Jak wygląda praca przez internet

Praca w internecie zdecydowanie różni się od etatu. Wymaga większego zaangażowania i samodzielności. Internetowi pracownicy najczęściej wykonują zlecenia dla kilku pracodawców jednocześnie. Sami kontaktują się z klientami, poszukują nowych zleceń oraz nadzorują prawidłowe wykonanie projektu.

Z jednej strony nie czerpią korzyści, wynikających ze stałego zatrudnienia – z drugiej zaś cieszą się niesamowitą wolnością. Zarabiając online sam decydujesz, ile chcesz pracować. Nie jesteś związany żadnym grafikiem ani miejscem, w którym musisz wykonać swoje obowiązki.

Praca przez internet to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które z różnych powodów muszą zostać w domu. To także świetny sposób, na dorobienie do podstawowej pensji.

Jakie zawody możesz wykonywać w domu

Do rozpoczęcia pracy zdalnej wystarczy Ci odrobina chęci i zaangażowania. Żyjemy w czasach nieograniczonego dostępu do wiedzy.

Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie hasło w okno wyszukiwarki (np. „jak zarabiać na pisaniu”, „jak zarabiać na tłumaczeniach” itd.). W sieci funkcjonują dziesiątki portali, dzięki którym poznasz wybrany rynek i rozpoczniesz karierę.

1. Copywriter

Jesteś kreatywny? Nie odrzuca Cię na samą myśl o napisaniu kilku zdań na klawiaturze? Jeżeli tak – możesz zarabiać na tworzeniu tekstów internetowych.

Do rozpoczęcia kariery nie potrzebujesz żadnego doświadczenia. Podstawowe teksty są przeznaczone do wykorzystania przez roboty wyszukiwarek – dlatego nie musisz odczuwać żadnej tremy. Z tworzeniem takich utworów poradzi sobie nawet początkujący pisarz. Jeżeli chciałbyś zająć się pisaniem bardziej ambitnych tekstów – też nie będziesz się nudził.

Większość osób rozpoczyna karierę od pracy na jednym z portali, które pośredniczą w realizacji zleceń. W tym przypadku nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Rozliczasz się w formie umowy o dzieło z wybranym portalem.

2. Tłumacz

Znasz obce języki? Zapotrzebowanie na internetowe tłumaczenia wciąż rośnie. Polskie firmy coraz chętniej wchodzą na zagraniczne rynki. Poszukują osób, które zajmą się tłumaczeniem stron internetowych, ofert, instrukcji obsługi a nawet codziennej korespondencji.

Aby zacząć zarabiać na tłumaczeniach nie potrzebujesz żadnego formalnego wykształcenia. Twoja praktyczna znajomość języka w zupełności wystarczy. Podobnie jak w przypadku copywriterów - w internecie funkcjonują portale, które zrzeszają tłumaczy i pomagają im zdobywać nowych klientów.

3. Grafik

Znasz się na obsłudze podstawowych programów graficznych? Jeżeli tak – nie będziesz narzekał na brak zleceń.

Najwięcej pracy znajdziesz w kategoriach powiązanych z branżą e-commerce (np. modyfikacje zdjęć produktów, tworzenie logotypów i banerów). Możesz też zająć się tworzeniem infografik do artykułów lub ofert handlowych.

4. Specjalista ds. social media

Sprawnie poruszasz się w mediach społecznościowych? Obecnie każdy przedsiębiorca stara się zaistnieć w sieci. Zlecenia z tej kategorii dotyczą przede wszystkim prowadzenia profili na Facebooku.

W przypadku sklepów internetowych może to stanowić spore wyzwanie. Specjalista ds. social media musi dbać o odpowiedni ruch na stronie internetowej, moderować dyskusje oraz odpowiadać na pytania klientów.

5. Konsultant ds. reklamy internetowej

Wiesz jak pozyskać uwagę odbiorców? Zaproponuj swoje umiejętności sklepom internetowym. Optymalizacja kampanii reklamowych w Google Ads i na Facebooku to rozchwytywana umiejętność.

Jako konsultant ds. reklamy internetowej będziesz zajmował się opracowywaniem i wdrażaniem kampanii, które mają podnosić sprzedaż.

6. Twórca stron www

Prawie połowa polskich przedsiębiorców wciąż nie posiada strony internetowej. Jeżeli potrafisz wykonywać podstawowe czynności w Wordpressie lub innym CMS – z łatwością znajdziesz pracę.

W sieci funkcjonują oferty dotyczące wykonania prostych wizytówek internetowych oraz skomplikowanych portali. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Jak dobrze zarabiać w sieci

Jeżeli zaczniesz pracować dorywczo w sieci – zarobisz około 1500 zł netto miesięcznie. Jeżeli zechcesz poświęcić temu więcej czasu – Twoje zarobki szybko znajdą się przedziale od 3000 zł do 5000 zł miesięcznie.

Największe sukcesy odniesiesz wtedy, gdy zdecydujesz się połączyć różne zawody z listy (np. obsługa social media i optymalizacja reklam, copywriting i tłumaczenia itd.). W tym wypadku górna granica zarobków praktycznie nie istnieje.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Zarabiaj Na Pisaniu.