Prawo brytyjskie działa inaczej niż w Polsce. Dotyczy to m.in. przepisów związanych z odszkodowaniami. Często w UK można starać się o wysokie odszkodowania nawet w tych sytuacjach, kiedy w Polsce nie byłoby to możliwe. Przykładowo będąc ofiarą w wypadku drogowym, o rekompensatę można ubiegać się również wtedy, kiedy nie ma się wykupionego dodatkowego ubezpieczenia. Tak samo, jeśli w wyniku wypadku, ktoś poniesie śmierć.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby?

Odszkodowanie w UK przybiera różne formy, ale przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach w ogóle można się o nie starać. Według tego, co czyta się w przepisach, odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby przysługuje, kiedy była ona wynikiem wypadku w pracy, wypadku drogowego, urazu sportowego, choroby przemysłowej, czy aktu kryminalnego jak morderstwa.

Rodzaje odszkodowań za śmierć

W przypadku odszkodowania za śmierć bliskiego można mówić o kilku typach świadczeń. Jednym z podstawowych jest Bereavement, czyli stała kwota stanowiąca formę zasiłku żałobnego. Dostaje ją współmałżonek lub rodzice, jeśli osoba zmarła była niepełnoletnia. Kolejny typ odszkodowania to Dependency, co dotyczy zmarłych odpowiedzialnych za utrzymanie rodziny lub odpowiadała za czynności, za które po śmierci trzeba będzie płacić, jak remont mieszkania. Jest jeszcze Funeral Expenses, czyli koszt pochówki. Jest to szczególnie istotny punkt, jeśli zwłoki mają być przewiezione z Wielkiej Brytanii do Polski.

Jak starać się o odszkodowanie?

Śmierć bliskiego wiąże się z bólem i szokiem. Już samo to jest trudnym doświadczeniem. Nikt pogrążony w żałobie nie ma ochoty dopełniać kolejnych formalności w urzędach, zwłaszcza w obcym kraju. Poza tym bardzo łatwo można przeoczyć pewne niuanse, które mogą mieć wpływ na wysokość i zakres świadczeń. Zamiast tego, najlepiej skorzystać z usług doświadczonych prawników, którzy pomogą przejść przez cały proces. Takie firmy jak Insito Odszkodowania zatrudniają fachowców znających wszystkie paragrafy. Zajmą się kwestiami związanymi z formalnościami i wykorzystają swoją wiedzę, by odszkodowanie było jak najwyższe.

Kto ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie?

Pojęcie bliskiej osoby może mieć dla każdego inny wymiar. W przypadku walki o odszkodowanie ważne są jednak aspekty formalne. Patrząc z tej perspektywy, o rekompensatę starać się może współmałżonek, formalny partner, konkubent pod warunkiem, że był z ofiarą w co najmniej dwuletnim związku, rodzice, dziadkowie, dzieci biologiczne, adoptowane, rodzeństwo, ciocie i wujkowie.

Artykuł powstał we współpracy z Insito-odszkodowania.uk