Z kraju

Glifosat dopuszczono na polski rynek bez przeprowadzenia własnych badań

Glifosatu nie badamy. Natomiast istnieje procedura, w której uczestniczy minister środowiska, procedura dopuszczania środków ochrony roślin do obrotu. Oczywiście minister rolnictwa wpuszcza to, ale zasięga opinii ministra środowiska na temat szkodliwości danego preparatu i w tym trybie Instytut Ochrony Środowiska podległy MŚ robi badania, badania są na ogół robione w sposób literaturowy – poinformował główny inspektor ochrony środowiska Marek Haliniak podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która w środę zajęła się rozpatrzeniem informacji na temat stosowania w Polsce pestycydów i glifosatu oraz ich wpływu na środowisko i zdrowie ludzi.

– Glifosat jest obecny w 112 środkach ochrony roślin dostępnych na polskim rynku. My nie badamy samej obecności glifosatu w glebie czy organizmach żywych, co by było istotne, ale zgodnie z rozporządzeniem KE z 2006 roku w sprawie ustanowienia najwyższych dopuszczalnych poziomów niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych: azotany, nikotoksyny, metale ciężkie, dioksyny, PCB – wyjaśniał, tłumacząc, iż „Komisja Europejska nie obliguje nas do badania glifosatu”.

Przekonywał, że Europejska Agencja Chemikaliów stwierdziła, że glifosat jest nieszkodliwy. Tymczasem, na co wskazywali posłowie, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła w 2015 roku, że związek jest prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi. Przedstawiciel Koalicji na rzecz Zdrowia i Środowiska HEAL twierdził, że według badań może też powodować stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

– Oceną wszystkich pestycydów, w tym również glifosatu, zajmuje się Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i on ocenia wszelkie badania, albo opinie o tych badaniach wydawane przez poszczególne instytucje państw członkowskich – poinformował prof. Jan Ludwicki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

W tej sytuacji posłowie zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia, aby wprowadzić program wieloletni, finansowany z budżetu państwa, który dałby nam odpowiedź, jakie konsekwencje zdrowotne glifosat wywołuje u ludzi. W ocenie prof. Ludwickiego trudno byłoby uzasadnić takie badania. – Takich planów nie ma, bo nie ma na nie pieniędzy. Takie badanie musiałoby kosztować kilkanaście milionów euro. Tych badań dobrych, na wysokim poziomie, było siedem czy osiem, spełniających warunki OECD. Nie udało się stwierdzić, czy on jest rakotwórczy – stwierdził, dodając, iż trudno byłoby wytłumaczyć się przed podatnikami z wydania takiej sumy pieniędzy.

W podobnym tonie wypowiedział się prof. Bogusław Barański, członek Komitetu Oceny Ryzyka Chemikaliów w UE. – Jedynym potwierdzonym działaniem glifosatu jest działanie drażniące, a w zasadzie żrące w obrębie gałki ocznej. Już na skórę glifosat nie działa drażniąco – przytoczył wyniki badań. – Glifosat jest niemutagenny i niegenotoksyczny, co powoduje, że prawdopodobieństwo rakotwórczości jest bardzo niskie. Praktycznie wchodzą tylko w grę inne mechanizmy działania. Badań rakotwórczości glifosatu było osiem, tych uznanych do oceny, zwierzęta podobnie jak ludzie chorują na nowotwory, nawet zwierzęta kontrolne, którym nie podawano glifosatu również chorowały na nowotwory – tłumaczył, zauważając, iż wprawdzie odnotowano wzrosty zachorowalności na nowotwory, ale nie były one statystycznie istotne.

– Z tego powodu nasz komitet orzekł, że nie ma podstaw aby łączyć stosowanie glifosatu z nowotworami – oświadczył.

Niestety podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odnośnie do wpływu glifosatu na człowieka nie poruszono kwestii wpływu tej substancji na dzieci w prenatalnym okresie rozwoju.

Tymczasem przykłady Argentyny, czy Meksyku, gdzie w strefach stosowania glifosatu rodzą się dzieci z poważnymi wadami, pozwalają domniemywać, iż istnieje negatywny wpływ glifosatu na dziecko w prenatalnej fazie rozwoju.

Warto dodać, że ani Ministerstwo Zdrowia, ani Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ani resort ochrony środowiska nie są w stanie stwierdzić, ile glifosatu trafia do środowiska – również i to znajduje się poza kontrolą.

I chociaż część strony społecznej, a mianowicie Polski Związek Producentów Zbożowych stoi na stanowisku, że owszem, może wycofać glifosat, ale pod warunkiem, że otrzyma w zamian środek równie skuteczny, a bezpieczniejszy (- Tego oczekujemy od nauki – powiedział przedstawiciel związku Tadeusz Szymańczak), to w krajach Zachodu rośnie opór wobec stosowania tego herbicydu. Wydaje się, że gdyby nie przejęcie Monsanto przez niemieckiego Bayera i idące za tym stanowisko rządu Niemiec, którego minister rolnictwa opowiedział się za dalszym dopuszczeniem glifosatu do obrotu i użytku na terenie UE, środek ten zostałby już dawno zakazany. I wiele racji mają posłowie domagając się niezależnych, wieloletnich badań nad wpływem glifosatu na człowieka i środowisko, ponieważ może się okazać, iż tak jak azbest, czy eternit, jest on niezwykle szkodliwy.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Hania

  13 kwietnia 2018 at 11:14

  Gdzie jest ten ” rolnik” Kuźmiuk?!?!?!

 2. Dick

  13 kwietnia 2018 at 11:16

  To następny przykład jak teoretyczne jest państwo polskie i marionetkowe rządy mamy…
  „Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze” Kłamstwo pisu!

  https://www.youtube.com/watch?v=69NlCIYaN-g

 3. finka

  13 kwietnia 2018 at 12:22

  Jak mogą pisać, ze nie jest mutagenny skro nie przeprowadzili badań, wystarczy zobaczyć co sie dzieje w Brazylii, gdzie stosuje się masowo glifost i jakie sa efekty u ludzi. Są tez badania zachodnie, które wskazuja na rakotworczość tego świństwa i uszkodzenia płodów, ale kasa ponad wszystko. Niestety post magdalenkowy uklad cały czas dziala na wyniszczenie narodu wszelkimi sposobami.

 4. Janka

  13 kwietnia 2018 at 13:15

  To jest właśnie prawdziwy PIS.Zaakceptowali truciznę.To jest kolejna haniebna decyzja.
  Szkodnicy z PIS nie zlikwidowali obowiązkowego szczepień.Zdaniem lekarzy niszczą najmłodsze pokolenie Polaków.
  Kuźmiuk potrafi tylko opowiadać bajki o rzekomych sukcesach rządu.

  • Tomek

   16 kwietnia 2018 at 14:11

   Zdaniem jakich lekarzy? Huberta Cz., tego drugiego czy tego trzeciego z owego „mnóstwa” lekarzy wspierających antyszczepionkowy bełkot?

   • marju73

    17 kwietnia 2018 at 18:39

    Tomuś jak zawsze na posterunku w obronie medycyny rockeffelerowskiej.

    • Tomek

     18 kwietnia 2018 at 14:50

     Medycyna i nauka, marju, jest jedna, wbrew temu co ci do głowy wbijają jacyś szamani czy rasowi idioci. Ale może pomożesz Jance i podpowiesz jakichś lekarzy, jak to nazwałeś, „nierockefellerowskich”:)? Podpowiem, pan Zięba lekarzem nie jest, a poza tym bliżej mu do Rockefellera niż innym lekarzom, patrząc na to, jaką kasę na waszej głupoci zbił i wyprowadził do swojej spółki w Wielkiej Brytanii bez podatku:)

 5. Bogdan

  13 kwietnia 2018 at 13:21

  Rząd wydaje ogromne pieniądze na wspieranie Ukrainy,na cmentarze,muzea i pomniki żydowskie.To nie jest polski rząd.

 6. Adrian

  13 kwietnia 2018 at 13:23

  To jest bardzo zła zmiana.Kolejny raz zawiodłem się na PISie. Ostatni raz.

 7. Henryk

  13 kwietnia 2018 at 13:29

  W świetle działań Dudy,rządu ,parlamentarzystów PIS nie ma różnicy czy rządzi PO , czy PIS.W kraju od trzydziestu lat bardzo niewiele się zmieniło.
  Polacy jak spali tak śpią nadal.Dla b.wielu z nich ważniejszy jest czteropak.

  • stan

   13 kwietnia 2018 at 14:02

   Najwyżej 5% tubylców wie, co jest grane. Przy czym, te – aż 5% jest założeniem nader uprzejmym.

 8. Sara

  13 kwietnia 2018 at 14:41

  A umieralność w Polsce wzrasta ! Politycy zawijają g***na w sreberka!!

 9. Tomasz

  13 kwietnia 2018 at 21:22

  Partie Polityczne to dziwki .

 10. polin

  14 kwietnia 2018 at 21:16

  Kupuję Glifosat bo jest o wiele tańszy o randapu, chcemy jeść tanio, to będzie już tylko gorzej

 11. Tomasz

  14 kwietnia 2018 at 22:04

  Depopulacja nowy program polityczny P I S

 12. Dick

  14 kwietnia 2018 at 22:48

  Monsanto połączy się niebawem z Bayerem. Powstanie największy koncern na świecie biotechnologiczny z 2 największych. Narzędzie depopulacji.
  Chcą przejąć całe rolnictwo. Obejrzyjcie powyższy zalinkowany film.
  Kto rządzi żywnością, rządzi światem.
  I GMO i randap to ta sama firma i ci sami ludzie za nią stojący.
  Usrael po opanowaniu Iraku sprywatyzował przede wszystkim szyby naftowe, czyli koncerny Usraelskie przejęły iracką ropę.
  A wiecie, że na siłę wprowadzają na żyzne pola Irackie (bo takie też są) GMO monsanto?
  To nie przypadek.
  A PIS wypełnia tylko rozkazy z wiadomych kierunków.
  Przedłużyli o kolejne 5 lat sprowadzanie do Polski pasz GMO, pomimo że przed wyborami obiecali coś przeciwnego.
  Obiecują tylko, że trwają prace nad wprowadzeniem w Polsce upraw roślin białkowych w zastępstwie soi GMO. I cisza… A w Polsce tyle ziemi leży odłogiem. EU dopłaca, by rolnicy sadzili na glebach rolnych las…
  Monsanto to jedno z ramion usraelskiej mafii…

 13. Masław

  16 kwietnia 2018 at 10:25

  A gdzie Kuźmiuk? ta głupawo uśmiechająca się kukiełka.?

 14. Tomasz

  16 kwietnia 2018 at 18:31

  Tomek do budy szabes-goju

  • Tomek

   18 kwietnia 2018 at 14:56

   Tomasz, lekcja Internetu „dla bystrzaków” (ode mnie dla ciebie w gratisie):

   Jak chcesz odpowiedzieć na mojego posta, to w prawym dolnym rogu masz opcję „odpowiedz”. Jak tak non stop zamieszczasz po prostu nowe komentarze, mające być odpowiedzią na czyjś komentarz, to ten ktoś zainteresowany może twoją wypowiedź przez to przegapić. Ja np. bardzo bym tego nie chciał, bo byłbym pozbawiony możliwości zapoznania się z, jak widać choćby po tej wypowiedzi, całym bogactwem wartości intelektualnych jakie zawarte są w twoich komentarzach:)

 15. Urszula

  18 kwietnia 2018 at 17:26

  To jest cały PIS.Wszystko dla ,,dobra” Polek i Polaków.

 16. obat kencing nanah

  18 kwietnia 2018 at 18:29

  great post bro..i do like it!!
  kencing nanah

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra