, or just trying to renew your cannabis card, Tetra Well being Facilities is your best choice for
  a medical marijuana evaluations. Rising Medical Marijuana Card Doctor and the Studio Metropolis Easy Clinic in Valley Village also moved across the street to the simply
  accessible Starbucks shopping heart. Medical Cannabis
  in California has gotten easier at the Hollywood Simple Clinic, Studio City
  Simple Clinic and San Francisco. The Healing Clinic is a full service Medical Marijuana Affected
  person Advocacy center.

  Dr. Donald Tashkin, Emeritus Professor of Drugs &
  Medical Director of the Pulmonary Function Laboratory
  at UCLA has reported that chronic marijuana people who smoke have
  a lower threat of lung most cancers, followed by the group of power hashish and tobacco smokers, then non-people who smoke, and
  of course tobacco solely smokers had been last with the best threat for lung cancer.
  Trulieve dispensary says it will open next week and start gross sales, turning into the primary dispensary in the state of Florida to open its doorways.
  The The right way to Start a Medical Marijuana Clinic will
  offer you all the crucial steps and knowledge that you just
  want with a purpose to launch what you are promoting.

  The amendment goes on to say, or for other conditions.”
  What are other circumstances?” Situations
  like: My again hurts,” I can’t sleep at evening,” or
  I have some stress in my life.” With a loophole like
  this, there’s no restrict to who will probably be eligible to smoke pot.
  Our medical cannabis medical doctors train our patients about
  the advantages of natural food, exercise and pure medicine as a complement to present medical care.
  At present, veterans in Tampa Bay should exit of the community to a civilian physician for a MMJ advice because the Veterans Administration is still
  reviewing information. Dr. Kalter is compassionate and respectful
  of his sufferers privacy.

  Dorn is among the founders of Medical Marijuana Treatment Clinics of Florida, which lately
  opened an office in Ponte Vedra Seashore. Though we cannot supply authorized advice, our physician has
  verified with a prominent legal professional in medical marijuana that
  you could see our doctor and be legally protected no matter when you’ve got a out of state drivers license, a US passport
  or any country’s passport. This persistent degenerative
  situation within the central nervous system may cause muscular weakness, irritation, and even a lack of motor management in its victims, and over time they will become permanently disabled and even die from the illness.

  Beloved it, lived next door to San Mateo workplace and popped
  in, saw a wonderful doctor on video from Fresno after which got my card
  and stamped letter (you need stamped for San Jose) in minutes.

  It’s a problem he mentioned is deeply personal to him, as Kingsley himself is a medical hashish affected person. Bostwick JM.

  Using cannabis for administration of continual ache. With medical marijuana ,
  your physician can prescribe with confidence, as medical marijuana (a.k.a.
  MMJ”) causes no adversarial effects when used as a ache aid therapy.
  The lobby of 3C Compassionate Care Center will only be accessible
  to patients who’ve a medical marijuana card.

  Knox opened its first dispensary within the state less than two
  weeks in the past in Gainesville and is planning to open one other quickly in Tallahassee, followed by a number of more.
  Our clinic’s philosophy is that it ought to be reasonably priced, simple and accessible to receive medical marijuana evaluations for medical marijuana cards As a clinic
  that practices holistic medicine and the comprehensive treatment
  of nearly any ailment, we now have seen first-hand the power of medical marijuana
  for circumstances from which it could be in any other case tough to seek out reduction. At present, docs prescribe medicinal hashish as a therapy for points equivalent to sleeping
  issues, aches and pains, and eating circumstances associated to other medical
  remedies like chemotherapy. http://falcoinvictus.com.br/forum/member.php?u=15902-IDKClayton

 19. Find Out More

  9 października 2017 at 08:06

  Please find here above an inventory of casino games
  with the biggest and finest casino jackpots. The most popular reside
  on line casino games right here include reside baccarat, reside blackjack and live roulette – all hugely
  well-liked dwell casino games that are out there 24-7 so that you can get
  pleasure from both as online live casino and mobile stay casino
  games. Amazon’s objective to own the web grocery area by fast
  deliveries and a straightforward-to-use mobile software and web site could give it a big leg-up, however the firm faces
  quite a lot of challenges that underscore the difficulties that online corporations face in actual-world retail.
  In the intervening time, Amazon’s ambitions in the on-line grocery space with AmazonFresh is proscribed to a few markets – Los Angeles,
  San Francisco and Seattle.

  At the same time that mobile is facilitating among the growth in the on-line grocery house, there’s still a giant, comparatively untapped alternative for grocers
  to improve the in-retailer experience. Just like the online grocery house, there are a plethora of branded and third-social gathering in-store apps, all of which provide shoppers something different.
  Branded apps could make a robust play with the loyalty applications, but few
  entrepreneurs are actually leveraging these sorts of apps
  with customized features, per Karen Tanzini, professor of food and advertising and marketing on the Haub School of Enterprise at St.
  Joseph’s College , Philadelphia.

  Preserve gambling protected and fun by understanding how
  the video games work and what the chances are. Be the first of your friends to comply with
  us on Facebook and you’ll also be the primary to seek out out about new video
  games, prize winners, and extra. Given the high usage of cellular gadgets at this
  time, it is not shocking that a new and very fashionable type of on line casino
  gambling has emerged on the mobile platform. On-line casinos have designed unique mobile slot sport purposes that one can access from almost all smartphones
  and tablets so as to maximize on the potential of playing slot video games on-line.

  Earlier than you select a mobile casino, you must evaluation any technical specs required to download and
  play in your system, because cellular casinos provide both on the spot play and obtain versions of on-line slots.

  The iPhone, iPad, and iPod use iOS, which makes them suitable
  with numerous cell casinos. Cell casinos require the iOS device to make use of
  iOS3.x or a later model for compatibility. This implies units with iOS5.x
  and iOS6.x will work. Online casinos let you download the software before taking part in the video games.
  Others have the flash choice that permits customers to play games instantly on their cellular browsers with out downloading.
  For instance, on the cellular slot games, you will notice options
  that require you to decrease the guess, increase
  the wager, re-wager, or the auto play characteristic. That you must decide how a lot you wish to wager and the
  variety of paylines.

  Additionally, most cellular casinos supply different sorts
  of bonuses like referral bonuses, first deposit bonuses, VIP reward programs, and reload bonuses.
  Nevertheless, playing mobile video games has a few cons. For
  instance, some cell game graphics are of low high quality and will not be well seen on the phone
  screen, making it arduous to play the video games. In addition, some
  cellular casinos don’t use encryption know-how, which exposes gamers to
  fraud dangers. You’ve entry to the fabric through your Udacity classroom, or the cell apps, 24 hours a day
  and you’re welcome to study each time fits you greatest.

  For players who love the fast thrills of spinning-on-the-go to win real money, slots
  pay by cellphone invoice has revolutionised how the online casino free bets industry
  works: Gamers get to get pleasure from slots pay by phone invoice deposits from just £10 , while on-line casinos
  are in a position to provide real money entertainment that is extra inexpensive and accessible to all!
  Because of present know-how, it is now doable to play a wide variety of
  on line casino video games from your cellphone.
  This makes it easier to get pleasure from gambling from any location. That’s not all: Signup to change into a member at
  SlotJar and you’ll obtain a free £5 welcome bonus – no deposit mandatory!

  Pay by phone invoice slots can be used additionally by gamblers who don’t have debit or credit cards.
  UK cell network operators have made it attainable for players to gamble utilizing their present cellphone credit hence terminating the
  necessity for keying in sixteen credit card numbers. There are excellent incentives
  to gamers who benefit from slot cellular on line casino phone invoice providers.

  Examine-Out SlotJar’s sensational cashback promotions, free spins, and 100% deposit match
  bonuses to make it possible for every deposit you make is totally rewarded!

  Get began with your free £5 joining casino credit score and begin having fun.

  It is free to join MyOffers, and it is free to enter MyOffers’ personal competitions and prize attracts.
  If you’re looking for the newest smartphones and the perfect deals on free
  mobile phones, check out the cell phone offers part of our web site to find the highest affords from UK retailers.
  Nokia Lumia 635 – September 2015 Jon Penner – London I am so completely happy to have won the attractive Nokia Lumia 635.
  Samsung Galaxy Core Prime – August 2015 Barry Gilliam
  – Nottingham I am actually glad I gained because my cellphone is on its final legs and battered!
  Sony Xperia E4 – July 2015 Jeremy Metz – West Bridgford I am actually blissful to have gained a
  new Sony telephone as a result of mine is historic and the camera is terrible.

  Nokia Lumia 520 – April / May 2014 Chris Abington –
  Kimbolton Thanks a lot what a beautiful shock to wake up to.
  It’s nice that you just put on these competitions and I gained…
  wahoo!! Sony Xperia E – February / March 2014 Lennox Daniel –
  Birmingham Thank you for this glorious prize, I
  can’t imagine I’ve actually won an Web competition in any case these years of making an attempt.
  As soon as once more, thanks Mobilephones workforce, and
  keep up the good work. Nokia Lumia 520 – January 2014 Bryan Fitzgerald – Barrow Fantastic that I’ve
  received this telephone. Never actually seen a Nokia Lumia 520, but it
  surely seems great on the web critiques.

  Winner of LG Cookie – April 2009 David Swart, London Fantastic news,
  I received and I can only thank all of the people involved with the mobile please
  competitors. We only feature the best competitions Australia has to
  offer, ruled by the Australian Competitors and Shopper Commission. In our devoted phone competitions you could possibly
  be fortunate enough to win an iPhone, Samsung Galaxy, or the newest release from Nokia.

  You possibly can browse our free mobile phone competitions based on location: so whether or not you reside
  in Western Australia or South Australia,
  now we have local competitions providing you with the prospect to
  win a mobile phone.

  And when you really feel such as you all the time enter contests but by
  no means win, Spigen just kicked off a critiques program – Super5tar – that lets you apply to obtain free
  products in exchange for sincere, unbiased Amazon opinions.
  The winner needs to be an lively CONCEPT Subscriber on the time of receipt of prize/s.
  Which may be relevant to avail/use the prize/s might be borne by the winner.
  Dear Subscribers, kindly do not reply to missed calls from unknown worldwide numbers or calls about profitable prizes or
  lottery. Slots are simply amongst the most popular choices in relation to on-line on line casino play and there are many causes
  for this.

  Win Cell laptops LCD TVS REFRIGERATORS money free.

  Even in case you don’t win the bumper prize, all the proper answers get you a points that may be
  redeemed for cool items. With knowledge plans starting at $30/mo there has never been a better time to give Freedom Mobile a
  try! FlexPay is a free and simple approach to divide your purchase into month-to-month payments along with
  your debit or bank card. Only the HSN Arcade allows you to
  play games & earn tickets for an opportunity to win exclusive merchandise while watching HSN streaming live in HD.

  Watch. Change provide shouldn’t be applicable with this product.

  Get an instant SMS with a hyperlink to obtain the Snapdeal App.

  Out there for both Android and Apple customers, the app might be downloaded
  from Google Play Retailer and Apple App Store respectively.

  The app is fast, consumer-pleasant, and enables consumers purchase
  products with a breeze. What’s extra, get timely notifications on your phone or tablet so that you don’t miss
  wonderful deals and offers. If you full the next quiz you can earn Rs 50 free paytm
  cash or mobile recharge. Only Top 5 Finest Scorer will get free cellular recharge or paytm cash
  of fifty, 40, 30, 20 and 10 rs in accordance winner rankings.
  The More Factors You Get The More Gadgets You Can Redeem From OnePlus Prize Shop , Follow Under Record
  Of Objects You Can Redeem In line with Your Points.

  After the girl tries on the dress, she pays for it using Apple Pay on her
  phone. Cellular Slots and On line casino Games are Top On-line Games at
  Prime Slots! Mobile Slots at Prime Slots are the way forward
  for online video games. Win a huge €a hundred,000 jackpot 24 hours a day as
  you play our top casino type games in your smartphone and pill.
  You possibly can take pleasure in free games by way of the Demo Mode that’s available on all of the slots for cell.
  Get one hundred ten Free Spins to play slot machines in your
  smartphone with actual cash value and win on the spot cash prizes or the huge
  Prime Slots Jackpot. We’re so assured that you will
  love our cellular slots that we’re willing to let you begin by playing first with free slots.

  In case you feel like slots, it is simple to go online instantly and start enjoying, hopefully win some fast money prizes!
  Our video games are compatible with all types of
  smartphones, Android, iOS and Windows and any Pill possible, and we even have a devoted iOS app for the UK and Swedish markets.
  PrimeSlots is giving you the liberty to play slots when and the place it suits you.

  If you are a daily participant at Prime Slots, remember to test your inbox on occasion.
  You may discover there an email containing a Free Bonus or a chance to play free slots with
  no deposit. We’ll additionally alert you to the latest Slots News-many new
  games reviewed on our weblog-do examine that out as effectively once in a while.

  Whereas those that are just beginning off can convert as much as 500 loyalty on line casino points per day…So be a part
  of Lucks Casino at the moment and start shifting
  up the ranks at this fun crammed on line casino which really pays you to play!
  Find Out Why This New On line casino On-line 2016 Is Getting Such Rave Critiques!
  Lucks Casino is perhaps comparatively new, but has
  been round long sufficient for veteran gamblers to all have
  heard all about it. Lucks Casino is particularly standard because
  of the best way it keeps introducing new slots games resembling
  Mayan Princess and new promos to spice things up.
  The introduction of the Online On line casino Mobile SMS bet feature is one other spicy addition to their menu.

  Start with the huge 5-reel and a number of paylines of ‘When Pigs Fly’ and get hooked on the fabulous gameplay and free spins.
  Play without cost and check it out – use your free £5 signup bonus to spin & preserve what you win! There are so many nice games with
  stunning graphics and exciting reel-and-pay traces combos at Lucks
  Casino…Generally it’s just unattainable to choose! Try the many
  pages of juicy cell on line casino games options and play to your hearts content.
  There are standard video games like Tomb Raider Slots and Volcano Eruption Free Spins Slots , that are massively popular for delivering consistent
  wins. Of course, Lucks Casino has rather more to supply than free bonuses and free of charge Japanese Dragon Recreation You may play exciting Roulette and card video games comparable to Basic Blackjack or Video Poker.

  Lucks On line casino Cell Bonus & Free Games Is Arduous to Beat.
  All in all, this is a implausible cell on line casino that gamers of all tastes and budgets are guaranteed to
  get pleasure from. Get began with your free £5 signup
  bonus with no deposit and no risk required.

  Bear in mind to gamble responsibly: Always know when it is time to
  money-out and bank you actual cash wins! If you happen to’re looking for the perfect on-line and mobile slots video
  games wherever in the marketplace, you’ll be able to
  name off the search ‘trigger you will find that with us!
  Whenever you join, you’ll receive a free £5 bonus to use on any of
  our great mobile on line casino, slots or bingo games And in case you strike it fortunate with that fiver, you
  may preserve what you win!

  Each PocketWin sport is developed in-house – at our HQ within the
  heart of the West Midlands – by our dedicated and skilled crew of designers,
  artists and builders. Each recreation is exclusive to
  our mobile on line casino and you will not find them wherever
  else! We’ve got farmyard frolics, wizarding wins, critter
  capers, beachside bonuses and much, A LOT more just ready so that
  you can play. Our games are appropriate with ninety nine% of cell and pill units too,
  and you can play some from as little as 2p a spin. PocketWin can also be house to
  some classic casino games too. At PocketWin we wish to make enjoying your
  favourite mobile slot games higher than ever before, and which means making it simpler for you.

  In reality, our players win millions of pounds each and every week.

  You’ll obtain a free £5 bonus if you signal as much as PocketWin, so whenever you register and activate an account, we’ll provide you with 5 kilos credit so that you can start playing with.
  All our games are developed in-home by our devoted and
  skilled group of designers, meaning you get exclusive titles on your cell,
  desktop and tablet. We’ve an ever-rising range
  of slots, however as well as, we even have some basic on line casino video
  games so that you can have a spin with. Our standard on-line Blackjack, Hello-Lo
  Poker and Roulette games are additionally free to download and enjoy.

 20. Antwan Lozado

  9 października 2017 at 10:52

  Greetings, just wanted to let you know that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in September of this year. We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are fantastic, most of them awarded the Blue Flag. The cafes were great, with paella on the beach a must and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again next year. Thanks for reading Alicia.

 21. Dexter Russotti

  9 października 2017 at 14:06

  Hi, just wanted to inform you that we had a great time at Marina de Bolnuevo in July of this year. We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are clean, most of them awarded the Blue Flag. The bars were great, with paella on the beach a highlight and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Thanks for reading Niall.

 22. innovativethinkersinstitute.com

  9 października 2017 at 15:08

  GET A NEW SUGGESTION OR RENEW YOUR MEDICAL CARD IMMEDIATELY.
  New California weed Laws, rationalization of prop 64 which legalised recreational
  marijuana. While California recognizes a video convention with
  a doctor as legit, Hadfield says that he is hopeful that by demonstrating that HelloMD is servicing a reliable want (access
  to docs for hashish sufferers), that other state medical boards will
  even revise their legal guidelines to place their Telehealth and Cannabis legal guidelines in a non-conflicting state.”
  Until then, HelloMD will function underneath a hybrid” system,
  a web based session plus an in-individual doctor go to in other states
  that don’t recognize a video conference alone as sufficient.

  MyTelemedicine does not prescribe DEA managed substanes, life-style medication and sure
  other medicine which can be harmful because of their potential for abuse.
  Earlier than it will get to the expiration date on your doctor’s recommendation, you will want go in in your hashish card renewal.
  This cannabis recommendation is solely a written declaration by your physician that
  using medical hashish would be of profit to you. Your physician might help you understand the
  steps to go through and varieties to fill out in order to acquire your medical marijuana card in Las Vegas.
  Your Nevada Medical Marijuana Card analysis can be offered by a compassionate Las Vegas Marijuana Physician.

  If you qualify, you’ll obtain your Registry ID # immediately so that
  you may apply on your medical card via the State of Florida.
  What’s even better, is that through the use of this service, you get $20 off of your
  first supply order by way of Nugg’s online delivery market (available all
  across California), saving you even more money and time
  than you could have ever imagined. So what are you waiting for, grab $39 and 10
  minutes of your free time and complete your 420 evaluations on-line to
  achieve on the spot access to all that the California
  hashish industry has to supply. I really like this place I would advocate
  it to everyone the physician could be very good and I’ve never acquired customer support and any medical clinic like this
  one.

  A Recommendation also allows you to grow Marijuana at residence to satisfy your medical needs.
  I’ve quit the 420 life-style years ago as a result of smoking anything didn’t profit me.

  Then my doctors found some tumors inside me. I ended up getting a biopsy,
  PET Scan, CAT Scan, ect. Since marijuana continues to be thought of
  illegal in the United States, there is no doctor that may prescribe it and
  there is no pharmacy that can fill it. A physician might solely
  advocate using medical marijuana, however cannot present it
  for you. Compounds which block the effects of the receptor are often called antagonists.

  When all pages of the net or paper application are full and
  you’ve got a medical marijuana advice from a licensed doctor, applicants can scan and upload the paperwork to the MMP registry portal or by the mailing tackle listed above.
  MMJDOCTORONLINE makes it a no brainer to go online for Recommendations.

  While you actually get to the purpose the place you get your paperwork renewed, you
  normally do not want a full evaluation, and the entire course of goes by incredibly fast, making the web possibility far more favorable for many patients.
  Don’t be concerned, just name the Nevada State Well being Division at (775) 687-7594 as quickly as doable and
  inform them.

  Have in mind, your recommendation have to be renewed once yearly, and if
  you opted for an ID card as effectively, you may need a marijuana card renewal too.
  As soon as an area Las Vegas Marijuana Physician determines medical marijuana is best for you,
  There’s a $25 charge to register your state utility
  and a $seventy five price to process your utility.
  When you’re sick, the very last thing anyone needs
  to do is go to another physician. Nonetheless, your California
  rec will likely be recognized by some states where cannabis
  has been legalized for medical use, and you do not should be
  a California resident to get a suggestion right here (any
  U.S. issued ID will suffice).

  On the Florida Medical Marijuana Certification Center (FLMMCC), qualified patients can obtain the physician’s certification crucial for the
  legal use of medical marijuana. Should you submit your
  utility for a medical marijuana card online,
  your letter of approval may arrive as quickly as 24 hours later.
  However for a mess of causes, many good medical
  doctors are reluctant to get involved For one, malpractice issues are unclear,
  since standard policies cover solely FDA-approved therapies.
  The workers was very friendly ,would suggest this clinic to friends.

  Word: The online affected person registry went down temporarily in the beginning
  of 2017.

  With a purpose to qualify to make use of medical Hashish, you
  may first have to get hold of a written suggestion from a licensed
  physician stating that the advantages of Cannabis remedy would
  outweigh the potential risks. The largest critiques individuals have with Pennsylvania’s new Medical
  Marijuana Program is that it nonetheless outlaws smokeable types of cannabis.
  In the same amount of time it takes to seek for cannabis evaluations near me ,” you can get each your cannabis suggestion and card online,
  and instantly entry the plethora of goodies obtainable for MMJ sufferers.
  We’re specialists, licensed, comply the Medical Board of California Telehealth tips.

  Chances are you’ll get arrested If the police discover you or
  your caregiver in possession of marijuana with out
  your Nevada Medical Marijuana Card. By the point I drank half a large espresso, I had crammed out the web type for legal Medical Marijuana, and identical to that, my official documents have been delivered a couple of days later.

  You possibly can test your application standing and follow its progress on-line in your personal Dept of Well being MEDMJ account.

  The approval process takes minutes & your Suggestion or MMJ ID card is mailed – the same day you apply.
  Please enter a legitimate telephone quantity with the realm code.

  Because of this THC is being administered for the
  therapy of Huntington’s chorea, a disorder
  wherein muscle activity is hyperactive. From all of
  these physiological effects one can start to recognize the ability of
  the cannabinoid receptor system. Yelp reviews say this place is great for pleasant and quick
  renewals, and a clear setting for you to go and get your documents taken care of.
  342 ratings and nearly 5 stars can’t be fallacious! With so many nice medical options accessible in a single place, you’ll receive secure,
  dependable choices you can rely on, without having
  to spend hours trying to find them by yourself!

  Having a Las Vegas Marijuana Physician recommend medical marijuana
  for you doesn’t make you exempt from the legislation. The
  statute at present permits for a replica of a sound application submitted
  to function a valid registry identification if the cardboard is just not
  issued within 20 days of its submission to the
  division. Your official paper suggestion is mailed the identical day
  as your appointment and usually arrives in three-5 days.
  Data of those receptors is important for understanding the advantages related to
  utilization of marijuana. An online analysis couldn’t be more handy — all you want is a computer with a webcam,
  a sound ID and a comfy chair.

  Recommendation printouts can be found the identical day.
  In the event you already know you have got a number of of those situations,
  you only need to get a advice. EazeMD’s doctors are totally licensed physicians and certified by the Medical Board of California.

  I’m filling out these types because the receptionist says cannabis can deliver down my symptoms to a 1 or 2.
  I would adore it if pot helped with my nervousness. As soon as one of our Las Vegas Marijuana Docs determines your eligibility,
  you will receive the Attending Physicians Statement which is required to enroll within the Nevada
  Medical Marijuana Card Program.

  Should you’re residing with continual ache, continual
  insomnia, cancer, arthritis, anxiety, ALS, despair,
  MS, glaucoma, HIV/AIDS, or are present process chemotherapy, medical Hashish could possibly be right
  for you. On August 14, 1970, the Assistant Secretary of Health, Dr.
  Roger Egeberg wrote a letter recommending the plant, marijuana, be categorised as a schedule
  1 substance, and it has remained that way for practically 45 years.
  Surprisingly, there isn’t a age restrict so long as a minor release” kind is signed through the
  utility course of and a designated major caregiver is established.

  As an alternative of pocketing the money,
  we pass the fee savings to our patients by offering medical evaluations and recommendations which might be way better and manner cheaper!
  You’ll find 420 evaluations in San Jose , Oakland , Los Angeles, and every major metropolitan city
  up and down california. To schedule your in-individual 420 evaluations with California Licensed Medical Marijuana Docs in San Francisco or San Jose comply with this hyperlink.
  In 2016, Dr. Altvater can be introducing his new company,
  GoodByeHigh, a nutraceutical that shall be made globally obtainable,
  that may modulate the detrimental psychogenic effects of cannabis thereby offering a basis for safer and expanded use of the plant.

  Contacted Catherine by email explaining that I got the email after both
  my and my friends transactions , could I get it utilized. Plus, thanks to NuggMD’s on-line telemedicine portal for New
  York medical marijuana docs and patients, now accessible in New York
  State, we are able to rejoice in the identical easy online access to medical marijuana cards that
  hashish sufferers have enjoyed in other states for many years.

  Evaluations are fast and no fuss: When you make an appointment you can in all probability make it out in a
  half hour and be again riffling the outdated vinyl very quickly.
  Apply On-line At present And Obtain A Physician’s Analysis.

  We are going to permit up your DOH application to stay in our
  DOH queue for up to 4 months, after which it will be routinely returned to your individual account.

  If you’re questioning what a renewal is, then you definately most likely have already
  got your physician’s recommendation or medical marijuana card.
  The identification web page will immediate you to type in your
  PIN as soon as more, as well as your final identify, your
  DOB, and the final 4 digits of your Social Security Number (SSN).

  Finally, on June 19, 2014, Governor Andrew Cuomo signed into
  legislation Meeting Invoice 6357, which decriminalized the use and possession of marijuana in New York State, if the patient has a written letter from a NY doctor
  stating how the patient may profit from marijuana use.

  Be advised that paper functions typically have a longer processing time than these submitted electronically.

  The doctor was very educated and gave holistic health
  recommendation in addition to my advice. Once a Las Vegas
  Marijuana Physician has really useful medical marijuana for you
  and accredited your main caregiver, the Nevada Medical Marijuana Card program states that one (1) major caregiver
  may help you administer your medical marijuana. The well
  being commissioner has but to resolve whether or not so as to add Alzheimer’s illness, muscular dystrophy, dystonia,
  submit-traumatic stress dysfunction, and rheumatoid arthritis.

  Registration Quantity, your 329 Card has been processed and issued – please
  enable ample time for postal supply. Pop culture terms like: Tucson pot physician, pot, weed, budder, wax, dabs,
  weed doctor, tucson weed doctor, Tucson pot.

  This unique feature of NuggMD permits members to find and
  rate dispensaries, earn special discounts, learn about new merchandise, read the Nugg
  weblog and even order dwelling deliveries. The worst is tobacco, the place the
  quantity is closer to 30% of smokers, many of whom go on to die because of their dependancy.
  When Proposition 215 and the California
  Senate Invoice 420 had been established within the state of California, all docs with
  a California medical board license became capable of suggest marijuana for
  medical use to any sufferers affected by medical conditions that are treatable with cannabis.

  On April 17, 2016, Pennsylvania Governor Tom Wolf signed the Medical Marijuana Act into legislation.
  You pay solely when your MMJ suggestion is accepted!
  Inside minutes, I hit the Venice boardwalk with the official letter of recommendation stating that I could benefit from utilizing
  weed. Submitted to DOH, you utility has been acquired by
  DOH, it has NOT been reviewed so it might NOT be complete. After a Las Vegas Medical Marijuana Doctor and the State approve you for the Nevada Medical Marijuana Card
  Program you and your caregiver (if relevant) could collectively possess
  as much as (2.5 oz.) of usable marijuana. With a purpose
  to get a medical hashish card, sufferers must first submit themselves to an analysis.

  The net medical marijuana evaluation doesn’t take
  any longer than 5 or 10 minutes and might be finished from anyplace
  with a steady internet connection, so anyone with a smartphone, tablet, laptop, or some other Wi-Fi enabled machine can actually reap the benefits of it.
  Please ensure that we will read the letters/numbers!
  That being mentioned, come 2018, when recreational dispensaries begin to serve the public, you technically will not want a
  doctor’s recommendation anymore (although having one will will let you keep away from hefty taxes that can apply to sales of recreational weed).
  Because the refrain of We Gonna Get Excessive” hit the
  speakers, an employee of a San-Jose-primarily based pot dispensary wearing a nametag that mentioned Dr.
  Herb Smoker, MD” supplied me a success of Chocalope, his hottest variety. http://innovativethinkersinstitute.com/index.php/component/k2/itemlist/user/458569

 23. get more info

  9 października 2017 at 23:29

  THE DOCS The Best Medical Marijuana Physician’s In Los Angeles.

  Make an appointment and Get Began with A FREE 420 Med Evaluation – DON’T PAY IN CASE YOU DON’T QUALIFY FOR THE ONLINE MEDICAL CARD CALIFORNIA or MEDICAL CARD RENEWALS ONLINE in CALIFORNIA.
  Law enforcement officers and others can use your quantity solely to verify the validity of a qualified patient or major caregiver’s MMIC The
  registry doesn’t provide them with any private info. A major caregiver will also be an owner, operator,
  or up to three workers of a clinic, facility, hospice,
  or house well being agency. Our physicians can and can evaluate anyone who feels
  that they will benefit from medical hashish.
  It’s merely a kind your doctor can use to state in writing that you’ve got a severe medical situation and that the usage of medical marijuana is suitable.

  It may well take 35 days to obtain your MMIC if the appliance is complete and the county program
  finds no motive to deny your utility. To get the 215
  card, you’ll first need to contact a doctor licensed to present this prescription. Save
  Time and Cash, Renew Your Medical Marijuana Card On-line.
  However cultivating cannabis isn’t restricted Humboldt
  or Northern California as many sufferers at the moment are growing their very own medical
  marijuana in Los Angeles County, Riverside County, San Bernardino County,
  Ventura County, Orange County, and whilst far down as San Diego County.
  Our licensed medical doctors is not going to turn away
  anybody for an evaluation.

  Los Angeles 420 Physician gives medical marijuana card renewals.
  What’s even better, is that through the use of this service, you get $20 off of your first delivery order by Nugg’s on-line
  supply marketplace (obtainable all throughout California), saving you much more money and
  time than you possibly can have ever imagined. These articles
  are thought-about the California authority on medical hashish.Medical Marijuana Card Doctor and his consulting marijuana physicians equivalent to Rising Medical Marijuana Doctor also
  work at the Studio Metropolis Simple Clinic.
  Via Prop 215 in 1996, California legalized the entry to medical marijuana, which has made docs grant their
  patients access to marijuana’s therapeutic properties.

  PureCann will accept a Santa Cruz CA medical marijuana card renewals
  from any doctor’s clinic. The appliance is complete, including physician’s and primary caregiver’s sections.
  In a thoughts-blowingly short period of time, you can get your official
  documentation that will assist you to order from nearby medical marijuana supply providers, all for less than $39.

  The online medical card renewal is such a short process
  which requires you to sign up by filling in your bio information, add any of the newest
  medical report from your physician after which the net medical
  marijuana physician ill hold a short video name with so as to do
  an evaluation.

  A: Yes, it is possible for you to to make use
  of your Suggestion at any Dispensary (hashish club), or
  supply service in California. Marijuana delivery startup Eaze will now let you get a medical marijuana card by way of smartphone.
  After submitting your paperwork, your county has 30 days to confirm your utility,
  though it might take less than this. Utilizing 420EvaluationsOnline was manner, way simpler
  than going to an iffy clinic. For any additional info, do not hesitate to name us!
  It’s called so since medical doctors are nonetheless not allowed to legally prescribe” marijuana.

  The Medical Marijuana Identification Card Program (MMICP) was
  established by the State of California following the passage of SB
  420.

  Obtaining or renewing a medical marijuana card has never been this straightforward.
  The state of California Medical Board is at the moment investigating all unlicensed and illegal
  medical marijuana clinics who’re issuing marijuana recommendations to patients in violation of California regulation. Should
  you’re something like me then going to a medical doctors office isn’t on the top of
  your list of favourite things. There are still locations to go out and see a licensed medical
  marijuana physician in all main cities in California.

  You probably have a qualifying well being condition, then you definately’ll first need
  to obtain a recommendation from licensed doctor.

  Out of all the states with legalized medical marijuana programs, California tops
  the listing in regards to ease of purchasing hashish
  – whether you’re a resident or not. No. You do not want all
  your records, nonetheless, the last two years of
  medical paperwork is extraordinarily helpful to the physician and is enormously appreciated, if possible.

  Full the Patient Application/Renewal Form Submit the Written Documentation of Patient’s Medical Information, form CDPH 9044, or doctor’s
  advice. The state MMP is chargeable for creating and sustaining a web based registry and verification system for Medical Marijuana Identification Playing cards or MMICs.”
  MMICs are available to qualified patients and
  their primary caregivers.

  I will by no means go wherever else and when you get your card right here once, you’ll agree.
  The Health Insurance Portability and Accountability Act (HIPAA) makes it completely unimaginable for any law enforcement businesses to accumulate your
  personal medical records including suggestions to be
  used of cannabis for remedy. The MMJ analysis lasts
  a couple of minutes and entails a phone dialog or a straightforward video chat about your situation and medical historical past.
  OneLoveMD – licensed docs for online medical playing cards, medical
  marijuana cards renewals online. We’ll want your medical historical past and
  information about your qualifying condition.

  With the intention to know whether or not you are eligible for a MMIC,
  you first want to debate it with a doctor (both your Primary Care
  Physician or a recognized Medical Marijuana Doctor.) If your doctor
  has diagnosed you with a medical situation, including however not restricted to ailments equivalent to epilepsy,
  most cancers, migraines, anxiousness, despair, insomnia, and power ache, you’ll be able
  to take the next steps towards getting a doctor’s
  recommendation for a MMIC. We provide excellent and skilled medical
  marijuana evaluations for individuals in need of a medical marijuana card or a MMJ card renewal in the Los Angeles space.

  You may immediately receive an official doc to point out your eligibility for the medical marijuana program and you may even have the
  choice of purchasing a photo ID card. With an arsenal of Yelp evaluations saying
  that the renewal process is quick, easy, and low-price, if you’re
  in the LA space, you possibly can cease by one in all their places.
  Our MJ medical doctors take the time to hear and help sufferers with a mmj suggestion or medical marijuana certificate.
  California Medical Board Licensed Marijuana Doctors.
  I got my Medical Marijuana paperwork achieved at 420EvaluationsOnline, it took possibly 10 minutes.

  You must apply for a MMIC in person at the well being
  department of the county through which you live. medical doctors
  are compassionate, knowledgeable, and will help reply
  your questions. A state-issued ID card is not required to be a legal patient, however it does look
  more official to the police. With practically five stars on Yelp , and
  some patients even specifically talking about speedy renewals, if you cannot get your medical marijuana card renewal online, critiques say that that is the place to go.
  No. It is authorized within the state of California to own medical
  marijuana without a state-issued ID card so long as a doctor has
  advisable use based mostly on a qualifying medical condition.

  NuggMD is revolutionizing the medical marijuana evaluation in California.

  We assist our valued customers gain 420 evaluations and renewed MMJ cards rapidly without the need of appointment setting
  or trouble. We are a one hundred% online telemedicine medical marijuana doctors interfacing connecting sufferers with
  educated, caring on-line medical marijuana medical doctors for
  medicinal marijuana recommendations. In 1996, the state of California handed
  the Compassionate Use Act (or Proposition 215),
  which legalized the possession and use of medical
  marijuana for these in possession of a California medical marijuana card, which is issued to those affected by the more than 50 qualifying conditions laid out
  by the state authorities.

  Similar to paperwork at some other physician’s office,
  your time with our doctors will likely be non-public and protected.
  I confirmed up a couple of minutes before they opened for enterprise, brought my types, ID and documentation, and was seen inside a couple of minutes of the doctor’s arrival.
  Three Ways (One Of Them Super Easy) To Get Your MMJ Suggestion / MMJ Physician Renewal In The State
  Of California. Info will be despatched out to e-mail-alert subscribers:
  (subscribe at ) or chances are you’ll request information relating to the Bureau’s proposed
  rules be despatched to you by mail. Discover options for California medical playing cards renewals docs online right now – sign-up, log-in, see a physician online – out of your desktop or
  cell phone – get an evaluation – get your California medical marijuana card renewals online.

  For a listing of recognized pointers for localities across
  California, see Additionally, the doctor’s advice can specify that you
  simply need an quantity of medical cannabis that exceeds the limits.
  Nevertheless, this does current a very totally different issue;
  Giving a advice to a patient is completely as much as the physician’s discretion,
  so stopping by your common physician to your rec would
  possibly really find yourself leaving you strolling out empty handed.

  Heally means that you can have a secure and safe place to retailer your private well being document and see a physician inside minutes.
  That is to confirm the information on the appliance/renewal form.

  More pertinent well being information is gathered in step two, helping
  to find out which medical situation is being handled.

  At M.D. Cann Medical and Well being Clinic, we purpose to be Modesto’s top choice for medical marijuana analysis,
  suggestion and medical clinic companies. I used to be in a
  position to schedule an appointment and see a health care provider in minutes from residence.

  The government can learn from MMJDOCTORONLINE, their
  varieties and process is so simple and wasn’t difficult at all.

  Located in Carlsbad, California, and serving San Diego county, and surrounding communities of North county, Escondido, Oceanside, and Vista. http://www.tropical-gardens-rv-park.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=581442

 24. read this

  10 października 2017 at 15:12

  We use the newest applied sciences to produce superior California Medical Marijuana ID Cards.

  To maintain the weeds out of an ornamental or utility gravel area, the very best strategy is to design them out
  from the beginning or use organic merchandise later to kill the
  weeds. The order enjoins the federal authorities from either revoking a doctor’s license to prescribe managed substances or conducting an investigation of a physician which may lead to such revocation, where the basis for the government’s action is solely the doctor’s professional
  recommendation” of using medical marijuana.
  For a lot of patients, notably these among the older generations, asking their doctor about medical marijuana simply is
  not as easy as inquiring about the benefits of regular” drugs
  produced by pharmaceutical producers.

  About 5 to 10 minutes later, I received a textual content saying that a health care provider
  was on their way. But since marijuana does not require a script and easily wants a
  suggestion, I suppose whatever regulation applies to the prescribed drug doesn’t for weed.
  Inexperienced Light District dispensary in Anaheim marketed that they may promote cannabis
  with out a physician’s advice. Should you had been in it to help dying patients with their high quality of life..
  you’d prescribe weed out of your oncology practice..

  you wouldn’t hand out discount flyers on a web site or call yourself
  ‚doc 420.’ Let’s just call a spade a spade right here
  and understand that these individuals have been ballsey sufficient to see a approach to make a buck in the present for something that can very probably be fully legal at some point in the future
  and are capitalizing on it.

  We also have have multiple medical cannabis patients
  coming to see us from Long Seashore, Orange County and San Diego.
  For every criticism, for chest ache or abdominal ache , there can be 50 or
  60 causes, and the doctor cannot bear in mind all of them,” he advised The Boston Globe
  in 1987. While her sick buddy threw up in the automobile,
  she drove him north to San Francisco, where they waited three hours
  to see that physician. The doctors at Precision Medical
  Group do not advocate that you just smoke your medical marijuana.
  Solely after you might have a valid and verified medical hashish advice can you get hold of a California State
  Verified medical marijuana identification card
  administered by your local county Division of Public Well being.

  Once I returned the 420 Doctors office, the supervisor seemed fairly shocked as a result of, according
  to her nearly no one comes again.” To her credit score she accepted my
  printed out display screen shot of the Weedmaps
  web page and refunded my $10 promptly and without argument.
  However when I advised him I did not have one, he mentioned my drivers license verifying I used to be over
  21 was fine as long as I still signed a type stating beneath penalty of perjury” that I used
  to be a reliable medical marijuana affected person. Patients’ information are
  strictly confidential and are protected by Federal and State Law.

  His final e book, the polemical Medicine in Denial” (2011),
  written along with his son Lincoln, outlined
  his plan for an overhaul of medical observe, with schooling
  aimed toward fostering skills moderately than data.

  Columbia Care CEO Nicholas Vita advised the New York Daily
  News he desires sufferers to feel comfy once they go to the power:
  Individuals will know that that is their house,” he said.

  At a clinic, two sufferers agreed in March to let a reporter sit in on their consultation so long as they weren’t
  identified. Healthgrades additionally receives sanction and malpractice information throughout the year, depending
  on how ceaselessly the state medical boards release updates.
  After some analysis, Browner eventually found a physician within the Bay
  Space who was keen to suggest the hashish plant.
  They’re making a mockery of the entire effort the state is going by to attempt to legalize hashish,” he stated.

  If you have a situation the place this medicine has been used as
  a treatment, your doctor might give you a recommendation to try medical cannabis.

  When you stay in California, New York or Florida , there are a few totally different online providers that could
  possibly help. If you’re at the moment ready over an hour at another medical doctors office that appears just like the
  DMV, call and ask our hashish clinic staff how
  easy it is to get a medical cannabis card at one in every of our clinics.
  Need to be taught extra about the means of acquiring a medical card per state, take a look at our Medical Card section on the location.

  Like I mentioned, it’s plain that marijuana has potential medicinal makes use of,
  and doubtless is extra protected and has less unwanted effects than narcotics.

  Medical Cannabis in California has gotten simpler on the Hollywood Straightforward Clinic, Studio City
  Straightforward Clinic and San Francisco. If Proposition 64 is
  a leisure bill, it’s language should solely be addressing leisure use, and
  not mention medical marijuana, at all,” Solomon tells KINDLAND.
  They would have to prove that you just knew somehow that there was a
  legal connotation to what you were signing and most people can simply play dumb about that,” Pullman mentioned.

  We make the method simple by serving to you discover a physician close to you and conveniently scheduling
  an appointment for you. Fingerprints are performed right at Dispensary33, Sunday by means of Thursday.
  Non-native aquatic plants and excessive plant vitamins have created many lake weed control problems
  for lakes, ponds and streams. The card will exempt them from state sales tax on hashish, although a 15% excise tax would nonetheless apply, plus any local
  taxes cities and counties may apply. A number of New York legislators introduced a
  invoice in 2013 that may have legalized recreational marijuana, however Cuomo’s spokesperson known as it
  a non-starter.” During the medical-marijuana debate, Cuomo
  described pot as a gateway drug ,” citing the state’s heroin and opiate prescription drug abuse issues,
  so it appears he’s not evolving in a short time on the situation.

  It’s good to at least think about what the physician has
  to say. The medicinal properties of marijuana have
  been efficiently documented for years, with hundreds and thousands of individuals,
  just like you, dwelling their lives ache-free, with the help of medical
  marijuana and the Great State of Arizona! When you buy a food
  product, know the place it’s coming from. THEN, she says that so as to
  get the discounted price I must bring in a printed out onerous
  copy of their in-advert coupon-she would not
  print it out for me and said an emailed screenshot from my phone was not acceptable.

  It’s been a crazy spike,” mentioned Jill Beaver, office supervisor for 420 Med Evaluations, whose physicians have been giving out marijuana recommendations
  for eight years.

  We advise people who anything is healthier than smoking,” Stephanie said.
  Wolak said they do plan to run operations the place they send minors in to try to purchase hashish
  and catch bad gamers, the way in which they do at liquor stores and bars.
  A 2011 research printed within the Journal of Drug Policy
  Evaluation , carried out with MediCann’s cooperation, discovered that a small fraction of the company’s patients had AIDS or most cancers diagnoses,
  and that almost all reported in search of marijuana for pain reduction. In case you live in a state with medical marijuana laws, the first step in changing into a
  sound patient is to get your doctor advice or authorization.

  You possibly can relaxation straightforward understanding that your
  ache and stress shall be successfully minimized with out interfering along with your different drugs.
  Many argue that these doctors are one of the best
  ones to go to, if this treatment is what you search.
  As part of his research, he interviewed the household of
  one of Amarimed’s sufferers in Colorado, after which met Dr.
  Shackelford in Israel, where they spoke for two days in late March, 2013.
  Dr. John Weed serves as Chief Medical Officer of Little River
  Healthcare and as a full-time household physician at the Rockdale Medical Clinic.
  Loved it, lived next door to San Mateo workplace and popped in, noticed an exquisite
  doctor on video from Fresno and then bought my card and stamped letter (you want stamped for San Jose) in minutes.

  Moreover, Hollywood Easy Clinic boasts an on-hand staff which are made
  available to help sufferers with the many tedious tasks required to obtain a California medical marijuana card.
  Have no malpractice judgments, opposed arbitration awards, or financial
  settlements for the final 5 years within the states through which Healthgrades can accumulate malpractice data.
  After receiving a physician’s suggestion and a state-issued ID
  card, you may go to the dispensary closest to you
  to turn into a member and make your purchases. Attempt our easy qualification survey to see immediately if you happen to qualify
  for a medical marijuana recommendation at the moment!

  We take away a newly sanctioned physician from the Acknowledged Doctor list as quickly as we receive the knowledge.
  I’ll go back to renew, because my last Physician was a bastard
  and didn’t give a poo and his patients. My expertise with Tumbleweeds Health Heart was
  very positive. While operating an unlicensed medical marijuana dispensary has been a civil subject, promoting hashish to people who haven’t got a physician’s recommendations is a felony act
  – albeit a less risky one than it was two months ago.
  Improve your sex life and obtain sexual enhancement with Physician’s Horny Goat Weed Method.

  Some of these capsule pushers even have chains of 10+ pain clinics around the state.

  Haven’t had their license surrendered or revoked since Healthgrades
  started collecting knowledge in 2000. Patients within the Bay Area can merely place
  an order via their cellular gadget and receive a supply from a
  prime-tier, lawfully-operated cooperative or collective inside an hour or less.
  There, Samuel Dismond III, a former primary care physician with practically 30 years of expertise, writes suggestions
  for as little as $45 – and tremendous fast”, as a number of Yelp
  reviewers put it. Tizer is comfortable to supply discounts to
  returning patients, including renewing expiring suggestions from other workplaces.

  Patients who’ve extra medicine (medical marijuana) can donate” their medication to different
  patients. Nonetheless, this has absolutely nothing to do with these folks running weed clinics in states like
  CA. Moreover, people operating these clinics are
  going to do NOTHING for the development of it as a medicine..
  all it does is associate it with a drug tradition and make uptight old white men wish to analysis it/legalize it even less.
  The explanation for this is the high value of quality epimedium extract containing high amounts of icariin flavonoids.
  Robert Cohen, who runs Cohen Medical Heart in Denver, stated
  business for cannabis doctors has remained mostly regular
  since Colorado legalized use.

  Primarily based on whole number of patients handled during
  the last 12 months. To apply, you will need to have the
  ability to show that you’re a resident in the state and county during which
  you are applying. You may inform your gynecologist that you’ve got been utilizing pot for menstrual cramps because you were 17.
  You’ll be able to inform your doctor about how you utilize weed
  to thrust back a migraine. When Jeffrey felt his weed habit was
  uncontrolled, he reached out to his household
  for assist. Regardless of testimony from many speakers about the advantages of medicinal cannabis for their illnesses and
  the necessity for local access to it, Fremont Metropolis
  Council voted unanimously Tuesday to prohibit cultivation and business supply
  of marijuana inside metropolis limits.

 25. Robert

  10 października 2017 at 15:49

  To tylko kolejny angielski incydent,pisza co im dzordzjo geriawit farmazon wiecznie żywy hologrm kaze.Kontrowersja polega na tym,ze nikt w tym dniu nie zabrał ze sobą dywanika z suffolka

 26. www.maestroteca.com

  10 października 2017 at 22:04

  Marijuana doctors get new enterprise buzz from legalization in California.

  However, mention have to be made that Cali
  does things a bit in another way, and is establishing by the second whether or not
  or not their practices will be accepted elsewhere.
  It will be useful to have more competent physicians with
  deep clinical expertise have the ability to work with sufferers.
  The MMP was approved by SB 420 (Chapter 875, Statutes of 2003.), to clarify
  provisions of Proposition 215, the Compassionate Use Act of 1996, and to create a medical marijuana identification card program for medically certified sufferers and their caregivers.

  Offers that actions of licensees with the related local permits, in accordance with the
  act and applicable local ordinances, usually are not offenses topic to
  arrest, prosecution, or other sanction underneath State law.

  I helped my buddy who doesn’t use computer systems a lot get his advice with MMJDOCTORONLINE.
  Nevertheless, growing openly in your yard is illegal in the event
  you dwell subsequent to someplace public, like a park. No.
  All marijuana and marijuana merchandise bought in California should be consumed in California.
  I’m fully on the fence about it,” mentioned Robert Taft,
  a longtime medical marijuana advocate who owns 420 Central
  licensed medical marijuana dispensary in Santa Ana. These evaluations take
  up to quarter-hour to complete on average. When you resolve to pursue obtaining a medical marijuana
  card via in-particular person consultation, please feel free to look
  doctors in your area willing to prescribe the card.

  Fact is, many of the present medical marijuana docs are charging effectively over $one hundred for a advice and renewals are no cheaper.

  In each state with legal weed, merchandise need to be grown and consumed in that state only —
  from seed to sale — because of the federal prohibition of the drug.
  The same course of has been placed on-line on this state,
  and is within the stage of figuring out the effectiveness it might perspectively have in legalized states throughout the country.

  Former Emergency Division Doctor and Senior Accomplice with California Emergency Physicians Medical Group, who now limits
  his follow completely to being a medical marijuana physician doing evaluations and writing medical marijuana referrals.

  Just as many individuals sought out docs for serious conditions, he mentioned, different
  appeared to be seeking authorized cowl to devour pot. The truth that the
  program is mandatory and that patients don’t require a medical marijuana
  card in San Diego and other counties with a view
  to access medical cannabis makes many patients query the advantage
  of registering for a inexperienced card within the first place.
  While twenty-six American states and territories
  have graciously accepted the idea, the very best country in the world absolutely has a
  long approach to go. Whereas some states are seemingly more superior in the course of than others, mention should be made to the development
  as a whole, and the results it’s having on states which are more reserved on the topic, and for those which have but
  to legalize the life-altering substance.

  I’m trying into rising a couple of vegetation in California with the new laws not requiring a medical license.
  Hollywood Straightforward Clinic and Medical Marijuana Card Doctor moved 3 blocks west from our previous location in Hollywood to a brand
  new and improved subsequent to Rock and Roll Ralph’s.
  Yelp evaluations say this place is great for friendly and quick renewals, and a clear surroundings so that you can go
  and get your documents taken care of. 342 scores
  and practically 5 stars can’t be wrong! Whether or not or not you may want
  a new doctor’s suggestion depends upon how lengthy the original document was legitimate for.

  It would not matter if you’re dwelling in LA or on business
  in San Francisco, Nugg has got your again. Studio Metropolis Straightforward Clinic, open since 2011, serves the sufferers of Sherman Oaks, North Hollywood, Van Nuys, Reseda.
  This regulation allowed the state Department of Public Health to
  establish a medical marijuana devoted program that issues the so called medical marijuana card, crucial to be able to get
  entry to cannabis merchandise in California for medical use.
  The California Division of Public Health established the Medical Marijuana Identification Card Program,
  a voluntary program which points medical marijuana playing cards.

  Requires the Governor to nominate a chief, topic to Senate affirmation, of the Bureau of Medical Marijuana Regulation, and requires the Division of Consumer Affairs to have the
  only authority to create, situation, renew, discipline, suspend,
  or revoke licenses for the transportation and storage (unrelated to manufacturing) of medical marijuana, and would authorize the department
  to collect charges for its regulatory actions and impose related specified duties.

  Hostile police typically misinterpret this to take any financial proceeds as proof of felony gross sales, regardless of
  whether or not the grower really made a profit.

  Marijuana is actually legal, however folks still go to jail for it and the
  state nonetheless spends tens of millions of dollars in police time, courtroom prices, and
  jail cells for no motive. Some predict that put up-legalization, many California dispensaries would merely have two lines:
  one for sufferers and one for leisure customers.

  But he said many basic practice physicians and people specializing in most cancers and
  ache management may be extra prepared to refer sufferers.

  In case you are at present waiting over an hour at one other
  medical doctors office that appears like the DMV, name and ask our cannabis
  clinic employees how easy it’s to get a medical cannabis
  card at one in every of our clinics.

  For Californians who do not have major medical issues — corresponding to those who nibble
  an edible reasonably than swallow sleeping pills to go to sleep — legalization means they’d not have to spend money
  and time getting a doctor’s advice to use marijuana.

  If patients have a authorities-issued ID card, they can skip the state sales tax.
  Ask round your space, speaking to different medicinal marijuana sufferers, to discover a dispensary
  that fits your needs. Contact your native Department of Public Health
  or one in all these private organizations: Oakland Hashish Patrons Cooperative (Bay Space) – (510) 832-5346 Medicann (Statewide) -866-632-6627 FREE.

  For many who aren’t willing to take that gamble, the only methods to legally get hashish in California now with no physician’s advice are to either
  wait till their homegrown supply is prepared or to be given an oz.
  (or less) from another adult. We’re a 100% online telemedicine
  platform connecting medical cannabis sufferers with educated, compassionate MMJ Doctors for medical marijuana recommendations.

  In November, Californians will vote on Proposition 19
  , a ballot measure that might legalize pot within the state.
  Currently, advertisements for docs are appearing on new billboards within the sizzling,
  tech-pleasant real property markets of the Mission and South
  of Market, and new docs’ offices are opening up in North Beach and on Market
  Road.

  When individuals are in search of a doctor to get a medical advice one vital
  criterion is cost. Senate Invoice 420 (SB 420) was handed in 2002
  to help law enforcement in figuring out Californians who had been protected by Proposition 215 and to supply patients and their caregivers
  with a form of identification that will defend them from arrest and prosecution.
  NuggMD provides online evaluations for first-time patients and people
  seeking to get a marijuana card renewal , so irrespective of when you’re
  a newcomer or if you happen to’re a long-time affected
  person, they will help you take care of the whole
  lot you could get going!

  To get your medical marijuana card, come see our medical marijuana physician at Inexperienced Evaluations as
  we speak. However, there are many advantages
  to having a medical cannabis card in San Diego.
  Many legal patients have been raided or arrested for having dubious suggestions,
  for rising amounts that police deem extreme, on account
  of neighbors’ complaints, and so on. Many sufferers – and soon-to-be sufferers –
  do not know that they’ll get their medical marijuana card
  online! To make your expertise even more convenient, we provide
  medical marijuana supply in San Diego. Medical suggestions are legitimate for 12 months – and patients eager to renew their recommendations
  should get a health care provider to reapprove the usage of medical marijuana.

  In the present day we’ll present you learn how to get your medical marijuana card in San Diego
  in simply someday. Whereas some states help you receive benefits based mostly on a
  physician’s suggestion alone, most states require you to fill out an software and submit it to the
  state for approval. The typical patient who doesn’t have really special needs in hashish is probably better off,” Gieringer said.
  Not only does Nugg get you admission to an extensive selection of dispensary supply providers and their merchandise
  within the California space, however the course of couldn’t be faster or more comfort.

  However don’t fret, through the use of sure online 420 evaluations
  services (we’ll suggest one soon) that retains your info totally confidential, you’ll be able to nonetheless
  achieve access to dispensaries and protection from regulation enforcement,
  but beneath complete privateness. This system, approved in the
  state’s 2014 medical cannabis legislation, launched when Nevada’s first dispensary
  opened in July 2015. Our doctors are licensed by the California Medical Board and are in full compliance with the California Medical Association Tips
  relating to Medical Hashish. Anyway, my hotel is
  in Venice, and the actor at all times wants to meet in the same staggeringly costly
  place in Santa Monica, so I walk up there along the boardwalk to each in our series of
  interviews.

  Medical cannabis in California has given energy
  again to the affected person and made medical marijuana doctors goal observers to assist
  patients in managing the advantages of marijuana with the
  unwanted side effects of marijuana.Medical marijuana
  card requirements have turn into better defined because the legalization of medical marijuana.

  After seven minutes of listening to a homeless man alternately ask me
  for change and assure me that I would by no means catch a cab
  at this hour in San Francisco, I had resigned myself to the fact that I was not going
  to make it to the drug doctor in time. We totally get that newbies want to get the complete-service expertise by going to
  a storefront.

  The examination is usually no longer than 15 minutes for most sufferers and is conducted by
  a licensed medical doctor who will take the time to study any medical circumstances you may have that would benefit from a
  medical marijuana suggestion. I renewed my Recommendation with MMJDOCTORONLINE on-line out of state.
  However once I instructed him I did not have one, he stated
  my drivers license verifying I was over 21 was nice so long as I
  nonetheless signed a type stating below penalty of perjury” that
  I was a professional medical marijuana patient. With
  all this in mind, it should come as no shock that many
  docs see in the Medical Marijuana Program (MMP) see the benefits of
  hashish for a broad spectrum of medical makes use of.

  When you don’t reside near Santa Ana, simply enter your location on Weedmaps , and you
  may see an inventory of close by options. In addition they
  could impose additional local taxes, which some local governments are already gearing
  as much as do. Though medical marijuana in California has grow to be extra accessible, patients are certain to follow authorized dispositions in order to be able to purchase and use medical marijuana.
  No employer, no government entity and no legislation enforcement agency can access
  your personal info or your status as our patient.
  California marijuana sufferers of Medical Marijuana Card Physician at the Hollywood Straightforward
  Clinic are the very best advocates for the best way
  to get a medical marijuana card.

  Despite its authorized standing, nevertheless, Californians nonetheless need
  to have a medical hashish card with the intention to buy authorized cannabis, and thus, you need to get a advice from a medical
  marijuana doctor, at the least until leisure licenses are issued to dispensaries, which will not occur until January, 2018, and possibly later figuring out how sluggish forms
  is. But if customers who do not have doctor’s recommendations for
  marijuana sign forms – just like the one I was handed at Green Gentle District in Anaheim – swearing that they do, Pullman said they
  may face prosecution for fraud and perjury.

  This session, being on-line, can happen wherever,
  even from the comfort of your personal dwelling.
  This means you need to be growing in your own residence or on your property.

  Underneath the U.S. Managed Substances Act, possession of any marijuana is a misdemeanor and mmj cultivation is a felony.

  This, mixed with the truth that the state goes to allow
  for-revenue candidates, has led some operators to chew
  the bullet and go for-profit forward of state licensing
  regardless of Prop. Medical cannabis in the San Fernando Valley additionally has gotten simpler.
  Where they are allowed to function (for example, California law says marijuana dispensaries
  might not be located inside 600 ft of a school13 – and local ordinances may
  tighten that requirement), and. http://www.maestroteca.com/user_detail.php?u=shariholli

 27. www.1ru.it

  11 października 2017 at 04:40

  Rummy, Rummy On-line / On-line Rummy & Indian Rummy. There are two widespread variations of India Rummy games played throughout India, 13 Playing cards Rummy & 21 Cards Rummy.
  These rummy card video games get pleasure from widespread reputation in golf equipment and
  card rooms throughout India and are additionally indulged
  in as a leisurely pastime activity by folks touring on lengthy-distance trains in India.
  KhelPlay Rummy brings you one of the best of online rummy gaming with a complicated digital interface that guarantees hours and hours of undiluted leisure.
  Gamers get to decide on between different Point Games ranging in level
  value between zero.05 and 100 on this quick-paced and highly entertaining
  Rummy format.

  In any Level Game, the winner gets an amount equal to the combined rating of all
  the dropping gamers multiplied by the purpose worth minus the
  rake. Each 13 Playing cards Rummy and 21 Playing cards Rummy might be performed within the Factors format.
  We offer you an easy approach to make deposits online if you select to play online rummy
  with cash. Players can make their deposits using different options on website.
  All transactions on KhelPlay Rummy website are a hundred% safe and safe.
  On clicking the Add Money possibility on the website, Customers might be led to the Page the place Fee options similar to Web Banking, Credit score Card, Paytm Wallet, Cash Playing cards, Cell Wallet, and so forth might be availed.

  New collection of tournaments and contests take
  place each week and you may win hundreds of thousands in money prizes.
  You may as well boost your deposit with weekly deposit bonuses and cashback
  presents that provides the perfect worth on your bucks.
  Use the Bonus Code ‚MILLION’ and get one hundred% Welcome Bonus up to Rs.one thousand.
  Get a head begin at the tables by boosting your deposit and play rummy
  on the Web with players from all over the world to win huge.
  Double your bankroll with 100% deposit bonus and take a
  shot at successful millions in cash prizes. is the most effective rummy site
  to play rummy on-line and win hundreds of thousands in actual cash.

  It would not matter whether or not you are a critical rummy gamer
  or you’re playing to kill your free time, we are able to guarantee
  you of 100% leisure. At Rummy Millionaire, you’ve the chance to play with the very best on-line rummy gamers in India.
  We reward skilled Indian Rummy players by providing
  free roll rummy tournaments for them to win massive prize
  swimming pools for free. We roll out tournaments on a daily basis and you may
  all the time be part of our tables anytime you like. We have now carried out
  extraordinarily secured but easy transaction procedures to make your life straightforward whereas transferring funds online.

  Register with us, choose your favorite avatar and
  begin enjoying rummy to know the individuality we can offer in gameplay as in comparison with other
  on-line rummy web sites in India. Playing Indian rummy, both online and offline variants is legal in India.
  If you are looking for a reliable on-line rummy
  website in India, you may have visited the best rummy web site that may fulfill your
  gaming craves. Being the leaders in the rummy gaming industry, we guantee that the players get the maximum security and honest gaming experience.
  Take pleasure in a terrific gaming expertise and earn money in six-digit Figures to
  turn into A REAL MILLIONAIRE!

  I am an everyday depositing participant in Taj Rummy and the withdrawals are processed on the identical day!
  Expertise the fun of our cell app, easy to use on for iOS
  & Android. Download the app and revel in your favorite online rummy video games anytime, anywhere.
  Taj Rummy gives you a bunch of reasons to benefit
  from the action in your tables much more.
  Taj Rummy presents you many distinctive codes to suit your fashion of play.
  We offer you a host of causes to benefit from the motion on your tables.
  Taj Rummy ensures that each of its gamers has a really
  secure and fantastic gaming expertise with a number of layers of protection tackling numerous points.

  Make a deposit into your account and start playing
  the Cash Games accessible at Taj Rummy in all your favourite rummy variants.
  We settle for funds via Debit/ Bank cards, Web Banking and Cash Playing cards.
  So as to add even more fun and excitement to your rummy gaming experience, we host lots
  of enticing weekly and monthly promotions all year long.
  Moreover common gaming you also get to affix seasonal and event based mostly online rummy tournaments with choices of enjoying for free or with real cash for profitable prizes.
  Indian Rummy is a popular thirteen card game that is one of
  a bigger number of Draw and Discard video games.

  The fundamental objective of those games is to improve one’s Hand,
  that’s, whatever cards one has, by drawing and
  discarding cards and forming sets. For a particular Hand, each player is provided with 13
  playing cards. With a purpose to give you one of the best gaming expertise, Taj Rummy makes use of state-of-the-art expertise,
  Artificial Intelligence and high quality graphics.
  You will find instantaneous updates of Loyalty Factors and newest bonus releases at real time.
  Taj Rummy affords you an excellent consumer interface which is inclusive of
  helpful popups and alerts giving you info throughout and between recreation play.

  You may degree up on the Taj Rummy Membership based
  mostly on variety of stars collected for finishing numerous
  actions as a registered participant on the
  site.

  We offers a number of deposit possibility with
  all leading debit and bank cards and different multiple payment gateways.
  With countless features and extraordinary taking part in setting, go play and explore the non-cease enjoyable
  and action. I really feel so fortunate to find It’s really fun to play
  right here as I win real cash, gold cash and silver coin prizes commonly.
  Even after redeeming presents or prizes, my winning ratio would not cease.
  I recommend every one to be part of this superior online gaming website to be entertained with amazing prizes.
  It’s fascinating to play money video games and thrilling
  tournaments in Adda52Rummy. Beforehand I have won 4
  grams of Gold and lot of prizes from Adda52Rummy.

  There are plenty of game-tables run on a regular basis on Rummy websites
  with big variety of gamers playing there. In case you thought that
  rummy was solely a barely card sport of 13 and 21 playing cards that 2 or more players play
  you then’re lacking out on a number of information. One more playing cards fact which
  is used for enjoying bodily rummy poker or different card
  video games is that the primary recorded account of their use was
  in the Orient, someday within the twelfth century.

  One can be taught rummy rules and may play rummy games however
  studying is one factor but wining a number of on-line rummy games
  is one thing which not everyone seems to be apt at.

  So many variants of rummy are played in several elements of the world and in India, thirteen playing cards Indian rummy is the most well-liked variant of rummy cards sport.

  In on-line rummy aside from 13 playing cards rummy websites are also offering
  21 cards rummy additionally which additionally very popular online rummy
  players in India. presents 21 cards and thirteen cards rummy video games online and
  hundreds of players play online rummy games day by day.
  Also gamers join tournaments and each day cash and other
  prizes, Rummy is getting common daily. A Joker is randomly selected card on the beginning of every online of offline rummy sport.

  In case you’re the primary player to have zero playing cards in hand, you win! This provides you a lot
  of benefits, reminiscent of personalised sport recommendations and
  discount gives! At Silk Rummy you possibly can get
  pleasure from a hundred% Rummy Welcome Bonus for the primary time you deposit money to play rummy playing cards
  video games. Play Rummy 24×7 at Silk Rummy to win cash prizes every single
  day. Make your first deposit at the moment and declare up
  to a hundred% Welcome Bonus, with a maximum bonus of Rs
  one thousand. I recently started taking part in rummy on this web site and
  won just a little over 7000 on my first day! The UI is by far the
  very best I have seen in on-line card gaming, and the opposite elements like prompt buyer care
  and multiple deposit options makes it an excellent higher
  proposition.

  If that does not sound interesting enough, we also offer 100% Free Bonus in your First Deposit!
  Pool Rummy: Play On-line Rummy Games in your favorite pool rummy format within the Classic thirteen Cards format.
  Indian Rummy: The normal Indian Rummy format with thirteen Playing cards and Joker
  performed with the normal 52 playing cards + Joker Deck of
  Cards. This is the most well-liked format of online Rummy played all over the
  world where the card participant has to group the 13 playing cards into sequences and sets so as to declare a
  Rummy. Welcome Bonus: Get 100% Welcome Bonus as much
  as Rs. a thousand every, in your first deposit to
  play rummy money video games!

  GoRummy provides safe, secure and stable gaming surroundings.
  GoRummy is a right place for on-line rummy lovers to kick out
  boredom and usher in enjoyable & reward. Register with
  us to get pleasure from unrivalled rummy on-line bonuses. Whether or
  not you feel bored during leisure or insomniac during night time, or simply want to chill out,
  play rummy on GoRummy by logging on to the web site and entertain your self.
  Be a part of Gorummy to play free rummy and actual rummy with your friends.
  Gorummy is quick-growing on-line rummy platform, offering world-class rummy features which allow
  rummy enthusiasts to play rummy card video games at no
  cost and money.

  Play on-line Points rummy and seize quick money
  prizes. Expertise the actual pleasure and have nice
  fun at the tables! Compete with Indian rummy gamers to win amazing money prizes.

  It’s an advanced version of Indian Rummy format whereby gamers play a hard and fast variety of rounds and
  the player securing minimal points is asserted because the Winner
  of the game. Gorummy takes your online rummy expertise to cellular.
  Download Gorummy cellular app and enjoy numerous rummy video
  games on the transfer. The brand new and improved look of Gorummy
  mobile app experience will take your rummy expertise to new heights.
  Get seamless rummy expertise with none obtain hassles and no compatibility issues. http://www.1ru.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=142877

 28. Psychicoz psychics

  11 października 2017 at 21:48

  Hi colleagues, its enormous piece of writing regarding teachingand entirely explained, keep
  it up all the time.

 29. Sara

  14 października 2017 at 17:02

  I co nie podoba się? No i co z tego . Mamy to w dupie.

 30. spells psychic sight

  16 października 2017 at 09:48

  Hello there! I just want to offer you a huge thumbs up for your excellent information you’ve
  got right here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

 31. Elliot Pac

  16 października 2017 at 20:54

  Hi there, just wanted to inform you that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in July of this year (http://www.marinadebolnuevo.co.uk/about-bolnuevo). We flew into Alicante and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are clean, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a delight and managed a day on the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Look forward to seeing you at Marina de Bolnuevo in the next few months. Thanks for reading Alicia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra