Z zagranicy

Muzułmańscy duchowni potępiają ISIL

Saudyjski mufti Szejk Abdul Aziz al-Szejk w ostrych słowach potępił zbrodnie dokonywane przez islamistów z ISIL, nie tylko na chrześcijanach, oraz zarzucił radykalnym barbarzyńcom pogwałcenie islamskich zasad i sprzeniewierzenie się wartościom oraz nauczaniu. Określił ich przy tym mianem "wrogów nr 1" Islamu.

 

Muzułmański duchowny zaznaczył, że ekstremizm, radykalizm oraz terroryzm nie mają nic wspólnego z Islamem i zwrócił się do władz Arabii Saudyjskiej, aby zmieniły swój dotychczasowy stosunek do radykalnych irackich i syryjskich bojówek i zaprzestały ich wspierania.

 

W zeszłym tygodniu podobne oświadczenie wydał wielki mufti Egiptu Shawqu Allam, mówiąc, iż ISIL stanowi zagrożenie dla Islamu i muzułmanów, szarga ich wizerunek oraz rozprzestrzenia korupcję. 

 

Działania ISIL spotkały się z potępieniem także brytyjskiej wspólnoty muzułmanów. – Jesteśmy przerażeni potwornym mordem na Jamesie Foley'u – stwierdzili jej przedstawiciele. – Z całą mocą potępiamy ich psychopatyczną przemoc, niezależnie od tego, czy dotyka ona mniejszości, ludność cywilną, czy naszych współbraci w wierze – dodali. Zwrócili się przy tym do ludzi mediów, aby nie poświęcali nadmiernej uwagi i nie eksponowali niepotrzebnie "dokonań" islamskich radykałów, ale ograniczyli się do "konwencjonalnego relacjonowania". Jednocześnie zaapelowali do wszystkich społeczności muzułmańskich, aby te podwoiły wysiłki w celu zjednoczenia się w potępieniu barbarzyńskich praktyk ISIS i nie dopuściły do ich rozprzestrzenia.

 

Słowa potępienia dla islamistycznego terroru płyną od muzułmańskich przywódców z całego świata, w tym także z tak odległych zakątków jak Indonezja. To nie tylko odpowiedź na akty barbarzyństwa, lecz również apel Stolicy Apostolskiej.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. jerzy kleban

  21 sierpnia 2014 at 11:23

  Należy sądzić, że i ISL okaże się z czasem ruchem demokratycznych muzułmanów. A jeśli nie, to jej odłam.
  Przy okazji USA i Izrael zlikwidowali ośrodki chrześcijaństwa w Iraku, a to już dużo., to już jest jakiś zysk.No i Arabowie są zajęci wewnętrznymi walkami i mniej myślą o likwidacji „największej demokracji”.

 2. TYlko

  21 sierpnia 2014 at 20:37

  Islam to religia nienawiści, nakazująca swoim wyznawcom serzenie tej zarazy mieczem. Nie można więc powiedzieć że istnieje dobry i zły islam. Islam to syf i zaraza i powinien być wszędzie zdelegalizowany!

 3. Marek

  22 sierpnia 2014 at 17:51

  Islam to system polityczny pod przykrywką religii. I to system totalitarny. Allah był bogiem księżyca pogańskich beduinów, dlatego symbolem islamu jest księżyc. Polecam kanał na youtube: youtube.com/channel/UC_V3kyPW6M7C5M7UmhGMKcA.
  Kanał ten niedawno z youtube usunięta, ale pojawił się znowu, dzięki Bogu.

 4. tytkoski

  12 stycznia 2015 at 22:49

  Ten na zdjeciu prawil, ze ziemia jest plaska, slowem pier… jak potluczony, kto uwierzy w ten belkot

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra