Nielegalna wyprzedaż polskiej ziemi trwa w najlepsze!

0
0
0
/

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nadal nie kontroluje w sposób dostateczny obrotu ziemią w Polsce, ograniczając się jedynie do monitorowania transakcji przeprowadzanych zgodnie z prawem. Najchętniej ziemię w Polsce kupują Ukraińcy i Niemcy. Przedstawione w piątek na forum Sejmu przez MSW sprawozdanie o zakupie przez cudzoziemców w Polsce zdaniem opozycji nijak ma się do rzeczywistości.

 

- W 2014 r. minister Spraw Wewnętrznych wydał 273 zezwolenia na nabycie przez cudzoziemców nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 1036 ha, w tym 166 zezwoleń na nabycie nieruchomości w postaci gruntów rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 1029 ha - poinformował podsekretarz stanu w MSW Tomasz Szubiela.
Najwięcej ziemi cudzoziemcy zakupili w województwach: Wielkopolskim, Lubuskim, Warmińsko-Mazurskim i Pomorskim. Wśród podmiotów nabywających tę ziemię dominował kapitał Ukrainy i Niemiec.

 

Decyzji odmowy wydania zezwolenia na zakup ziemi wydano zaledwie 68, przy czym w większości kupujący nie był w stanie wykazać dostatecznych związków z Polską. W 2014 r. odnotowano 23 transakcje zawarte niezgodnie z ustawą.

 

- Rzeczywistość ma się nijak do pańskiego sprawozdania - podsumował, zwracając się do referującego wiceministra, Michał Jach (PiS), podkreślając, iż zaprezentowane przez resort dane dotyczą jedynie transakcji zawieranych drogą oficjalną, zupełnie natomiast pomijają te nieoficjalne. Podkreślał, że z danych MSW wynika, iż w Polsce do cudzoziemców należy 60 tys. ha gruntów, tymczasem tylko jedna duńska firma z Pomorza deklaruje na swoich stronach internetowych, że posiada w naszym kraju 60 tys. hektarów. - Przykładów takich spółek mogę podać więcej - mówił Jach. Szubiela mimo tego zapewniał, że wszystko jest pod kontrolą.

 

Tymczasem w 2014 r. ujawniono ponad 450 przypadków zaniedbań dokonywanych przez notariuszy przy wypisywaniu aktów notarialnych dla nieruchomości zakupionej przez cudzoziemców. Notorycznie nie wywiązują się oni z nałożonego na nich obowiązku zgłaszania do MSW każdego aktu notarialnego, sporządzonego dla cudzoziemca.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną