Zakręcony gaz, wojna u bram a rząd po cichutku się odwołuje!

0
0
0
/

Gazu o połowę mniej. Rosja testuje rakiety. Rolnicy nie dostana pieniędzy za niesprzedne jabłka. Rząd tymczasem wsiada do szalup ratunkowych pod pozorem przeniesienia się do Unii Europejskiej Donalda Tuska oraz Elżbiety Bieńkowskiej. Media nazywają to „świętem demokracji”.

 

Ministerstwo Gospodarki oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapewnia, że sytuacja z dostawami gazu jest pod kontrolą. Ale prawda jest taka, że codziennie od poniedziałku, Rosja zakręca co raz mocniej kurek z błękitnym paliwem. Idzie zima, a Polska nie ma zapewnionej dywersyfikacji dostaw energii z innych kierunków.

 

Co podaje operator rosyjskiego gazu w oficjalnym komunikacie? „Deficyt dostaw w dniu 10.09.2014 r. wyniósł ok. 45 %”, ale „aby zabezpieczyć niedobór dostaw z kierunku wschodniego, PGNiG podjęło decyzję o realizacji dostaw uzupełniających przez punkty: Lasów (Niemcy) oraz Cieszyn (Czechy). Dodatkowo, od dnia 11.09.2014 r. uruchomione zostały dostawy gazu przez punkt Mallnow (Niemcy)”. Na marginesie – to „zapasowe źródło” też początki ma w Rosji. Rzecznik spółki powiedział też, że „przygotowuje ostrzejsze pismo do Gazpromu”...

 

Pełna treść komunikatu PGNiG:

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA informuje, że dostawy gazu ziemnego w ramach obowiązującego Kontraktu Jamalskiego na połączeniach międzysystemowych w Drozdowiczach (Ukraina), Kondratkach (Białoruś) i Wysokoje (Białoruś) nadal nie są realizowane zgodnie ze składanymi przez Spółkę nominacjami. Deficyt dostaw w dniu 10.09.2014 r. wyniósł ok. 45 %.

 

Zgodnie z Kontraktem Jamalskim, PGNiG ma prawo odbierać ilości mniejsze bądź równe maksymalnej dobie kontraktowej określonej dla poszczególnych punktów wejścia, na których realizowane są dostawy. Wolumeny zamówione przez PGNiG były mniejsze od ilości maksymalnych - czyli zgodne z kontraktem. Mimo to, nie zostały zrealizowane przez OOO Gazprom Eksport.

 

Aby zabezpieczyć niedobór dostaw z kierunku wschodniego, PGNiG podjęło decyzję o realizacji dostaw uzupełniających przez punkty: Lasów (Niemcy) oraz Cieszyn (Czechy). Dodatkowo,

od dnia 11.09.2014 r. uruchomione zostały dostawy gazu przez punkt Mallnow (Niemcy).

 

Trwa wyjaśnianie przyczyn zmniejszenia dostaw gazu z kierunku wschodniego,

w szczególności czy mają one charakter techniczny czy handlowy. PGNiG nie otrzymało

do chwili obecnej żadnej informacji ze strony Gazpromu o powodach zmniejszenia dostaw gazu do Polski.

 

Dostawy gazu ziemnego do odbiorców PGNiG przebiegają bez zakłóceń. Nie ma obecnie konieczności uruchamiania odbioru gazu z podziemnych magazynów gazu, które przed sezonem zimowym zostały w pełni zatłoczone. Aktualny stan napełnienia magazynów wynosi ok. 2,6 mld metrów sześciennych.

 

Tymczasem w czasie dzisiejszego przyjęcia dymisji rządu, prezydent Bronisław Komorowski życzył Donaldowi Tuskowi „ciekawej, owocnej podróży przez politykę europejską i szczęśliwego powrotu”.

 

Pytanie, czy za 2,5 roku będzie miał gdzie wracać...

 

Michał Polak

fot. flickr.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną