Sługa Boży ks. Jan Hamerski – męczennik za wiarę

0
0
0
/

Proboszcz w parafiach Na Pomorzu i Kujawach, działacz narodowy. Opiekował się organizacjami społecznymi religijnymi. We wrześniu 1939 r. więzili go Niemcy. Po zwolnieniu, mimo ostrzeżeń, nie opuścił swoich parafian, za co zapłacił życiem.

Jak Hamerski przyszedł na świat 7 marca 1880 r. w Brusach na Pomorzu, w rodzinie działacza narodowego, nauczyciela i organisty. Uczęszczał do pelplińskiego progimnazjum Collegium Marianum. Naukę kontynuował w gimnazjum w Chojnicach, gdzie działał w tajnej organizacji filomackiej. W 1902 r. zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, cztery lata później otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Człuchowie, następnie służył w Lignowach i administrował parafią w Bzowie i przez rok w Kisielicach niedaleko Prabut. W 1916 r. został powołany na stanowisko proboszcza we Wtelnie w dekanacie fordońskim. W swojej parafii założył Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, zachęcał do udziału w Bractwie Trzeźwości, Bractwie Różańcowym i Apostolstwie Modlitwy.

Zaangażował się w działalność niepodległościową. W listopadzie 1918 r. mieszkańcy Wtelna wybrali go przewodniczącym miejscowej Rady Ludowej. Z jego inicjatywy podobne rady powstały w okolicznych wsiach. Należał też do Powiatowej Rady Ludowej w Bydgoszczy. Wspierał powstańców wielkopolskich, zakupując dla nich broń.

Był członkiem Sejmiku Powiatowego w Bydgoszczy. Opiekował się licznymi organizacjami społecznymi, m.in. w swojej parafii działał w Kółku Rolniczym. W 1937 r. został mianowany dziekanem dekanatu fordońskiego. Za działalność patriotyczną władze RP odznaczyły go Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Niepodległości.

We wrześniu 1939 r. aresztowany przez Niemców, był więziony w Byszewie, a potem w Koronowie. Postawiono go przed plutonem egzekucyjnym, ale w ostatnim momencie darowano mu życie. Po zwolnieniu, mimo ostrzeżeń, pozostał w parafii. Aresztowany ponownie 6 października, został zamordowany tego samego dnia w lesie koło Tryszczyna.

Po wojnie zwłoki szczątki ks. Hamerskiego ekshumowano i pochowano na cmentarzu we Wtelnie. Jest on jednym z 122 sług Bożych, drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r.

Źródło: meczennicy.pelplin.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną