Pranie odzieży dziecięcej - jak i w czym prać odzież dla dzieci?

0
0
0
/

Każdy rodzic wie, że pranie ubranek dziecięcych to niełatwe zadanie. Młodzi rodzice często zastanawiają się nad wyborem właściwego detergentu, temperatury i programu prania. Nie ma w tym nic dziwnego - ubranka dla maluchów wykonane są najczęściej z delikatnych materiałów, a skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych.

W czym prać ubrania dziecięce?

Do prania dziecięcych ubranek nie zaleca stosować się zwykłych proszków do prania. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego najlepiej stosować specjalne preparaty do prania odzieży dziecięcej. Proszki do prania dla niemowląt i małych dzieci powinny mieć obniżoną zawartość detergentu(tzw. proszki hipoalergiczne). Tego typu preparaty hipoalergiczne nie zawierają substancji mogących podrażnić skórę dziecka (wybielaczy, rozjaśniaczy, barwników). Warto też zwrócić uwagę na to, czy dany proszek lub płyn do prania posiada atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.Zaleca się, aby hipoalergiczne proszki stosować do momentu, gdy dziecko nie skończy 1 roku życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten okres wydłużyć nawet do kilku lat. Warto też pamiętać, by nie przesadzać z ilością środka piorącego, bo im więcej go użyjemy, tym więcej pozostanie go na tkaninie, co w konsekwencji może wywołać alergie skórne.

Płukanie ubranek dziecięcych

Wszystkie ubrania dziecięce powinny być dokładnie wypłukane - przynajmniej dwukrotnie. Dokładne płukanie pozwoli na pozbycie się resztek środka piorącego. Do płukania odzieży dziecięcej nie powinniśmy też dodawać żadnego płynu zmiękczającego, bo może on niepotrzebnie wywołać u naszej pociechy uczulenie. Jeżeli do prania używamy płatków mydlanych, które mają najniższe stężenie detergentów lub bardzo delikatnego płynu do prania - możemy zrezygnować z podwójnego pukania, ale dopiero po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Jak prać ubranka dziecięce?

Kupując ubranko dla dzieci, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na metkę. To tam powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje dotyczącego temperatury i sposobu prania. Zwykle ciuszki dziecięce są delikatne, dlatego najodpowiedniejsza temperatura do prania wynosi około 30-40 st. C. Jeżeli jednak producent pozwala na to - ubrania można prać w temperaturze 60 st. C, gdyż jest to temperatura, w której giną wszelkie bakterie i drobnoustroje.

Pranie nowych ubrań przed założeniem

Nawet w dopiero co kupionych i z pozoru czystych ubraniach znajduje się wiele roztoczy i drobnoustrojów, które mogą być dla dziecka bardzo niebezpieczne. Dlatego, zanim założymy dziecku nowe ubranie, warto je wcześniej uprać.

A co z prasowaniem?

Prasowanie skutecznie zabija bakterie, których nie zdołało wyeliminować pranie. Z tego względu zaleca się prasowanie wszystkich ubranek dziecięcych, pieluch, ręczników przynajmniej do 3 miesiąca życia. Szczególną uwagę należy zwrócić na te rzeczy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka - body, pajacyki, śpioszki należy prasować na lewej stronie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Segreguj kolory

Ubrania zawsze należy posegregować według kolorów. Najważniejszym wyróżnikiem powinien być nie tylko kolor, ale i rodzaj tkaniny. Każda z tkanin ma swoją zalecaną temperaturę prania. Łączenie tkanin różnych gatunków i kolorów może doprowadzić do ich kurczenia się, rozciągania, farbowania czy kosmacenia. Brudne ubrania najlepiej podzielić na trzy grupy:

  • białe,
  • kolorowe - te w intensywnych i mocnych kolorach,
  • jasno-kolorowe - ubrania o jaśniejszym kolorze.

Natomiast czarne ubrania powinny być zawsze prane osobno lub z ciemno zielonymi i granatowymi rzeczami.

Opróżnij kieszenie

O opróżnieniu kieszeni ubrań dziecięcych przed praniem warto zawsze pamiętać. Dzieci często przez nieuwagę schowają coś do kieszeni, a potem o tym zapomną. Szczególnie trzeba uważać na chusteczki higienicznie lub kawałki papieru, które rozpadną się w trakcie prania, jednocześnie brudząc pozostałe ubrania.

Czytaj metki

Zawsze przed zrobieniem prania należy dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metce. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to:

  • czy ubranie można prać w pralce automatycznej,
  • jaka jest maksymalna temperatura prania,
  • jaki jest wymagany rodzaj prania,
  • czy tkaninę można wirować.
Artykuł został przygotowany przez Sklep O La La z odzieżą niemowlęcą i dziecięcą.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną