Z zagranicy

Minister Waszczykowski odpowiada stronie ukraińskiej

Oświadczenie MSZ Ukrainy, że wśród Ukraińców nie ma nastrojów antypolskich, bardzo nas cieszy, ale w kwestiach historycznych czekamy na konkretne rzeczowe kroki – powiedział w sobotę we Lwowie szef MSZ Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji, który przebywa z dwudniową wizytą we Lwowie, odniósł się w ten sposób do piątkowego oświadczenia ukraińskiego MSZ, w którym zaznaczono, że na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich. Kijów miał czelność oświadczyć ponadto, że spory historyczne należy rozwiązywać zgodnie z chrześcijańską zasadą „wybaczamy i prosimy o wybaczenie” i bez narzucania swojego punktu widzenia, podczas gdy sam czyni intensywne wysiłki, aby wymusić na Polsce uznanie ukraińskiej wersji wydarzeń przedstawianej w ramach wybielania ludobójców spod znaku tryzuba.

– Bardzo nas cieszy to oświadczenie, iż na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich, że społeczeństwo jest przyjazne. My też to dostrzegamy, natomiast dostrzegamy oczywiście incydenty różnego rodzaju, dostrzegamy poszczególne osoby, które zachowują się w sposób mało przyjazny – powiedział dyplomatycznie Waszczykowski podczas spotkania z dziennikarzami w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.

Minister dodał, że Polska od wielu lat jest otwarta, aby „kwestie historii, jak również bieżących kontaktów polsko-ukraińskich wyjaśniać”.

– Polska zaproponowała już bardzo dawno różne kanały współpracy, od forum współpracy (polsko-ukraińskiej), od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy z ubiegłego roku, aby stworzyć proces pojednawczy na przykładzie chociażby procesu Yad Vashem, który był realizowany w Izraelu. Czekamy tylko na odpowiedzi, na chęć współpracy ze strony ukraińskiej” – mówił Waszczykowski. Dodał też, że otwarty na współpracę jest polski IPN, który chce na Ukrainie prowadzić prace poszukiwawcze dotyczące ofiar z okresu II wojny światowej.

– Jeśli (…) poza deklaracjami, poza oświadczeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych będą również podjęte rzeczowe kroki współpracy z Polską, to z naszej strony na pewno będzie otwarcie – zapewnił szef MSZ. Nie powiedział jednak, jakie Polska podejmie dalsze kroki w sytuacji, jeżeli strona ukraińska nadal będzie uniemożliwiała ekshumacje i godny pochówek Polaków pomordowanych na należących obecnie do Ukrainy ziemiach. Nie odniósł się też w żaden sposób do hołdowania przez współczesne państwo ukraińskie spuściźnie Romana Szuchewycza i Stepana Bandery, jakby problem ten w ogóle nie istniał w przestrzeni publicznej.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji potrwa do niedzieli. W sobotę wieczorem szef MSZ spotka się z przedstawicielami polskiej mniejszości żyjącej na ziemi lwowskiej. Na niedzielę zaplanowano m.in. złożenie kwiatów na Cmentarzu Obrońców Lwowa (także przy memoriałach Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie) oraz rozmowę z przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z merem Lwowa Andrijem Sadowym.

Źródło: MSZ

Fot.  MSZ

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. kresowiak

  4 listopada 2017 at 21:50

  dlaczego nas pokarało takim idiotą

 2. jaro7

  4 listopada 2017 at 22:46

  Powiedzieli mu że nie ma nastrojów antypolskich i ten dyplomatoł uznał że po sprawie.Spotka się z merem Lwowa Sadowym jednym z najbardziej antypolskich ukrów.a ponoć tacy mieli mieć zakaz wjazdu do Polski.Suma sumarum,tak jak pisałem ,wszystko było zagrywka dla uspokojenia „ciemnego luda” pokroju Soroki.

 3. Slawomir Tomasz Roch

  4 listopada 2017 at 23:30

  Minister MSZ Witold Waszczykowski zaczyna w koncu grac z Ukraincami w slowka i deklaracje, do tej pory jedynie towarzyszyl! Dzis jednak to za malo ale jak widac wiecej nie wydoli!

 4. podolak

  5 listopada 2017 at 11:25

  Waszczu we Lvivie, prosi UIPN o dialog i raportuje że IPN, już jest do niego gotowy gdyż ekspertów od dialogu ma.

  http://zik.ua/news/2017/11/05/vitold_vashchykovskyy_u_lvovi_zaklykav_ukrainskyy_instytu_natsionalnoi_1199559

 5. franciszekk

  5 listopada 2017 at 12:46

  Wielu Polaków zadaje sobie pytanie dlaczego w końcu doszło do tzw. przesilenia w stosunkach z Ukraińcami> Pytanie takie jest trudne i zarazem łatwe!
  Trudne jeśli ktoś nie zna podstawowych praw socjologicznych, łatwe jeśli je zna!
  Czy ktoś z Was zna polskiego uczonego – profesora Feliksa Konecznego i jego opracowanie dot. klasyfikacji cywilizacji ludzkiej!
  Kto zna cechy cywilizacji turańskiej?
  Jakie społeczeństwo do tej cywilizacji przypasowalibyście?
  Rosjan, Ukraińców ….. ?
  Ludzie cywilizacji turańskiej nie pojmują na czym polega KOMPROMIS!
  Jeśli czynią jakieś USTĘPSTWA to tylko dlatego, ze muszą ustępować pod działaniem, presji i SIŁY przeciwnika, którego muszą respektować i którego siłę szanują!
  Nigdy nie uszanują słabszego! Słabszego brutalnie zniszczą!
  Liczy się POdstęp, siła, przebiegłość …. w.g. zasad teoretyka nazizmu ukraińskiego Dońcowa!
  Podsumowanie >>>> Wiatrowycz to miniaturka Putina tej samej cywilizacji turańskiej!!!..

 6. F/X

  5 listopada 2017 at 22:50

  Metody działania władz Ukrainy cechują się tradycyjnie kozacką butą i brakiem skrupułów, jak w tym piśmie Kozaków zaporoskich do sułtana Mehmeda IV z XVII w.

 7. Stanley

  6 listopada 2017 at 09:23

  Upaina jest wrogo nastawiona do Polaków i Polski, wystarczy pojechać tam raz jeden i wszystko będzie jasne.

 8. Obat Ambeien

  8 listopada 2017 at 11:44

  Kto zna cechy cywilizacji turańskiej?
  Jakie społeczeństwo do tej cywilizacji przypasowalibyście?
  Rosjan, Ukraińców ….. ?
  Ludzie cywilizacji turańskiej nie pojmują na czym polega KOMPROMIS!
  Jeśli czynią jakieś USTĘPSTWA to tylko dlatego, ze muszą ustępować pod działaniem, presji i SIŁY przeciwnika, którego muszą respektować i którego siłę szanują!Obat Ambeien

 9. Piotrx

  9 listopada 2017 at 22:29

  „MSZ – polski czy antypolski” – Krzysztof Baliński
  /fragmenty/

  „…..O tym, jak mozolnie szło Fotydze odzyskiwanie MSZ, a raczej o tym, że PRL nigdy z MSZ nie wyszła, świadczyło, że ważne stanowiska dyplomatyczne ciągle pełnili (w duchu zgody i harmonii) byli I sekretarze Komitetu Zakładowego PZPR: Jan Granat i Roman Chałaczkiewicz, a także cała chmara funkcjonariuszy KC PZPR, instruktorów komitetów dzielnicowych i aparatu terenowego nieboszczki Partii.W odzyskanym MSZ obok Fotygi funkcjonował alternatywny układ rozgrywający swoje interesy. Powstała nieformalna grupa urzędników przekonanych, że jest postacią przejściową i że za chwilę MSZ trafi powtórnie i niepodzielnie w ręce ludzi Mellera.

  Tu pierwsze skrzypce obok Schnepfa grał Witold Waszczykowski. Grupa ta blokowała ludzi spoza tzw. korporacji Geremka. Podsuwała minister listy proskrypcyjne ludzi do zwolnienia. Rozsiewała negatywne oceny na temat swej przełożonej, z których najłagodniejsze to „głupia baba”.

  W kontekście Waszczykowskiego nie od rzeczy będzie przypomnieć pewną starą francuską, ale do dziś aktualną zasadę dyplomacji — surtout pas trop de zele, tj. unikania błędu nadgorliwości i chciejstwa. Tak bardzo chcieliśmy się przypodobać naszemu sojusznikowi, że spełnialiśmy każde życzenie Waszyngtonu, zanim one jeszcze zostało wprost wypowiedziane. Próżność zaspokajało pokazywanie się z dyplomatami USA, branie pozoru za rzeczywistość. Nie byłoby sprawy tajnych więzień, gdyby nie owa nadgorliwość kolejnych ekip rządzących III RP. Lewicowych z powodów koniunkturalnych – po prostu Amerykanie wiedzieli, że bardziej oportunistycznych sojuszników niż Miller i Kwaśniewski nie znajdą. Prawicowych z powodu zauroczenia Ameryką (i Izraelem) czasów neokonserwatystów.

  Rządząca w USA ekipa nie miała jednak ochoty i interesu poświęcać dobrych stosunków z Moskwą na rzecz obrony Polski czy innego państwa naszego regionu przed Rosją. Ale tacy jak Waszczykowscy nie chcieli przyjąć tego do wiadomości i jeszcze dziś wcale nierzadki jest pogląd, że Amerykanie nam pomogą w wyjaśnieniu prawdy o katastrofie smoleńskiej. Ze swoimi złudzeniami, z niezdolnością rozróżniania iluzji od rzeczywistości, dużo porażek będzie Polska musiała ponieść, zanim uświadomi sobie naturę swoich stosunków z USA.

  Żeby jednak porażkę zauważyć, trzeba jasno zdefiniować polski interes narodowy. A z tym ludzie pokroju Waszczykowskiego mają bardzo duże problemy. W odniesieniu do tego ostatniego trzeba też napisać, że zawód „przyjaciel Izraela” miał i ma ten plus, że nie wymaga dużych kwalifikacji dyplomatycznych. A daje dużo.

  Pro-amerykańska nadgorliwość władz III RP, która dorównywała, a czasami nawet przerastała nadgorliwość wobec Brukseli i Berlina, miałaby jakiś sens, gdyby Polska coś dzięki niej zyskiwała. Ale realne zyski trudno dostrzec. Bo cóż dostaliśmy w zamian za udział w wojnach w Iraku i Afganistanie? Antypolonizm amerykańskich Żydów, utrzymanie wiz dla Polaków, warszawską lożę B’nai B’rith, a na koniec jeszcze odpowiedzialność za więzienia CIA w Kiejkutach. Oby tylko z tymi ostatnimi nie skończyło się tak jak z „polskimi obozami”…….”

 10. Obat Kutil Kelamin

  10 listopada 2017 at 15:58

  surtout pas trop de zele, tj. unikania błędu nadgorliwości i chciejstwa. Tak bardzo chcieliśmy się przypodobać naszemu sojusznikowi, że spełnialiśmy każde życzenie Waszyngtonu, zanim one jeszcze zostało wprost wypowiedziane. Próżność zaspokajało pokazywanie się z dyplomatami USA, branie pozoru za rzeczywistość. Nie byłoby sprawy tajnych więzień, gdyby nie owa nadgorliwość kolejnych ekip rządzących III RP. Lewicowych z powodów koniunkturalnych
  cara mengobati Kutil Kelamin

 11. home security camera reviews cnet

  15 listopada 2017 at 20:52

  Is moving terrace entry way in the home?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra