Felieton

Pracownicy delegowani to problem polityczny, a nie ekonomiczny, mimo tego KE forsuje dyrektywę

1.W ostatnich dniach zarówno Rada UE ds. zatrudnienia (z udziałem ministrów pracy krajów członkowskich) jak i Parlament Europejski przyjęły rozstrzygnięcia zaostrzające warunki dla pracowników delegowanych.

 

Wprawdzie rozwiązania przyjęte przez Radę i PE nie odzwierciedlają daleko idących oczekiwań Francji w tym zakresie, ale jednocześnie pogarszają one warunki dla firm delegujących pracowników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Wprawdzie z obecnie przyjętych rozstrzygnięć wyłączono pracowników transportu ciężarowego (rozwiązania w tym zakresie przyjmą ministrowie ds. transportu krajów członkowskich), ale i tak dotyczą one przynajmniej 400 tysięcy pracowników delegowanych z naszego kraju.

2. Według przyjętych do tej pory rozwiązań okres delegowania został ograniczony do 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia go o dodatkowe 6 miesięcy) i w tym okresie nowe przepisy przewidują wypłatę dla pracownika delegowanego takiego samego wynagrodzenia jak dla pracownika lokalnego (ze wszystkimi przewidzianymi dodatkami branżowymi).

Jeżeli okres delegowania wygaśnie, do pracownika delegowanego będą miały wszystkie przepisy kraju przyjmującego, w tym także obowiązek płacenia na miejscu składki na ubezpieczenia społeczne.

Polsce na poziomie Rady udało się przeforsować wprowadzenie 4-letniego okresu przejściowego na wprowadzenie tych przepisów (Francja nie chciała żadnego okresu przejściowego), co stwarza szansę przy stałym i wysoki corocznym wzroście płac w naszym kraju, na łatwiejsze dostosowania się polskich firm do tego rozwiązania.

Wszystkie te rozstrzygnięcia nie są jeszcze ostateczne, w negocjacjach Komisji ze wszystkim krajami członkowskimi jest możliwe złagodzenie wprowadzanych przepisów, ale dużych ustępstw nie należy już oczekiwać.

3. Przypomnijmy tylko, że na początku września Instytut Bruegla z Brukseli przedstawił opracowanie, poświęcone naukowej analizie problemu pracowników delegowanych, z którego wynika, że zwolennicy tezy, iż pracownicy delegowani uprawiają dumping socjalny, posługują się mitami, a nie poważnymi argumentami, mającymi uzasadnienie w praktyce.

Z tego opracowania wynika, że 2 miliony pracowników delegowanych to zaledwie 0,9% siły roboczej i tylko 0,7% zatrudnionych w Unii Europejskiej, co oznacza, że nie może to być główny problem unijnego rynku pracy.

Co więcej z badań wspomnianego instytutu wynika, że to kraje zamożne delegują swoich pracowników do krajów z równie wysokimi płacami i jest to aż 34,4% wszystkich delegowań, natomiast pracownicy z krajów o niższych zarobkach delegowani do krajów o wyższych zarobkach to mniej niż 1/3 wszystkich delegowanych.

We Francji, która jest w pierwszym szeregu protestu w sprawie dumpingu socjalnego pracowników delegowanych, aż 44% tych pracowników pochodzi z krajów „starej” Unii, a zaledwie 23% z nowych krajów członkowskich.

4. Okazało się także, że dwa zamożne kraje członkowskie są w pierwszej trójce krajów delegujących pracowników: niemieccy pracownicy delegowani stanowią 11,7% wszystkich delegowanych, francuscy 6,9%, liderem są polscy pracownicy delegowani -22,7% wszystkich delegowanych.

Kolejnym mitem obalonym przez brukselski instytut jest sprawa wynagrodzeń pracowników delegowanych pochodzących z mniej zamożnych krajów, którzy mają pracować w krajach oddelegowania wg. stawek poniżej minimalnych określonych w prawodawstwie krajów przyjmujących.

Po pierwsze na pracę wg. stawek niższych niż minimalna, nie pozwala nowelizacja unijnej dyrektywy o pracowniach delegowanych z 2014 roku, po drugie z badań instytutu wynika, że np. pracownicy z Polski pracują wg. stawek wyższych niż minimalne, średnio ok.10 euro za godzinę.

Mimo tego, że jak wynika z tych danych problem pracowników delegowanych ma raczej charakter polityczny niż ekonomiczny, to okazuje się, że Francji Niemcom, bardzo zależy na przeforsowaniu dyrektywy przygotowanej przez Komisję.

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Ada

  26 października 2017 at 09:57

  Zobacz montaż monitoringu warszawa http://wkaczorowski.pl tylko teraz w atrakcyjnych cenach

 2. 33

  26 października 2017 at 10:21

  W czas jesienny bladym świtem kiedy wicher wieje
  Resztki snu odrzucam z kołdrą ciesząc się że dnieje
  Żegnam piękne sny o szczęściu oraz senne mary
  Ku nowemu porankowi kroczę pełen wiary

  Składam myśli rozczochrane w piękny bukiet kwiatów
  O pomyślność oraz szczęście proszę boga światów
  Gabinetu drzwi otwieram przed ołtarzyk siadam
  Wciskam enter i stan konta w banku swoim badam

  Potem giełda kursy walut po ile jest złoto
  I poradnik jak nie rzucać forsy prosto w błoto
  Teraz druga część modlitwy otwieram szufladę
  I banknotów spory stosik na blat biurka kładę

  W piękny wachlarz je układam ciesząc oczy swoje
  Intonuję pieśń dziękczynną wyście wszystkie moje
  Troszczę o was się codziennie w trudzie oraz znoju
  I o wasze rozmnożenie wyruszam do boju

  I choć wielkie wasze bóstwo trochę mnie krępuje
  Dzielę was na nominały i w szereg sortuję
  Głaszczę was wygładzam rogi i szczęśliwy cały
  Ręce składam do modlitwy prosząc waszej chwały

  Wy rządzicie już od wieków prawie całym światem
  Bóstwem bogiem dla mnie bądźcie oraz moim bratem
  Ja w podzięce jestem gotów dla was wszystko zrobić
  Duszę diabłu oddać chętnie lub nawet ją zabić

  Świat podpalić dla was mogę kochane pieniądze
  Byle tylko zaspokoić swe zwierzęce żądze
  Tylko jedna rzecz mnie trapi wyznaję ze wstydem
  Żeby posiąść was w nadmiarze to trzeba być żydem

  26.10.2016
  zapraszam na wierszem33.blog.pl

  • klioes vel pislamista

   27 października 2017 at 01:01

   Pie…enie
   motto: „Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.” (Margaret Thatcher)

   Premier w schadzek domu,
   Jak się okazało,
   Bywał po kryjomu.
   No i się wydało,
   Że budżet opłacał,
   To co premier macał…
   (Macał i przy stole
   Mawiał w swej swawoli:
   „To nie ja pie…olę,
   Ale rząd p…oli!”)

 3. Robert B.

  26 października 2017 at 10:21

  Takie są konsekwencje bycia kolonią, Kuźmiuk. Jaki twój w tym udział? Z brukselskiego jurgieltu umiałbyś zrezygnować? Myślisz, że za darmo dostajesz, boś taki piękny i mądry? A może myślisz, że to za „pracę”? Nie sądzę.

  A może zaproponować temu agresywnemu Makaronowi, skoro taki sprawiedliwy, żeby np. taki Auchan albo Carrefour płacił pracownikom w Polsce tyle ile we Francji? Uderzyć w nich, a nie liczyć, że jakoś się rozejdzie po kościach.

 4. gość

  26 października 2017 at 10:58

  Dr Mech: Ukrainiec, odprowadzający nawet jedną składkę do ZUS, dostanie u nas emeryturę z zaliczeniem lat pracy u siebie [WIDEO]

  http://www.dzienniknarodowy.pl/9027/dr-mech/

  • andzia

   26 października 2017 at 15:38

   Żyd też.

  • Danka

   26 października 2017 at 22:34

   Brednie.To propaganda obliczona na sciaganie taniej sily roboczej.W 2012 byly wizy i ostra kontrola.

 5. finka

  26 października 2017 at 11:15

  Miałam właśnie wkleić link do wypowiedzi p.Mecha, dlaczego rząd jeszcze nie wypowiedział tej skandalicznej umowy, która zmusza Polaków do utrzymywania ukraińskich emerytów, często banderowców.

 6. gość

  26 października 2017 at 11:26

  Kolejne postępy w budowie Polukrainy. Emerytura z ZUS za miesiąc pracy w Polsce i prawa wyborcze dla Ukraińców!

  Wiernopoddańczość polskich władz względem Ukrainy jest ostatnio wprost porażająca. Można odnieść wrażenie, że niemal każdego dnia jesteśmy szokowani kolejnymi tego objawami. Kijów dopuszcza się kolejnych upokorzeń Polski, zabraniając upamiętniać ofiary rzezi wołyńskiej, uchwalają prawo zabraniające uczenia mniejszości narodowych w języku polskim, a w odpowiedzi polskie władze ofiarowują Ukraińcom emeryturę z ZUS, na nasz koszt, po zaledwie miesiącu pracy w Polsce, a mniejszość Ukraińska rozrastająca się każdego dnia zaczyna się już domagać praw wyborczych!

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/kolejne-postepy-w-budowie-polukrainy-emerytura-z-zus-za-miesiac-pracy-w-polsce-i-prawa

 7. jaDanka

  26 października 2017 at 17:26

  Jeszcze za malo wykanczania polskich firm?! Podstawowa sprawa horrendalnie wysoki ZUS, a zajumane OFE.A teraz znowu Duda chce podwyzszyc skladki?! Moze sobie niech raczej podwyzszy, bo nie panieta, co obiecywal polskim przedsiebiorcom!
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-informacje/dgp-nfz-kancelaria-prezydenta-sa-podwyzka-skladki-zdrowotnej/

 8. jaro7

  26 października 2017 at 20:51

  Kuźmiuk a dlaczego nie pochwaliłeś sie jak na chwalipiętę przystało że przeciwko Polsce głosowali Czesi i Słowacy? Kolejne państwa was dymają? Premier Węgier niedawno był z wizyta u Putina(pragmatyk) ,później spotkała się w Soczi z Putinem premier Chorwacji(pragmatyczka),to co z tym waszym Międzymorzem? Będzie tylko wielka chazaria!!!! Jesteście dyplomatołami i zostanie wam sojusz z banderowcami i szaulisami,oraz żydami czyli tymi nacjami które sa najbardziej wrogo nstawione do Polski.Ale jak widac wam to nie przeszkadza.

 9. Mirellka2G

  26 października 2017 at 22:01

  Musze sie wam pochwalic w koncu schudlam – 7 kilo. Przewalilam chyba caly polski internet zeby znalezc cos na odchudzanie i znalazlam. Wygoglujcie sobie: ranking srodkow odchudzajacych xxally

 10. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 listopada 2017 at 02:17

  Hello friends, its wonderful post regarding tutoringand completely explained,
  keep it up all the time.

 11. home security systems consumer reports

  11 listopada 2017 at 10:41

  Are you feeling how they may well be more freeze on your property?

 12. Itamar Serpa Fernandes

  11 listopada 2017 at 17:07

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That
  is a very neatly written article. I will be sure to bookmark it and come back to learn more of
  your helpful info. Thank you for the post. I will certainly comeback.

 13. Egli Diana Pinto

  11 listopada 2017 at 19:56

  My family always say that I am wasting my time here at web, but I know I am getting knowledge every day by reading thes fastidious articles or reviews.

 14. Umanizzare presídios

  11 listopada 2017 at 19:57

  For most recent news you have to pay a visit internet and on internet I found this website as a
  finest web page for most up-to-date updates.

 15. Itamar Serp

  12 listopada 2017 at 09:59

  Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to
  the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 16. home alarm systems consumer reviews

  12 listopada 2017 at 19:42

  To keeping your belongings in complete safety?

 17. tercio borlenghi junior

  13 listopada 2017 at 17:23

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any suggestions would be greatly appreciated.

 18. home security camera systems best buy

  15 listopada 2017 at 01:36

  Making use of concerned anyone you care about?

 19. Do you have that the machines may be more safeguard in your residence?

 20. Remona

  18 listopada 2017 at 10:35

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…

  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra