Wiara

Stawać w konkrecie słów Jana Pawła II w 39. rocznicę jego wyboru na papieża

Dziś mija 39. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Od tamtego czasu medialnie Jan Paweł II ukazany został już na miliony sposobów. Wspomnienia są bezcenne, zwłaszcza że postać świętego była i jest bliska milionom ludzi na całym świecie.

 Na tak doniosłe dzisiejsze wspomnienie proponujemy Państwu jednak bardzo szczególną treść, do której spisania zobowiązał Stolicę Apostolską Papież Polak, na życzenie Synodu Biskupów, który obył się w Rzymie w 1980 r.
W ten sposób powstała Karta Praw Rodziny (KPR). Karta ta jest niesłychanie ważna, gdyż jasno i klarownie pokazuje naturalne i niezbywalne, ponadczasowe prawa, jakie ma dokładnie każda rodzina na całym świecie, a w rodzinie każdy człowiek.
Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ musimy jasno zobaczyć, że nie istnieje coś takiego jak przedawnienie prawa naturalnego zapisanego w KPR.
Poniżej prezentujemy całkiem sporą część tegoż dokumentu, niech da nam wszystkim powód do refleksji, do której we współczesnym świecie kulturowego pomieszania porządków, wielokrotnie usankcjonowanych pseudoprawami atakującymi człowieka, jesteśmy z powodu daru rozumności wszyscy zobowiązani.
Święty Jan Paweł II, orędownik rozumnego pojmowania praw człowieka, nie tylko ma być pamiętany jako Papa o wspaniałym poczuciu humoru, pasjonat kremówek, rodak i wielki człowiek, ale przede wszystkim mamy mieć głęboką świadomość, dlaczego był wielki! A jego wielkość polegała między innymi na tym, że do końca potrafił pochylać się nad konkretnym człowiekiem, że rozumiał codzienną sytuację życiową rodzin tak, że miało się wrażenie, iż współodczuwa ich radości i trudy. Ta szczególna empatia papieska dała owoce w postaci jasnego nazwania praw naturalnych rodziny, które są niepodważalne! Zostały one spisane dla nas i naprawdę mamy z nich korzystać!

Wspominając więc ów jesienny dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, jednocześnie zapraszamy do lektury fragmentów Karty Praw Rodziny. Niech stanie się to naszym wspólnym, aktywnym świętowaniem rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu świętego Jana Pawła II, czemu z pewnością błogosławi sam Ojciec Święty Jan Paweł II z niebieskiego okna!

KARTA PRAW RODZINY /fragmenty/

[…]
Stolica Apostolska, po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatów, przedkłada obecnie KARTĘ PRAW RODZINY i wzywa wszystkie państwa, organizacje międzynarodowe oraz wszystkie instytucje i osoby zainteresowane do szanowania tych praw, do zapewnienia rzeczywistego ich uznawania i przestrzegania.
[…]
Małżeństwo może zostać zawarte wyłącznie za dobrowolną i obopólną zgodą, odpowiednio wyrażoną. Doceniając tradycyjną w wielu kręgach kulturowych rolę rodziny w kierowaniu decyzjami dzieci, należy wystrzegać się wszelkiego przymusu, który przeszkadzałby w wyborze określonej osoby na współmałżonka.
Przyszli małżonkowie posiadają prawo do wolności religijnej; tak więc żądanie odrzucenia wiary lub zmiany wyznania niezgodnie z sumieniem, stawiane jako warunek zawarcia małżeństwa, jest pogwałceniem tego prawa.
W naturalnym uzupełnianiu się mężczyzny i kobiety oboje oni posiadają w małżeństwie tę samą godność i równe prawa.
Małżonkowie mają niezbywalne prawo do założenia rodziny i decydowania o czasie narodzin i liczbie dzieci, uwzględniając w pełni obowiązki wobec siebie samych, wobec dzieci już narodzonych, rodziny i społeczeństwa, we właściwej hierarchii wartości i zgodnie z naturalnym porządkiem moralnym, który wyklucza uciekanie się do antykoncepcji, sterylizacji, spędzania płodu.
Poczynania władz publicznych lub organizacji, zmierzające do ograniczenia w jakikolwiek sposób wolności małżonków w podejmowaniu decyzji co do potomstwa, stanowią ciężką obrazę godności ludzkiej i sprawiedliwości.
W stosunkach międzynarodowych pomoc gospodarcza udzielana na rzecz rozwoju ludów nie może być uzależniana od akceptacji programów antykoncepcji, sterylizacji czy spędzania płodu.
Rodzina ma prawo do pomocy ze strony społeczeństwa w tym, co dotyczy wydania na świat i wychowania dzieci. Małżeństwa wielodzietne mają prawo do odpowiedniej pomocy i nie mogą być poddawane dyskryminacji.
[…]
Spędzanie płodu jest bezpośrednim pogwałceniem podstawowego prawa każdej istoty ludzkiej – prawa do życia.
Poszanowanie dla godności ludzkiej wyklucza jakiekolwiek manipulacje eksperymentalnie dokonywane na ludzkim embrionie lub inne jego wykorzystywanie.
Wszystkie dzieci, bez względu na to, czy narodziły się z małżeństwa, czy też ze związku pozamałżeńskiego, posiadają takie same prawa do opieki społecznej i do troski o pełny rozwój ich osobowości.
Sieroty oraz dzieci pozbawione rodziców czy opiekunów winny być otoczone przez społeczeństwo szczególną troską.
W sprawach dotyczących adopcji lub przyjęcia dzieci na wychowanie przez inną rodzinę, państwo powinno wprowadzić odpowiednie ustawy prawne, które ułatwią rodzinom zdolnym do tego przyjęcie dzieci potrzebujących opieki – na stałe lub czasowo – a jednocześnie uwzględniające naturalne prawa rodziców.
Dzieci upośledzone posiadają prawo do tego, by w domu i w szkole mieć warunki sprzyjające ich ludzkiemu rozwojowi.
[…]
Rodzice, ponieważ dali życie dzieciom, mają pierwotne, niezbywalne prawo i pierwszeństwo do wychowania potomstwa i dlatego muszą być uznani za pierwszych i głównych jego wychowawców. a. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi, z uwzględnieniem tradycji kulturalnych rodziny, które sprzyjają dobru i godności dziecka; winni także otrzymywać od społeczeństwa odpowiednią pomoc i wsparcie konieczne do wypełnienia roli wychowawców.
Rodzice mają prawo do swobodnego wyboru szkół lub innych środków niezbędnych do kształcenia dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami. Władze publiczne winny sprawić, że rozdział dotacji publicznych będzie rzeczywiście umożliwiał rodzicom korzystanie z tego prawa, bez nakładania na nich niesprawiedliwych ciężarów. Rodzice nie powinni, w sposób bezpośredni czy pośredni, być zmuszani do dodatkowych wydatków, co stanowiłoby niesprawiedliwą przeszkodę lub ograniczenie możliwości korzystania z tego uprawnienia.
Rodzice mają prawo do tego, ze ich dzieci nie będą musiały uczęszczać do szkół, które nie zgadzają się z ich własnymi przekonaniami moralnymi i religijnymi. W szczególności wychowanie seksualne, stanowiące podstawowe prawo rodziców, winno dokonywać się zawsze pod ich troskliwym kierunkiem, zarówno w domu, jak i w wybranych i kontrolowanych przez nich ośrodkach wychowawczych.
Naruszane są prawa rodziców, gdy państwo narzuca obowiązkowy system wychowania, z którego zostaje usunięta całkowicie formacja religijna.
[…]
Każdej rodzinie przysługuje uprawnienie do swobodnego organizowania życia religijnego w ognisku domowym pod kierunkiem rodziców, jak również prawo do publicznego wykonywania i głoszenia swojej wiary, uczestniczenia w kulcie publicznym oraz swobodnego wyboru programów wychowania religijnego, bez znoszenia z tego powodu jakiejkolwiek dyskryminacji.
[…]
Wynagrodzenie za pracę winno być wystarczające do założenia i godnego utrzymania rodziny, czy to dzięki odpowiedniej płacy, określonej jako „płaca rodzinna”, czy też dzięki innym środkom społecznym, jak zasiłki rodzinne bądź wynagrodzenie pracy domowej jednego z rodziców; powinno być ono takie, aby matka nie była zmuszona do pracy poza domem ze szkodą dla życia rodziny, a zwłaszcza wychowywania dzieci.
Należy uznać i szanować pracę matki w domu, zgodnie z wartością, jaką przynosi ona rodzinie i społeczeństwu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

150 komentarzy

150 Komentarzy

 1. Egzorcysta

  16 października 2017 at 23:41

  Karta praw rodziny wlasnie niedawno podtarl sobie tylek lekarz, pragnacy zrobic z niemowlaka kaleke, a rodzice musieli swoje dziecko porwac i uciec przed „lekarzem”, jakich w Polsce wytresowanych przez korporacje farmaceutyczne tysiace.Bicie piany, ktore nie obowazuje, mozemy sobie wlozyc miedzy bajki jakie powiada sw.Mikolaj. i prosze przyjac do wiadomosci, ze nie wierze ze JP2 nie wiedzial, ze ci przy okraglym stole ,to oszusci narodu.(kaczory tez tam byly).Mamy spowiedz swieta i to samo z drugiej strony ,czyli przesluchanie sb.To cos jak dobry glina i zly glina, a obaj zyja z pracy swoich niewolnikow.
  Jak JP2 nie wspieral uwlaszczenia sie bezpieczniakow i oficerow WSI, to ja jestem ksiadz.Biedny papipez nie wiedzial ze bolek to bolek.Majac na uslugach tylu spowiednikow ilu bezpieka agentow ktrzy przescigali sie w zeznaniach.Z prawych ludzi chcecie zrobic idiotow.Papiez JP2 z domu Katz. coz za wrecz ciekawy zbieg okolicznosci ze od zarania czasow kazdy majacy wplyw na losy Polakow to albo sam Zyd, jak Walesa (Konhe)Kwasniwski (Stoltzman) , Suchacka (Sielberstein) albo ich zony Zydowki,od Gumolki poczawszy.Papiez JP2 nas wydymal do spolki z tymi co sie uwlascili polskim majtkiem.Pozniej za to kosciolowi oddali wlasnosci ktore natychmiast za pare groszy sprzedali Zydom.Prponuje sprawdzic kto odkupil od kosciola im zwrocone nierochumosci ktore byly wlasnoscia Polakow.To byla tez kradziez na narodzie Polskim przez Chazarow, w ktorej kosciol pomagal, a JP2 do tego dazyl.Dlaczego ciagle kiedy Polacy sa dymani, trafiam na Chazarow, tak w polityce jak i w kosciele? Politycy z kosciolem graja w tenisa,a narod placi za bilety?To tez wyjasnia ciagle milosci politykow do ryzyzykow i ich ofiary z naszych podatkow.Wiem ze wielku ksiezy i nawet wyzej, nie jest tak spostrzgawcza i nie umie laczyac faktow, inaczej nie byliby ksiezmi, ale minimum prawosci obowiazuje, A wszyetko co ponad minium jest bestrzelnoscia, ze strony KK.2+2=4 ale nie ma na to swiadkow

 2. Kasia

  17 października 2017 at 22:22

  Taki to i świety ów Wojtyła -papież:Duch Assisi- 1:01:35 godz. !!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=NBxZXDwV02A– (o zdradzeniu Pana Jezusa przez JPII,wystarczy samo zrozumienie przez obraz)

 3. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:52

  I am now not sure where you’re getting your information, however good topic. I needs to spend some time studying much more or working out more. Thank you for wonderful information I was on the lookout for this info for my mission.|

 4. Lelio Junior

  19 października 2017 at 09:23

  I enjoy what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure! Keep up the great works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.|

 5. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 11:52

  Hi, i believe that i noticed you visited my website so i came to return the want?.I’m attempting to to find things to enhance my site!I guess its good enough to use a few of your concepts!!|

 6. Grupo Serval presídios

  19 października 2017 at 14:19

  Good post! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.|

 7. Dadado Veig

  19 października 2017 at 18:40

  Thanks for the good writeup. It in fact used to be a amusement account it. Glance advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?|

 8. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 20:49

  Hey very nice blog!|

 9. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 22:45

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about unexpected feelings.|

 10. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 00:41

  Hi everyone, it’s my first pay a visit at this site, and post is actually fruitful designed for me, keep up posting these types of content.|

 11. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 02:40

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Appreciate it!|

 12. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 05:19

  It’s in fact very difficult in this active life to listen news on Television, thus I just use the web for that purpose, and take the hottest information.|

 13. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 07:53

  I really like it when people come together and share opinions. Great site, keep it up!|

 14. Dadado Veig

  20 października 2017 at 10:31

  Wonderful website. Plenty of useful info here. I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And naturally, thanks in your effort!|

 15. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 13:01

  I think that is among the so much vital information for me. And i am satisfied studying your article. However should observation on few general things, The web site taste is ideal, the articles is in point of fact great : D. Good activity, cheers|

 16. Grupo Coral

  20 października 2017 at 15:32

  Right now it looks like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?|

 17. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 23:57

  Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you may be a great author. I will remember to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice weekend!|

 18. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 08:36

  I just could not depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply on your visitors? Is going to be back regularly in order to check out new posts|

 19. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 17:29

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 20. Umanizzare presídios

  22 października 2017 at 02:06

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 21. Umanizzare

  22 października 2017 at 10:53

  You made some good points there. I checked on the net for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.|

 22. José Wilame Araújo Rodrigues

  22 października 2017 at 19:58

  Hi colleagues, how is the whole thing, and what you want to say concerning this post, in my view its really amazing for me.|

 23. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 05:12

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually recognize what you’re speaking approximately! Bookmarked. Kindly also seek advice from my site =). We will have a link exchange arrangement between us|

 24. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 14:32

  I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every bit of it. I have got you book marked to check out new stuff you post…|

 25. Dadado Veig

  24 października 2017 at 01:07

  Hi there, I log on to your blogs regularly. Your writing style is witty, keep up the good work!|

 26. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 10:05

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.|

 27. Carlos Eduardo Veiga

  24 października 2017 at 20:08

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 28. Luiz Gastão Bittencourt

  25 października 2017 at 05:22

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this web page is actually fastidious.|

 29. Mirellka2H

  25 października 2017 at 11:23

  Musze sie wam pochwalic w koncu schudlam – 9 kilogramow. Przeszukalam chyba caly polski internet zeby znalezc cos na odchudzanie i znalazlam. Wpiszcie sobie w google: ranking srodkow odchudzajacych xxally

 30. Carlos Eduardo Veiga

  25 października 2017 at 15:04

  Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is really a great web site.|

 31. Lelio Junior

  25 października 2017 at 19:55

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 32. Lelio Junior

  25 października 2017 at 21:07

  Good day! I just wish to offer you a big thumbs up for your excellent info you have right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.|

 33. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:32

  Someone necessarily lend a hand to make severely posts I might state. That is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish incredible. Fantastic activity!|

 34. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:41

  I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. However wanna remark on some normal issues, The web site style is perfect, the articles is in point of fact excellent : D. Just right job, cheers|

 35. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 00:47

  Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!|

 36. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:52

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It truly helpful & it helped me out much. I’m hoping to provide one thing again and aid others like you aided me.|

 37. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:11

  Remarkable! Its truly remarkable post, I have got much clear idea regarding from this article.|

 38. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 04:31

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thank you!|

 39. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 05:48

  Hi there to all, it’s really a good for me to pay a quick visit this web page, it consists of helpful Information.|

 40. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 07:01

  whoah this weblog is great i really like reading your posts. Keep up the great work! You recognize, a lot of people are looking around for this info, you can aid them greatly. |

 41. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:14

  Incredible quest there. What happened after? Good luck!|

 42. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 09:28

  Thanks a lot for sharing this with all people you really recognize what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my website =). We can have a hyperlink exchange agreement between us|

 43. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:44

  I love reading through an article that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!|

 44. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  26 października 2017 at 11:20

  Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

 45. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:03

  whoah this blog is wonderful i like reading your posts. Stay up the good work! You understand, a lot of persons are hunting around for this info, you could aid them greatly. |

 46. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:24

  Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 47. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 14:45

  Highly descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?|

 48. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:04

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually realize what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally visit my website =). We could have a hyperlink alternate agreement between us|

 49. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 17:19

  I have been surfing on-line greater than three hours today, but I by no means found any interesting article like yours. It’s lovely price sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content material as you did, the web shall be much more useful than ever before.|

 50. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:32

  Wow, this post is nice, my sister is analyzing these kinds of things, so I am going to inform her.|

 51. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 19:45

  You’re so interesting! I do not believe I’ve read through anything like this before. So good to find someone with genuine thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!|

 52. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:56

  You are so cool! I do not suppose I have read through something like this before. So wonderful to find another person with some genuine thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with a bit of originality!|

 53. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  26 października 2017 at 21:37

  Great site. Plenty of useful information here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you on your effort!|

 54. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:07

  Hello! I’ve been reading your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to tell you keep up the good job!|

 55. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:21

  When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you!|

 56. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:35

  Quality articles or reviews is the crucial to invite the visitors to pay a quick visit the website, that’s what this web page is providing.|

 57. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 03:05

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something concerning this.|

 58. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:29

  Excellent items from you, man. I have consider your stuff previous to and you’re simply extremely excellent. I actually like what you’ve received here, really like what you are saying and the best way in which you say it. You are making it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a great site.|

 59. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 05:49

  This info is invaluable. How can I find out more?|

 60. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 07:06

  This article gives clear idea designed for the new people of blogging, that in fact how to do running a blog.|

 61. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 07:32

  Excellent article! We are linking to this great article on our site. Keep up the good writing.|

 62. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:19

  After looking over a few of the blog posts on your website, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and tell me your opinion.|

 63. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:31

  This website certainly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 64. Lelio Junior

  27 października 2017 at 10:49

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!|

 65. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:07

  First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!|

 66. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:24

  Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.|

 67. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:43

  An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more about this topic, it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about these topics. To the next! Best wishes!!|

 68. Lelio Junior

  27 października 2017 at 15:56

  Thanks a lot for sharing this with all people you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally consult with my website =). We can have a hyperlink exchange contract between us|

 69. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:09

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Thank you!|

 70. Grupo Serval escandalo

  27 października 2017 at 17:49

  Why visitors still use to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on net?|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:19

  My spouse and I stumbled over here different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page yet again.|

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:28

  Hi to all, it’s really a pleasant for me to pay a visit this web page, it contains priceless Information.|

 73. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:38

  you are in reality a good webmaster. The website loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a excellent task on this subject!|

 74. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:48

  If you desire to increase your know-how just keep visiting this website and be updated with the latest gossip posted here.|

 75. Lelio Junior

  27 października 2017 at 23:00

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now ;)|

 76. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 00:09

  Fantastic post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!|

 77. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:19

  Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.|

 78. Lelio Junior

  28 października 2017 at 02:30

  That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read article!|

 79. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 02:45

  Excellent blog you have here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!|

 80. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 03:42

  I’ve read several excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place to make this sort of wonderful informative web site.|

 81. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:58

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange techniques with others, why not shoot me an e-mail if interested.|

 82. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 06:16

  I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your site. It looks like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before. Kudos|

 83. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  28 października 2017 at 12:20

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.|

 84. José Wilame Araújo Rodrigues

  29 października 2017 at 04:31

  It’s going to be finish of mine day, but before ending I am reading this wonderful piece of writing to improve my know-how.|

 85. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  29 października 2017 at 12:58

  This post is worth everyone’s attention. How can I find out more?|

 86. Lelio Vieira Carneiro

  29 października 2017 at 21:26

  I simply could not go away your site before suggesting that I extremely enjoyed the usual info an individual provide to your guests? Is gonna be again regularly to check up on new posts|

 87. Umanizzare presidios

  30 października 2017 at 06:04

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?|

 88. Lelio Vieira Carneiro

  30 października 2017 at 15:52

  Saved as a favorite, I love your site!|

 89. tercio borlenghi junior

  31 października 2017 at 01:15

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 90. tercio borlenghi jr

  31 października 2017 at 10:47

  }

 91. quality security devices

  31 października 2017 at 15:43

  I was able to find good info from your blog articles.

 92. Lelio Junior

  31 października 2017 at 21:12

  bookmarked!!, I love your web site!|

 93. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  1 listopada 2017 at 06:18

  If you are going for best contents like I do, just visit this website daily as it presents quality contents, thanks|

 94. Itamar Serpa Fernandes

  1 listopada 2017 at 15:52

  Thanks for sharing your thoughts about %meta_keyword%. Regards|

 95. Grupo Serval presídios

  2 listopada 2017 at 02:28

  Hey there! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent job!|

 96. Itamar Serp

  2 listopada 2017 at 13:00

  obviously like your website however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.|

 97. Egli Diana Pinto

  2 listopada 2017 at 23:10

  For hottest information you have to pay a quick visit world wide web and on web I found this web site as a finest web page for latest updates.|

 98. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  3 listopada 2017 at 09:14

  If you are going for best contents like I do, just pay a quick visit this web site all the time as it provides feature contents, thanks|

 99. video surveillance security

  3 listopada 2017 at 16:13

  Very rapidly this site will be famous among all blogging
  viewers, due to it’s fastidious posts

 100. find home

  4 listopada 2017 at 00:28

  Appreciation to my father who informed me on the topic of this website,
  this webpage is truly amazing.

 101. timex watches

  4 listopada 2017 at 04:00

  Appreciate this post. Will try it out.

 102. nokia contract phones

  4 listopada 2017 at 06:39

  This post presents clear idea designed for the new viewers of blogging, that genuinely how to do blogging.

 103. website design company

  4 listopada 2017 at 11:55

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything.
  Nevertheless imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this website could definitely be one of the
  best in its field. Wonderful blog!

 104. José Wilame Araújo Rodrigues

  5 listopada 2017 at 00:34

  Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!|

 105. Lelio Junior

  5 listopada 2017 at 10:51

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 106. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  5 listopada 2017 at 21:59

  Greetings I am so happy I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb jo.|

 107. Lélio Vieira Carneiro Junio

  6 listopada 2017 at 08:12

  Currently it looks like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?|

 108. tercio borlenghi jr

  6 listopada 2017 at 19:27

  I believe that is among the such a lot important info for me. And i am glad studying your article. But should observation on some common issues, The site taste is wonderful, the articles is in point of fact nice : D. Good process, cheers|

 109. asbestos wont

  6 listopada 2017 at 21:54

  Terrific work! This is the type of information that are meant to be shared across the internet.
  Disgrace on the search engines for now not positioning
  this put up upper! Come on over and consult with my web site .
  Thanks =)

 110. Lelio Vieira Carneiro Junior

  7 listopada 2017 at 05:54

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also create comment due to this good post.|

 111. Carlos Eduardo Veiga

  7 listopada 2017 at 17:43

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 112. cell phone numbers lookup

  7 listopada 2017 at 19:03

  I do not know whether it’s just me or if
  perhaps everyone else experiencing issues with your site.
  It seems like some of the text on your posts are running off the
  screen. Can somebody else please provide feedback and let me know
  if this is happening to them too? This might be a
  problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

 113. tercio borlenghi junior

  8 listopada 2017 at 04:11

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?|

 114. Itamar Serpa Fernandes

  8 listopada 2017 at 15:07

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!|

 115. actually asbestos

  8 listopada 2017 at 16:38

  Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate
  your content. Please let me know. Thank you

 116. pron best

  8 listopada 2017 at 17:35

  wkWIxZ You ave made some decent points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 117. Lelio Vieira Carneiro

  8 listopada 2017 at 19:35

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 118. Umanizzare presidios

  9 listopada 2017 at 01:34

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.|

 119. realcountrymeat.com

  9 listopada 2017 at 06:12

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am happy to express that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly
  what I needed. I so much without a doubt will
  make sure to do not omit this website and give it a glance on a
  continuing basis.

 120. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  9 listopada 2017 at 06:14

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 121. Umanizzare

  9 listopada 2017 at 12:06

  Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that produce the biggest changes. Thanks for sharing!|

 122. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  9 listopada 2017 at 17:16

  It’s an awesome post in support of all the online people; they will obtain advantage from it I am sure.|

 123. bigger website

  9 listopada 2017 at 21:23

  This is the perfect webpage for anybody who wants to find out about this topic.
  You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not
  that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for decades.
  Excellent stuff, just wonderful!

 124. Umanizzare presidios

  9 listopada 2017 at 22:22

  Hi friends, its fantastic post about cultureand fully explained, keep it up all the time.|

 125. Carlos Eduardo Correa da Veig

  10 listopada 2017 at 03:31

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful site.|

 126. Carlos Eduardo Correa da Veig

  10 listopada 2017 at 08:27

  What’s up, its pleasant piece of writing concerning media print, we all know media is a fantastic source of facts.|

 127. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  10 listopada 2017 at 14:48

  After checking out a number of the blog posts on your website, I seriously like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and tell me what you think.|

 128. Dadado Veig

  10 listopada 2017 at 19:50

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

 129. bengaluruq.com

  11 listopada 2017 at 11:35

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it!
  Your writing style has been amazed me. Thanks, very great article.

 130. Umanizzare presídios

  12 listopada 2017 at 04:48

  I do not even know the way I ended up here,
  however I believed this post was once great. I do not know who
  you are but certainly you’re going to a well-known blogger for those who aren’t already.
  Cheers!

 131. home security cameras

  12 listopada 2017 at 13:35

  To keeping your belongings in safety?

 132. smart phone

  13 listopada 2017 at 19:10

  Thanks in favor of sharing such a fastidious thought, piece of writing is nice, thats why i have
  read it completely

 133. Generate falling terrace room in your house?

 134. yopute momde

  14 listopada 2017 at 15:15

  csvqkL soin visage soin visage soin visage soin visage

 135. To keeping your possessions safely?

 136. home security camera systems amazon

  15 listopada 2017 at 16:39

  Do you find yourself thinking about your family?

 137. Apartment for sale Dubai

  15 listopada 2017 at 18:23

  website not necessarily working precisely clothed in Surveyor excluding stares cool in the field of Chrome. Have any suggestions to aid dose this trouble?

 138. male enhancement pills

  15 listopada 2017 at 23:24

  wow, awesome blog.Thanks Again. Really Cool.

 139. reverse phone number

  16 listopada 2017 at 00:26

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any suggestions?

 140. the secret

  16 listopada 2017 at 04:31

  Major thankies for the blog article. Really Great.

 141. visit website

  16 listopada 2017 at 11:06

  Really appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Great.

 142. click here

  16 listopada 2017 at 12:07

  This is one awesome blog post.Thanks Again. Want more.

 143. Water damage restoration companies

  16 listopada 2017 at 17:52

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 144. mobile beauticians

  16 listopada 2017 at 21:17

  Yeah bookmaking this wasn at a risky conclusion outstanding post!.

 145. http://positkorea.com/board/267384

  17 listopada 2017 at 07:37

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this
  write-up plus the rest of the site is extremely good.

 146. cocktail dresses

  17 listopada 2017 at 11:59

  Well I definitely liked reading it. This post provided by you is very constructive for accurate planning.

 147. Sample Papers 2018

  17 listopada 2017 at 17:13

  I think this is a real great article.Really thank you! Great.

 148. 57e.682.myftpupload.com

  18 listopada 2017 at 02:11

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece
  of writing posted at this site is actually fastidious.

 149. Finlay

  18 listopada 2017 at 14:51

  Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you
  might be a great author.I will be sure to bookmark your blog
  and will often come back at some point. I want to encourage you
  to continue your great job, have a nice weekend!

 150. Coupons Codes

  18 listopada 2017 at 22:00

  Thanks for some other wonderful article. The place else may anyone get that kind of info in such an ideal approach of writing? I ave a presentation next week, and I am at the look for such info.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra