Czym jest żywność bio?

Mianem żywności bio określane są produkty ekologiczne i organiczne czyli wytwarzane zgodnie z rygorystycznymi zasadami. Rośliny mogą być uprawiane tylko z ekologicznych nasion i sadzonek. Rolnikom nie wolno również stosować chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Ekologiczne mięso zaś pochodzi z chowu, gdzie zwierzęta karmione są tylko i wyłącznie ekologicznymi i naturalnymi paszami. Rolnicy posiadający gospodarstwa ekologiczne posiadają zazwyczaj specjalne certfikaty, a ich uprawy oraz chowy zwierząt są regularnie kontrolowane. Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości wynikajace z łamania zasad, certyfikat zostaje odebrany. W przetwórstwie zaś nie wolno stosować szkodliwych substancji, a więc wielu konserwantów, barwników, sztucznych aromatów, zagęstników i polepszaczy. 

Jak rozpoznać żywność bio

Najważniejszym oznaczeniem tego typu żywności jest symbol zielonego liścia uformowanego z 12 gwiazdek, który musi pojawić się na każdym opakowaniu produktu ekologicznego w UE. Jednak w przypadku artykułów sprzedawanych luzem (na wagę lub sztuki), takich jak na przykład warzywa, owoce, pieczarki, bakalie, jaja, mięso bądź wędliny, wcale nie tak łatwo jest rozpoznać czy są one na pewno ekologiczne. Podobnie kiedy robi się zakupy na targowisku. Po czym więc można poznać, że są? Po pierwsze, taka żywność jest zazwyczaj znacznie droższa. Po drugie, należy zwrócić uwagę na wygląd danego produktu. Ekologiczne wędliny są zwykle szarawe, a nie różowe. Owoce nie są równe i nie mają takiego połysku jak większość w sklepach. Pieczywo ciemne jest ciężkie, a suszone owoce ciemniejsze od innych. Jajka z chowu ściółkowego muszą zawsze być stemplowane, więc jajka bez stempli zapewne są ekologiczne. Jednak handlarze mogą stosować trik w postaci zamazywania stempli. Warto więc przyjrzeć się jajom kupowanym na targu czy nie mają śladów po stemplach. Na targu każdy sprzedawca ekologicznej żywności z własnego gospodarstwa powinien mieć przy sobie certyfikat. Warto więc o to zapytać. 

Gdzie kupować zdrową żywność?

Półki ze zdrową żywnością znajdują się już w niemal każdym supermarkecie. Jednak w takich sklepach nie należy sugerować się samą etykietą produktów, ale również czytać ich składy i inne informacje na opakowaniach. Ekologiczną żywność można oczywiście kupić również w internecie. Najlepszym miejscem zakupu takiej żywności będzie jednak targ, stragan i sprawdzony sprzedawca lub specjalistyczny sklep ze zdrową żywnością. 

Badania naukowe dowiodły, że żywność ekologiczna nie różni się specjalnie od produkowanej przemysłowo pod względem wartości odżywczych. Jednak mimo to jest nawet o 50% zdrowsza, ze względu na mniejszą zawartość szkodliwych substancji, dlatego zdecydowanie warto po nią sięgać. 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl