Felieton

Radosław I Klęczący

Liście spadają na ziemię, niedźwiadki w sen, a politycy w niepamięć. Jedni spadają skokowo w rytmie cotygodniowych kompromitacji, inni osuwają się powoli, jakby niezauważalnie tracąc twarz. A jeszcze inni znikają nagle w czarnej jamie, by z niewyjaśnionych przyczyn pojawić się znowu. Którą ścieżkę zejścia obrał pan Radosław, były wybitny i były pełen nadziei?
Należy on do kategorii polityków niezależnych, wizjonerów, a właściwie proroków. Zanim w Berlinie zdążyli pomyśleć on już głosił na placach i pod blokami. Zanim w Brukseli wydrukowali, on już kolportował. Polityk wzorcowy można powiedzieć. Powinno się go kserować i obsadzić nim wszelkie możliwe palcówki dyplomatyczne.

Średnio raz na kwartał Radosław przypomina nam o tym, że dobrze się stało, że się z nim stało to, co się stało. W nim już nic nowego się nie stało, czego by nie było wcześniej, ale stało się to, że zniknął z pierwszej linii. Był wiceministrem ważnym, potem bardzo ważnym ministrem, a później kandydatem najważniejszym.

Z perspektywy lat widać wyraźnie, że jego najwybitniejszym osiągnięciem było bohaterskie złożenie Hołdu Berlińskiego 28 XI  2011 r. Powiedział wówczas m.in.: „Z racji rozmiarów i historii Waszego kraju, ponosicie specjalną odpowiedzialność, aby chronić pokój i demokrację na naszym kontynencie”. Niemcy oczywiście to najwięksi obrońcy pokoju w historii Europy. Zwłaszcza w XX wieku. Pan Radosław studiował w Oksfordzie, to nie czytał zbyt wiele, więc wybaczmy mu braki. Każdy jakieś ma i tyle.

Słowa Radosława I Klęczącego zostały docenione przez niemieckich polityków. Co tam mówił jeszcze, to już nikogo poza historykami nie obchodzi. Najważniejszym przekazem było, że on zawsze jest na kolanach. Tej odważnej deklaracji pamięć zbiorowa nie zapomni. A kiedyś następca Jana Matejki wymaluje kolorowo. Uwieczni tęczowo, może różowo, a na pierwszym planie pojawią się kolana.

Bo są to kolana wybitne. Kolana wizjonerskie. Te kolana to są w nim najważniejsze. Gdzie się nie ruszy, to kolana grają rolę główną. Właściwie zamiast twarzy też ma kolana. Zanim on się pojawi kroczą już kolana. Nie wiem, jak to robi, ale to właśnie jest cechą wybitnych – robią rzeczy niewyobrażalne i niewykonalne dla śmiertelników. Ludzie zwykli mają twarz, a nadzwyczajni kolana.

Jego kolana zasługują na oddzielny pomnik. Są bardzo wytarte, ale dobrze wyklęczane. Sprawdzone w boju. Kolana historyczne, które na niejednym klęczniku negocjowały.

Nawet czoło Radosława jest potrzebne jedynie jako podpórka kolan. Zastępuje je, gdy są niewyjściowe, wymęczone, rozklęczane. Wtedy czoło klęczy, ręce klęczą i wszystkie pozostałości jego ziemskiej powłoki także. Najbardziej jego usta i słowa klęczą, gdy ruszają w świat i do gazet. Najlepiej niemieckich. Tam jest dom kolan i słów jego.
Pan Radosław I Klęczący ostatnio słowami wyklęczał znowu coś: „Może byłoby nawet i dobrze, gdyby J. Kaczyński […] został premierem, bowiem wówczas byłby politycznie i prawnie odpowiedzialny za swoje czyny. A obecnie nie jest”. Jak wyklęczał, tak die Zeit przekazał światu. A on wie, co mówi, bo jest bardzo odpowiedzialny za to, co mówi.

Wszyscy wiemy jak bardzo odpowiedzialny jest Radosław. Nikt tego nie kwestionuje.

Według diagnozy wizjonera Radosława kraj nasz jest podzielony, dlatego on stawia na razem. Bycie razem. To także szansa dla partii Razem i dla wszystkich z osobna. Bo podobno opozycja teraz krzepnie jeszcze, czyli przechodzi ze stanu ciekłego w stan stały. Temu procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła i głoszenie rad. Rozpoczęcie tego procesu jest uzależnione od obecności w tej masie członków zarodków krystalizacji. Zarodki mogą być homogeniczne (samoistne) lub heterogeniczne (pochodzące np. od zanieczyszczeń lub z eksportu). Krzepnięciu opozycji towarzyszy aktywność działaczy, którzy czmychają w poczuciu obowiązku. Nie dlatego, że partia plajtuje i nie ma szans na konfitury, co to, to nie. Oni nie chcą, ale muszą.

Dlatego Radosław I Klęczący, Jako Europejczyk pełnymi kolanami, informuje, że opozycja słusznie donosi, słusznie krzepnie i słusznie jest posłuszna. I słusznie, że robi to razem. Zima nadchodzi, a wizjoner przychodzi. Przychodzi jak zawsze. Na kolanach w niemieckiej gazecie, żeby było lepiej słychać. Prosimy o więcej rad. Dużo więcej.

Dr Paweł Janowski

Redaktor naczelny miesięcznika „Czas Solidarności”

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

25 komentarzy

25 Komentarzy

 1. Robert B.

  1 listopada 2017 at 22:01

  Obraz tego pana dopełnia jeden bardzo ważny, choć niewspomniany detal. Jego żona ma – a jakże! – pierwszorzędne korzonki… Mnie ten fakt zawsze zastanawiał, tak samo jak zastanawia mnie analogiczna sytuacja w przypadku męża Kornhauser…

  • Tomek

   2 listopada 2017 at 00:15

   Robert B., jak zwykle, z artykułu nic nie zrozumiał, tylko jedno:)

   • Robert B.

    2 listopada 2017 at 10:04

    A rozumiem, szanowny postępak problemu nie widzi. „Wszyscy luuudzie są braaaćmi” i nieważne, kto rządzi, byle był „mąąąądry i roztroooopnyyy, a że „najwyraźniej oni są lepsi”, więc to „naturalne”, że powinni rządzić… „Nie widzę żadnego problemu”…

    • hansi

     2 listopada 2017 at 10:14

     Spokojnie :).. To tylko „Tomek” 🙂 Nie poznaje pan ? 🙂

   • hansi

    2 listopada 2017 at 10:13

    A żydo-lubny Tomek – też jak zwykle – tylko na jedno ma nakierowaną percepcję.. 🙂
    Aha ! I na pochwałę „szczepień” 🙂

    A do artykułu:
    „Pan Radosław studiował w Oksfordzie, to nie czytał zbyt wiele, więc wybaczmy mu braki.”
    Chyba NIE TYLKO jego żona ma pierwszorzędne korzonki 🙂
    Bo Pan Radosław podobno ŚCIĄGAŁ na egzaminie i NIE wyleciał za to, co jest kuriozum niespotykanym w historii tej uczelni 🙂
    Musi – jakieś mocarne ręce nad Panem Radkiem czuwają 🙂 Pozwalające mu brylować na salonach, pośród najmożniejszych tego świata 🙂

    • Robert B.

     2 listopada 2017 at 10:25

     Mnie interesuje, KOMU ON SIĘ OPŁACAŁ, skoro grzał dupsko w Anglii i nie jako jakiś kloszard, tylko na Oxfordzie, a do tego był „korespondentem BBC” w Afganistanie. Co za talent… Pamiętam bowiem, jak kiedyś mu się wyrwało, że „Polsce nie opłaca się dawać azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi”. Skoro on dostał swego czasu azyl w Anglii, to znaczy, że IM SIĘ OPŁACAŁ. Oczywiście nikt tego nie dopytał…

 2. Marek

  1 listopada 2017 at 22:16

  To jest KOLONIZACJA ROZPORKOWA Polaków, przeznaczonych na jurgietników i zdrajców!

 3. Dr Paweloo

  1 listopada 2017 at 22:19

  dziwne, a może i nie, że pan redaktorek nie pisze nic o wyczynach Waszcza ktory łaskę robi i Amerykanom i Izraelowi czy nawet skorumpowanej banderowskiej Ukrainie. Czym Waszczu jeśli chodzi o wasalizm rózni się od Radzia?

  • Robert B.

   2 listopada 2017 at 10:12

   Typowa przypadłość części prawicy: Żydów nie widzą. Nie ma ich oprócz momentów, gdy trzeba składać im hołdy ze względu na to, że „oooniii tyyyleee pszeeecieeehpieeeliii”… Poczytaj sobie Ziemkiewicza albo posłuchaj Cejrowskiego. Ten ostatnio w TVP INFO wysławiał państwo Izrael, jak to potrafi powiedzieć „nie” uchodźcom i jak to powinniśmy z Izraela brać przykład. Daję sobie rękę uciąć, że tą w swoim mniemaniu pozytywną informacją na temat Izraela trafił u nich na czarną listę. Ich interes jest tutaj całkiem inny. Im większy chaos w Europie, tym żydostwo łatwiej ją opanuje. Metoda stosowana przez nich od wieków. Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie. Na wysokości zadania w stosunkach z tym plemieniem stają tylko nieliczni, np. mistrz Michalkiewicz, prof. Wolniewicz, ks. prof. Chrostkowski. Ci wiedzą, CZYM oni są i się do nich nie łaszą.

   • Tosia

    2 listopada 2017 at 10:27

    Dodaj jeszcze Pana Leszka Żebrowskiego, dr Ewę Kurek, Prof. Jerzego Roberta Nowaka:)
    A tak BTW wystarczy „Radosław I klęczący” zamienić na „Jarosław I klęczący” dodatkowo Berlin zamienić na Telawiw albo raczej Nowy Jork i mamy obraz bieżącej sytuacji w Polsce. Dlaczego tak szydzą z biednego „Radzia” niech spojrzą na siebie!! Aaaaa, jeszcze dodałabym do „Jarosława I klęczącego”, naszego gorliwego „woźnego w bóżnicy” PAD-a….. i dopiero teraz mamy pełny obraz.

    • Robert B.

     2 listopada 2017 at 10:55

     Zgadza się. Pamiętam, jak Leszek Żebrowski podczas spotkania w klubie Ronina powiedział, że odradzano mu zajmowanie się Żydami, bo go zabiją tak jak Dariusza Ratajczaka… To ciekawe, że tak wielu choćby to nie daje nic do myślenia, o Żydach potrafią powiedzieć tylko tyle, że „oooniii thyyyleee pszeeecieeehpieeeliii”…

  • hansi

   2 listopada 2017 at 10:25

   Oni wszyscy tam dobrzy.. W Chanukę – w jarmułkach.. I pewnie w Szabat…

   • Robert B.

    2 listopada 2017 at 11:12

    Pamiętam, jak Jacek Cygan zapowiadając jakąś żydówę, która miała śpiewać piosenkę pt. „Szabesgoj”, powiedział w przypływie egzaltacji, że on z autopsji wie, co to jest szabesgoj, że wielu dzisiejszych artystów, polityków chętnie udzielało się w młodości jako szabesgoj. Szkoda, że go za jęzor nie pociągnięto…

 4. WJTK

  2 listopada 2017 at 03:10

  Może Radosław liczy też, że po zislamizowaniu Europy dostąpi zaszczytów za militarne wsparcie Talibów w latach 80-tych w Afganistanie. Zapewne zdjęcia z tego okresu czujnie przechowuje. Będzie jeszcze tylko musiał obok fagi UE obecnie powiewającej nad jego pałacykiem, umieścić flagę z półksiężycem.

  • hansi

   2 listopada 2017 at 10:24

   Eee tam, ta islamizacja trochę jednak potrwa. Ze 20 lat to zajmie…
   To NIE BĘDZIE tak „hop-siup !” – jakby to żyd chciał…
   Niemce niby karne i zdyscyplinowane…
   Ale jednak myślę, że pozwolą tylko do pewnej granicy…
   A potem nastąpią następne etapy..
   Etapy przelewania krwi…
   Prędzej zacznie się coś w Polsce…
   Gdzie żyd jeszcze niecierpliwiej przebiera już nogami, coby polskiego Goja wytępić nieco SZYBCIEJ, niż to przewidział Klub Rzymski..
   Zobaczymy, czy żyd ogłosi Polakom na Boże Narodzenie „zarazę” ?
   Czy też im jeszcze tym razem odpuści ?..
   I „szczepienia” zrobią polskiemu Gojowi dopiero na wiosnę ?..
   Przy jednoczesnym zarażeniu go co fajniejszymi szczepami z jednego z 8-miu laboratoriów CIA na Ukrainie ? 🙂
   W drodze są 3 miliony żydków i gdzieś przecie trzeba ich podziać..
   I odpowiednio zaopatrzyć tę Rasę Panów…
   Ukradzionych w Parszawie kamienic przecież wystarczy tylko dla co ważniejszych Rabinów 🙂
   A w innych „Metropoliach” ? 🙂 Przecież chyba nie pobudują kibuców ?..
   Strasznie ciekawe to wszystko zaczyna być 🙂
   Szkoda, że TRAGICZNE, dla nas – Polaków 🙁 ..

   • Robert B.

    2 listopada 2017 at 10:37

    Jak to jest z tymi Niemcami, to najlepiej podsumowuje mistrz Michalkiewicz. Mówi on mniej więcej tak: To bardzo zdyscyplinowany naród. Skoro padł rozkaz, by Żydów nosić na rękach, to nie dadzą się w tym noszeniu Żydów na rękach nikomu prześcignąć. Ale jeżeli kiedyś padnie rozkaz odwrotny, to też nie dadzą się nikomu w tym prześcignąć… Ja w takich okolicznościach raczej nie będę się kierował chęcią otrzymania od nich kiedyś orderu „sprawiedliwych wśród narodów świata”…

    • Tosia

     2 listopada 2017 at 10:52

     Ja też, zdecydowanie, w takiej sytuacji będę się przyglądać, stojąc z boku i nie kiwając nawet palcem:)

 5. Adrian

  2 listopada 2017 at 12:32

  Długa jest lista zdrajców Narodu Polskiego.

 6. Obat Kencing Nanah

  3 listopada 2017 at 14:39

  Bo podobno opozycja teraz krzepnie jeszcze, czyli przechodzi ze stanu ciekłego w stan stały
  Cara mengobati kelamin keluar nanah

 7. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 23:55

  Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover
  the same subjects? Many thanks!

 8. home security systems albuquerque

  14 listopada 2017 at 12:16

  Sometimes you may feel how they is often more attain in your home?

 9. home security camera systems diy

  16 listopada 2017 at 05:19

  Do you have that it may well be more secure on your property?

 10. fortnite hacks mac

  16 listopada 2017 at 16:21

  I love reading through and I believe this website got some genuinely utilitarian stuff on it! .

 11. starcraft remastered activation key

  16 listopada 2017 at 22:48

  I love reading through and I believe this website got some genuinely utilitarian stuff on it! .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra