Zginęła, ratując Najświętszy Sakrament

0
0
0
/

Służebnica Boża Hilaria Główczyńska, podobnie jak jej towarzyszki ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, niosła pomoc ubogim robotnicom fabrycznym. Zginęła 17 września 1939 r. podczas bombardowania stolicy.

Emilia Główczyńska urodziła się 8 maja 1888 r. w Świerszczowie na Polesiu Lubelskim. Po ukończeniu czterech klas szkoły powszechnej wyjechała do Częstochowy, gdzie podjęła pracę w fabryce jako szwaczka. Tam poznała zakonnice ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, zwane honoratkami.

Do zgromadzenia wstąpiła w styczniu 1912 r. w Częstochowie. Dwa lata później została przyjęta do nowicjatu w Nowym Mieście nad Pilicą. Tam otrzymała imię zakonne: Maria Hilaria od Imienia Jezus. Po wybuchu I wojny światowej wraz z nowicjatem wyruszyła na wschód, najpierw do łotewskiego Dyneburga, a następnie do Wilna, gdzie pracowała w kuchni dla biednych.

W 1918 r. powróciła do Polski. Podjęła pracę pielęgniarki w szpitalu zakaźnym w Częstochowie, później służyła w infirmerii zakonnej domu generalnego przy ul. Klasztornej. Wyjeżdżała też do innych miejscowości, m.in. do Piasków koło Czeladzi i Lublina, by opiekować się chorymi siostrami w tamtejszych domach zgromadzenia. W 1924 r. złożyła śluby wieczyste.

W 1932 r. powróciła do Nowego Miasta nad Pilicą i pracowała w infirmerii jako pielęgniarka. Rok później przeniesiono ją do Warszawy na ul. Piwną, gdzie zajmowała się sprawami administracyjnymi domu i internatu dla dziewcząt, prowadzonego przez siostry zakonne. Opiekowała się również chorymi.

W stolicy zastał ją wybuch II wojny światowej. Zginęła podczas bombardowania 17 września 1939 r., ratując Najświętszy Sakrament w kaplicy. Pochowano ją prawdopodobnie w jednej ze zbiorowych mogił.

Siostra Hilaria Główczyńska jest jedną z 122 Sług Bożych, wobec których trwa proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną