Efektowny czosnek olbrzymi

Piękne efektowne kwiaty na długich łodygach zdobią ogród na przełomie maja i czerwca. Kule mogą mieć barwę różowofioletową lub białą. Liście nie prezentują się okazale, już podczas kwitnienia zamierają i stają się żółte. Dlatego u podstawy czosnku warto posadzić inne, niskie byliny. Nie wymagają wielu zabiegów, na tym samym miejscu mogą rosnąć nawet kilka lat. Uwielbiają słońce, chociaż poradzą sobie w półcieniu. 

Popularne hiacynty

Pojawiają się w kwietniu i maju. Warto posadzić je w grupach, wtedy prezentują się najbardziej okazale. Idealne do ogrodu i w kompozycjach kwiatowych. Paleta barw hiacyntów jest ogromna. W sprzedaży dostępne są te o kwiatach niebieskich, różowych, karminowych oraz białych. Istnieje około stu odmian, więc każdy ogrodnik wybierze swoją ulubioną wersję. Dobrze sprawdzają się w słońcu, w półcieniu kwitną dłużej, w cieniu wyciągają się, a kwitnienie jest słabe i mało efektowne. Hiacynty nie tolerują ciężkiej gleby, więc warto zapewnić im lekkie i przepuszczalne podłoże. 

Delikatne krokusy

Posadzone w grupach, wiosną zaczynają wegetacje jako jedne z pierwszych roślin. Często sadzone są pod drzewami, krzewami lub na brzegach rabat. Rozświetlają trawniki, sprawdzą się również w donicach. Najczęściej spotykane to kwiaty o barwie fioletowej, lawendowej, żółtej i białej. Krokus jest w pełni mrozoodporny i na jednym miejscy może rosnąć nawet kilka lat. Po tym czasie warto go rozsadzić, jednocześnie zyskując nowe cebulki. 

Eleganckie lilie

Gatunków i odmian lilii jest wiele. Różnią się nie tylko kolorem, czasem kwitnienia oraz wielkością. Każda z nich ma inne wymagania, z którymi warto się zapoznać, aby uzyskać bujne kwitnienie. Są wyjątkowo barwne, nie sprawiają problemów w hodowli. Znane są między innymi lilie azjatyckie, trąbkowe oraz orientalne. Zachwycają kwiaty o żółtej, białej, czerwonej lub różowej barwie. Pięknie prezentują się z niższymi bylinami, mogą stanowić ozdobę jako kwiaty cięte. 

Subtelne szafirki

Któż z nas nie zachwyca się delikatnymi kwiatkami o białej, różowej lub fioletowej barwie. Już od marca zachwycają swoją urodą, aby w czerwcu ustąpić miejsca krzewom i bylinom. Warto pozostawić je w jednym miejscu przez kilka lat, otrzymane kobierce szafirków stworzą zachwycający widok. Bardzo ważnym atutem szafirków są ich małe wymagania. Urosną praktycznie na każdej glebie, mimo że preferują luźne i spulchnione podłoże. Są odporne na mróz, chociaż w pierwszym roku warto je okryć. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl - producentem produktów ogrodniczych.