Jak można przeczytać na stronie muzeum:

„Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zwiedzających Toruńską Starówkę do nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu – Muzeum Toruńskiego Piernika. Mieści się ono przy ul. Strumykowej 4, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, która to dała początek dzisiejszej Fabryce Cukierniczej „Kopernik". Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni. (...)

 

W piwnicy gości witać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi zwiedzających w realia średniowiecznego straganu. Tutaj też znajduje się wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, wśród których z całym swoim dostojeństwem stoi przekazany przez Fabrykę Cukierniczką „Kopernik" oryginalny piec przemysłowy z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście będą mogli zapoznać się dzięki multimediom prezentującym jego działanie. Klimat dawnych czasów można będzie poczuć w pracowni snycerskiej z unikatową kolekcją form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku.

 

Parter to miejsce jeszcze bardziej niepowtarzalne i dalekie od muzealnych wyobrażeń, gdzie każdy, kto przekroczy mury dawnej fabryki, poczuje się niczym jej pracownik. Odbywać się tu będą warsztaty piernikarskie, podczas których odwiedzający będą mogli upiec własnoręcznie tradycyjne pierniki z oryginalnego ciasta i przypraw. I choć w innych muzeach jedzenie jest surowo zakazane, tu degustacja jest punktem obowiązkowym.

 

Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Będzie można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano domowe pierniki, oraz sklepu z przełomu XIX/XX wieku, w którym znajdują się zabytkowe ozdobne puszki i skrzyneczki nieistniejących już toruńskich firm piernikarskich m.in. Herrmanna Thomasa i Jana Ruchniewicza. Zajrzeć będzie można również do samochodu dostawczego „Żuk", którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Dla chętnych udostępniona zostanie klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 50-80. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli także na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce. Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji jest „wirtualna garderoba", dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki, czy właściciela fabryki. Oprócz tego można tu również obejrzeć film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki", zobaczyć jak wyglądało wnętrze gabinetu fabrykanta a nawet porozmawiać z jego osobą przez telefon.

 

W poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający nasze muzeum będą mogli poznać poszczególne wątki tematyczne: Piernikowe korzenie — od formy do pieca — ta zlokalizowana w piwnicy część ekspozycji poświęcona jest początkom piernikarstwa w Toruniu. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć galerię niezwykłych form piernikowych oraz poznać technologię wypiekania pierników na przestrzeni wieków. Zmysłowy świat piernika — na parterze zaprezentowane zostaną główne składniki ciasta piernikowego ze szczególnym uwzględnieniem przypraw. W tej części ważną funkcję będzie pełnić sala wypieku, w której muzealni goście, pod opieką „toruńskiej piernikarki", przygotują w tradycyjny sposób historyczny dekoracyjny piernik. Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie — jaką rolę pierniki spełniały na co dzień, jak je reklamowano, sprzedawano i podawano przybliży zwiedzającemu ekspozycja na pierwszym piętrze. Baśnie, legendy i klechdy piernikowe oraz Laboratorium piernikowe — to kolejne części ekspozycji stałej stanowiące jej uzupełnienie.Europejskie Centrum Piernika — to idea stworzenia takiego miejsca, w którym odwiedzający Toruń będą mogli uzyskać informację na temat nie tylko toruńskiego piernika, ale także innych miejsc związanych z tradycją przygotowania tego przysmaku. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki", możliwość zapoznania się z interaktywną książką zawierającą przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik) i projekcją na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik", a także spotkanie m.in. z dawnym właścicielem fabryki – Gustavem Weese.

 

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA

ul. Strumykowa 4 Toruń

 

Ceny biletów:

Zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika:

- normalny: 16 zł, ulgowy: 11 zł

 

Zwiedzanie ekspozycji:

- normalny: 12 zł, ulgowy: 9 zł.

 

Warsztaty wypieku piernika (bez zwiedzania ekspozycji):

- normalny: 12 zł, ulgowy: 9 zł

 

Bilety są dostępne w kasach Muzeum Toruńskiego Piernika oraz we wszystkich kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Opłata za oprowadzanie w języku niemieckim i angielskim wynosi 90 zł od grupy.

 

Godziny otwarcia Muzeum Toruńskiego Piernika

Wtorek – niedziela, godz. 10-18 od maja do września;

10-16 w miesiącach październik-kwiecień"

 

Jan Bodakowski