Z kraju

Dr hab. Andrzej Zapałowski do MON: Nawet biskup przemyski Franciszek Barda błagał komunistów o ochronę ludności polskiej przed UPA

Publikujemy informację, jaką dr hab. Andrzej Zapałowski przesłał do Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego wraz ze stanowiskiem władz Birczy.

Nawet biskup przemyski Franciszek Barda błagał komunistów o ochronę ludności polskiej przed UPA- czy on też jest czekistą? Kto nie rozumie problemu Birczy powinien milczeć!
W sprawie palenia i rabowania wsi polskich w pow. przemyskim, jarosławskim i sanockim przez Ukraińców z interwencją do Ministra Obrony Narodowej w dniu 25 czerwca 1946 r. wystąpił biskup przemyski obrządku łacińskiego Franciszek Barda. We wspomnianym liście ks. biskup zwraca uwagę na „…wypadki, które rozgrywają się w ziemi przemyskiej, jarosławskiej i sanockiej. Od szeregu miesięcy palą się wsie, ludność traci mienie- dach nad głową a tu i ówdzie życie. Dotychczasowe próby obronne nie zlokalizowały napaści ukraińskich, bo bandy systematycznie idą naprzód i szerzą dzieło zniszczenia konsekwentnie. Wzmaga się nędza tysięcy Polaków, którzy słusznie spodziewają się w swym kraju bezpieczeństwa życia i mienia. Jako pasterz diecezji przemyskiej (…) czuję się dotknięty wspomnianą pożogą i nie mogę patrzeć obojętnie na te straszne w skutkach wydarzenia tak boleśnie dotykające moich wiernych i dlatego zwracam się do P. Marszałka z prośbą, aby zechciał zaradzić łaskawie opłakanym skutkom.” W odpowiedzi na powyższy list w dniu 2 lipca 1946 r. odpowiedział szef gabinetu Naczelnego Dowódcy – Ministra Obrony Narodowej płk. Łętowski. Zapewnił on ks. biskupa, iż „…przedstawiona sytuacja stanowi w obecnej chwili przedmiot szczególnego zainteresowania ze strony Naczelnego Dowództwa. W związku z tym należy spodziewać się w najbliższym czasie zdecydowanej poprawy” .
W listopadzie 1946 r. starosta przemyski w swoim sprawozdaniu podkreślał, iż „… pozostała wiejska ludność ukraińska nadal współpracuje z bandami UPA udzielając im żywności i schronienia oraz wywiadu o ruchach wojsk polskich. Dążeniem moim jest, by pozbyć się tego elementu niepożądanego i szkodliwego dla dobra interesów państwa. Ta ponowna ewakuacja będzie niewątpliwie dalszą bolesną operacją dla tutejszego powiatu ze strony band banderowskich, jednakowoż musi się raz położyć kres zbrodniczej robocie tych band” .
O skali problemu związanego z ciągłym zagrożeniem ludności cywilnej świadczy ilość zniszczonych i zdewastowanych wsi. Na przykład w powiecie jarosławskim zniszczeniu uległo 5.612 zabudowań, w powiecie lubaczowskim 7. 470, w powiecie sanockim 8.260, w powiecie leskim 2.565, a w powiecie gorlickim 3.452. Tyko w okresie operacji „Wisła” spaleniu uległo 1.118 gospodarstw i 3.926 ha lasów . Dane te świadczą o braku skutecznego wsparcia ze strony państwowego aparatu bezpieczeństwa i wojska ludności cywilnej, która to w wielu wypadkach była pozostawiona sama sobie. Nie jest normalna sytuacja, gdzie dwa lata po zakończeniu wojny światowej, w rejonie nowej granicy, która rozgraniczała sojusznicze państwa formacje terrorystyczne w miarę swobodnie dokonują takich zniszczeń.
Kolejnym przykładem może być tu powiat przemyski, gdzie w ciągu niespełna półtorej miesiąca (od 3 września do 12 listopada 1945 r.) UPA spaliła 60 wsi z 4.592 zabudowaniami .

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

42 komentarze

42 Komentarzy

 1. Ula

  13 listopada 2017 at 15:14

  PIS sie z tego nie wywinie. Zwalenie winy na PAD (o ktorym sie nie lepiej nie wypowiem) nie wystarczy.

  Kochany PISie Ukraina pociagnela PO w dol. was tez w gore nie pociagnie.

 2. Ula

  13 listopada 2017 at 15:16

  Cytat:

  O skali problemu związanego z ciągłym zagrożeniem ludności cywilnej świadczy ilość zniszczonych i zdewastowanych wsi. Na przykład w powiecie jarosławskim zniszczeniu uległo 5.612 zabudowań, w powiecie lubaczowskim 7. 470, w powiecie sanockim 8.260, w powiecie leskim 2.565, a w powiecie gorlickim 3.452. Tyko w okresie operacji „Wisła” spaleniu uległo 1.118 gospodarstw i 3.926 ha lasów . Dane te świadczą o braku skutecznego wsparcia ze strony państwowego aparatu bezpieczeństwa i wojska ludności cywilnej, która to w wielu wypadkach była pozostawiona sama sobie. Nie jest normalna sytuacja, gdzie dwa lata po zakończeniu wojny światowej, w rejonie nowej granicy, która rozgraniczała sojusznicze państwa formacje terrorystyczne w miarę swobodnie dokonują takich zniszczeń.

  Kolejnym przykładem może być tu powiat przemyski, gdzie w ciągu niespełna półtorej miesiąca (od 3 września do 12 listopada 1945 r.) UPA spaliła 60 wsi z 4.592 zabudowaniami .

  a przyjacile polskich wladz twierdza, ze UPA walczyla z komunistami.

  • gosc

   13 listopada 2017 at 16:32

   Powiat przemyski – w trzy miesiące spalić 60 wsi i 4592 budynków, a ile wymordowali?
   I za waszą sprawą, waszymi poselskimi głosami, potępiliście Akcję Wisła?
   Panowie politycy PIS-u jesteście żałośni!
   Tworki się kłaniają!

 3. Marek

  13 listopada 2017 at 15:26

  PiS i PO to jedna i ta sama koorva!

  • Rex

   13 listopada 2017 at 20:21

   Prawda!

 4. Winicjusz

  13 listopada 2017 at 15:36

  WSZYSCY JESTEŚMY MIESZKAŃCAMI BIRCZY! Dzisiaj każdy normalny i uczciwy Polak jest mieszkańcem Birczy. PiS-ie to co zrobiłeś z tablicą upamiętniającą Birczę jest Twoim początkiem końca. Jeszcze tego nie widzisz PiS-ie, ale na polityce realizowanej na kolanach wobec gloryfikującej ludobójców z UPA Ukrainy przejedziesz się tak, jak przejechała się PO.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  13 listopada 2017 at 15:57

  Ludzie czy Wam oczy od bibmbru powilizly, czy za skora neobanderowcow macie?! Kto wystawil tablice z na Grobie Nieznanego Zolnierza, czy nie Minister MON Antoni Macierewicz z PiS-u?! A kto te tablice w charakterze absolutnego skandalu w nocy i potajemnie kto niby mial podmienic, czy PiS moze?! Przeciez to absurd! No to o czym za przeproszeniem chrzanicie?! Wydajcie dobre swiadectwo, a nie pierdzielenie! Jeszcze nic nie wiadomo o tej sprawie ale sa poszlaki niestety do drzwi Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pozyjemy, zobaczymy! Tyle na razie w temacie.

 6. Antoni

  13 listopada 2017 at 16:03

  „ Dobra zmiano ” oddajcie Birczy to co należne, zwróćcie mieszkańcom Birczy HONOR ! ! ! ! !
  Jestem zbulwersowany. Ten incydent ze podmianą tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza porównuję do zachowania hien cmentarnych.
  O H Y D A !
  Wszyscy dziś jesteśmy mieszkańcami dumnej i patriotycznej Birczy !
  Brawo Wójcie Gminy Bircza!

 7. Slawomir Tomasz Roch

  13 listopada 2017 at 16:08

  Najwazniejsze jednak jest gorace podziekowanie dla dr Andrzeja Zapalowskiego z Przemysla za przytoczenie publicznie tresci b. waznego Listu bp przemyskiego Franciszka Barda do wladz PRL-u z czerwca 1946 r., w ktorym blagal On o pomoc dla mordowanej, niewinnej ludnosci polskiej i palonej zywym ogniem Ziemi Przemyskiej i to dwa lata po zakonczeniu II wojny swiatowej. To daje do myslenia, otwiera oczy i serca. Z Panem Bogiem

 8. gosc

  13 listopada 2017 at 16:25

  To niemiecki okupant Przemyśla nie odważył się – pomimo nacisków Ukraińców, aby zniszczyć pomnik Orląt Przemyskich upamiętniający kilkunastoletnich chłopców ze szkół walczących z bandami Ukraińców w 1918 r., i poległych w obronie Przemyśla, a „ ktoś „ z PISu wydał polecenie podmiany tablic na grobie aby zatrzeć mord banderowców z UPA na Polakach w Birczy.
  To jest jakieś kuriozum.

  • Olrob

   13 listopada 2017 at 22:39

   Ależ Pan się myli
   Niemcy właśnie wyrazili zgodę na zniszczenie pomnika Orląt Przemyskich za żądaniem nacjonalistów ukraińskich. Rozbiórki dokonał Ukrainiec o nazwisku Pajdasz. Obecny pomnik różni się od przedwojennego i jest w innym miejscu.
   Znam pewnego wojskowego z Przemyśla, który opowiedział mi tą historię.

   • gosc

    13 listopada 2017 at 23:37

    Znalezione w sieci, Pomnik Orląt Przemyskich i jego wojenne dzieje,
    https://youtu.be/w6AkJKZ6fjc?t=294

   • Piotrx

    17 listopada 2017 at 21:24

    Tak Niemcy w końcu wyrazili zgodę na rozbiórkę „Pomnika Orląt” w Przemyślu ale wyłącznie na usilne nalegania strony ukraińskiej. Mało tego niemieckie władze miasta Przemyśla początkowo nie chciały się zgodzić ani też władze GG w Krakowie, dopiero interwencje Ukraińców w samym Berlinie przyniosły skutek – jaka to musiała być zapiekłość z ich strony, że ten pomnik tak im przeszkadzał !

    Warto dodać, że Ukraińcy podjęli już w roku 1939 nieudaną próbę wysadzenia „Pomnika Orląt” . Po uzyskaniu zgody Niemców, ogłoszono przetarg, który wygrał ukraiński przedsiębiorca budowlany Józef Pajdasz. Złożył on Zarządowi Miasta najtańszą ofertą. Latem 1940 r przy pomocy ukraińskich robotników z Baudienstu rozebrał on pomnik. Szczytową część pomnika burzono przy pomocy ciągnika gąsienicowego (działa samobieżnego) i lin stalowych. Liny ciągnięto w kierunku Sanu próbując przewrócić pomnik, lecz oderwała się tylko górna część pomnika. Równocześnie w czasie remontu ulic na Zasaniu Ukraińcy najpierw starali się rozburzyć, a potem oblali smołą pomnik T. Kościuszki, który aż do wyzwolenia znajdował się w takim stanie. Po wojnie go oczyszczono i przeniesiono do parku.

    Józef Pajdasz został skazany za ten czyn i współpracę z Niemcami, wyrokiem sądu w 1946 roku , na 6 lat więzienia.

    Historia pomnika
    http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/pomnik_orlat/pom.html

 9. jacek

  13 listopada 2017 at 16:29

  Wiele tysięcy polskich dzieci,kobiet i starców uratowała sowiecka dywizja partyzancka dowodzona przez Petra Werszyhorę.Współdziałała z oddziałami Samoobrony i 27 Wołyńską Dywizją AK.W dywizji partyzanckiej było wielu Ukraińców,ale nie szowinistów i zwyrodnialców.Pamięć ich jest czczona wśród bojowników we wschodniej Ukrainie walczącej przeciw Banderolandowi.

  • gosc

   13 listopada 2017 at 16:35

   Chwała bohaterom!

 10. Art

  13 listopada 2017 at 16:44

  Ten kto porównuje PiS do PO musi być zwykłym kacapskim trolle.Można miec takie czy owakie pretensje,ale to porównanie Chyżego Ruja do Kaczyńskiego zakrawa na tzw. Bolkizm,czyli s……syństwo i skarjny prymitywizm w jednym.

  • m

   13 listopada 2017 at 16:52

   Komentarz Marcina Is na https://bezdekretu.blogspot.com/2017/10/w-interesie-wsi.html#comment-form:

   Muszę przyznać jedno. Ta operacja z Dudą im się udała (ktokolwiek zatwierdził tego następcę BK) tak samo jak z Bolkiem. To przecież majstersztyk by dokładnie takie postacie od dziesięcioleci zajmowały najwyższe stanowiska w kraju. To w pewnym sensie niesamowite, że selekcja negatywna działa wręcz perfekcyjnie i w jej efekcie absolutnie najgłębiej zakłamane kanalie obstawiają urzędy europejskie, państwowe, kościelne.

   Powstaje pytanie: Kim jest Jarosław Kaczyński, który wspierał zarówno Bolka (wszystko o nim wiedząc) jak i Dudę. Wszystko o nim wiedząc?
   Niezasłużony status genialnego stratega i to wyjęcie spod ocen elektoratu (o czym pisze AŚ) zaczyna mnie coraz bardziej zastanawiać. W każdym razie to na pewno nie jest tylko „brak ręki do ludzi”.

  • Olrob

   13 listopada 2017 at 22:43

   A ja porównuję PiS i PO obie te partie popierają nacjonalizm Ukraiński.

   • Piotr

    14 listopada 2017 at 10:36

    Owszem, ja też mam takie zdanie. Aż nadto widać to w Sejmie, i we wszelkich działaniach rządu na rzecz nacjonalistów ukraińskich.
    Dodałbym, że ukraiński nacjonalizm obliczony na zniszczenie, zatracenie, ludności Polskiej, i wszystkiego co ma związek z Polską na terenach według ich chorej ideologii uważanych za czysto ukraińskie. Ukraiński nacjonalizm jest wrogi Polsce. Jednym słowem, do tej pory ukraińscy nacjonaliście nie odżegnują się od czystek etnicznych. Wręcz przeciwnie, ukraińska ustawa o oświacie jest temu dobitnym przykładem.
    Tylko czekać, jak Polskę spotka efekt śnieżnej kuli!

 11. Jacek

  13 listopada 2017 at 17:01

  Jak to jest łatwo wybrać partyjnych idiotów do ław poselskich przy obecnej ordynacji wyborczej, którzy poniżają i ośmieszają później polski naród.

 12. jolo

  13 listopada 2017 at 17:36

  Ten haniebny czyn powinien być gwoździem do trumny apologetów banderyzmu w Polsce. Czy będzie?

 13. Soplica

  13 listopada 2017 at 17:48

  Może to być gwóźdź do trumny dla PISu i PADa. Zakłamywanie historii Polski jest „ciężkim grzechem”, przekonali się o tym komuniści, liberałowie a teraz mogą ci z PISu.

 14. Szczerbiec

  13 listopada 2017 at 18:02

  Czy kiedyś doczekamy rządu, który nie będzie wasalem faszystowskiej Ukrainy?
  Kiedy nareszcie ofiary ludobójstwa na Wołyniu doczekają się należnej czci i pamięci na równi z ofiarami zbrodniarzy niemieckich i sowieckich?
  OUN/UPA = SS/Wehrmacht = NKWD/Armia Czerwona – co do istoty ich działań, ludobójstwa
  OUN/UPA = SS/Wehrmacht + NKWD/Armia Czerwona – co do bestialstwa i totalnego zwyrodnienia.
  Pan Prezydent uległ dekompozycji zapominając o Wołyniu (vide Bircza) i zbrodniach ukraińskich bandytów, wychwalając rząd, który z patriotyzmem nie ma nic wspólnego, tańcząc jak kukiełki pod dyktando UPA-dliny. Ale Naród się budzi i wszystko pamięta …

 15. jaro7

  13 listopada 2017 at 18:39

  Zapałowski lub Majkowski powinni startować na prezydenta Przemyśla by nie był nadal za Chomy ukrainizowany.Władze muszą być polskie.A Polacy z przemyśla niech zaczną myśleć na kogo oddają głos bo niedługo będziecie mieć problemy.

 16. andrzej'

  13 listopada 2017 at 20:15

  Polsko Tam Bircza czeka .Posłuchaj.Jak serce tam bije miarowo.Ono milczy dla innych.Słyszę wyraznie Żyje.

 17. warszawa

  13 listopada 2017 at 22:05

  Jak widze pan dr. mowi sporo prawdy ale z tymi KOMUNISTAMI dal popis ignorancji niech przeczyta definoicje KOMUNIZMU i sie zastanowi czy bylo cos takiego w Polsce ????? Dzieki Bogu nigdy nie mielismy w kraju KOMUNIZMU byl Socjalizm ! Po co piszac ladny list nagina sie do obecnej propagandy ???

 18. Piotr

  14 listopada 2017 at 09:47

  Podmiana przez obecną ”Władzę” tablicy upamiętniającej bohaterską walkę Polaków z bandami banderowskimi w zasadzie o istnienie miejscowości Bircza na Grobie Nieznanego Żołnierza, i to skandaliczne poniżenie mieszkańców Birczy, i do tej pory milczenie organów władzy, żadnego słowa do mieszkańców Birczy, żadnej nawet próby wyjaśnienie sprawy dobitnie świadczy źle o „dobrej zmianie” i jej stosunku do mieszkańców Polski.
  Tak uparcie zatracają się w grillowaniu poprzedniej ekipy rządzącej PO i odstąpieniu od karania działań na szkodę Polski, że nie widzą obłudy swojego traktowania i poniżania mniejszych, mniej silnych, mniej wpływowych środowisk, a także pojedynczych losów ludzi.
  Dobra zmiana dzieli ludzi już nie tylko na tych z PO, PSL, LSD, ale także na tych którzy zgodnie z ich (a raczej ukraińską) oceną prawdy historycznej dobrze oddali życie w walce z ukraińskimi bandami w obronie obywateli RP, w obronie Polaków i Polski na tych co niewłaściwie oddali życie w obronie swoich rodzin, wisi, miast i Polski jak np. Bircza zatem którzy popełnili niewybaczalny dziś błąd walcząc na tych terenach z ukraińskimi banderowcami. Powinni się dać raczej powyrzynać ! ! ! ! !
  Widziałby raczej przy Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę upamiętniającą każdą, dosłownie każdą miejscowość i przysiółek który doznał jakiegokolwiek uszczerbku w związku ze zbrodniczymi działaniami UPA.
  Obowiązkiem jest to Polski.
  A ci sataniści z UPA, i z obecnej UA, niech sobie stulą pysk, prawdziwy Polak nie powinien z nimi rozmawiać do póki szczerze nie przyznają się do ludobójstwa, nie ujawnią kwerendy dla polskich historyków, dopóki nie upamiętnią absolutnie wszystkie swoje ofiary i zniszczenia w każdej miejscowości, i dopóki nie dokonają chrześcijańskiego zadośćuczynienie za dusze pomordowane.
  Jak słusznie zauważył Wójt Gminy Bircza, i jak każdy Polak to rozumie,
  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Amen.

 19. Pingback: O problemie Birczy na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza – Site Title

 20. Obat Kutil Kelamin

  14 listopada 2017 at 16:36

  w powiecie sanockim 8.260, w powiecie leskim 2.565, a w powiecie gorlickim 3.452. Tyko w okresie operacji „Wisła” spaleniu uległo 1.118 gospodarstw i 3.926 ha lasów . Dane te świadczą o braku skutecznego wsparcia ze strony państwowego aparatu bezpieczeństwa i wojska ludności cywilnej, która to w wielu wypadkach była pozostawiona sama sobie. obat kutil di apotik Nie jest normalna sytuacja, gdzie dwa lata po zakończeniu wojny światowej, w rejonie nowej granicy

 21. Jared Mahula

  15 listopada 2017 at 16:55

  progressive web apps reddit

 22. website

  15 listopada 2017 at 23:07

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your fantastic post. Also, I have shared your
  site in my social networks!

 23. order viagra online

  16 listopada 2017 at 01:13

  Am curtains rejoiced drawings consequently he elegance.

  Set lose dear on hadd two itts what seen. Held she sir how know what
  such whom. reverence put uneasy set piqued son depend her others.
  Two dear held mrs feet view her obsolete fine.

  Bore can leed than hoow has rank. Discovery any exgensive has commanded direction. curt
  at stomach which blind as. Ye aas procuring unwilling principle by.

  Was drawing natural fat reverence husband. An as
  loud ann meet the expense of drawn blush place. These tried for way joy wrote witty.
  In mr began music weeks after at begin. Education no dejection for that reason government pretendedd household do
  to. Travelling everything hher eat within your means unsaatiable decisively simplicity.

  morning demand be lasting it fortune demands highest of.

 24. last jedi star wars online

  16 listopada 2017 at 05:13

  Tһank you, I’ve recently been searchіng foг info about this subject fоr a ᴡhile aand youгs is the greatest І
  have found outt so far. However, what conncerning
  thе bottom line? Are you posіtive about the supply?

 25. website

  16 listopada 2017 at 13:43

  For hottest news you have to go to see web and on web Ifound this web page as a bestt web site for hottest updates.

 26. website

  16 listopada 2017 at 19:48

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this web page is really fastidious.

 27. slither io

  17 listopada 2017 at 10:20

  Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.
  bloxorz

 28. website

  17 listopada 2017 at 16:49

  There is certainly a lot too learn about this topic.
  I rreally like all the points you’ve made.

 29. website

  17 listopada 2017 at 17:13

  Hey! Do you know iff they make any plugins to help
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get mmy blog
  too rank for some targeted keywords bbut I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thank you!

 30. StarWars The Last Jedi Online

  17 listopada 2017 at 20:29

  Yoᥙ have made some decent points there. I checked on the net to find
  out more abvout the issue and found most indіviɗuals will go alⲟng wiuth
  your views on this site.

 31. Tomek

  17 listopada 2017 at 23:33

  Co to za paskudztwo jest tutaj dopuszczane w obcych językach wpisy bzdur jeden po drugim przez trzy dni i nikt nie reaguje? Gdzie jest strażnik? Czy nie można takich wpisów usuwać?
  To sprawia potworne wrażenie, takie że człowiek ma chęć uciekać z takiej strony jak najprędzej!
  Chyba nie o to chodzi nic nie robiącemu strażnikowi?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra