Wybory wygrała Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) z 30% (wzrost aż o 8%) głosów, która będzie musiała wejść w koalicję z partią rewolucyjnej lewicy - Podemos. - 12,9% (spadek 7%).


Drugie miejsce zajęła euro-globalistyczna, nazywana "prawicową" Partia Ludowa - 17,8 proc. głosów. Kastylijska-socialdemokratyczna-liberalna-antykatalońska partia Ciudadanos (Obywatele) - 13,6%.


Ciekawostką jest wejście na prawą stronę sceny politycznej partii Vox (Głos) z 12,1% poparcia.
Tu pragniemy wyjaśnić, że Vox, nie farmacją, która można by porównać z Konfederacją, bo po prostu nie uznaje paradygmatu konserwatywnego. To bardziej partia liberalnych kastylijskich centralistów, wrogów nacjonalizmów regionalnych i masowej migracji, z małymi korektami w liberalnym systemie prawnym (min. zniesienie i modyfikacja prawa, o zapobieganiu przemocy w rodzinie)


Ugrupowanie zostało założone 17 grudnia 2013 roku, a jej założycielami partii byli głównie byli członkowie Partii Ludowej co właściwe wszystko tłumaczy. Pierwszym prezesem ugrupowania, pełniącym funkcję tymczasowo, został José Luis González Quirós – filozof i były działacz partii Unia Demokratycznego Centrum, której przewodniczącym ex-premier Adolfo Suares, który z ramienia masonerii zdemontował system frankistowskiej Hiszpanii.


Co może być ciekawe z polskiego punktu widzenia, to konsekwentna walka o wejście na scenę polityczną. W 2014 roku  (wybory do Parlamentu Europejskiego) na Vox oddało prawie 250.000 osób, co przełożyło się na 1.57% wszystkich głosów i 11. miejsce. W 2015 w wyborach do hiszpańskich Kortezów wynik był jeszcze gorszy, 0.23% głosów i spadek na pozycję 15. największej partii w Hiszpanii. W 2016 roku, negatywny trend dla partii się utrzymał. Na Vox głos oddało mniej niż 50.000 Hiszpanów, co również nie przełożyło się na reprezentację w parlamencie. Ale pod koniec 2017 roku niektóre sondaże dawały partii poparcie rzędu 2%. 10 września 2018 roku ugrupowanie zyskało pierwszego posła do parlamentu lokalnego, gdy poseł José Antonio Morales z prowincji Estramadura opuścił szeregi Partię Ludową i wstąpił do VOX. W wyborach do lokalnego parlamentu w Andaluzji z dnia 2 grudnia 2018 roku, ugrupowanie pierwszy raz uzyskało swoich reprezentantów w liczbie 12 na 109 ogółem.


źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Vox_(partia_polityczna)
://twitter.com/elpais_espana