Z kraju

Stanisław Michalkiewicz – biskup Pieronek zaczyna zdradzać objawy zgłupienia starczego, albo nie głupieje, tylko wykonuje jakieś zadanie

W swoim felietonie „Logiki nie ma, ale musi być” opublikowanym na łamach portalu „Magna Polonia” Stanisław Michalkiewicz zarzucił brak logiki biskupowi Pieronkowi, który twierdzi na łamach mediów, że w Polsce jest dyktatura. Zdaniem publicysty biskup Pieronek opowiada głupoty bo „tego rodzaju opinie ksiądz biskup wygłasza udzielając wywiadu, który jest publikowany na całą Polskę i nie obawiając się, że po ogłoszeniu tej rewelacji zostanie zamordowany strzałem w tył głowy, ani nawet – że zostanie aresztowany. A przecież dyktatura, (…) [komunistyczna] tym się właśnie charakteryzowała. Mamy zatem dwie możliwości: albo ksiądz biskup Pieronek zaczyna zdradzać objawy zgłupienia starczego, albo nie głupieje, tylko wykonuje jakieś zadanie”.

 

Stanisław Michalkiewicz przypomina, że biskup Pieronek był wymieniany jako beneficjent w sprawozdaniach finansowych Fundacji Batorego Sorosa.

 

Komentując czarne marsze Stanisław Michalkiewicz stwierdził, że „Postulaty wysuwane przez protestujące kobiety pokazują bowiem, że logika jest im całkowicie obca. Z jednej bowiem strony protestują przeciwko „nacjonalizacji macic”, a jednocześnie domagają się, żeby „państwo” je zapładniało”.

 

Swój felieton Stanisław Michalkiewicz zakończył przewrotną propozycją by rząd PiS pozytywnie odpowiedział na postulaty finansowania przez państwo zapładniania kobiet, i w ramach promocji naturalnych metod, zamiast in vitro, do zapładniania wysłał Wojska Obrony Terytorialnej.

 

Komentując propozycje Stanisława Michalkiewicza muszę stwierdzić, że relacjonując protesty feministek i groteskowej opozycji, na podstawie obserwacji uczestniczącej mając wiedzę o urodzie feministek, wyzwanie jakie stawia Stanisław Michalkiewicz przed Wojskami Obrony Terytorialnej jest moim zdaniem wręcz samobójcze. Chociaż przysłowie mówi, że nie ma brzydkich kobiet, tylko czasami wina braknie, sprostanie takiemu wyzwaniu spowodowało by plagę alkoholizmu, i pasową epidemie zgonów z przepicia.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

78 komentarzy

78 Komentarzy

 1. panMarek

  12 października 2017 at 11:14

  Jak wchodzą nam w drogę to trzeba ich likwidować tak jak to robił NSZ z bolszewikami a nie pomoże im nawet znajomość psychologii społecznej.

  Po pierwsze:
  Powszechnie wiadomo, że żydzi to najgłupszy narodek na świecie.
  Dowodem na to jest powszechnie znany a przez nikogo nie dostrzegany fakt-dowód, że żydzi przez 2000 lat(!) nie rozpoznali prawdziwego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i Maryji matki Bożej, których to rozpoznają nawet małe dzieci jak w Fatimie. To są dekle. Wyjątkowo tępe i stąd te „błyskotliwe” teorie ewolucji, względności i wielkiego wybuchu! (najlepszy jest oczywiście „wielki wybuch” – walnęło coś z niczego i powstał Wszechświat).
  To są brednie dla jeszcze głupszych szabes-gojów. Nie ma ani jednego dowodu na te brednie mośka Darwina w odróżnieniu od tysięcy dowodów na zaistnienie potopu ok. 4400 lat temu.
  Po drugie:
  Zamiast płakać trzeba stanąć w potrzebie i stawić opór. Któż jak Bóg, jak powiedział Św. Michał Archanioł.
  Stawić opór a nie płakać!

  • karol

   12 października 2017 at 11:44

   zbigniewstonoga.eu

  • Danka

   12 października 2017 at 16:14

   Piszesz stale ten sam tekst juz ktorys raz.Prowokator ?

   • panMarek

    12 października 2017 at 21:22

    Nie. Poza tym przykładaj się do pisania i nie kalecz języka. Np. nie „raz.Prowokator ?” tylko „raz. Prowokator?”

    • Danka

     13 października 2017 at 02:26

     Uczony w pismie panMarek.Moze jeszcze raz wytlumacz, osoooochodziii?

     • panMarek

      13 października 2017 at 12:48

      No to proszę:
      ZA STRONĄ SEKSUALNE ZNACZENIE IMION DAMSKICH 🙂
      Danuta – całe życie wszędzie szuka bolca, a na końcu zostaje starą panną.

     • Danka

      13 października 2017 at 13:01

      PanMarek.Wyjmij ty ten swoj bolec najpierw ze swojego czerepa, bo nie jest naoliwiony skrzeczy na caly net.Oliwy w tym garnku ani na krztyne.I odlacz sie od sex-online.

     • Danka

      13 października 2017 at 13:05

      PanMarek.I Oszczedz autorow ze swoimi komplementami, bo kojarza sie ze smierci pocalunkami….

     • panMarek

      13 października 2017 at 17:06

      „Danka”, sądzę, że moje komentarze – jakie by nie były – powiewają Autorowi.

 2. Soroka

  12 października 2017 at 11:16

  Jeżeli WOT miałby się składać z kurwiarzy, to wydawanie pieniędzy na te wojska byłoby wyrzucaniem ich do błota!
  Panu Michalkiewiczowi pomyliły się chyba WOT z CA.

 3. Soroka

  12 października 2017 at 11:18

  A może pan Michalkiewicz chciałby te znienawidzone przez ruską swołocz wojska wykończyć syfilisem, albo AIDS?

 4. JARO

  12 października 2017 at 13:02

  a mówią, że żołnierz wykona każdy rozkaz; pan redaktor St. Michalkiewicz pokazał dowód wprost, że jest taki, którego jednak nikt (żadne wojsko) nie podejmie się zrealizować; i nie ma zdziwienia patrząc na ten „zwiędły kwiat, wydzielający straszny odór”;

 5. hansi

  12 października 2017 at 14:23

  😀

 6. Hania

  12 października 2017 at 15:43

  W ramach tego ogłupienia starczego
  JE bp Pieronek, bohater, który uciekł z trudnej śląskiej diecezji prosto w objęcia masońsko- batorowe, zamieszkawszy na Wawelu
  ( proszę nie krzyczeć, że ” nie uchodzi” bo były czasy kiedy na Wawelu pomieszkiwał pan Gubernator, więc Pieronkowi też się należy)

  Dał głos tzw zawył do włoskich gazet
  Z Polakami rozmawia raczej niechętnie nasz bohatyrski biskupek chłopek- roztropek.
  Polecam wycie:

  http://ram.neon24.pl/post/140571,o-tym-jak-pieronek-oplul-polske-we-wloszech

 7. wiesscar

  12 października 2017 at 15:49

  jest dyktatura bo juz sztabek zlota nie moga ‚przechowywac’,

 8. Danka

  12 października 2017 at 15:55

  Red.Michalkiewicz z „grubej rury” w biskupa.Alez to przeciez waszego PIS-owskiego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyzszego czlonek Rady Patronackiej jego /wspolzalozyciel za kase patronow zapewne Wyzszej Szkoly Europejskiej w Krakowie.Oj,Gowin nie bedzie zadowolony.JkM aktualnie wycina czLonkow partii, oferujac im jedynki.To jakby korupcja polityczna pachnie, czy coooos?

  • Danka

   12 października 2017 at 16:10

   Wycina Gowin JKM z partii „Wolnosc”.
   Moze warto oderwac sie od wlasnych felietonow i dobrze sie rozejrzec dokola?

 9. Danka

  12 października 2017 at 16:05

  http://www.wse.krakow.pl/pl/uczelnia/rada-patronacka
  Tez taki Pan jest fotogeniczny jak biskup Pieronek? Aleksander Smolar takze niezle sie tu prezentuje.

 10. Danka

  12 października 2017 at 20:17

  Moze lepiej niz zajmowac sie czlonkiem Rady Patronackiej ministra Gowina w jego Wyzszej Szkole Europejskiej / wieloletni rektor po ouszczeniu wydawnictwa ZNAK od dziel Grossa,poczytajmy o czym pisza, MYSLAC OJCZYZNA, zatroskani patrioci:
  http://niepoprawni.pl/blog/maria-kowalska/o-ordynacji-wyborczej-stowarzyszenie-rkw-ruch-kontroli-wyborow-ruch-kontroli

 11. JUDASZ Franciszek vel Jorge Bergoglio starcze ZGŁUPIENIE objawiał jeszcze w Argentynie!

  12 października 2017 at 22:51

  Ten 81 letni ZWAPNIALEC Franciszek vel Jorge Bergoglio(ur. 1936r) zdradzał objawy zgłupienia starczego, jeszcze przed wyborem na papieża.
  ZWAPNIALEC Franciszek vel Jorge Bergoglio zgłupiał już w Argentynie pod wpływem i naciskiem skciarzy judaistycznych i wykonywał różne zadania, aby zniszczyć dekalog katolicki, a w jej miejsce wprowadzić rasistowski żydowski „kodeks” Szulchan Aruchtak, tak aby katolicy PODDALI się OBRUBCE „prawa religijnego” cynicznym Żydom.
  tzw. „biskup” Pieronek w porozumieniu z pedałami „biskupami niemieckimi” finansowani przez Sorosa, czy Pieronek finansowany przez ąnty-polską Fundacje Batorego CELOWO niszczył etykę i moralność katolicka w Polsce wynikającą z zasad z Biblii.
  Identycznymi KRETAMI kościoła katolickiego w III RP jest CAŁY tzw. „polski episkopat” gdzie prawie wszyscy są ŻYDAMI przebierańcami w „purpurach” na czele z JUDAISTAMI Gądeckiem czy Nyczem.
  Jak widać JUDAIZACJA i DEGENERACJA kościoła katolickiego pod przywódctwem argentyńskiego żydo-masona Bergoglio posuwa się szybciej niż się to wszystkim wydaje.
  Franciszek vel Jorge Bergoglio z Argentyny z pozostałymi tzw. „kardynałami i biskupami” którzy są heteroseksualni podobno chce się ŻENIĆ i szykują jakieś nowe REWOLUCYJNE „encykliki” podobne do zasad w tym temacie ustalonych w SEKCIE PROTESTANCKIEJ.
  Franciszek vel Jorge Bergoglio z Argentyny podobno już opracował „nową encyklikę” wzorując się na ISLAMIE i planuje ZNESIENIE celibatu „księży katolickich” i zorganizowanie kobiecego haremu w Watykanie z którego „kardynałowie, biskupi” i ta cała sitwa anty-chrystów z Vatykanu będą sobie wyszukiwać żony, którym będą płodzić dzieci.

 12. Danka

  13 października 2017 at 02:33

  Dobrze.A teraz wracaj do lozka.Dzis kaftana nie bedzie.

 13. Danka

  13 października 2017 at 02:41

  Gdyby mierzyc wartosc tego tekstu miara jakosci „owocow, po ktortch ich poznacie”, to strach oceniac, panie re.Michalkiewicz.Kogo pan sciaga takim opisem biskupa KK, badz co badz.Po prostu:diabli nadali, myslac ojczyzna?

 14. Marek

  13 października 2017 at 10:22

  Pierwszy komentarz p. Bodakowskiego, który przy odrobinie dobrej woli możba by uznać za dowcipny. Niech Pan idzie dalej tą drogą, Panie Redaktorze!

 15. Gocha

  13 października 2017 at 11:29

  Biskup Pieronek odkąd pamiętam zawsze był Pier..dolnięty po piorunowym urazie w głupi łeb.

 16. Danka

  13 października 2017 at 12:01

  Sejm podjal przez aklamacje uchwale, ze rok 2018 bedzie rokiem Powsrania Wlkp.Zglosila to poslanka PO Kidawa Blonska. Rok 2018 jest rokiem Czynu Niepodleglosciowego Jozefa Pilsudskiego, ktorego, jak widac POgrobowcy Mgdalenki 88/89 i OS nadal sie obawiaja i unikaja.Nii ma to jak wzmacniac POwskiego orezydenta Jaskowiaka z Poznania, ktorego tam maja stanowczo dosyc za reorezentowanie niepolskich interesow i kpiny z dazen poznaniakow np.zakaz dla postawienia Pomnika Chrystusa Krola na Malcie.Pomnik ten zostal zbyurzony przez Niemcow w 39 ,a postawiono go jako witum wdziecznosci za odzyskana niepodleglosc.Pd falszywa flaga PO chce robic sobie lans, tak jak i ci pseudo-pilsudczycy?!
  http://m.niezalezna.pl/74326-oburzenie-zachowaniem-prezydenta-poznania-nie-uczcil-powstancow-wielkopolskich

 17. Danka

  13 października 2017 at 12:05

  Powstania Wielkopolskiego-oczywiscie.

 18. robin

  13 października 2017 at 15:27

  Nie „spowodowało by”, lecz „spowodowałoby”, mędrcze Bodakowski.

 19. http://healthysenior.me/

  13 października 2017 at 20:06

  Legalization Nation answers readers’ questions in regards to
  the vulnerability of their personal information. I used to be effectively
  informed over the cellphone on what I needed to carry to my appointment, whereas there the method went very easily, the physician was very knowledgable, form, and really
  informative, he took his time at each step. Or when you feel the
  need to reply, don’t scare individuals away by being rude.
  She proceeded to try to take down the required data
  to set an appointment, after which it acquired weird! That is my second trip to United MMC and
  this is the place I’ll proceed to get my mmj card renewed!
  I was nervous about having my first appointment in starting the method to
  my MMJ card, but after looking out online I made a
  decision to go to Southwest Medical Marijuana Evaluation Middle.

  Some docs may select to specialize in therapy with medical Cannabis (see our referral page).
  But because medical marijuana remains unlawful on the federal stage, medical doctors cannot prescribe it.
  As a result of the federal authorities currently
  classifies natural marijuana as a Schedule I drug, it is not accessible as a prescription treatment,
  or available in pharmacies. The Nevada Medical Marijuana Act states that
  employers are usually not required to accommodate employees
  who use medical marijuana. Chances are you’ll wish to seek the advice of an lawyer about
  whether or not or to not inform your employer that you’re a affected person in the NMMP.

  There’s been somewhat misunderstanding out there that individuals want a letter from their
  doctor, or that is it’s a prescription or one thing like that, and it is not…it’s that type that is issued by the department of well being that they need to take to their physician,” added DiCarlo.
  By legislation, Arkansans will probably be allowed
  to buy 2 ½ ounces every 14 days, and the state will be using an digital
  monitoring system to prevent abuse of the system.
  Recently I was talking with the AZDHS MMJ Card program relating to food recollects and what protection they were giving MMJ Patients.

  While you undergo meals handler coaching for the
  State of Arizona you might be taught quite a lot of issues from temperatures
  for meals saved in the refrigerator/freezer and warming desk, how
  usually you clean the grease lure or replace the oil in the
  deep fryer.

  I pulled knowledge in the type of a PDF that was a group of data on all accounting from the date
  of 7/1/sixteen – 1/18/17 in the Medical Marijuana Department.
  Let me begin by saying that the AZDHS MMJ Card Program
  has had $5.5 million dollars in expenses in 6 MONTHS.
  Salary, FICA, Social Security, Vacation, Leave Pay, Retirement, Journey Expenses,
  Different Worker Associated Expense and one name InDirect Switch.
  The AZDHS MMJ Card program has spent almost as much money in 6 months
  as they’d all of 2015. The College of Arizona has not put out the Annual Report for the Medical Marijuana Program for
  2016. That was the total wage amount for six months for the employees on the MMJ
  Division of the AZDHS.

  Effective July 9, 2016, the Registered Cardholder Utility Fee is $5.00.
  See beneath for extra necessary charge information. Essential
  Details about the Marijuana Registry. All fees are for the applying processing and
  will not be refunded if the application is incomplete, denied or the card is revoked.
  Assessment the checklist earlier than sending software materials
  to the division. All provider/MIPP applicants must submit fingerprints on the time of application, and have
  their background examine accomplished, earlier than their application could be processed.
  Supplier/MIPP candidates should send at
  least one change request type for a cardholder naming the applicant as their provider, with their
  supplier utility packet.

  Your Qualifying Situations for the Florida
  Medical Marijuana Program. The first step in the medical marijuana application process is intensive documentation of your medical condition. Although there are situations where a patient will qualify for the Florida Medical Marijuana Program without the necessity of full documentation, the
  Florida Medical Marijuana Certification Clinics (FLMMCC) requires that all your information are
  present throughout the final 12 months that document your
  qualifying condition. In the event you choose that we handle your medical file assortment, you should complete the medical launch kind
  and fax it to our workplace in order that we might request
  your medical information from your remedy suppliers.

  Upon receipt of your medical data, our physicians thoroughly evaluate the data to determine when you qualify for the Florida Medical Marijuana Program.
  When you qualify for the program, we’ll call you to schedule an appointment with one in every
  of our physicians. At your certification appointment,
  our physicians will speak with you about your qualification for certification of
  a medical condition that may qualify you for the Florida Medical Marijuana Program.
  After evaluation and approval, qualified sufferers
  will receive a signed Doctor Certification Type that may enable them to apply to the state for a Medical Marijuana
  Identification Card.

  The bill handed unanimously by the council on Tuesday in hopes that
  it will enable simpler entry to medical marijuana for sufferers visiting D.C.

  By passing the Medical Marijuana Reciprocity Amendment Act, the District
  joins Michigan, Nevada, New Hampshire, Rhode Island, Arizona and Maine in allowing reciprocity for out-of-state registered
  medical marijuana users. That is also great news for
  Maryland residents who’ve been patiently waiting for his or her Medical Marijuana Program to enter effect.
  Whereas there’s an inclination that medical marijuana registration cards might be issued throughout the next few months, D.C.
  could provide safe access for Maryland sufferers within the intermediary.

  If you happen to can show NY residency and you have a qualifying
  medical condition, the next step is to obtain a affected person certification from a participating physician, physician’s assistant,
  or nurse practitioner. When discussing medical
  marijuana together with your care provider, it is
  necessary to be honest about your well being situation and
  explain why you imagine medical marijuana remedy will
  likely be helpful to you. If they agree to approve you for this system, they
  must submit a patient certification form on your behalf. Please word that as a way to approve you, the physician or nurse should be licensed
  in New York and registered with the medical marijuana program.

  In case your doctor or nurse hasn’t but registered with the program, they have to observe these instructions
  with the intention to sign up. If your care provider is unwilling or
  unable to concern a affected person certification for you,
  they may refer you to a physician or nurse practitioner who’s registered with the program.
  Your provider can access a list of participating physicians and nurses by clicking right here and following the instructions within the Physician Access to Registered Practitioners”
  section. Referrals are only obtainable from your doctor and cannot be offered by the dispensary.
  Once you’ve obtained your affected person certification, you’ll need to complete an online patient utility for the
  medical marijuana program.

  Within the occasion that your physician does not really feel comfortable qualifying you for this system, please word there
  are physicians in Connecticut who prepared and currently accept
  appointments for brand spanking new patients so as to review medical data
  and complete the certification course of. Physicians must have a bona
  fide relationship with the affected person with a purpose to register them with the program.
  Defined the potential risks and benefits of the
  palliative use of marijuana to the patient or, where the patient lacks authorized capacity, to the dad or mum,
  guardian or other particular person having authorized custody of the
  affected person.

  Just answer a number of questions & chat with an internet physician to get accredited and renewed.

  After your MMJ card approval, you will obtain a digital
  recommendation by way of electronic mail. And for a
  restricted time, Caliva members who renew their MMJ playing cards online will
  obtain a free reward. On common, the whole process takes lower than quarter-hour.
  Heally supplies a quick, protected, and secure platform to
  instantly meet with a 420 physician on-line and obtain a medical
  marijuana recommendation immiediately by email. Simply print your suggestion or present the digital copy to your
  native dispensary. Online licensed cannabis medical doctors can be found from 9AM – 10PM to judge and approve your software.

  Your information is only shared with you and your physician. Your
  medical health insurance company, employer, or some other
  entity will NOT have access to this info. Get Your New Medical Marijuana Card
  Online, Right Now! You’ll be able to see our ache specialist the same day you see The Marijuana Physician! She prices $50 for
  physicals and she might help you get your medical data up to date or help you establish medical
  history should you’ve by no means seen a doctor. Once you might be accepted and have the physical ID card, you are available to buy from
  any working dispensary in Arizona. Finally, all patients must pay the payment to the Arizona
  Board of Health Providers which is $150 or if the affected person recieves nutrion help (meals stamps) the payment is
  discounted to $seventy five.

  We may also contemplate Oregon, Washington, Colorado, and Alaska to also be states where medical marijuana patients might travel without concern,
  thanks to legalization that renders the need for a medical marijuana card irrelevant.
  California , Arizona , Nevada , Maine , and Massachusetts
  may be part of the record of authorized states, additional opening up travel alternatives for sufferers.
  If all of the states voting on marijuana reform this
  fall should pass their initiatives and amendments, we would have 9 authorized adult-use states and one other four medical marijuana states with out-of-state reciprocity where
  sufferers from 30 medical marijuana states
  may travel.

  The following items are thought-about as legitimate proof:
  California Division of Motor Automobiles printout California Voter Registration Card California (540)Tax Return(s) giving a California residence tackle (with current dates) California Utility Invoice (DPW,
  gas, phone, cable, etc.) Pay Stub or Employment Verification Letter on company
  letterhead (signed by a Human Sources/Personnel manager) Automotive Registration and/or Automobile Insurance ID (California firm) California
  Health Insurance coverage ID or Medi-Cal ID Army Discharge Papers
  (DD214) or Leave and Earnings Assertion (displaying California because the State of Document) Union Membership ID
  (for a California native).

 20. Danka

  14 października 2017 at 01:18

  Wow! Really?

 21. Maryjo Kniess

  16 października 2017 at 22:27

  Hi, just wanted to share with you that we had a great holiday at Marina de Bolnuevo in September of this year (http://www.marinadebolnuevo.co.uk/about-bolnuevo). We flew into Alicante and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are perfect, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a delight and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Look forward to seeing you at Marina de Bolnuevo in the next few months. Thanks for reading Nikki.

 22. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 01:56

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further post thank you once again.|

 23. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 02:21

  Thank you for any other informative blog. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect approach? I’ve a undertaking that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information.|

 24. download free music online

  17 października 2017 at 15:45

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of unexpected emotions.|

 25. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 16:16

  It’s going to be finish of mine day, except before end I am reading this impressive piece of writing to increase my knowledge.|

 26. Grupo Coral presidios

  17 października 2017 at 20:58

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also very good.|

 27. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 22:16

  Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get nearly anything done.|

 28. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 23:38

  Hi, I think your web site could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site!|

 29. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 01:01

  My family always say that I am killing my time here at web, however I know I am getting know-how everyday by reading such fastidious articles.|

 30. Browse through millions of mp3 tracks

  18 października 2017 at 01:55

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. With thanks|

 31. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 01:56

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 32. download free music online

  18 października 2017 at 02:06

  I used to be suggested this website by means of my cousin. I am now not certain whether or not this submit is written via him as no one else understand such distinct about my difficulty. You’re incredible! Thanks!|

 33. Itamar Serp

  18 października 2017 at 06:23

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different users like its helped me. Great job.|

 34. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 07:00

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes that make the largest changes. Many thanks for sharing!|

 35. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 08:04

  This article offers clear idea in support of the new visitors of blogging, that actually how to do blogging and site-building.|

 36. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.|

 37. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 09:50

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s blog link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.|

 38. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 11:33

  I’m really inspired together with your writing skills and also with the layout to your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is uncommon to peer a great weblog like this one today..|

 39. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 12:02

  When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thank you!|

 40. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 13:20

  There’s certainly a great deal to find out about this topic. I really like all the points you have made.|

 41. Dadado Veig

  18 października 2017 at 15:17

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for beginner blog writers? I’d really appreciate it.|

 42. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 17:23

  Hi, I desire to subscribe for this weblog to get most up-to-date updates, thus where can i do it please help.|

 43. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:52

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for supplying this info.|

 44. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 10:53

  Good blog post. I definitely love this site. Keep writing!|

 45. Grupo Serval presidios

  19 października 2017 at 13:23

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 46. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 15:41

  Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.|

 47. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 17:45

  Hello, every time i used to check web site posts here early in the daylight, as i enjoy to gain knowledge of more and more.|

 48. Itamar Serp

  19 października 2017 at 20:00

  I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Cheers!|

 49. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 22:01

  Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to trade strategies with others, be sure to shoot me an email if interested.|

 50. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 23:52

  Ahaa, its good discussion on the topic of this post at this place at this website, I have read all that, so at this time me also commenting here.|

 51. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 01:47

  Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you!|

 52. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 04:22

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and your views are good designed for new visitors.|

 53. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 06:52

  Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it|

 54. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 09:30

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you need to write more about this issue, it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about these topics. To the next! Cheers!!|

 55. Grupo Coral fraude

  20 października 2017 at 12:04

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a wonderful web site.|

 56. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 14:34

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 57. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 20:18

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 58. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  21 października 2017 at 05:00

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Cheers!|

 59. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 13:51

  I know this website offers quality dependent articles or reviews and other material, is there any other website which presents such information in quality?|

 60. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 22:43

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.|

 61. José Wilame Araújo Rodrigues

  22 października 2017 at 07:14

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 62. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 16:21

  Wonderful items from you, man. I have consider your stuff previous to and you are simply too great. I really like what you’ve obtained right here, certainly like what you are saying and the way in which in which you assert it. You are making it enjoyable and you still care for to stay it sensible. I cant wait to learn far more from you. That is actually a tremendous web site.|

 63. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 01:19

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

 64. kiki morsin

  23 października 2017 at 06:59

  please visit our web, we provide updated and hottest information, Come

  (http://www.ducatiok.com/2017/02/06/sebuah-pesan-dari-ceo-ducati-claudio-domenicali/)

  (www.ducatiok.com/)

 65. Itamar Serp

  23 października 2017 at 11:05

  I have read so many articles about the blogger lovers except this paragraph is actually a pleasant paragraph, keep it up.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra