Z kraju

Antoni Macierewicz – Nie będzie gwarancji dla bezpieczeństwa europejskiego, jeżeli Rosja nie wycofa się z Ukrainy

– Groźby, które słyszymy ze strony rosyjskiej mają sprawić, że kraje sojusznicze NATO przestaną sobie ufać i osłabią wolę zachowania wspólnego bezpieczeństwa – opowiadał Antoni Macierewicz na antenie Radia Maryja.

– Groźby, które słyszymy ze strony rosyjskiej mają sprawić, że kraje sojusznicze NATO przestaną sobie ufać i osłabią wolę zachowania wspólnego bezpieczeństwa. (…) Rozmawialiśmy o sprawach, które są najważniejsze dla Polski, ale również bardzo istotne dla Wielkiej Brytanii – o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Oba kraje były bardzo zaniepokojone ostatnimi zachowaniami Federacji Rosyjskiej, zwłaszcza ćwiczeniami „Zapad’17”, ale także powtarzającymi się różnorodnymi groźbami, które słyszymy ze strony rosyjskiej, np. dzisiejszymi oświadczeniami, że Rosja jest gotowa zerwać układ NATO-Rosja, który był zawarty jeszcze w latach 90. Wielka Brytania nadal będzie utrzymywała wojska zarówno w Estonii, jak i w Polsce. Najnowsza zmiana wojsk, które stacjonują w ramach grupy bojowej będącej w Polsce wysłanej z Wielkiej Brytanii – w najbliższych dniach dotrze do Orzysza. W tej sprawie jednoznaczne oświadczenie zarówno ministra spraw zagranicznych, jak i ministra obrony Zjednoczonego Królestwa nie ulega żadnej wątpliwości. Minister obrony Michael Fallon powiedział: Będziemy ramię przy ramieniu zapewniali bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki tak długo, jak długo będziecie nas potrzebowali. Co do tego możecie mieć absolutną pewność. (…) Zarówno Polska i Wielka Brytania uważają, że agresja rosyjska musi zostać zatrzymana.
Nie będzie gwarancji dla bezpieczeństwa europejskiego, nie będzie gwarancji w ogóle, jeżeli Rosja nie wycofa się z Ukrainy. Słyszeliśmy ostatnio różne propozycje ze strony rosyjskiej, np. stworzenia sił pokojowych. One w tym kształcie są nie do przyjęcia, gdyż sugerują, że teren Donbasu uważa się za teren sporny. Takie siły pokojowe mogłyby być zrealizowane tylko na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Oczywiście, w ich skład nie mogłyby wchodzić wojska rosyjskie, gdyż są to wojska jednego z agresorów. Idea sił pokojowych nie może być narzędziem do akceptacji legalizacji rosyjskiego imperializmu – mówił Antoni Macierewicz.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

152 komentarze

152 Komentarzy

 1. olrob

  14 października 2017 at 13:10

  Nie bedzie europejskiego bezpieczenstwa, bo to pojecie nic nie znaczy. Europa nie stanowi zadnej calosci ani politycznej ani kulturowej.

  • o2.pl

   14 października 2017 at 20:04

   Skandal w Kijowie.Antypolskie napisy i swastyka na budynku z muralem Jana Pawła II

 2. krakus

  14 października 2017 at 13:11

  Yoż ten człowiek jest chory na głowę- wypad na tą judoupadlinę Maciarewicz- zostaw nam Polskę w spokoju – to co robisz to ZDRADA!!!!

  • andysmith

   15 października 2017 at 00:07

   Macierewicz to rzyt i to nie jest Polak,przy okazji jestem psychologiem i ten pan wykazuje wszelkie oznaki choroby mocno psychicznej.Ma rację JKM że to on położył proces dekomunizacji za czasów bolka

 3. Paweł

  14 października 2017 at 13:55

  Nie będzie bezpieczeństwa europejskiego, jeżeli Polska będzie wspierać ukrainę i izrael. Psychiatra powinien zająć się analizą wypowiedzi i zachowań Macierewicza.

 4. KIM PAN JEST?

  14 października 2017 at 13:59

  PANIE MACIEAREWICZ! CZY TO PANA KOMENTARZ NA BANDEROWSKIE ŚWIĘTO- NA DODATEK WSPIERAJĄCE ŻYDA VACMANA BO JEŚLI TAK- TO WYPAD Z POLSKI RENEGACIE. DOŚĆ JUŻ TEGO MIESZANIA POLAKOM W GŁOWACH I FLIRTÓW Z BANDERAMI-LUDOBÓJCAMI POLAKÓW DOŚĆ!!KIM PAN JESTEŚ? SZPIEGIEM, RENEGATEM, PROWOKATOREM? BO POLAKIEM PRZECIEŻ NIE- TO OBCE, CUDZE DYREKTYWY I WIZJE PAN REALIZUJESZ – NIE POLSKIE…

 5. wiesscar

  14 października 2017 at 14:20

  „Nie będzie gwarancji dla bezpieczeństwa europejskiego, nie będzie gwarancji w ogóle, jeżeli Rosja nie wycofa się z Ukrainy.” zdanie bez sensu, jak zwykle Macierewicz palnie czasem cos bez sensu,

  • kolo

   14 października 2017 at 19:25

   Jeszcze nie słyszałem,żeby palnął z sensem

 6. podolak

  14 października 2017 at 14:25

  Gwarancje dla Polaków następcy tych co „ich wyczyny na zawsze pozostaną przykładem dla przyszłych pokoleń. Pamięć o zwycięstwach żołnierzy UPA inspiruje współczesnych obrońców Ukrainy, którzy odpierają rosyjską agresję, dodaje im siły i odwagi. – mówił Poroszenko

  https://zaxid.net/u_tsentri_lvova_zapratsyuvala_vulichna_vistavka_unikalnih_fotografiy_upa_n1438936
  tworzą.
  To też zdanie Macierewicza, polskiego ministra.

 7. wiesscar

  14 października 2017 at 14:25

  teren Donbasu uważa się za teren sporny – bo banderowcy mordowali okrutnie Zydow, Polakow i inne nacje i donbasowcy nie chca podzielic losu m.in. Polakow, Rosja stawia sprawe jasno nie pozwoli banderowcom wyrżnąć donbasowcow, Macierewicz ma gdzies los polskich chlopow wyrznietych na Kresach przez banderowcow, owszem byl przy pomniku, powiedzial cos tam o samoobronie i tyle, bo byl nacosk oddolny Polakow, gdyby nie to nawet tyle by nie zrobil, gotowy sorzymierzyc sie z banderowcami przeciwko Rosjanom bo mu komunisci przyczynili sie do smnierci ojca, podobnie Przelomiec – ta dziennikarka,

 8. Z NETU

  14 października 2017 at 14:57

  ~PAWEŁ- 1 godz. 14 min temu
  Przyszli nim kur zapiał…Psy nie szczekały…bo i na kogoż ? Na sąsiada, który nie raz w ciągu dnia u nas bywał? A teraz wszedł tymi drzwiami do mojego domu z resztą sąsiadów. Drzwiami, które otwieraliśmy, aby ich ugościć….. i do tych drzwi mnie przybili… Abym patrzył, jak moją żonę tną piłą żywcem, córuchnę gw …..ałcą, a na koniec obcinają jeszcze nie rozwinięte piersi…..a ja przybity do tych drzwi wyłem z bezsilności patrząc na cierpienie moich ukochanych. Chrystus umierał przybity do krzyża w strasznych męczarniach…Ja umierałem przybity do drzwi własnego domu patrząc jak moi sąsiedzi mordują moją rodzinę…Wiem, że moje cierpienie było większe niż Bożego Syna i dlatego moja zemsta będzie okrutniejsza… Umarłem wtedy patrząc na kaźń moich najukochańszych i na bestialstwo moich sąsiadów – ale wrócę któregoś dnia i odpłacę im za to co zrobili. Nie będzie litości i dla nich jak i dla ich potomków skalanych krwią niewinnych, jak i dla tych, który chcą by moi Rodacy zapomnieli o tej potwornej zbrodni. Będziecie zdy. cha°°°°ć po tysiąckroć patrząc na to na co ja musiałem krzyżowany na drzwiach mojego domu. Zmartwychwstanę i wy banderowscy bandyci i wy polskojęzyczni politycy traficie przed mój sąd ostateczny. Zatęsknicie za piekłem.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-rocznica-utworzenia-upa-przemowienie-prezydenta-ukrainy,nId,2452567#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 9. UPA-NIE

  14 października 2017 at 15:15

  KOLEJNY ATAK NA POLAKÓW W „ŚWIĘTO OUN-UPA” COŚ TU NIE GRA PANIE MACIEREWICZ….

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-antypolskie-napisy-na-domu-z-muralem-jana-pawla-ii,nId,2452575

 10. PYTANKO

  14 października 2017 at 15:19

  PYTANIE DO RZĄDZĄCH RZEKOMO W IMIENIU POLAKÓW: KTO ZROBIŁ RENEGATA PIEKŁĘ, ANTYPOLAKA AMBASADOREM W UPADLINIE BANDEROWSKIEJ- I PO CO???

 11. Egzorcysta

  14 października 2017 at 15:24

  Panie Izaak Singer, Polacy nie sa idiotami.Pamietamy troche historii, pamietamy jakie byly umowy miedzynarodowe Regana z Gorbaczowem.Najwazniejszym warunkiem Rosjan, bylo ze NATO nie przesunie sie dalej jak o DDR na wschod.I jak to NATO dotrzymalo tej umowy? Ciagle klamiac Narod Polski, ze Rosja nam zagraza.Gdyby nam zagrazala to by sie nie wyniesli tak latwo i tak szybko.Rosja ma dosc i ziemii i bogactw naturalnych ktorych nie potrafi nawet zagospodarowac,a co dopiero siegac po nowe.Rosja chce tylko kooperowac z zachodnia Europa, co uczyni dobrze i Europie zachodniej, ktora bedzie miala zagwarantowane bogactwa mineralne i Rosji, ktora bedzie zyla z ich sprzedazy, ale to smierdzi USraelowi i panskim pobrytncom, wiec jak zwykle czwarty raz chcecie nas wpedzic do wojny dla waszych zydowskich geszeftow.Ukraina byla normalnym choc wolno rozwojajacym sie krajem, poniewaz takie zydowki jak Tymoszenko ,czy Kolomyjski czy inni zlodzieje, podobnie jak w Polsce pochodzenia chazarskiego rozkradaja co nie zalalene betonem na metr w ziemii.Ukraina miala normalny rzad, wybrany w wyborach demokratycznych, to wy chazarzy za kase od Sorosa, rozwalilislisce ludziom kraj, i przjeleiscie w nim wladze.Rzad ukrainski musial uciekac do Rosji, bo gdzie mial uciekac.Moze do was do Usraela? I prawowity rzad Ukrainy zwrocil sie do Putina o pomoc.Odwrociliscie po zydowski kota ogonem, wygoniliscie Narod z kraju, podobnie jak Polakow z Polski za chlebem.Dzis robi pan to samo co Hitler, pakujac nas do wojny do likwidacji jako mieso armatnie, bo przeszkadzamy w przjeciu ziemi obiecanej Polin.Nie dotrzymaliscie zadnej umowy natowskiej z Rosja, kazaliscie Europie zachodniej nalozyc na Rosje imbargo i sami przjeliscie te geszefty.Wasze plemie zmijowe, łze, w mediach, duraczy normalnych ludzi, ograbia Narody ze wszystkiego co wypracuja i udaje jeszcze patriotow.Sni wam sie wielka Chazaria ktora my narody mamy wam ufundowac.Okradacie narod Polski i pompujecie milony w wasze projekty na Ukrainie (wielkiej chazarii)
  Klaskacie oprawcom Polakow Banderowcom ktorzy tak naprade sa jak wy Chazarami,a nie zadnymi Ukraincami.Za nasze pieniadze ,planujecie nas wepchnac w zaglade udajac polskich patriotow,szkolonych w AIPAC.Kazdego dnia prowokujecie kremlowskie wladze, do cwiczen, do wojny, osaczajac swoimi bazami usraelskimi dookola.I kazdego dnia propaganda, ze Putin bedzie nas zabijal.Nrazaie to Rosja ma za soba 4 wojny zaczepne, a USrael tylko w ostanich 200 latach ponad 200, spacyfikowaliscie 190 krajow swiata, zostaly wam Syria, Cuba, Korea Polnocna i Iran.Nie mozecie zdzierzyc, ze nie mozecie tam zaprowadzic swoich lichwiarskich porzadkow i zniszczyc kolejnym narodom ich kraje jak dotychczasowo prawie wszystkie kraje na Ziemii.Polacy nie pojda na zadna panska ani chazarska wojne, pojda po was.Wtedy przepowiednie zawarte w filmach takich jak „wasze matki i wasi ojcowie” sie spelnia.

  • Gocha

   14 października 2017 at 16:47

   Brawo dla Egzorcysty. Krym był, jest i będzie Rosyjski! na pohybel tym co finansowali pomarańczową rewolucję i majdan. Niech Putina wszyscy pocałują w rzyć! łącznie z naszymi idiotami z parlamentu.

  • andysmith

   15 października 2017 at 00:11

   popieram

 12. Poryck

  14 października 2017 at 16:03

  W imieniu Suwerena: przestań, ćwoku jeden, zajmować się Ukrainą! Płacimy ci za pilnowanie polskiego interesu, a nie Ukrainy! Jeśli w interesie Polski będzie zaoranie Ukrainy, to trzeba to zrobić, i już! A może chcesz, by cię na taczkach sino-żółtych wywieźli z jakiegoś wiecu wyborczego, w końcu zbliza się kampania wyborcza, a władza nie jest dana na zawsze! Dbanie o interes obcego państwa to zdrada stanu!

 13. Adam

  14 października 2017 at 16:42

  NIC NOWEGO CZYLI….. ,,nie spoczniemy puki”…. https://www.youtube.com/watch?v=BxrxpfDnHDM&t

 14. Sara

  14 października 2017 at 16:48

  A czy Antoni wielki powie prawdę? Ze nie chodzi o najazdy ruskich tylko gaz i wegiel.Który będziemy kupować mimo ze mamy swój. Czy powie Morawiecki że ściąga nam tu amerykanskie korporacje które chleba nam nie dadzą. Przyjadą tu po wyzysk i życie wygodne bez kolorowych których nawiezli już w większosci krajów. Co panie Macierewicz Ameryka robi w Syrii, Libii, Iraku, Afganistanie , na Ukropach ? Co zagrażają im te państwa ? Czym? Czym mogą zagrozić takim mocarzom małe kraje? Myślisz człowieku ze my takie głupie. W wyborach samorzadowych wykreślimy wszystkie partie rządzace . Wybierzemy tych z prawej strony internetu!

 15. tuszyn

  14 października 2017 at 18:02

  Nie rób z nas panie Antoni w wała. Zajmij się polskimi sprawami a nie ukraińskimi interesami światowych grandziarzy. To Polacy panu płacą pensję a nie banderowcy czy ich międzynarodowi mocodawcy. Zależy panu na opinii idioty czy agenta obcych interesów?

 16. Pankrac

  14 października 2017 at 19:40

  Buc z Tworek!

 17. gość

  14 października 2017 at 20:07

  Poroszenko: Pamięć o zwycięstwach żołnierzy UPA jest inspiracją dla współczesnych obrońców Ukrainy

  http://www.dzienniknarodowy.pl/8899/poroszenko-pamiec-o-zwyciestwach-zolnierzy-upa-jes/

 18. gość

  14 października 2017 at 20:10

  Senat RP podarował sprzęt medyczny szpitalowi dla ukraińskich weteranów wojskowych w Charkowie

  Jak informuje TV Parlament, marszałek Senatu Stanisław Karczewski (Prawo i Sprawiedliwość) w charkowskim szpitalu wojskowym odwiedził żołnierzy rannych w walkach na wschodzie Ukrainy. Jednocześnie placówce przekazano zakupiony przez Senat RP specjalistyczny sprzęt medyczny.

  Marszałek przyznał, że taka pomoc kierowana była już w przeszłości i Ukraina może w każdej chwili liczyć na jej kontynuacje. Przed końcem roku do Charkowa ma zawitać również prezydent Andrzej Duda.

  – Ta nasza obecność wynika z chęci współpracy, ale też jest symbolicznym gestem wsparcia Ukrainy – skomentował Karczewski.

  http://www.dzienniknarodowy.pl/8893/senat-rp-podarowal-sprzet-medyczny-szpitalowi-dla-/

 19. Czaruś

  14 października 2017 at 20:26

  Banderowsko – chazarskie ścierwa na Ukrainie plują NARODOWI POLSKIEMU w twarz, a inne banderowsko – chazarskie ścierwa rządzące w NASZYM KRAJU nasze pieniądze przekazują tamże. Kiedy to się skończy?

 20. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:04

  Good article! We are linking to this great post on our website. Keep up the good writing.|

 21. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:00

  It’s amazing in support of me to have a web page, which is useful in support of my experience. thanks admin|

 22. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 16:01

  naturally like your web-site but you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the truth however I’ll certainly come back again.|

 23. Itamar Serp

  17 października 2017 at 21:34

  Hello there, simply turned into alert to your weblog via Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate for those who proceed this in future. Lots of folks will likely be benefited out of your writing. Cheers!|

 24. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 23:07

  Why people still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is presented on net?|

 25. ZippyAudio Free MP3 Music Downloads

  17 października 2017 at 23:26

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying this info.|

 26. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 01:21

  Thanks for finally talking about > %blog_title% < Liked it!|

 27. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 03:52

  Attractive component to content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I success you get entry to constantly quickly.|

 28. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 05:58

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!|

 29. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 09:24

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!|

 30. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 31. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 11:08

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon.|

 32. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 12:54

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this information So i am satisfied to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most for sure will make sure to don?t fail to remember this site and provides it a look on a relentless basis.|

 33. Lelio Junior

  18 października 2017 at 14:45

  I have learn a few excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you set to make such a excellent informative web site.|

 34. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 16:56

  Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it|

 35. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:53

  Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!|

 36. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 18:16

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 37. Grupo Coral

  19 października 2017 at 09:19

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this information So i’m happy to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much undoubtedly will make sure to don?t forget this site and give it a glance regularly.|

 38. Ada

  19 października 2017 at 13:14

  opiekunka Niemcy http://betreuerin.com.pl sprawdzona agencja z wieloma latami doświadczeniem

 39. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 14:16

  This post is worth everyone’s attention. When can I find out more?|

 40. Dadado Veig

  19 października 2017 at 16:26

  Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read further news.|

 41. Grupo Serval presidios

  19 października 2017 at 20:46

  This is a topic which is near to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?|

 42. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 22:43

  Hello there I am so happy I found your blog, I really found you by accident, while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.|

 43. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 00:38

  Very shortly this website will be famous amid all blog visitors, due to it’s good posts|

 44. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 02:36

  I was very happy to discover this site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely really liked every part of it and I have you bookmarked to see new things in your website.|

 45. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 07:49

  I think the admin of this web site is in fact working hard in support of his website, as here every material is quality based data.|

 46. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 10:27

  Awesome! Its actually amazing article, I have got much clear idea concerning from this post.|

 47. Umanizzare

  20 października 2017 at 15:29

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 48. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 23:45

  Great blog here! Also your site so much up fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate link to your host? I want my site loaded up as fast as yours lol|

 49. Dadado Veig

  21 października 2017 at 08:22

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!|

 50. Carlos Eduardo Correa da Veig

  21 października 2017 at 17:14

  What’s up mates, how is all, and what you want to say about this paragraph, in my view its genuinely remarkable for me.|

 51. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 01:52

  My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page for a second time.|

 52. Lélio Vieira Carneiro Junio

  22 października 2017 at 10:40

  Wonderful site you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!|

 53. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 04:59

  Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!|

 54. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 14:20

  It’s very simple to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing at this web site.|

 55. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 00:54

  Good day! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers|

 56. José Wilame Araújo Rodrigues

  24 października 2017 at 09:51

  Ridiculous quest there. What happened after? Thanks!|

 57. Grupo Coral

  24 października 2017 at 19:51

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 58. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  25 października 2017 at 05:09

  I’m curious to find out what blog system you are using? I’m experiencing some small security issues with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?|

 59. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 19:40

  I visited several websites however the audio feature for audio songs existing at this site is in fact fabulous.|

 60. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:52

  Now I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming yet again to read more news.|

 61. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:02

  Thanks for finally talking about > %blog_title% < Loved it!|

 62. Lelio Junior

  25 października 2017 at 23:18

  It’s really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.|

 63. Itamar Serp

  26 października 2017 at 00:33

  Actually no matter if someone doesn’t know then its up to other users that they will help, so here it occurs.|

 64. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 01:36

  Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your next post thank you once again.|

 65. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:53

  Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and fantastic design.|

 66. Lelio Junior

  26 października 2017 at 05:32

  This article will assist the internet people for building up new website or even a blog from start to end.|

 67. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:59

  A fascinating discussion is worth comment. I believe that you need to publish more on this subject, it may not be a taboo subject but usually people do not discuss these subjects. To the next! Cheers!!|

 68. Lelio Junior

  26 października 2017 at 09:12

  Hello, yup this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.|

 69. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:27

  Hello mates, how is everything, and what you desire to say on the topic of this paragraph, in my view its really remarkable in support of me.|

 70. Itamar Serpa Fernandes

  26 października 2017 at 11:04

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!|

 71. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:46

  I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A small number of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this problem?|

 72. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 13:06

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this website on regular basis to take updated from latest gossip.|

 73. Lelio Junior

  26 października 2017 at 14:28

  After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Many thanks!|

 74. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 17:02

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this blog post. It was funny. Keep on posting!|

 75. Lelio Junior

  26 października 2017 at 18:16

  Good information. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!|

 76. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 19:29

  I’ve learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to make one of these great informative site.|

 77. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 20:41

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Appreciate it!|

 78. Umanizzare

  26 października 2017 at 21:24

  I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to get updated from most up-to-date news update.|

 79. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 21:52

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.|

 80. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 23:06

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 00:19

  A motivating discussion is worth comment. I believe that you need to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss these topics. To the next! Cheers!!|

 82. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:33

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my hunt for something concerning this.|

 83. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 02:48

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.|

 84. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:11

  hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.|

 85. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:32

  I just like the valuable information you provide for your articles. I will bookmark your weblog and check once more right here regularly. I am fairly certain I’ll be told lots of new stuff proper here! Good luck for the next!|

 86. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:50

  What’s up, its nice paragraph concerning media print, we all understand media is a impressive source of information.|

 87. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  27 października 2017 at 07:18

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol|

 88. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:04

  Article writing is also a fun, if you know afterward you can write otherwise it is complicated to write.|

 89. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:15

  Hello to every one, the contents existing at this site are in fact amazing for people experience, well, keep up the good work fellows.|

 90. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 10:32

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 91. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 11:51

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Loved it!|

 92. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:08

  Wow, this article is good, my sister is analyzing such things, therefore I am going to convey her.|

 93. Lelio Junior

  27 października 2017 at 14:27

  This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 94. Lelio Junior

  27 października 2017 at 16:54

  I visited many web pages however the audio feature for audio songs present at this web page is in fact wonderful.|

 95. Grupo Serval escandalo

  27 października 2017 at 17:36

  I’m not sure why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 96. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:04

  whoah this weblog is magnificent i really like reading your articles. Keep up the great work! You already know, a lot of individuals are searching round for this info, you could help them greatly. |

 97. Lelio Junior

  27 października 2017 at 19:13

  Very nice article, just what I was looking for.|

 98. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:23

  Very nice blog post. I definitely appreciate this site. Continue the good work!|

 99. Lelio Junior

  27 października 2017 at 21:33

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other customers like its helped me. Good job.|

 100. Lelio Junior

  27 października 2017 at 22:45

  Hey there! I realize this is sort of off-topic however I had to ask. Does operating a well-established blog like yours require a lot of work? I am brand new to writing a blog but I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 101. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:55

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. cheers|

 102. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:04

  Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks|

 103. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:14

  My partner and I stumbled over here different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page for a second time.|

 104. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 03:25

  Great post. I am going through many of these issues as well..|

 105. Lelio Junior

  28 października 2017 at 04:41

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.|

 106. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 05:59

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 107. Itamar Serpa Fernandes

  28 października 2017 at 12:07

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is also very good.|

 108. Luiz Gastão Bittencourt

  29 października 2017 at 04:19

  I used to be recommended this website by means of my cousin. I’m no longer sure whether this submit is written through him as no one else understand such precise approximately my trouble. You’re incredible! Thank you!|

 109. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  29 października 2017 at 12:45

  Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this web page, and piece of writing is truly fruitful in support of me, keep up posting such articles.|

 110. Itamar Serpa Fernandes

  29 października 2017 at 21:12

  Good day! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 111. Egli Diana Pinto

  30 października 2017 at 05:51

  I’m curious to find out what blog system you’re utilizing? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any recommendations?|

 112. Carlos Eduardo Veiga

  30 października 2017 at 15:37

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s website link on your page at suitable place and other person will also do similar in support of you.|

 113. Grupo Coral

  31 października 2017 at 01:02

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thank you!|

 114. Carlos Eduardo Correa da Veig

  31 października 2017 at 10:34

  Excellent weblog here! Additionally your site quite a bit up very fast! What web host are you using? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol|

 115. minute ip security

  31 października 2017 at 16:08

  An interesting discussion is worth comment. I do think that you need to write more about this subject, it might not be a taboo subject but usually people don’t discuss such topics.
  To the next! Best wishes!!

 116. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  31 października 2017 at 20:58

  When some one searches for his required thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 117. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  1 listopada 2017 at 06:05

  I am curious to find out what blog system you have been working with? I’m having some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?|

 118. Luiz Gastão Bittencourt

  1 listopada 2017 at 15:36

  I used to be able to find good advice from your blog articles.|

 119. Itamar Serpa Fernandes

  2 listopada 2017 at 02:13

  whoah this weblog is fantastic i love reading your posts. Keep up the great work! You understand, many persons are searching around for this information, you can aid them greatly. |

 120. Itamar Serp

  2 listopada 2017 at 12:39

  What i don’t understood is if truth be told how you are not actually a lot more smartly-appreciated than you might be right now. You are so intelligent. You know therefore considerably when it comes to this topic, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great. At all times deal with it up!|

 121. domain name

  3 listopada 2017 at 11:47

  naturally like your web-site but you have to test the spelling on several
  of your posts. A number of them are rife with spelling problems and
  I to find it very troublesome to tell the reality on the
  other hand I will certainly come again again.

 122. smart phone applications

  3 listopada 2017 at 18:50

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is great,
  as well as the content!

 123. domain registrar

  4 listopada 2017 at 12:40

  I visited various websites however the audio feature for audio
  songs current at this website is in fact marvelous.

 124. make certain asbestos

  7 listopada 2017 at 02:13

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at a
  few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I
  stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 125. sand asbestos

  7 listopada 2017 at 13:37

  Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i came to return the want?.I’m attempting to find issues to enhance my site!I assume
  its good enough to use a few of your ideas!!

 126. phones reduces

  9 listopada 2017 at 18:39

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a extraordinary job!

 127. domain registration

  10 listopada 2017 at 08:27

  Greetings I am so excited I found your web site, I really found you
  by error, while I was researching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just
  like to say many thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have
  book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  more, Please do keep up the excellent jo.

 128. phones encapsulate

  11 listopada 2017 at 13:51

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and
  will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 129. Luiz Gastão Bittencourt

  12 listopada 2017 at 06:21

  Hello to every , because I am truly keen of reading this website’s post to be
  updated daily. It contains good stuff.

 130. Itamar Serpa Fernandes

  12 listopada 2017 at 16:47

  Appreciation to my father who shared with me on the topic of this weblog, this web site is genuinely awesome.

 131. home security camera reviews 2016

  12 listopada 2017 at 18:09

  Do you feel these customers is often more find
  within your home?

 132. Carlos Eduardo Veiga

  13 listopada 2017 at 01:31

  Nice replies in return of this question with solid
  arguments and telling all concerning that.

 133. suba buba

  14 listopada 2017 at 19:08

  4digcc Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!

 134. home security systems diy wired

  14 listopada 2017 at 19:20

  Maybe you have gliding deck entrance of your home?

 135. reverse phone lookup

  15 listopada 2017 at 13:51

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the site is extremely good.

 136. child rape porn

  15 listopada 2017 at 20:52

  I truly appreciate this article post.Really thank you! Really Great.

 137. adriana sage

  16 listopada 2017 at 00:15

  Looking around I like to look in various places on the web, regularly I will go to Digg and follow thru

 138. sand asbestos

  16 listopada 2017 at 02:51

  Wow, that’s what I was seeking for, what a material! present here at this website, thanks admin of this site.

 139. bigger website designing

  16 listopada 2017 at 05:04

  Marvelous, what a web site it is! This web site gives
  helpful facts to us, keep it up.

 140. pretty beneficial stuff, overall I feel this is well worth a bookmark, thanks

 141. russian translator

  17 listopada 2017 at 14:23

  pretty handy material, overall I believe this is really worth a bookmark, thanks

 142. sex toys

  17 listopada 2017 at 17:34

  wow, awesome blog article.Thanks Again. Really Cool.

 143. Model Papers 2018

  17 listopada 2017 at 18:21

  Spot on with this write-up, I really assume this website needs rather more consideration. I all most likely be again to learn rather more, thanks for that info.

 144. festival dome tent

  18 listopada 2017 at 19:17

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!

 145. Discount Codes

  18 listopada 2017 at 21:08

  You completed a few nice points there. I did a search on the topic and found a good number of folks will consent with your blog.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra