POLSKA ZWYCIĘSKA – 100 LECIE TRAKTATU WERSALSKIEGO
Najważniejsza data w procesie odzyskiwania niepodległości 28 czerwca 1919 r. Polska oficjalnie powróciła na mapy Europy. Roman Dmowski i Jan Ignacy Paderewski podpisali Traktat Wersalski.
Białostockie obchody były pierwszym wydarzeniem w Polsce, które przypomniało te wielkie wydarzenie. Organizatorzy podkreślili, że warto świętować, gdyż to podpisania Traktatu Wersalskiego było zwieńczeniem i głównym przyczynkiem procesu odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego nie łudząc się, co do aktywności władz Białegostoku, Fundacja Obowiązek Polski, Komitet Pomnika Dmowskiego i Młodzież Wszechpolska zaprosili do zastanowienia się, dlaczego 100 lat temu doszło do tak wielkiego sukcesu, dzięki komu, jakiej myśli ideowej i poprzez jakie konsekwentne działania Polska znalazła się w gronie państw zwycięskich.
Odbyło się seminarium pod hasłem „POLSKA ZWYCIĘSKA” gdzie przedstawiciel Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski i Instytutu Pamięci Narodowej Waldemar Tyszuk przypomnieli kluczowe znaczenie tego aktu.
Gość specjalny, Przemysław Piasta, prezes Fundacji Narodowej im R. Dmowskiego, przypomniał słowa Dmowskiego, że nigdy, jak w owej sali, nie odczuwało się historycznej powagi chwili, dla nas, Polaków, poważniejszej niż dla kogokolwiek. W ciągu swego wiekowego zmagania się z zachodnim sąsiadem nie miała Polska takiej chwili od Kazimierza Jagiellończyka, od drugiego pokoju toruńskiego.
Dariusz Wasilewski skoncentrował się na ukazaniu konsekwentnej pracy Dmowskiego, który przez kilkadziesiąt lat kształtował ideę dojścia do odzyskania niepodległości. Silna podbudowa empiryczna, logika zamysłu, zjednanie wielkich intelektów, oraz łączenie aktywności wszystkich ziem polskich, mimo zaborów dało tak wielki efekt. Polacy odrzucili powstańcze zakusy, uznali, że tylko przegrana Niemiec da możliwość uzyskania państwa, którego granice i pozycja zapewni suwerenność.
Plan się udał i Polska osiągnęła maksimum możliwości. Granice zachodnie, jakie zostały wynegocjowane, były niewątpliwe dziełem Romana Dmowskiego. Jego myśli politycznej i działaniu politycznemu zawdzięcza Polska swe oparcie o morze i odzyskanie ziem zachodnich.
Waldemar Tyszuk pokazał kształtowanie się prawdziwej reprezentacji Polski, uznanej na całym świecie, jakim był Polski Komitet Narodowy oraz jego kilkuletnią wytężoną pracę. Ciekawe zdjęcia, mapy i cytaty barwnie odnosiły się do ówczesnych realiów, niezbicie dowodząc, dzięki komu Polska odzyskała niepodległość.
Msza w kościele św. Rocha odprawiona została w intencji Ojczyzny i jej odnowy moralnej. Kazanie wygłosił ks. Piotr Waliński, który podkreślił konieczność wyboru między dobrem i złem, zachęcając do bezkompromisowej walki o kształtowanie swych charakterów.
Cieszył fakt obecności dużej ilości młodzieży w tym harcerzy Zawisza, która modliła się m in. tymi słowami „100 lat temu został podpisany Traktat Wersalski, jako efekt wielkiego wysiłku starań wręcz pokoleń Polaków, by na mapy Europy powróciła niepodległa Polska. Módlmy się za naszą ziemską Ojczyznę - Polskę, by budowała swą wielkość i suwerennie kształtowała swe prawa”
Na koniec uroczystości zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów przed tablicą Romana Dmowskiego, w tym od Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego a słowa pozdrowień i pamięci przekazał ze szpitala wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Źródło: Redakcja