Z kraju

Ministerstwo Rolnictwa uważa, iż nie jest ważne, że wśród celów zrównoważonego rozwoju jest powszechny dostęp do aborcji, byleby nie ginęły gatunki roślin i zwierząt

Ze Sławomirem Mazurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska rozmawia Anna Wiejak

Podczas konferencji Ruchu Europa Christi padło z Państwa [przedstawicieli Ministerstwa Środowiska] strony wiele pięknych słów o tym, jak to prowadzona przez Państwo polityka oparta jest na fundamencie chrześcijańskich wartości. Tymczasem Państwa resort na czele z ministrem środowiska Janem Szyszko jest największym orędownikiem zrównoważonego rozwoju, którego jednym z głównych celów jest wprowadzenie powszechnego dostępu do aborcji i środków antykoncepcyjnych. Czy to się Państwu nie kłóci?

– To jest kwestia definicji, w jaki sposób my rozumiemy zrównoważony rozwój. Z perspektywy zasobów przyrodniczych, dobra człowieka zrównoważony rozwój, jaki my staramy się wdrażać w Polsce to jest rozwój, w którym rozwijamy się dynamicznie jako kraj, ale nie tracimy żadnych gatunków roślin, zwierząt, zapewniamy dobrej jakości warunki środowiskowe. I to jest tak, kiedy pojawiają się różne idee, to pytanie jest takie, czy będziemy stać z boku, czy będziemy w nich obecni, aktywni i wpływali, jak ten zrównoważony rozwój ma być rozumiany. I tak dalsze działania podejmujemy w tym duchu. I dlatego oczywiście zrównoważony rozwój można różnie rozumieć, ale proszę zobaczyć, że to, w jaki sposób my to realizujemy jeśli chodzi o troskę o zasoby przyrodnicze, jeśli chodzi o środowisko, a jednocześnie proszę zobaczyć, jeżeli Polska zredukowałaby – troszkę odbiegamy od tematu tej konferencji – o 30 proc. emisję CO2, a równocześnie dynamicznie rosło PKB, bo w zrównoważonym rozwoju bardzo istotne są wskaźniki zrównoważonego rozwoju. W ogóle w środowisku bardzo istotne jest zrozumienie, znajomość gatunków i wiedza o środowisku, więc to jest istotne z naszej perspektywy, żeby to realizować. Rzeczywiście to jest zawsze pewien etap. Jeśli nawet mówimy o zrównoważonym rozwoju, to sięgnijmy głębiej, czyli do tego co bardzo często dzisiaj jest rozpowszechnione i dlatego mamy tak wiele problemów, też to wynika z takiego postmodernistycznej utraty sensu i definicji, tak naprawdę z błędu antropologicznego. Jeśli mówiąc o zrównoważonym rozwoju, będziemy pamiętać o tym, kto stoi za zrównoważonym rozwojem, za rozwojem człowieka, jego duchowością, kim jest człowiek tak naprawdę, gdzie jest jego miejsce i kto powinien być na pierwszym miejscu, wtedy tak naprawdę wszystko, co czynimy, będzie dobre i będzie przynosić dobre owoce. I w tym duchu aktywnie działamy wspólnie z tymi, którzy taki pogląd na zrównoważony rozwój podzielają.

Czyli ja rozumiem, że ten zrównoważony rozwój, który Państwo wprowadzacie nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem z Agendy 2030?

– Jeśli chodzi o nasze działania, to za co jest odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska czyli działania mające na celu… i myślę, że my musimy pamiętać o jednej rzeczy, żeby to, co robimy odnosić w swoich działaniach do tego, w co głęboko wierzymy i to nam daje szansę. A powiem, co się stało w Paryżu. W Paryżu dlatego osiągnęliśmy taki duży sukces negocjacyjny, że myśmy zaprzestali mówić o tym, że musimy tylko redukować emisję, myśmy zaczęli mówić o tym, że Organizacja Narodów Zjednoczonych musi na nowo zdefiniować swoją funkcję, a konwencja klimatyczna ma służyć rozwiązywaniu globalnych problemów. A co dzisiaj jest globalnym problemem? Globalnym problemem jest to, że wiele osób cierpi na głód, nie ma dostępu do wody, następuje deforestacja, następuje zanik gatunków i poza tym też wyludniamy się, brakuje nam nowych klas wieku, tak to się poprawnie nazywa. I to jest to, co dla nas w Polsce jest bliskie i to chcemy realizować. I to jest wpisane w polską Konstytucję i to realizujemy.

Czy to oznacza, że będzie opt out jeśli chodzi o kwestię aborcji w zrównoważonym rozwoju? Czy Polska wypowie ten fragment podpisanych dokumentów, dotyczących obowiązku wprowadzenia aborcji?

[Na to pytanie Podsekretarz Stanu bezradnie rozłożył ręce]

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

73 komentarze

73 Komentarzy

  1. 383 prime starting Officer businesses on one explore.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra