Wiara

Ogród bez ziarna, mąka bez zaczynu, to człowiek bez zycia

Medytacje ewangeliczne z dnia 31 października, Wtorek, Łk 13,18-21

Jezus mówił: Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach. I mówił dalej: Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło.

Ziarno jest posadzone w ogrodzie, ale w bardzo konkretnym ogrodzie. Chodzi o nas. Posadzić ziarno trzeba bowiem w swoim ogrodzie, to znaczy w bardzo konkretnym miejscu, które do kogoś przynależy.

Ziarno gorczycy zawsze wyrasta tak samo, na wielkie drzewo, które będzie schronieniem, ochroną, ale najpierw ono musi zostać posadzone.

Kto o tym miałby decydować? Ziemia w ogrodzie to człowiek. Królestwo Boże nie wzrasta gdzieś daleko, poza człowiekiem. Ono jest w Bogu na sposób doskonały, a w nas posiane jako ziarno, jak zaczyn, jest naturalnym fundamentem naszego wzrastania. Trzy miary mąki to my, tak jak i ziemia jest nami. Czymże jednak jest sama mąka bez zaczynu, albo ogród bez ziarna? Pozostanie tylko mąką i tylko ziemią. Nie będzie w nich życia.

Słowo Boga nie powraca, zanim nie wyda plonu. Wszystko w nas domaga się takiego wzrastania, jesteśmy stworzeni do życia, do nieustannego wzrostu. Jednak sami z siebie nic nie możemy, ale zaczyn i ziarno są nam dane.

Jezus Chrystus oddał życie za to, aby ziarno bez przeszkód w nas wzrastało. Ogród nie jest po to, aby był suchą ziemią, tak jak mąka nie jest po to, aby była bezużytecznym prochem. Tak samo człowiek nie po to istnieje, aby umierać, ale aby żyć na miarę godności, która jest w nim posiana.

Niech nas to wszystko przerasta, niech zaskoczy nas swym pięknem. Bóg zaskakuje planem na nasze wzrastanie. To jest piękne, dobre i prawdziwe. Czyż możemy tego nie pragnąć?

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Soroka

  31 października 2017 at 09:57

  Królestwo Boże ma też swoje zagrożenia. Drzewo może zaatakować zaraza, rak, albo grzyb, a ciasto może zaatakować zgnilizna. Tak się zaczyna dziać, gdy do Królestwa Bożego wdzierają się te niszczące czynniki, a ci, co mają pilnować Królestwa Bożego zaczynają się zachowywać jak ten sługa, który doszedł do wniosku, że Pan si ociąga z przyjściem i zaczął się oddawać cielesnym żądzom.
  Proces psucia Królestwa Bożego obecnie sięga zenitu, a procesów uzdrawiających nie widać.

 2. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 20:52

  I am genuinely grateful to the owner of this site who
  has shared this wonderful article at at this place.

 3. cochi.com.vn

  12 listopada 2017 at 11:39

  Fastidious answer back in return of this question with genuine arguments and telling all regarding that.

 4. Virginia

  13 listopada 2017 at 06:27

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for olympic legacy

 5. Lélio Vieira Carneiro Junio

  13 listopada 2017 at 17:10

  Very good post. I will be dealing with some of these issues as well..

 6. home security systems reviews uk

  15 listopada 2017 at 12:10

  Lots of people are thinking about anyone you care about?

 7. domain registrar

  16 listopada 2017 at 01:27

  Hi there, I desire to subscribe for this weblog to get
  hottest updates, thus where can i do it please assist.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra