Z zagranicy

Human Rights Watch – UE musi bronić wartości i praw ludzi w Polsce

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch zarzuca Polsce „działania zagrażające praworządności i prawom człowieka” i wzywa Unię Europejską do „aktywniejszego działania w tym zakresie” włącznie z pozbawieniem Polski prawa głosu.

 

– Polska znajduje się na tej samej drodze do totalitaryzmu co Węgry. Rząd w Warszawie ponownie pokazał, jak niewiele mu zależy na praworządności i prawach podstawowych. Ustawy uchwalone przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość godzą w prawa człowieka, niezależność sądownictwa i prawodawstwo. Obecny rząd w Polsce ignoruje w dużym stopniu krytyki partnerów w Unii Europejskiej i Rady Europy oraz eliminuje ograniczenia w uprawnieniach władzy, osłabia mechanizmów ochrony praw człowieka i ogranicza możliwości działania krytyków rządu. Unia Europejska musi działać, aby bronić wartości i praw ludzi w Polsce. (…) Po dwóch latach dialogu, który nie przyniósł żadnego rezultatu, Komisja Europejska teraz powinna przy wsparciu państw członkowskich wykorzystać wszystkie swoje uprawnienia w ramach obowiązującego prawa UE. Konkretnie chodzi jej o możliwość uruchomienia przez Komisję Europejską art.7 Traktatu UE, który pozwala na zawieszenie prawa głosu danego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Wzywamy polskie władze do ścisłej współpracy z unijnymi instytucjami i zadbanie o to, aby wszystkie ustawy i polityczne dyrektywy były zgodne z europejskimi i międzynarodowymi normami praw człowieka. – stwierdziła ekspert organizacji obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) ds. Europy Wschodniej Lydia Gall, przy okazji prezentacji raportu o skutkach zmian ustawodawczych wprowadzonych od 2015 r. przez rząd PiS.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

  1. Carlos Eduardo Correa da Veig

    11 listopada 2017 at 16:03

    I couldn’t resist commenting. Very well written!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra