Felieton

Burza wokół wywiadu Prymasa Polaka jeszcze długo nie ucichnie

Wywiad ks. Prymasa Wojciecha Polaka dla „Tygodnika Powszechnego” wywołał ogromną burzę. I chyba długo ona nie ucichnie. Dlaczego? Są cztery tego powody.
Po pierwsze ks. Prymas, udzielając wywiadu kontrowersyjnemu pismu, niezależnie od swych intencji, zszokował tym księży i świeckich. Pismo to bowiem od 1991 roku nie ma już asystenta kościelnego, którego odwołał na mocy swych uprawnień ordynariusz krakowski, śp. ks. kard. Franciszek Macharski. Z tego względu nie ma ono też prawa używać w nazwie przymiotnika „katolicki”.

Po drugie, Ks. Prymas dał się łatwo wmanipulować w aferę, czego przykładem jest okładka. Teraz oczywiście redakcja TP „leje krokodyle łzy”, tłumacząc się w sposób nadzwyczaj pokrętny, że nie miała takich intencji. Baju-baju, tak jak w sprawie lansowania księdza-geja Charamsy. Czytaj: https://www.tygodnikpowszechny.pl/ubolewanie-150486

Z kolei Prymasa próbuje usprawiedliwiać jego sekretarz. Niestety też w sposób mało przekonywujący, zarzucając księżom i wiernym, że wywiad „przeczytali bez zrozumienia”. No cóż, nie pierwszy to raz próbuje się winę zrzucić na „ciemny lud”.

Po trzecie, ks. Prymas ewidentnie myli uchodźców z migrantami. Pomoc dla tych pierwszych jest bezdyskusyjna. Osobiście nie słyszałem, aby w Gnieźnie, czy w innych miastach, odbywały się lub planowane były demonstracje „przeciw uchodźcom”. Nie wiem więc, skąd ks. Prymas zdobył tego typu informacje. Co do pomocy migrantom to każde społeczeństwo, także katolickie, ma prawo na ten temat wypowiadać się i przedstawiać swoje obawy. Zwłaszcza, że większość tych migrantów nie pochodzi z terenów objętych wojną. Co więcej, osoby te wobec przyjmujących ich krajów mają silną postawę roszczeniową. O ich przyjmowaniu powinni jednak decydować politycy i samorządowcy, a nie Kościół. I dlatego też, choć ks. Prymas w wywiadzie zaznacza swoją apolityczność, to w rzeczywistości wchodzi w kompetencje polityków. I to bardzo mocno.

Po czwarte, publiczne straszenie „moi księży” z karą suspensy za udział w imaginowanych demonstracjach nie jest zgodne, ani z prawem kanonicznym, które jasno określa zasady, komu i za co może być wymierzona ta kara, ani z „ojcowską troską” biskupa o powierzonych jego pieczy duszpasterzy. Trzeba z nim rozmawiać i wyjaśniać, a nie od razu środki karne.

Przy okazji, od lat ciągnie się sprawa ks. prałata Jerzego Z., który jako dyrektor „Caritas” w Płocku zdefraudował – uwaga! – 25 milionów złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Diecezja płocka, którą kieruje ks. biskup Piotr Libera (będący, tak jak ks. Prymas, byłym sekretarzem Episkopatu Polski), do tej pory nie zwróciła ani grosza. Co więcej, ks. Jerzy Z., pomimo wyroku skazującego, organizuje wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego konferencje – znowu uwaga!” – w Watykanie.

W Kościele polskim jest wiele spraw do uporządkowania. Trzeba więc bardziej słuchać swoich księży i wiernych, nie chodząc przy tym w żadne układy z tymi, którzy jak „TP i „GW” wykorzystują Kościół do swoich celów

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  18 października 2017 at 22:08

  Ponieważ sekretarz prymasa nie zakwestionował autoryzacji wywiadu, więc jest on prawdziwy.
  A skoro tak, to pan prymas nie tylko myli uchodźców z socjalimigrantami, ale i nie daje OSOBISTEGO przykładu do naśladownictwa. Taki przykład działa lepiej niż najmądrzejsze słowa, jest on najlepszą zachętą – verba docent, exempla trachunt!
  W tej sytuacji oczekuję rychłego przyjęcia do SWOJEGO (prymasa) mieszkania rodziny uciekinierów z Somalii lub Libii… Jeśli pan prymas nie zdobędzie się na to, to niech chociaż na jakiś miesiąc przyjmie do sibie katolicką rodzinę Cyganów! Czekam.

  • internet

   19 października 2017 at 12:22

   Prymas na stos.Za głoszenie Ewangelii.

   • Marian

    19 października 2017 at 21:59

    za głoszenie fałszywej ewangelii

 2. frate

  18 października 2017 at 23:15

  Drogi Księże Tadeuszu, dziękujemy że możemy jeszcze liczyć na takich wspaniałych kapłanów jak Ty! Zawsze możesz na Nas liczyć!!! Prosimy Ciebie, żebyś nigdy się nie poddał, i dalej demaskował judaszów takie jak POlaki, czy też inni sodomici kryjący się za sutanną!!!

 3. Danka

  19 października 2017 at 01:35

  Z calym szacunkiem do ks.Isakowicza-Zaleskiego, ale to burza w szklance wody, chocby nie wiem jak rozbuchiwana, jak w tym tytule. Ks.Prymas Wojciech Polak ma prawo sie wypowiadac w mediach, szczegolnie, kiedy widzi dosc nieszczera gre wladz w tej sprawie i kiwana na potege opinie publiczna.Osooochodziii? O tonowanie obaw przed tlumami przybyszy, ktore chce nam wcisnac goscinna Merkel, a jednoczesnie kompletnie bez ograniczen wpuszczanie milionow Ukraincow.Oni nie pojada w swej masie dalej,
  glowniez powodu braku znajomosci jezykow i obostrzen innego typu w krajach EZ.O Ukraincach nie mowi sie, a jak ks Prymas jasno postawil sprawe, ze wyciagac bedzie konsekwencje wobec podleglych mu ksiezy za bunt wobec Glowy Kosciola, / posluszenstwo przeciez slubowali/, to od razu lament i pouczanie Prymasa Polski, czym powinien sie zajac.To nie lezy w gestii ks.Isakowicza-Zaleskiego, o czym zapomniec raczyl.
  Papiez okreslil stanowisko KK wobec uchodzcow, a Prymas wypowiedzial sie w tej sprawie, gdzie chcial i moze, gdzie mogl, bo cos kiepsko Jego glos slychac.Ma swoja str.www i czasami tam zagladam.Bardzo slusznie wypowiadal sie o potrzebie zaniechania podejmowania uchwal przez obecny swietobliwy Sejm na temat Objawien Fatimskich, czego poslowie nie posluchali i przeciwstawili sie Glowie Kosciola katolickiego w Polsce.Nastepnie wprowadzili narkotyk na recepte , a teraz kukizy kombinuja ze zmianami w ustawie o broni, chca obdzielic na maxa Polakow tymi zabawkami.Ciekawapartia: Liroy jedynka, maryha, bron.Co to za srodowisko?

  • Marian

   19 października 2017 at 08:18

   „Papiez okreslil stanowisko KK wobec uchodzcow” – nieomylność papieska dotyczy wyłącznie wypowiedzi w kwestiach wiary i moralności, w przemówieniach ex cathedra oraz w łączności z innymi biskupami.
   Nauczanie papieża Franciszka w sprawie emigrantów nie ma takiego statusu i może być traktowane na zasadzie: „Eeee, mnie się wydaje, eee, że tym emigrantom to trzeba, eee, za darmo rozdawać mercedesy, eee”.

  • hansi

   19 października 2017 at 10:26

   Pani „Danko”.
   „Nastepnie wprowadzili narkotyk na recepte , a teraz kukizy kombinuja ze zmianami w ustawie o broni, chca obdzielic na maxa Polakow tymi zabawkami.Ciekawapartia: Liroy jedynka, maryha, bron.Co to za srodowisko?” CIACH !
   Udowadnia Pani, że jest Pani już odporna na wiedzę.
   Zabetonowana.ęcia, „ossssochozi”, a zabiera głos…
   Wie Pani już z definicji wszystko lepiej.
   Proszę najpierw się DOSZKOLIĆ może, ZANIM zacznie Pani moralizować i pouczać Polaków…
   Bo dość mocno się Pani kompromituje, jako „beton” – w konsekwencji SZKODLIWY dla Polaków, a nawet dla Katolików polskich…

  • Hania

   19 października 2017 at 20:39

   Naprawdę pani Danko, lubi pani się kompromitować?

   Zna pani pojęcie Prawa Kanonicznego?
   Posłuszeństwo slubuje się nade wszystko Chrystusowi i Jego nauce
   To, co mówi bp Polak jest niekanoniczne i zwyczajnie chamskie
   Bo ubliża zdroworozsądkowo myślącym Polakom, którzy nie chcą u siebie terrorystów i socjopatów ( patrz Szwecja)
   I gra głupa jesli chodzi o znajomość Prawa Kanonicznego
   Nie można suspendować kapłana za jego poglądy polityczne!

   Co ma marycha do broni, na litość Boską!?

  • Leszek1

   19 października 2017 at 20:47

   @Danka. Nie jestes z meskiego rodu, wiec zgodnie z przykazaniami natury reagujesz jak kobieta – niekonsekwentnie i chaotycznie. Ksiadz prymas wypowiedzial sie na lamach antykoscielnego czasopisma na temat scisle polityczny. Powiedzial tam miedzy innymi – „Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany.”
   Z tej wypowiedzi wynika, ze ks. prymas jest zwolennikiem zasiedlania Polski przaz mlodych Muzulmanow o ktorych wyczynach jest dostatecznie glosno, wiec nie bede tu ich wyliczal.
   Wypowiedz ks. prymasa, scisle pokrywa sie z polityka Globalistow, ktorzy zamierzaja zniszczyc cywilizacje europejska, za pomoca transplantacji kultury i praw obcego i wrogiego nam zywiolu. Wypowiedz ta swiadczy o tym, ze prymas jest antypolakiem i antykatolikiem – bo przeciez nie jest tak glupi, by nie zdawac sobie sprawy z zagrozen dla Katolikow wynikajacych z praw szariatu. Oprocz tego arogancko i bezprawnie, bo nie ma prawa wnikac w zycie osobiste jakiegokolwiek czlowieka – zabrania „swoim” mlodym ksiedzom afiszowac sie ze swoim propolskim nastawieniem. Pod szyldem „oddzielenia kosciola od polityki i Panstwa uprawia wredna antypolska polityke.
   Nic wiec dziwnego, ze prawy i zasluzony polski Ksiadz zareagowal tak jak powinien zareagowac kazdy Polak.
   I chwala mu za to!
   Dlatego zdziwilem sie, ze zamiast skomentowac niewlasciwe w.g. Ciebie, stwierdzenia Ksiedza Tadeusza, poruszasz cakowicie odrebne zagadnienia. Mowisz o Ukraincach, Sejmie, marihuanie, dostepie do broni.
   To jest groch z kapusta.
   Moze rozwine ostatni temat. Ten projekt Kukiza jest tylko nastepnym obostrzeniem w kierunku ograniczenia prawa do posiasania broni palnej. W kraju w ktorym zyje, kazdy czlowiek po ukonczeniu 21 lat moze posiadac bron pod warunkiem odbycia odpowiedniego przeszkolenia i zdaniu egzaminu. Istnieja trzy osmiogodzinne stopnie przeszkolenia. Po pierwszym uzyskuje sie prawo do posiadania broni mysliwskiej i karabinow repetowalnych. Po drugim uzyskuje sie prawo do posiadania pistoletow i rewolwerow pod warunkiem zapisania sie do klubu strzeleckiego. Nastepny stopien uprawnia do posiadania rowniez broni automatycznej. Tylko posiadacze egzaminu z ostatniego kursu musza sie liczyc z ZAPOWIEDZIANA wizyta policji, ktora sprawdzi wlasciwy sposob przechowywania broni. Przechowywanie broni w domu i transporcie jest scisle okreslone j rygorystycznie przestrzegane. W razie stwierdzonej nieprawidlowosci, bron jest konfiskowana. Obowiazuja dwa niezalezne blokady czy zamkniecia. Dotyczy to posiadaczy broni krotkiej i automatycznej. Oczywiscie, kazda bron w domu i transporcie musi byc rozladowana. Nikt nie wymaga uwlaczajacych i nabijajacych kase lekarzom badan psychiatrycznych. Panstwo w ktorym zyje uwaza, ze czlowiek dorosly jest odpowiedzilny za swoje czyny. Takie regulacje powinny obowiazywac w kazdym normalnym spoleczenstwie.
   Wiem, ze jestes goraca przeciwniczka upowszechniania broni. Nie chcialbym, zebys zmienila zdanie dopiero wtedy, gdy zbiorowo zgwalca Cie Muzulmanie lub Banderowcy, a Twoj mezczyzna nie bedzie mial srodkow pozwalajacych na to by Cie obronic – jednak powinnas brac pod uwage nawet tak skrajna ewentualnosc. Pozdrawiam

  • Tomasz

   25 października 2017 at 19:03

   Danka Papieżowi i Biskupom należy się posłuszeństwo w sprawach Wiary i Obyczajów czyli Moralności natomiast kwestia przyjmowania nachodźców to jest sprawa polityki w tej kwestii Laikat czyli Lud Boży nie musi słuchać Najwyższego Pasterza i Biskupów .

 4. Wojciech

  19 października 2017 at 02:53

  A moim zdaniem nadchodzi czas rozstania z watykańskim Kościołem i powołania Polskiego Kościoła (Patriotycznego).

  • Marian

   19 października 2017 at 06:38

   Nie tak, nadchodzi czas rozstania z abp Polakiem, z kradzionym nazwiskiem.
   A co ks. bp Polak powie, jak w Gnieźnie odbędzie się milionowa manifestacja przeciwko… niemu? Ekskomunikuje wszystkich pyszałek?

 5. Danka

  19 października 2017 at 08:26

  I widzi ksiadz, co narobil najlepszego takim tekstem? Przybyli naprawiacze KK i falszywi prorocy.”Strzezcie sie falszywych prorokow ” , takuch „wilkow w owczych skorach.Po owocach ich poznacie.
  Ps.Zgadzam sie z tym, ze Ojciec Sw.jest nieomylny w sprawach wiary.Jednak wiara to tez jej szeroki kontekst.

  • hansi

   19 października 2017 at 10:28

   Czy to NIE PANI czasem jest fałszywym Prorokiem ? 🙂 …

  • takatam

   24 października 2017 at 14:42

   Mam wiele wątpliwości co do nieomylności tego tzw „ojca św.”. Gdyby tak było, niepotrzebne byłoby „synowskie upomnienie”.

 6. Danka

  19 października 2017 at 08:40

  Fragment mojego komiksu pt”Wilki w owczych skorach z mojego blogu.
  https://m.salon24.pl/1685658b46d6dae5b9152fe4b0586945,1200,900,0,0.jpg

  • hansi

   19 października 2017 at 10:28

   Chyba ma pani sporo wolnego czasu…

   • Hania

    19 października 2017 at 20:47

    @hansi

    Pani Danka przerzuca na papier świetną bajke
    ” Porwanie Baltazara Gąbki”
    Wilki pani Danusi łudząco podobne są do Tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy deszczowców
    Lubie powroty do dzieciństwa, pan nie zabrania 🙂

 7. Jagoda

  19 października 2017 at 13:34

  Pani Danka się nie zastanawia nad swoimi wypowiedziami.Tzw.a.Polak mówi o moich księżach.Co za herezja.Dzięki Panu Bogu za księdza Tadeusza.Polska zwłaszcza w obecnych czasach potrzebuje prawdziwych księży,pasterzy.

 8. Bogdan

  19 października 2017 at 13:38

  Ryba psuje się od głowy.Niektóre wypowiedzi hierarchów Nycza, Polaka,Pieronka,Gądeckiego
  ,Markowskiego są skandaliczne.

 9. Zofia

  19 października 2017 at 14:53

  Arcybiskup Polak szkodzi polskiemu Kościołowi.

 10. jaro7

  19 października 2017 at 15:31

  No z tym Prymasem POLAKIEM to bym nie był taki pewny.Gdzieś czytałem że od 70-80% biskupów ma żydowskie korzenie.A jak wiadomo zydzi wspierają napływ „imigrantów”i tych muzułmanskich i tych banderowskich.Dlatego …..

 11. ikc2

  20 października 2017 at 03:10

  JE POlakowi bliżej do loży niż do świątyni wiec realizuje antypolskie nakazy naszych zapiekłych wrogów.
  Tak w ogóle – kto tych biskupów wybiera? Jak nie agent to alkoholik albo ignorant…
  Obrzydliwość.

 12. pidzio

  25 października 2017 at 19:48

  Ks Tadeusz Isakiewicz-Zaleski jest wspaniałym kapłanem. Czas oczyścić kurię z komunistycznej pozostałości.

 13. Shagufta

  27 października 2017 at 01:08

  Hi, i believe that i noticed you visited my website so i got here to return the prefer?.I’m attempting to to find issues to enhance my site!I guess its adequate to make use of some of your ideas!!

 14. Delhi Dolls

  30 października 2017 at 14:47

  That is very fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your feed and sit up for searching for more of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 15. Virat Pohli

  31 października 2017 at 10:11

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped me out a lot. I hope to offer something again and help others such as you helped me.

 16. Mahi

  31 października 2017 at 16:21

  I am really inspired with your writing abilities as smartly as with the layout for your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to look a great weblog like this one these days..

 17. Meena Roshan

  1 listopada 2017 at 04:26

  Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to be a amusement account it. Glance complicated to more added agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 18. Hot girls

  2 listopada 2017 at 12:56

  I’ve been browsing on-line greater than 3 hours these days, yet I by no means found any interesting article like yours. It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web shall be much more helpful than ever before.

 19. Obat Kencing Nanah Alami

  3 listopada 2017 at 15:17

  dziękujemy że możemy jeszcze liczyć na takich wspaniałych kapłanów jak Ty! Zawsze możesz na Nas liczyć!!! Prosimy Ciebie, żebyś nigdy się nie poddał,
  Obat Kencing Nanah pria

 20. Antra Bali

  3 listopada 2017 at 22:01

  I think that is one of the so much significant information for me. And i am glad reading your article. But wanna statement on few basic issues, The website taste is perfect, the articles is in point of fact nice : D. Just right activity, cheers

 21. Saxena

  8 listopada 2017 at 14:53

  Unquestionably imagine that that you stated. Your favourite reason appeared to be on the internet the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get annoyed whilst people consider issues that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side-effects , other folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 22. Khokher

  9 listopada 2017 at 22:00

  hello!,I love your writing very a lot! share we keep in touch more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to peer you.

 23. Delhi

  10 listopada 2017 at 00:13

  Hello there, I found your web site by the use of Google even as looking for a comparable subject, your site got here up, it appears good. I have added to my favourites|added to bookmarks.

 24. Martina

  10 listopada 2017 at 22:17

  hi!,I like your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert in this house to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to look you.

 25. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 listopada 2017 at 02:13

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage?

  My blog is in the very same area of interest as yours and
  my users would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Thank you!

 26. Independent Delhi Escorts

  11 listopada 2017 at 13:21

  It is in reality a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 27. tercio borlenghi junior

  12 listopada 2017 at 08:29

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone
  and tested to see if it can survive a 30 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to
  share it with someone!

 28. sapr.mgsu-profi.ru

  12 listopada 2017 at 17:02

  This is the right website for anyone who wants to find out about this topic.

  You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not
  that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about for ages.
  Great stuff, just excellent!

 29. bigger website

  13 listopada 2017 at 15:18

  After going over a handful of the articles on your site,
  I seriously like your way of blogging. I book marked
  it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know what you think.

 30. Hello there, I found your web site by the use of Google while searching for a comparable matter, your website got here up, it seems great. I’ve added to favourites|added to bookmarks.

 31. home security camera

  15 listopada 2017 at 00:46

  To preserve your children from injure?

 32. website design company

  15 listopada 2017 at 02:38

  Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make blogging look easy. The full glance of your website is wonderful, as neatly as
  the content material!

 33. home security cameras installation

  15 listopada 2017 at 18:18

  To safeguard family from injure?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra