Z zagranicy

WENEZUELA: Różaniec do granic u Polaków w Caracas

Różaniec do granic przekroczył granice Polski o 9.166 km i przez Atlantyk dotarł do Wenezueli. Właśnie tyle wynosi bezpośrednia odległość pomiędzy Polską a Wenezuelą. Można powiedzieć, że przekształcił się w R ó ż a n i e c   s p o z a   g r a n i c.

W stołecznym Caracas i kilku innych miejscach Wenezueli, modlono się w ramach Różańca do granic. Zachęciło do tego Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli. Za pomocą specjalnie w tym celu utworzonego konta na Skypie, Polacy w tym południowoamerykańskim kraju połączyli się ze sobą wirtualnie na wspólnej modlitwie w ostatnią sobotę o godzinie 18.00 czasu lokalnego.

Tym samym, Różaniec do granic, przekroczył granice Polski o 9.166 km, ponieważ tyle wynosi bezpośrednia odległość pomiędzy Polską a Wenezuelą i przekształcił się w R ó ż a n i e c   s p o z a   g r a n i c.

Najmłodszym uczestnikiem wirtualnej modlitwy był urodzony w Wenezueli 13- letni uczeń I klasy gimnazjum, Piotrek Blanco-Zuń, który zna polski i w ojczystym języku mógł modlić się wraz z mamą o swoje zdrowie, swojej rodziny i przyjaciół oraz o możliwość spędzenia wakacji w Polsce.

Najstarsza osobą, uczestniczącą w modlitwie była urodzona w Łowiczu, 86-letnia Krystyna Mrozowicz.

Osoby pochodzenia polskiego, które nie znają ojczystego języka, tak jak na przykład Rocio Janina Silva Zielinski, znana lekarka medycyny z San Felipe na północy kraju, w województwie Yaracuy, modliły się po hiszpańsku. Rocio Zieliński wspomniała przy tej okazji, że jej dziadkowie, Antoni Zieliński i Marianna z Brockich, którzy uciekając z miejscowości Wyrka w czasie Rzezi Wołyńskiej wpadli w zastawioną przez Niemców pułapkę,polegającą na tym, że Niemcy łapali tych, którym udało się uciec z palonej przez UPA wsi, załadowywali do wagonów na pobliskiej stacji i wywozili na roboty do Niemiec. W jej rodzinie mówiono po polsku, ale ona, jako drugie pokolenie urodzone w Wenezueli, nie włada już ojczystym językiem.

Zarowno Rocio Zielinski jak i większość z Polaków modlących się w czasie wenezuelskiego Różańca poza granicami, prosiły o pomyślność Polski i Wenezueli oraz za szybkie potwierdzenie ich polskiego obywatelstwa przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, instancję zajmującą się rozpatrywaniem ich Wniosków o Potwierdzenie Obywatelstwa Polskiego.

Z kolei ojciec Dawid Dziedzic, pallotyński misjonarz pracujący w jednej z parafii pod Caracas, będący zarazem nieoficjalnym kapelanem kolonii polskiej w Wenezueli – połączył się duchowo z ludźmi modlącymi się w Polsce w momencie realnego trwania Różańca do granic, gdyż godzina wyznaczona przez Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli na wspólną modlitwę poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków wirtualnych, kolidowała z godziną odprawiania wieczornej Mszy św. w jego parafii w Guarenas, 40 km od stolicy kraju, Caracas, w której od roku ojciec Dawid Dziedzic pełni posługę kapłańską.

Modlitwa zakończyła się błaganiem: Maryjo, Matko Różańcowa, błogosław Polakom mieszkającym w krajach zagrożenia humanitarnego, do których należy Wenezuela i spraw ,aby rządzący Polską wypracowali program pomocowy dla tych Polaków, którzy chcieliby wrócić do ojczyzny, ale jako uchodźcy z polskimi paszportami pozbawieni są w niej jakichkolwiek praw pomocowych przysługującym uchodźcom.

JUSTYNA ZUŃ-DALLOUL, specjalna korespondentka w Caracas

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

56 komentarzy

56 Komentarzy

 1. Georgianne Lisenby

  9 października 2017 at 10:36

  Hi, just wanted to share with you that we had a great time at Marina de Bolnuevo in June of this year. We flew into Alicante and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are sublime, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a must and managed a day on the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Thanks for reading Nikki.

 2. podolak

  9 października 2017 at 10:44

  Jedni się modlą u granic a drudzy w Ilinois modlą się ku czci ludobójców.
  Ich modlitwy, są ich charakterystykami jako chrześcijan.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/antybanderowski-transparent-plocie-konsulatu-ukrainy-chicago-foto/

  • podolak

   9 października 2017 at 11:43

   Komentator z kresy24, ich świadomej działalności cenzorskiej z polecenia Karczewskiego wykonywanej, w taki oto sposób się przeciwstawia:
   „franciszekk
   Odpowiedz
   8 października 2017 w 22:04

   Odpowiedź na PASZKWIL autorstwa Pawła Bohdanowicza, usprawiedliwiające zwyrodniałe ludobójstwo dokonane na Polakach przez tzw. „braci” ukraińskich,
   cyt. ” Film nie pokazuje rzeczywistych przyczyn konfliktu. Nie pokazuje współpracy naszych wołyńskich rodaków z sowietami i z Niemcami. To nie sprawy międzywojenne były decydujące. Chodziło wtedy przede wszystkim o sprawy całkiem świeże.
   Polacy w oddziałach pomocniczych u boku Niemców? – ani słowa o tym. Przecież Polacy wstępowali dobrowolnie do tych oddziałów już w 1942 roku, a więc przed tragedią wołyńską. Były to oddziały słynące z okrucieństwa.
   Polskie oddziały partyzanckie w służbie sowietów? – ani słowa, chodź były tworzone już PRZED tragedią wołyńską…”
   ODPOWIEDŹ!
   Po dokonaniu napaści na państwo polskie dwóch państw agresorów; Niemiec, ZSRR BEZBRONNA polska ludność, w szczególności na PROWINCJI, gdzie nie stacjonowały wojska okupacyjne, w obliczu strachu przed GROŹBAMI śmierci od dotychczasowych WSPÓŁOBYWATELI PAŃSTWA POLSKIEGO ratowała się jak mogła! Każdy sposób na ratowania własnego życia jest dobry i każdy ma do tego prawo by nie iść na rzeź jak ten przysłowiowy baran!.
   ZAŁOŻENIA tzw. „braci” ukraińskich były jasne PRZED 1943 rokiem –> RIEZAT WSZYSTKICH LACHÓW, bo nadarzyła się ku temu doskonała chwila t.j. napaść na państwo polskie dwóch państw agresorów; Niemiec, ZSRR i można bezkarnie riezat bezbronnych Polaków jak stado baranów!
   NIC i NIKT nie może usprawiedliwiać bestialskich i zwyrodniałych mordów cywilnej bezbronnej ludności każdej narodowości a w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt!!!.
   Proszę MODERATORA o nieusuwanie tej treści riposty, nawet jeśli PRAWDA kogokolwiek bardzo boli.
   Proszę nie być poprawnym politycznie!
   Treść wypowiedzi skopiowałem i w razie jej usunięcia, powiadomię o tym fakcie inne fora i portale!!!!…”

   https://kresy24.pl/trudno-myslec-pozytywnie-o-naszych-stosunkach-z-ukraina/

   • Pola Kowalska

    13 października 2017 at 14:32

    Podlotek jestes pewna ze to byli polacy a nie ZYDZI??? lub RUS To oni wiedli tam prym morderczy to oni razem z ruskimi mordowali polakow .Jesli sie nie myle to akurat na tych terenach blo sporo tak zwanych prusali. I jak sie nie myle to wojska ukrainskie szlyly leb w leb z niemcami .To NIE ZYDZI pomagali dzielnie w mordowaniu POLAKOW czy to nie ci wspaniali bez winy zydzi pomagali ukraincom wiedli tam prym a puzniej jak zwykle dla ruskiego.Straszyc mozesz bidulo takich jak ty „POLAKOW” z dowodem farbowanym . To samo bylo na Ltwie najceniejszym nabytkiem byla zydowska Kolaboracja .To oni na koniach razem z ruskim wjezdzali do kosciolow i nachajkami tlukli po glowach za modlenie sie po zlej stronie .Polacy do Matki Boskiej Czestochowskiej a Litwini Ukraincy do Matki Boskiej Ostrobramskiej.Nie mowiac ilu zabili dla papierka za metryczke .Nie zapominaj Podlotku ze takie miasta jak Slask byli wcielani na sile ,to samo bylo we Wroclawiu Poznaniu.Podlotek wiesz ludzie jeszcze zyja ci co tam byli i mieszkali.Szkalowac lubicie ale tak w tamtych czasach to tak jakos brak wszechstronnictwa .

 3. Stanek

  9 października 2017 at 13:31

  Dzięki Panu Bogu za organizację modlitw Różaniec do granic i za włączenie się Polaków mieszkających
  w Wenezueli.
  Hańba,że rząd PIS nie wypracował przez dwa lata programu pomocy dla Polaków,którzy by chcieli powrotu do kraju.

 4. Annita Krein

  9 października 2017 at 13:50

  Hello, just wanted to inform you that we had a great time at Marina de Bolnuevo in August of this year. We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are perfect, most of them awarded the Blue Flag. The bars were great, with paella on the beach a must and managed a day on the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again next year. Thanks for reading Tony.

 5. Ada

  10 października 2017 at 09:42

  Zobacz projektowanie stron www http://www.devilart.pl teraz atrakcyjne rabaty

 6. Pola Kowalska

  13 października 2017 at 14:40

  O rozancu na granicy bylo slychac w Wenezueli ale nie bylo slychac u naszych sasiadow .Na zadnym kanale nic nie bylo ciekawego ale w zamian z marszu czarnego bylo na kazdym kanale .Jak sa zle traktowane Polki jak musza walczyc „demokratycznie feministki” z” tyranami” z PIS

 7. visite website

  16 października 2017 at 16:30

  Your house is valueble for me. Thanks!…
  visite website http://freemusicallyfollowers.site/

 8. Sabrina Sukovaty

  16 października 2017 at 20:50

  Hello, just wanted to let you know that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in August of this year (http://www.marinadebolnuevo.co.uk/about-bolnuevo). We flew into Alicante and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are perfect, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a must and managed a day on the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Look forward to meeting you at Marina de Bolnuevo in the next few months. Thanks for reading Niall.

 9. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 10. Credai Homes

  17 października 2017 at 08:28

  Good day! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice information you will have right here on this post. I will likely be coming again to your blog for more soon.
  Credai Homes https://goo.gl/LosMrK

 11. tshirts

  17 października 2017 at 16:42

  It’s best to participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will recommend this website!
  tshirts https://www.fanmerchstore.com/men-clothing/

 12. Hostgator Black Friday DISCOUNT

  17 października 2017 at 17:00

  Can I simply say what a aid to seek out somebody who truly knows what theyre talking about on the internet. You positively know the way to deliver a difficulty to mild and make it important. Extra individuals must learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre no more in style since you positively have the gift.
  Hostgator Black Friday DISCOUNT https://hostgatorblackfriday.xyz

 13. application smartphone

  17 października 2017 at 17:21

  You made some first rate points there. I appeared on the web for the difficulty and found most individuals will go together with with your website.
  application smartphone http://shadowfight2hackmod.com/privacy-policy/index.html

 14. Bitcoin Faucets

  17 października 2017 at 18:30

  I discovered your weblog site on google and check a couple of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…
  Bitcoin Faucets http://www.thebitcoinegg.com/bitcoinsuperduperrewards

 15. aquarius pisces cusp man love match

  17 października 2017 at 19:14

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any way you possibly can take away me from that service? Thanks!

 16. Lelio Junior

  17 października 2017 at 19:23

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks|

 17. next page

  17 października 2017 at 20:20

  Nice post. I learn something tougher on completely different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content from other writers and apply slightly something from their store. I’d desire to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.
  next page https://soundcloud.com/user-851714304/clash-of-clans-free-gems

 18. Discover More Here

  17 października 2017 at 20:37

  I’d need to verify with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in studying a submit that can make folks think. Additionally, thanks for allowing me to comment!
  Discover More Here http://sendvid.com/j71n4p46

 19. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 21:17

  Definitely consider that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest factor to take note of. I say to you, I certainly get annoyed even as other folks consider issues that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side-effects , people could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 20. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 21:28

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!|

 21. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 października 2017 at 21:34

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your site in web explorer, could test this? IE still is the market leader and a huge part of other people will miss your wonderful writing because of this problem.|

 22. Dadado Veig

  17 października 2017 at 22:43

  We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your site offered us with useful information to work on. You have performed a formidable job and our entire community shall be grateful to you.|

 23. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 23:25

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 24. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 00:56

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. cheers|

 25. free mp3 songs

  18 października 2017 at 01:38

  Hi there, after reading this amazing post i am as well glad to share my experience here with colleagues.|

 26. download free music online

  18 października 2017 at 03:24

  This piece of writing will help the internet viewers for setting up new web site or even a blog from start to end.|

 27. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 03:28

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 28. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 05:39

  Good day! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!|

 29. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 06:30

  Hello There. I found your weblog using msn. This is a very neatly written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.|

 30. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 07:21

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write or else it is complex to write.|

 31. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 09:02

  Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Many thanks!|

 32. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  18 października 2017 at 10:49

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been running a blog for? you make running a blog glance easy. The full look of your website is great, as neatly as the content!

 33. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 12:34

  Hi my friend! I want to say that this article is awesome, great written and include approximately all vital infos. I would like to see more posts like this .|

 34. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 14:21

  I’m extremely inspired with your writing abilities as well as with the structure on your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to look a nice blog like this one these days..|

 35. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 16:33

  We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive activity and our whole group will probably be grateful to you.|

 36. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 07:32

  No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 37. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 10:03

  Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.|

 38. lacne oplotenie

  19 października 2017 at 11:41

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good factors in features also.
  lacne oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 39. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 12:33

  I was recommended this web site through my cousin. I am now not sure whether or not this publish is written by him as nobody else recognise such exact about my trouble. You are incredible! Thank you!|

 40. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 15:00

  Hey I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was browsing on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.|

 41. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 16:59

  Hello everybody, here every person is sharing these kinds of know-how, therefore it’s fastidious to read this web site, and I used to pay a quick visit this website all the time.|

 42. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 19:15

  Very rapidly this website will be famous amid all blogging and site-building viewers, due to it’s nice articles or reviews|

 43. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 21:23

  Valuable information. Lucky me I discovered your site by chance, and I’m shocked why this twist of fate did not happened earlier! I bookmarked it.|

 44. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 23:17

  I couldn’t resist commenting. Well written!|

 45. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 01:11

  Hello mates, nice article and nice urging commented at this place, I am actually enjoying by these.|

 46. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 03:21

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!|

 47. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 06:00

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!|

 48. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 08:37

  of course like your web site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will surely come again again.|

 49. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 11:14

  Hi there! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does running a well-established website like yours take a massive amount work? I am completely new to operating a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 50. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 13:45

  I always spent my half an hour to read this web site’s content every day along with a cup of coffee.|

 51. Grupo Coral fraude

  20 października 2017 at 17:25

  Very rapidly this website will be famous among all blog viewers, due to it’s nice posts|

 52. Lelio Junior

  21 października 2017 at 02:09

  First off I want to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra