Felieton

Sejm przyjął ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej i podwyższeniu ulgi dla twórców

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu zostały przyjęte zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zmiany w podatku CIT mają zapewnić powiązanie wysokości płaconego podatku przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności przedsiębiorstwa międzynarodowe z faktycznym miejscem uzyskiwania dochodu (zmiany uszczelniające ten podatek).

Z kolei zmiany w PIT i ustawy o podatku zryczałtowanym mają z jednej strony na celu podwyższenie kwoty wolnej od podatku, z drugiej strony natomiast dwukrotne podwyższenie ulgi podatkowej dla twórców do kwoty ponad 171 tysięcy przychodów.

Resort finansów zaproponował taką zmianę w podatku CIT, która wiąże wysokość płaconego podatku dochodowego w szczególności przez duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, z faktycznym miejscem uzyskiwanie przez nie dochodu.

Nowelizacja ustawy o CIT zawiera również przepisy, które będą uniemożliwiały: łączenie sztucznie kreowanych strat na operacjach finansowych z dochodem z prowadzonej działalności gospodarczej; nadmierne finansowanie się długiem, szczególnie w sytuacji, kiedy odsetki od długu są wyższe niż wypracowany zysk; transferowanie dochodów do podmiotów położonych w państwach stosujących preferencyjne opodatkowanie; przeszacowanie, bez wykazywania przychodów, wartości aktywów w szczególności niematerialnych i prawnych np. znaków towarowych; wreszcie wykorzystywanie grupy kapitałowej, jako instytucji służącej do optymalizacji podatkowej.

Przypomnijmy, że latem poprzedniego roku, minister finansów przygotował zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa, które pozwoliły na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania (wprowadziliśmy ją niestety, jako ostatni kraj w Unii Europejskiej).

Zaczęła obowiązywać od 15 lipca 2016 roku i od tego momentu służby skarbowe nie tylko ostrzegają przedsiębiorców przed stosowaniem optymalizacji podatkowej, ale także przeprowadzają coraz częściej „trafione” kontrole firm, które przeprowadzają tego rodzaju operacje.

Z kolei zmianą ustawy o PIT w roku 2018 wykonany zostanie drugi krok w podwyższaniu kwoty wolnej od podatku w PIT i kwota ta zostanie podniesiona do poziomu 8 tys. zł (a więc osoby osiągające taki poziom rocznego dochodu będą zwolnione z tego podatku).

Podniesiony zostanie także z dotychczasowych 11 tys. zł rocznie do 13 tysięcy rocznie próg dochodów, do którego kwota wolna maleje i po przekroczeniu, którego aż do 85 tysięcy 528 zł wynosi 3091 zł.

Te dwie decyzje związane z podwyższeniem kwoty wolnej będą kosztowały budżet przynajmniej kilka miliardów złotych, przy czym środki te trafią do osób fizycznych o najniższym poziomie dochodów.

Zmianami w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i zryczałtowanym) została także podwyższona dwukrotnie ulga podatkowa dla twórców, która znacząco obniżył rząd Donalda Tuska.

Otóż rząd zdecydował się podnieść limit 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców do kwoty 85 528 zł rocznie, co oznacza, że twórcy (artyści, naukowcy, dziennikarze), już w roku 2018 będą mogli sobie odpisać 50% koszty uzyskania przychodów od przychodów sięgających kwoty 171056 zł rocznie.

W ten sposób rząd premier Beaty Szydło wywiązuje się z dwóch kolejnych zobowiązań wobec wyborców tym razem w sferze podatkowej.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. Janusz

  30 października 2017 at 14:59

  Kuźmiuku, wiejski głuptasie, 8000 dochodu rocznie (o ile ustawa wejdzie w 2018 r. bo na razie mamy jedynie zapowiedź) to jest nomen omen 666 PLN miesięcznie. Jak myślisz, jeśli patrzysz sobie na tę liczbę, kto poddał taki pomysł? I kto miałby korzystać z tego „dobrodziejstwa”? Co do twórców, to jesteście łapówkarzami i powinniście siedzieć w z Kaczyńskim, Szydłem oraz Dudą w kryminałach, kupujecie sobie elektorat za pieniądze publiczne tworząc „nadzwyczajne kasty” uprzywilejowanych, podobnie jak w przypadku 500 plus to, czy tamto (a minus w kieszeniach podatników). Jesteście bandą zwykłych, zdegenerowanych, skorumpowanych łotrów, ot co.

  • LSED

   30 października 2017 at 18:05

   100/100.

  • niepisior

   30 października 2017 at 20:58

   Zgadzam się z twoimi tezami, jedna knie dostrzegasz BANDYTYZMU i czystej BOLSZEWII pisiorów! Właśnie ogłosili, że znoszą górny limit haraczu pobieranego na emerytury. To oznacza, że każdy zatrudniony na umowe o pracę średnio przez 4-5 miesięcy w roku bedzie płacił wyższy o jakieś 400 – 500 złotych miesięcznie ZUS, który dotychczas pracodawca wypłacał pracowikowi, a teraz zapłaci ZUSowi. Dla pracodawcy to transakcja neutralna, za to pracoenik rocznie dostanie 2 do 3 tysięcu rocnie mniej do kieszeni.
   Ale pisiorska BOLSZEWIA nie wypłaci tym ludziom ANI ZŁOTÓWKI WIĘCEJ NA EMERYTURZE, bo ustawa emerytalna spłaszczająca emeryturę do 2.5 średnich krajowych NIE ZOSTAŁA ZNOWELIZOWANA! pisiorstwo, które w nazwie ma „prawo” bezczelnie ignoruje fakt, że ŁAMIE KONSTYTUCJĘ!!!!! Ale co tam, czy to pierwszy raz, kiedy w imię sprawiedliwości „społecznej” pisiorstwo łamie Konstytucję? Ot, rząd wdraża nakaz Najjaśniejszego Pana, Przywódcy Prawa i Pierwszego Sprawiedliwego, że PAŃSTWO ma prymat nad własnością, zatem państwo ma prawo pozbawić obywatela takiej części własności, jaką państwo potrzebuje na swoj eutrzymanie.
   Tylko BOLSZEWIA potrafi tak BEZCZELNIE OGRABIĆ SWOICH NIEWOLNIKÓW!
   PRECZ Z PISOWSKĄ BOLSZEWIĄ!

  • Czaruś

   30 października 2017 at 23:42

   Popieram Pana P. Januszu! Ten „eurodeputowany” dupek „Dr” w dodatku myśli, że ma z głupkami do czynienia. Trybunał Konstytucyjny zobowiązał rządzących do podniesienia kwoty wolnej od podatku do – chyba 89 tys. zł rocznie! Dlaczego ten głupol nie napisze, że rządzący – poprzedni i obecni kradną nam właśnie z ZUS wiele miliardów naszych składek i przeznaczają dla Ukraińców, którzy tylko minimum rok będą u nas zatrudnieni? Dostaną emerytury czy renty (na podstawie także swego wcześniejszego zatrudnienia na Ukrainie – Ukraina ani grosika nam nie zwróci, a MY zapłacimy z tych skradzionych pieniędzy). Dlaczego ten głupol nie powie, że właśnie chcą – DRANIE – ozusować nawet umowy o dzieło!!!

 2. Egzorcysta

  30 października 2017 at 15:21

  A kto i na mocy jakich ustaw, bedzie decydowal, o tym czy wzialem kredyt lub kupilem do firmy cos pod koniec roku, zeby nie zaplacic podatku, czy kupilem dlatego ze potrzbowalem? Odpowiem, odrazu bo zadna gadajaca glowa a juz napewno nie Towarzysza Kuzmuka, nie wie, ze jest to narzedzie kolejne do uwalania malych i nawet srednich polskich firm. Jak bedzie wykorzystane?
  W bardzo prosty sposob.Brat Jacka Kuronia w Izraelu stworzyl dla wielu krajow okupowanych przez Chazarow,system tak zwany PESEL, czyli nadal gojom numery, tak jak nadaje sie bydlu.I ten numer, odzwierciedla date urodzenia, plec i cos takiego czego gojom nie wolno wiedziec, czyli przynaleznosc do diaspory lub do obory.Czyli wtajemniczony Chazar, zajmujacy jakies decyzyjne stanowisko, np sedzia, szef personalny, rektor, decydent o licencjach i wielu innych,zawsze rzada dowodu osobistego, by sobie spojrzec na pesel czy ma przed soba goja czy swojego brata w wierze.I teraz, majac taka ustawe, moze zdecydowac tam gdzie szefem jest chazar, ze chazar nie dopuscil sie ucieczki od podatku, biorac kredyt, a goj dopuscil sie wiec nalezy goja uprzatnac z rynku.Taka ustawa otwiera furtke do kolejnej mozliwosci wyniszczenia Polakow i zmuszenia ich do emigracji. Ciekawostka jest tez dla mnie , kwota wolna od podatku, dochody mojej sasiadki emerytki, to nawet nie pelna kwota wolna od podatku, a mimo wszystko emerytce odciagaja podatek, zanim wyplaca emeryture.Nie zaglebialem sie w te materie , ale smiem sadzic ze znow zapomnial nam Towarzysz Kuzmiuk oddelegowany do dzialu propagandowego zydokomunstycznego systemu duraczenia narodow, o czyms nie powiedziec.

 3. zni

  30 października 2017 at 18:27

  Z jednej strony zabiera się ciężko pracującym ludziom pieniądze aby dać tym którym nie chce się pracować. Z drugiej strony daje się olbrzymie przywileje(czyli duże ulgi podatkowe)tak zwanym”twórcom”. Towarzyszu Kuźmiuk czy sądzicie że lud naprawdę jest taki głupi by nie dostrzec tego złodziejstwa. Tak jak Janusz napisał tworzycie następną kastę. Jedna z niewielu rzeczy zrobionych dobrze przez PO a wy ją zniszczyliście.

  • niepisior

   30 października 2017 at 21:05

   Pisiorstwo ma nadzieję, że podnosząc „tFUrcOM” kwotę wolną od podatku i podnosząc wolne od podatku koszty uzyskania, kupuje ich lojalność, a przynajmniej neutralność.
   Zawsze uważałem oisiorów za ludzi naiwnych. Głęboko się myliłem!
   pisiory są najzwyczajniej GŁUPIE!
   głupi pisiorom zwracam uprzejmie uwagę, że na tym przepisie najbardziej skorzystają tFUrcy np. „Klątfy”, bo przecież wszyscy mają status „tFUrcy”. A duże wypłaty mają od Sorosa, i przecież nie porzucą swojego łaskawcy, bo jarczysław dał im ulgi podatkowe!

 4. gość

  30 października 2017 at 19:47

  Kużmiuk ma Polaków za idiotów?

  Posłowie wykonują bardzo ciężką pracę i od 20 lat nie mieli regulacji wolnej od podatku. Doceńmy ciężką pracę polityków – tak wicepremier Mateusz Morawiecki tłumaczy utrzymanie bardzo wysokiej kwoty wolnej od podatku dla parlamentarzystów, którzy co roku mogą odpisać aż 30 tys. zł.

  Pycha kroczy przed upadkiem!

 5. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 22:11

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was
  good. I do not know who you are but certainly you are going
  to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 6. ocispain.com

  11 listopada 2017 at 01:08

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 7. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  11 listopada 2017 at 05:23

  I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your
  website. It appears as though some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them too? This could be
  a issue with my browser because I’ve had this happen before.
  Cheers

 8. Lelio Junior

  11 listopada 2017 at 07:23

  Hello are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding
  knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 9. Grupo Coral

  11 listopada 2017 at 10:10

  Hi there, I discovered your blog by means of Google even as searching for
  a similar subject, your web site came up, it appears to be like great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into alert to your blog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful in case you proceed this in future.
  Numerous other people will be benefited out of your writing.
  Cheers!

 10. last resort asbestos

  11 listopada 2017 at 20:09

  Touche. Sound arguments. Keep up the amazing spirit.

 11. home security camera reviews canada

  15 listopada 2017 at 14:23

  Is there moving garden and patio entry in the house?

 12. Hermelinda

  16 listopada 2017 at 00:42

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum
  it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any tips and hints for newbie blog writers? I’d
  definitely appreciate it.

 13. home security systems reviews xfinity

  16 listopada 2017 at 03:52

  To keep you and your family from harm?

 14. skyfon-varna.eu

  19 listopada 2017 at 18:07

  Hello it’s me, I am also visiting this web site regularly, this website
  is actually pleasant and the visitors are actually sharing nice thoughts.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra